Google+

» 101 اصل انضباطی مثبت (1) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

101 اصل انضباطی مثبت (1)

نگارش در تاریخ دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۱، ساعت ۴:۱۶ ؛ بازدید: ۹۱۶ بار
دسته: تربیت مربی » مقالات تربیت مربی

«صد و یک اصل انضباطی مثبت(1)»

همه نیاز به این دارند که احساس تعلق و مهم بودن داشته باشند. به فرزندتان با دادن کارهای مهمی برای انجام دادن، کمک کنید که احساس مهم بودن کند.

مقدمه

101 اصل انضباطی مثبت نه تنها برای آموزش والدین بلکه برای همه معلمان و دست اندرکاران امر تربیت، همچون مشاوران و مدیران مدارس نیز، می‌تواند سودمند باشد. مولف 101 اصل انضباطی مثبت توانسته است برای بسیاری از مسایل و مشکلات مربوط به ترتیب کودک راه حل های کاربردی و عملی ارایه کند. همچنین، به کار بردن این اصول می تواند به رشد و بالندگی بهتر کودکان و دانش آموزان کمک نماید.

«هیچ وقت درست نیست کودکی را بزنید با هیچ بهانه ای» انضباط یعنی یاد دادن و آموزش. «انضباط وظیفه‌ای آرام، گام به گام و وقت گیر برای کمک به کودکان برای فهمیدن معنای عمل به گونه ای خاص است» (جی. هیمسن).

  1. وقتی- بعد: اصل اگر سوء استفاده کنی/ از دست می‌دهی «وقتی تکلیف را تمام کردی، بعد می‌توانی تلویزیون بینی» (تکلیف نه، تلویزیون نه!)
  2. اصل انتخاب‌های ناهمساز: به کودکان کارهایی را بدهید انجام دهند که متضاد با رفتارهای نامناسب است. («به جای دویدن اطراف فروشگاه به من کمک کن تا پرتقال جدا کنم»).
  3. اصل خاموشی: از بدرفتاری‌های کوچک که خطرناک، تخریب کننده، شرم آور، یا مانع یادگیری نیستند چشم پوشی کنید.
  4. اصل اشباع: اجازه بدهید رفتار ادامه پیدا کند تا کودکان از انجام آن خسته شوند (اگر خطرناک، تخریب کننده، شرم آور، یا مانع یادگیری نیست).
  5. اصل معامله بزرگ: بر سر رفتار مسوولانه، ملاحظه کارانه و مناسب در مقابل با توجه (با چشم باز)، تشکر، تحسین، تایید، شناخت، بغل کردن، امتیاز مخصوص و مشوق ها معامله کنید (ولی غذا را در این معامله دخالت ندهید).
  6. اصل تقریب های متوالی: انتظار کمال نداشته باشید بلکه گام های کوچک در مسیر درست را تایید کنید.
  7. اصل تشویق: تا حد امکان تشویق کنید. کمک کنید کودکان پیشرفت را ببینند (حالا می‌توان املای این سه کلمه را درست بنویسی، عملکردت بهتر از هفته های گذشته است!، این طور بهتر نیست که زیپت را هم خودت ببندی، تختخوابت را خودت مرتب کنی، آبی را که ریختی روی زمین خودت پاکش کنی؟)
  8. اصل پیامدهای منطقی: به کودکان آموزش دهید که رفتار پیامدهایی دارد. اگر او فراموش کند ژاکتش را بپوشد، سردش می شود. اگر تکالیف را انجام ندهد، با پیامدهایی که معلم برای او در نظر می‌گیرد، روبه رو می‌شود.
  9. اصل پیش بینی: قبل از این‌که با موقعیتی درگیر کنید از پیش فکر کنید آیا توانایی رفتار مناسب در موقعیت را دارد یا نه. اگر این کار را نمی‌کنید او را با خود نبرید (رستوران‌‌های گران قیمت، کلیسا، سالن زیبایی، فیلم‌های مخصوص بزرگسالان).
  10. اصل آماده سازی: اجازه دهید کودکان آن چه را می‌توانند انتظار داشته باشند از پیش بدانند. (می‌توانی اینقدر پول برای کفش خرج کنی و ممکن است در مرکز خرید یک نوشابه بخوری).

ادامه دارد…

—————————————————————–

منبع

مجله تعلیم و تربیت استثنایی/ شماره 58/ مهر 1385 /ص21-27.

 


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها