Google+

» شنیدن باور کردن است کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

شنیدن باور کردن است

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۱۶:۰۳ ؛ بازدید: ۱,۴۰۰ بار
دسته: بهره‌وری‌فردیNLP » مقالات بهره‌وری فردی و مدیریت زمان و NLP


اصوات اطلاعات را به مغز منتقل می کنند و ما اطلاعات تازه را بر حسب اطلاعاتی که در گذشته دریافت کرده ایم، تفسیر میکنیم.همان طور که با چشمان خود همه چیز را نمی بینیم، تنها صداهایی را مرکز توجه قرار می دهیم که آنها را لازم و ضروری می پنداریم. بی جهت نیست که ساکنان شهرها به طور معمول به سرو صدای ترافیک بی توجه اند.به هر حال ما باید رمز دسترسی به پرونده خاطرات شنیداری ذهن را پیدا کنیم.اگر از فردی تقاضا کنید که صدایی را به خاطر آورد ، به احتمال زیاد قبل از هر گونه پاسخ، به طرف یکی از گوش هایش خواهد نگریست.

بیشتر اطلاعاتی که توسط اصوات به مغز ما وارد می شوند، در قالب کلمات هستند.وقتی کلماتی را به خاطر می آوریم، احتمال تمرکز ذهن به لحن بیان بیشتر از تمرکز به خود کلمات است، چرا که کلمات به خودی خود کمتر از ده درصد ارتباطات مارا تشکیل می دهند. به بیانی دیگر،در ارتباطات شفاهی، کلمات پس از لحن بیان در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

صدا یک ارتعاش است.آدمی صدا را به وسیله تمام بدن جذب کرده و ریتم صدا تمام وجودش را تحت تاثیر قرار می دهد.

تمرین عملی: 1) به حالتی آرام و آسوده بنشینید ویا لم بدهید و به مدت پنج دقیقه به نوایی آرام و سبک گوش دهید.آنگاه از فرد دیگر تقاضا کنید که قدرت بازوی شما را بیازماید: دست نیرومند تر خود را با زاویه نود درجه نسبت به بدن محکم نگه دارید، از او بخواهید که با دست خود به آرامی روی مچ دست شما فشار آورده وبا در هم شکستن مقاومت ساعد آن را به پایین بکشد و نیروی بازویتان را بر حسب اعداد 1 تا 10 ارزیابی کند.

2) این آزمایش را تکرار کنید، با این تفاوت که این بار به نوایی سنگین گوش فرا دهید، بار دیگر از دوست خود بخواهید که مقاومت نیروی ساعد شما را در هم شکند و عددی را به آن نسبت دهد. آنگاه این دو عدد را با هم بسنجید.

بعضی از صداها موجب نیرومندی و برخی دیگر منجر به ضعف می شود. سرود آرام و سبک با وزن و هامونی کاملش ، موجب آرامش سلولهای تن می گردد.به طور کلی صوت جمجمه را به ارتعاش در می آورد و مغز را ماساژ داده و به تحریک وادار می کند.

پروفسور آلفرد توماتیس که آزمایش های جالبی را در زمینه صداهای مختلف انجام داده است، داستانی شنیدنی درباره تاثیر صدا در ذهن و بدن انسان نقل میکند: او می گوید که راهبان صومعه ای در فرانسه به دلایلی مبهم در حال مرگ بودند. تمام متخصصان تلاش خود را برای بهبود حال آنان به کار بردند.اما کمترین نتیجه ای حاصل نشد. سرانجام به عنوان آخرین راه حل، دست به دامان دکتر توماتیس شدند. آقای دکتر قبل از هر چیز پرسید که آیا ر برنامه عادی صومعه تغییری پدید آمده است. تا اینک معلوم شد، کشیش جدید، برنامه سرود دسته جمعی راهبان را به دلیل اینکه،این وقت را به کار ثمر بخش تری اختصاص دهند، قطع کرده است. دکتر توماتیس دریافت که مغز راهبان در طول سالیان دراز،هر روز به مدت چند ساعت، ماساژ میدید،ناگهان تحریکاتش قطع شده و سلولهای مغز را در معرض نابودی قرار داده است. طبیعی است که مرگ سلولای مغز به مفهوم مرگ سلولهای بدن است. توماتیس با اصرار فراوان توصیه کرد که برنامه سرود از سر گرفته شود.به این ترتیب چندی نگذشت که راهبان سلامت خود را بازیافتند و حیرت همگان را برانگیختند.با این منطق به هنگام خستگی و یا پریشانی سرودی زمزمه کنید تا شور و حال را به سوی خود فراخوانید.

مادام که ذهن دست به سنجش بزند اثری از یادگیری پایدار نخواهد بود.

خانم معلمی همواره از شاگردانش تقاضا می کرد که در حین گوش کردن به سخنانش به کارهای دیگری از قبیل بافتنی و سوزن دوزی بپردازند. او ذهن هشیار را با این کارها سرگرم می کرد و به ذهن ناهشیار مجال می داد تا در فضایی فارغ از سنجش و رقابت، مطالب را در گستره بیکرانه خود ثبت کند. فراگیری زبان به طور کامل با توسل به ذهن ناهشیار انجام می پذیرد. در حقیقت آنان آنچه را به طور طبیعی می شنوند تکرار می کنند نه آنچه را که فکر می کند باید گوش کنند. در نتیجه لهجه زبان خارجی آنان بسیار عالی و درخور تحسین است. ذهن هشیارشان در تمام این مدت چنان مشغول است که فرصت ثبت اطلاعات را ندارد.در نتیجه تمام کار به ذهن ناهشیار محول می شود.

تمرین عملی: این آزمایش سه نفری انجام می شود. فرد شماره سه با چشمانی بسته در گوشه ای نشسته و آماده گوش کردن می شود. دو نفر دیگر صداهای مشابهی را از خود در می آورند. این صدا ممکن است ضربه آهسته انگشت به یک شی، کف زدن و یا هر ضربه دیگری باشد. فرض کنید که این دو نفر کف زدن را برگزیده اند. فرد شماره یک کف می زند و می گوید: (یک). فرد شماره دو کف می زند و می گوید: (دو). صدای کف زدن این دو بایستی متفاوت باشد. وقتی که فرد شماره سه مطمئن شد که می تواند تفاوت این صداها را از هم تمیز دهد، از این دو نفر میخواهد که فقط یکی از آنان کف بزند. آنگاه او باید بتواند فردی را که کف می زند، به درستی شناسایی کند. اگر مرتکب اشتباه شود، فردی که صدای کف زدنش را اشتباه تشخیص داده، باید بار دیگر کف بزند و شماره خود را بگوید. بدین ترتیب فرد سه بدون شنیدن کلمات دلسرد کننده ای از قبیل: ( خیر، اشتباه است) صدای درست هر فرد را در حافظه ذهن ضبط می کند. اگر احساس می کنید که می توانید این آزمایش را به درستی انجام دهید، از خود بپرسید که چگونه این کار را انجام دادید. چگونه دو صدای متفاوت را در ذهن ضبط کردید؟ چگونه فهمیدید که کدام صدا به کدام فرد تعلق دارد؟

هدف این آزمایش ها، یافتن بهترین استراتژی برای دسترسی به حافظه شنیداری است. برای اینکه درست حدس بزنید، چه میکنید؟ تفاوت بین استراتژی مفید و موثر با استراتژی های بی فایده چیست؟

یافتن استراتژی افراد برای ارتباط با حافظه شنیداری فوق العاده مفید و سرگرم کننده است. شما می توانید برای تقویت مهارتهای شنیداری خود و خانواده تان، سرگرمی های دیگری را ابداع کنید.

منبع: کتاب یادگیری بی تلاش- تالیف:دیانا بیور


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال