Google+

» نظریه یادگیری گشتالت کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

نظریه یادگیری گشتالت

نگارش در تاریخ دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۱، ساعت ۵:۰۰ ؛ بازدید: ۴,۵۲۰ بار
دسته: مهارت‌های مطالعه » مقالات مهارت‌های مطالعه

بسم الله الرحمن الرحیم

 بخش سوم از مقاله خانم ملیحه عیدی بجستانی

 (نقشه مفهومی و نرم افزار نقشه ذهن، طرحی کاربردی و نوین در یادگیری آسان و اثربخش)

3- نظریه­ی یادگیری گشتالت

 گرچه ماکس ورتایمر(1943-1880) را بنیان­گذار روان­شناسی گشتالت می­دانند. با این­حال او از همان ابتدای شکل­گیری این روان­شناسی با دو نفر دیگر به نام­های ولفگانگ کهلر(1967-1887) و کورت کافکا(1941-1886) همکاری نزدیک داشت و این دو نفر، هم­دستان ورتایمر در بنیان­گذاری روان­شناسی گشتالت به حساب می­آیند[11].

رئیسی نظریه­ی گشتالت را در مجموع اعتراضی می­داند به عقاید روان­شناسان رفتارگرا و یا روان­شناسانی که در یادگیری معتقد به رابطه­ی بین محرک و پاسخ بودند[10]. و کدیور از آن به عنوان یک نظریه­ی واقع گرایانه در مقایسه با دیگر نظریه­ها نام می­برد[12].

کلمه­ی گشتالت آلمانی ست و به همین صورت به انگلیسی انتقال پیدا کرده و به معنی کل، زمینه یا طرح، ترکیب و شکل استعمال شده است. شاید هیچ یک از این معانی به طور دقیق مطابق با گشتالت نباشد ولی مفهوم آن­را روشن می­سازد[13].

معنی گشتالت در روان­شناسیِ گشتالت آن است که کل از اجزای تشکیل دهنده­ی آن بیش­تر است. یعنی کل دارای خواص و ویژگی­هایی است که در اجزای تشکیل­دهنده­ی آن یافت نمی­شود و از خیلی جهات، کل تعیین کننده­ی خصوصیات اجزا است و نه برعکس. برای مثال: گرداب نمونه­ای از گشتالت است. قطره­های آبی که گرداب از آن­ها تشکیل می­شود به تنهایی معرف گرداب نیستند، بلکه نوع حرکت آب در گرداب، معرف گرداب است[14].

مایکل ورتایمر در این باره چنین نوشته است: ادعای از کل پی به جز بردن تجدید نظری انقلابی در زمینه­ی روان­شناسی است که تأکید می­کند ماهیت کل، تعیین کننده­ی ماهیت اجزاست و نه برعکس. بنابراین هر تجزیه و تحلیلی باید جهتش از بالا به پایین باشد و نه از پایین به بالا. روان­شناس نباید از عناصر انتزاعی شروع و آن­ها را با هم ترکیب کند تا کل را بسازد بلکه باید کل را مطالعه کند تا مشخص شود چه اجزایی در ساختن آن­ها نقش یا نقش­هایی داشته­اند. اجزای سازنده­ کل غیرفعال و منزوی نیستند بلکه از نظر ساختاری با یکدیگر ارتباطی نزدیک دارند. برای نشان دادن اینکه عناصر کل بر یکدیگر تاثیر دارند؛ وان حمامی را مجسم کنید که سطح آن پر از حباب­های صابون است. اگر قسمتی از این حباب­ها را با دست کنار بزنیم خواهیم دید که شکل کلی حباب­ها تغییر می­یابد. از این رویداد برای فهم بهتر پدیده­های مختلف در زمینه­ی تفکر، یادگیری، حل مسأله، ادراک و فلسفه­ی وجودی آن­ها استفاده شده است[15].

یادگیری در روان­شناسی گشتالت عبارت است از بینش حاصل از درک موقعیت یادگیری به عنوان یک کل یک­پارچه و آن هم از طریق کشف روابط میان اجزای تشکیل­دهنده­ موقعیت یادگیری حاصل می­شود[14].

طبق مکتب گشتالت باید ابتدا محرکی در میان باشد بعد سازمان یا طرح و زمینه­ای که امر مورد یادگیری در آن قرار دارد آنگاه فرد یادگیرنده باید ارتباط اجزا با هم و هر جز با کل را در این سازمان که منجر به پیدایش بصیرت می­شود ادراک کند تا یادگیری صورت گیرد[13]. عنصر اصلی یادگیری در روان­شناسی گشتالت رسیدن به بینش است(سیف). فرد وقتی مطلبی را می­آموزد که نسبت به آن فهم و بصیرت پیدا کرده باشد. بصیرت هم هنگامی ایجاد می­شود که فرد ارتباط اجزای مطالب مورد یادگیری را با هم و همچنین با کل آن مطلب ادراک نماید[1]. و سیف به نقل از ولفگانگ کهلر چنین می­گوید: یادگیرنده زمانی به بینش می­رسد که بتواند از راه درک روابط میان اجزای موقعیت یادگیری به صورت یک کل سازمان یافته به تمامیت آن موقعیت پی­ببرد[14].

روان­شناسان مکتب گشتالت معتقدند حفظ کردن سطحی و طوطی­وار مطلب، یادگیری تلقی نمی­شود بلکه یادگیری واقعی مستلزم توجه و دست­یابی به معنی، اصول اساسی و سازمان­دهی مطالب است و یادگیرنده باید در این موارد کوشش کند[12].

و به اعتقاد هیل تأکید روان­شناسان گشتالت بر فهمیدن امور و درک روابط به صورت کل یک­پارچه از خدمت­های بزرگ روان­شناسی گشتالت به آموزش و پرورش بوده است[14].

ورتایمر یادگیری بر اساس اصول گشتالت را به مراتب بهتر از حفظ کردن­های عادی و تکراری می­دانست زیرا معتقد بود شالوده­ی یادگیری با توجه به اصول نظریه­ی گشتالت بر فهم ماهیت مسأله است. از نظر روان­شناسان گشتالت، شکل­گیری یک مسأله در ذهن موجب بر هم خوردن تعادل شناختی می­شود که تا حل نشدن آن، هم­چنان باقی می­ماند و حل مشکل یا مسأله موجب برقراری مجدد تعادل شناختی می­شود و همین امر بزرگ­ترین تقویت و پاداشی ست که یادگیرنده به آن نیازمند است. زیرا یادگیری و حل مسأله زیر سلطه­ی تقویت درونی­اند نه تقویت بیرونی.

آدمی با گذشت زمان یاد می­گیرد که از اجزای معین یک کل یا گشتالت می­توان گشتالت­های جدیدی ساخت که با گشتالت­های اولیه کاملاً متفاوت است. همین­طور یاد می­گیرد که وسیله­های معینی را برای رسیدن به یک هدف مشخص به طرق گوناگون با هم ترکیب کند و به­کار گیرد تا شاید به مقصود برسد. همان­طور که سلطان باهوش­ترین میمون کهلر با متصل کردن یک میله به میله­ای بلندتر توانست به موز که دور از دسترس قرار داشت برسد!

به هنگام تدریس نیز معلم بایستی تا آنجا که ممکن است مطالب درسی را در وهله­ی اول به صورت کل مطرح ساخته و آن­گاه ارتباط اجزای یک مطلب را مشخص کرده و سپس به تحلیل کل و بررسی اجزای آن بپردازد. این­کار نه تنها از پریشانی فکر دانش­آموز جلوگیری می­کند بلکه موجب می­گردد که آنان قدرت تجزیه و تحلیل را در خود افزایش داده و در نتیجه یادگیری­شان بامعنی گشته و حفظ و تکرار مطالب، به فهم و اندیشه­ی امور مبدل می­گردد[1].

ادامه دارد…. 

 

قسمت دوم مقاله خانم عیدی 

مراجع

 1. وکیلیان، منوچهر (1385). روش­ها و فنون تدریس. تهران: انتشارات دانشگاه پیام نور
 2. مفیدی، فرخنده (1372). آموزش و پرورش پیش­دبستانی و دبستانی. تهران: انتشارات دانشگاه پیام نور
 3. مصرآبادی، جواد. فتحی آذر، اسکندر. استوار، نگار (1384). اثربخشی ارائه، ساخت فردی و ساخت گروهی نقشه­ مفهومی به عنوان یک راهبرد آموزشی. فصلنامه نوآوری­های آموزشی، شماره 13، سال چهارم
 4. فردانش، هاشم (1385). مبانی نظری تکنولوژی آموزشی. تهران: سمت
 5. جنسن، اریک (1383). مغز و آموزش. ترجمه لیلی محمدحسین و سپیده رضوی. تهران: انتشارات مدرسه
 6. لامزدین، ادوارد. لامزدین، مونیکا (1386). حل خلاق مسأله. ترجمه بهروز ارباب شیروانی و بهروز نصر آزادانی. اصفهان: انتشارات ارکان دانش
 7. ولف، پاتریشا (1382). مغز و فرآیند یادگیری. ترجمه ابوالقاسم داوودی. تهران: انتشارات مدرسه
 8. تپرواین، کورت (1386). هنر فراگیری آسان. ترجمه کلارا کرمی. تهران: انتشارات نسل نواندیش
 9. ریتا ال اتکینسون و همکاران (1383). زمینه­ی روانشناسی هیلگارد جلد1. ترجمه حسن رفیعی. تهران: انتشارات ارجمند
 10. رئیسی، زهره (1380). روانشناسی تربیتی(پرورشی). اصفهان: انتشارات مانی
 11. السون، اچ، متیو. هرگنان، آر، بی (1389). مقدمه­ای بر نظریه­های یادگیری. ترجمه علی اکبر سیف. تهران: نشر دوران
 12. کدیور، پروین (1381). روانشناسی تربیتی. تهران: انتشارات سمت
 13. شریعتمداری، علی (1381). روانشناسی تربیتی. تهران: انتشارات امیرکبیر
 14. سیف، علی اکبر (1386). روانشناسی پرورشی نوین:روانشناسی یادگیری و آموزش. تهران: انتشارات دوران
 15. شاپوریان، رضا (1386). اصول کلی روانشناسی گشتالت. تهران: انتشارات رشد
 16. جویس، بروس. ویل، مارشا. کالهون، امیلی (1384). الگوهای تدریس 2004. ترجمه محمدرضا بهرنگی. تهران: انتشارات کمال تربیت
 17. سیف، علی اکبر (1382). روانشناسی تربیتی. تهران: انتشارات پیام نور
 18. پین، الین. وایتاکر،لسلی (1381). مهارت­های ضروری مطالعه موفق. ترجمه فاطمه محمدی. اتشارات نیم نگاه
 19. جویس، بروس. کالهون، امیلی. هاپکینز، دیوید (1385). الگوهای یادگیری ابزارهایی برای تدریس. ترجمه محمود مهر محمدی، لطفعلی عابدی. تهران: انتشارات سمت
 20. سیف، علی اکبر (1386). روشهای یادگیری و مطالعه. تهران: انتشارات آگاه
 21. احدیان، محمد (1386). مقدمات تکنولوژی آموزشی. انتشارات نشر و تبلیغ بشری
 22. دقیقی، یاسین (1387). نقشه ذهنی تونی بوزان روشی جهت شبیه سازی ساختار نورون­های عصبی مغز بر روی کاغذ.  

http://www.aftabir.com/articles/view/science_education/biology/c3c1265635634_simulation_p1.php

 

 3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


2 دیدگاه

 1. F.A گفت:

  شاید به نظر یه کم بدیهی برسه اما واقعا بعضی از معلمان و اساتید بزرگوار هستند که با بی توجهی ب این اصول باعث یادگیری سخت دروس توسط دانش آموز میشن (ویا حتی دلزدگی از اون درس )
  به این امید که هر کس وظیفه ی خودش رو به درستی انجام بده و خصوصا اساتید محترم
  تشکر از شما بابت زحمتی که میکشید و مقالات رو در دسترس قرار میدین

 2. حامد آقای حیدری گفت:

  بسیار جالب و کامل بود
  لذت بردم
  کلا رعایت کردن هر چز در زندگی سخته :-J
  کم کم کم کم

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها