Google+

» 101 اصل انضباطی مثبت (1) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


بخش آموزش تکنیکهای یک دقیقه ای
1283449196:

باسلام واآرزوی قبولی طاعات وعبادات برای شما عزیزان . راستش من کتاب دانش اموز یک دقیقه ای روتهیه کردم ومطالعه کردم و کتاب خیلی خیلی خوبی بود...من دوهفته دیگه کنکوردارم ومیخاستم اگه میشه درمورد تکنیک تست زنی یک دقیقه ای برام...


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
sibsorkh60:

سلام. خیلی خوشحالم. دنبال آموزش روش تفکر بودم برای یادگیری و یاددادن به نوجوانان. متشکرم از استاد. یا علی.


دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

101 اصل انضباطی مثبت (1)

نگارش در تاریخ دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۱، ساعت ۴:۱۶ ؛ بازدید: ۷۷۳ بار
دسته: تربیت مربی » مقالات تربیت مربی

«صد و یک اصل انضباطی مثبت(1)»

همه نیاز به این دارند که احساس تعلق و مهم بودن داشته باشند. به فرزندتان با دادن کارهای مهمی برای انجام دادن، کمک کنید که احساس مهم بودن کند.

مقدمه

101 اصل انضباطی مثبت نه تنها برای آموزش والدین بلکه برای همه معلمان و دست اندرکاران امر تربیت، همچون مشاوران و مدیران مدارس نیز، می‌تواند سودمند باشد. مولف 101 اصل انضباطی مثبت توانسته است برای بسیاری از مسایل و مشکلات مربوط به ترتیب کودک راه حل های کاربردی و عملی ارایه کند. همچنین، به کار بردن این اصول می تواند به رشد و بالندگی بهتر کودکان و دانش آموزان کمک نماید.

«هیچ وقت درست نیست کودکی را بزنید با هیچ بهانه ای» انضباط یعنی یاد دادن و آموزش. «انضباط وظیفه‌ای آرام، گام به گام و وقت گیر برای کمک به کودکان برای فهمیدن معنای عمل به گونه ای خاص است» (جی. هیمسن).

  1. وقتی- بعد: اصل اگر سوء استفاده کنی/ از دست می‌دهی «وقتی تکلیف را تمام کردی، بعد می‌توانی تلویزیون بینی» (تکلیف نه، تلویزیون نه!)
  2. اصل انتخاب‌های ناهمساز: به کودکان کارهایی را بدهید انجام دهند که متضاد با رفتارهای نامناسب است. («به جای دویدن اطراف فروشگاه به من کمک کن تا پرتقال جدا کنم»).
  3. اصل خاموشی: از بدرفتاری‌های کوچک که خطرناک، تخریب کننده، شرم آور، یا مانع یادگیری نیستند چشم پوشی کنید.
  4. اصل اشباع: اجازه بدهید رفتار ادامه پیدا کند تا کودکان از انجام آن خسته شوند (اگر خطرناک، تخریب کننده، شرم آور، یا مانع یادگیری نیست).
  5. اصل معامله بزرگ: بر سر رفتار مسوولانه، ملاحظه کارانه و مناسب در مقابل با توجه (با چشم باز)، تشکر، تحسین، تایید، شناخت، بغل کردن، امتیاز مخصوص و مشوق ها معامله کنید (ولی غذا را در این معامله دخالت ندهید).
  6. اصل تقریب های متوالی: انتظار کمال نداشته باشید بلکه گام های کوچک در مسیر درست را تایید کنید.
  7. اصل تشویق: تا حد امکان تشویق کنید. کمک کنید کودکان پیشرفت را ببینند (حالا می‌توان املای این سه کلمه را درست بنویسی، عملکردت بهتر از هفته های گذشته است!، این طور بهتر نیست که زیپت را هم خودت ببندی، تختخوابت را خودت مرتب کنی، آبی را که ریختی روی زمین خودت پاکش کنی؟)
  8. اصل پیامدهای منطقی: به کودکان آموزش دهید که رفتار پیامدهایی دارد. اگر او فراموش کند ژاکتش را بپوشد، سردش می شود. اگر تکالیف را انجام ندهد، با پیامدهایی که معلم برای او در نظر می‌گیرد، روبه رو می‌شود.
  9. اصل پیش بینی: قبل از این‌که با موقعیتی درگیر کنید از پیش فکر کنید آیا توانایی رفتار مناسب در موقعیت را دارد یا نه. اگر این کار را نمی‌کنید او را با خود نبرید (رستوران‌‌های گران قیمت، کلیسا، سالن زیبایی، فیلم‌های مخصوص بزرگسالان).
  10. اصل آماده سازی: اجازه دهید کودکان آن چه را می‌توانند انتظار داشته باشند از پیش بدانند. (می‌توانی اینقدر پول برای کفش خرج کنی و ممکن است در مرکز خرید یک نوشابه بخوری).

ادامه دارد…

—————————————————————–

منبع

مجله تعلیم و تربیت استثنایی/ شماره 58/ مهر 1385 /ص21-27.

 


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها