Google+

» عملکرد مغز از دیدگاه زیست شناختی کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

عملکرد مغز از دیدگاه زیست شناختی

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۱، ساعت ۶:۰۰ ؛ بازدید: ۱,۸۴۶ بار
دسته: مهارت‌های مطالعه » مقالات مهارت‌های مطالعه

بسم الله الرحمن الرحیم

بخش دوم از مقاله خانم ملیحه عیدی بجستانی

(نقشه مفهومی و نرم افزار نقشه ذهن، طرحی کاربردی و نوین در یادگیری آسان و اثربخش) 

2- عملکرد مغز از دیدگاه زیست شناختی

در مغز آدمی دو نوع سلول وجود دارد. نورون­ها و گلیاها، گر چه تعداد نورون­ها کمتر است اما نقش این سلول­ها در کار مغز بسیار حیاتی است[5]. در مغز و سیستم عصبی انسان نقش اصلی را نورون­ها بازی می­کنند[6]. در زبان یونانی واژه نورون معنای رشته است و دندریت از کلمه یونانی دندرا به معنای درخت گرفته شده است[7].

نورون­ها متشکل از جسم سلولی و دندریت و آکسون است. گرچه جسم سلولی قادر به حرکت است اما اغلب نورون­ها در بزرگسالان ثابت هستند و فقط آکسون­ها را به اطراف می فرستند. نورون ممکن است چند رشته یا دندریت داشته باشد اما تنها یک آکسون دارد که با دندریت های دیگر در ارتباط است. آکسون برای برقراری ارتباط با هزاران سلول دیگر دفعات زیادی خود را به دو شاخه تقسیم می­کند و هر کدام از این شاخه­ها نیز به نوبه­ی خود به شاخه­های دیگر تقسیم می­شوند. نورون­ها فقط اطلاعات را منتقل می­کنند و اطلاعات تنها از یک جهت جریان دارد. یعنی در سطح نورونی از جسم سلولی به آکسون می­رود و به سیناپس یا همان پیوندگاه می­رسد. این مسیر هیچ­گاه در جهت عکس یعنی از سر آکسون به جسم سلولی جریان ندارد.

بهترین کاری که مغز انسان انجام می­دهد یادگیری است و یادگیری یکی از وظایف مهم نورون­هاست که تنها با یک نورون انجام پذیر نیست بلکه گروهی از نورون­ها باید در این فرایند شرکت کنند[5].

از دیگر مطالعات و پژوهش­های انجام شده در زمینه­ی مغز، قائل شدن تفاوت میان نیمکره چپ و راست مغز است[7].

اگر از بالا به پایین نگاه کنیم به نظر می­رسد که تمامی مغز از دو نیمه­ به ظاهر برابر تشکیل شده است. شیار عمیقی به نام شکاف طولی، طول مغز را طی می­کند و تقریباً تا نیمه­ی مغز پایین می­رود و آن را به دو بخش، شبیه به یک گردوی بزرگ تقسیم می­کند[7].

مطالعات بر روی آزمودنی­های دچار دو نیمگی مغز یا مغز دو نیمه که در اوایل دهه60 توسط یک محقق اعصاب به نام راجر اسپری انجام شد حاکی از آن است که هر یک از دو نیمکره­ مغز کارکردی متفاوت از دیگری دارد.

نیمکره­ چپ قدرت ابراز خودمان در زبان را در اختیار دارد، می­تواند اعمال منطقی پیچیده را انجام دهد و در رایش­های ریاضی مهارت دارد[9]، مسئول زبان، منطق، اعداد، سلسله و توالی، امتداد، تجزیه و تحلیل می­باشد[8]. نیمکره­ی راست فقط می­تواند زبان بسیار ساده­ای را دریابد و در عوض از حس فضایی و هندسی بسیار توسعه یافته­ای برخوردار است. این نیمکره در کشیدن اشکال هندسی و دارای بعد بر نیمکره­ی چپ تفوق دارد، می­تواند بسیار بهتر از نیمکره­ چپ مکعب­های رنگی را روی­هم سوار کند و طرح پیچیده­ای را درست کند[9] و بسیار قوی در ریتم، موزیک، تصاویر، تخیلات، خواب و بیداری، رنگ، نوآوری عمل می­کند[8]. زهره­ رئیسی به نقل از اتکینسون چنین می­گوید: شماری از تحقیقات جدید نشان داده است که مراحل مختلف حافظه ساختارهای مختلفی در مغز دارند که گویا ترین شواهد در این زمینه حاصل بررسی­هایی است که در آن از طریق عکس­برداری از مغز به جستجوی تفاوت­های عصب-کالبدشناختی بین مراحل رمزگردانی و بازیابی پرداخته­اند که جالب­ترین یافته­ این آزمایش­ها این است که: درجریان رمزگردانی بیشتر، نواحی نیمکره­ی چپ  در جریان بازیابی بیشتر، نیمکره­ی راست مغز فعال می­شوند. تمایز میان رمزگردانی و بازیابی اساس زیستی مشخص دارد[10]. البته نباید از این بحث به این نتیجه برسیم که دو نیمکره­ مغز مستقل از هم عمل می­کنند بلکه درست عکس آن صادق است دو نیمکره­ی مغز انسان آنقدر با هم هماهنگ است که یک دیدگاه واحد از دنیا می­سازد. برای مثال وقتی شما مشغول صحبت کردن هستید نیمکره­ چپ شماست که به شما امکان حرف­زدن می­دهد اما این نیمکره­ راست است که به سخنان شما آهنگ می­دهد[7].

شاید درک بهتری از نیمکره­ها ما را یاری کند تا مواد درسی طراحی کنیم که نه تنها به افزایش فهم اطلاعات تدریس شده به دانش­آموز منجر شود بلکه توانایی آنان در استفاده­ مناسب از این اطلاعات را بیشتر کند. ما باید روی آموزش به هر دو نیمه­ مغز تأکید بیشتری داشته باشیم چون آنها همیشه با هم کار می­کنند، محتوا (متنی که نیمکره­ چپ در آن عالی کار می­کند) مهم است اما متن بدون محیط(که تخصص نیمکره­ راست است) اغلب بی­معناست. ما باید محتوا را در محیطی رشد دهیم که برای دانش­آموزان معنادار و به زندگی و تجارت شخصی آنان مرتبط باشد. این آموزش به دو نیمه­ی مغز است.

همان­طور که پروفسور کورت می­گوید: یک فراگیری یک­دست و منسجم باید هر دو نوع کیفیت یادگیری را در بر گیرد، هر دو نیمکره را فعال نماید و به صورت طبقه بندی شده و یک­پارچه با یکدیگر همسو و هماهنگ کند[8].

و در آخر باید یادآوری کرد که پژوهش­های مربوط به عملکرد مغز نشان داده­اند، یادگیری و نوآوری یکدیگر را به خصوص در شرایط و مکان­های عاری از ترس و اضطراب کامل می­کنند. سیستم آموزشی ما در مدارس تا چه اندازه از این شرایط به دور است؟ این شرایط از کلاس­های مملو از شاگردان شروع می­شود و تا رقابت میان آن­ها برای نمرات بیشتر، برچسب تنبلی به خاطر نمرات بد، ردی و تکرار یک دوره یا اخراج از مدرسه، انتقال به یک مدرسه­ی سطح پایین و یا حتی مدارس استثنائی ادامه پیدا می­کند.

مغز می­تواند به خود انگیزه دهد و خودش را هدایت کند این هم جزء یادگیری متناسب با ویژگی­های مغز است. تشخیص و تقویت برنامه­ی خود- هدایتی مغز و موضوع یاد دادن آنچه مغز باید بیاموزد نیست، بلکه فراهم و تضمین کردن مکان و شرایط مناسب است تا بتواند خودآموزی را به بهترین شکل شکوفا کند. اگر شرایط یادگیری متناسب با ویژگی­های مغز باشد، خود بسیار تشنه­ یادگیری است. فقط زمانی مطالب درسی خشک، خسته کننده، مأیوس کننده و دشوار خواهند بود که به چگونگی عملکرد مغز توجهی نشود(چیزی که همیشه در مدارس ما اتفاق می­افتد)[8].

ادامه دارد…

مشاهده قسمت اول مقاله 

 

مراجع

 1. وکیلیان، منوچهر (1385). روش­ها و فنون تدریس. تهران: انتشارات دانشگاه پیام نور
 2. مفیدی، فرخنده (1372). آموزش و پرورش پیش­دبستانی و دبستانی. تهران: انتشارات دانشگاه پیام نور
 3. مصرآبادی، جواد. فتحی آذر، اسکندر. استوار، نگار (1384). اثربخشی ارائه، ساخت فردی و ساخت گروهی نقشه­ مفهومی به عنوان یک راهبرد آموزشی. فصلنامه نوآوری­های آموزشی، شماره 13، سال چهارم
 4. فردانش، هاشم (1385). مبانی نظری تکنولوژی آموزشی. تهران: سمت
 5. جنسن، اریک (1383). مغز و آموزش. ترجمه لیلی محمدحسین و سپیده رضوی. تهران: انتشارات مدرسه
 6. لامزدین، ادوارد. لامزدین، مونیکا (1386). حل خلاق مسأله. ترجمه بهروز ارباب شیروانی و بهروز نصر آزادانی. اصفهان: انتشارات ارکان دانش
 7. ولف، پاتریشا (1382). مغز و فرآیند یادگیری. ترجمه ابوالقاسم داوودی. تهران: انتشارات مدرسه
 8. تپرواین، کورت (1386). هنر فراگیری آسان. ترجمه کلارا کرمی. تهران: انتشارات نسل نواندیش
 9. ریتا ال اتکینسون و همکاران (1383). زمینه­ی روانشناسی هیلگارد جلد1. ترجمه حسن رفیعی. تهران: انتشارات ارجمند
 10. رئیسی، زهره (1380). روانشناسی تربیتی(پرورشی). اصفهان: انتشارات مانی
 11. السون، اچ، متیو. هرگنان، آر، بی (1389). مقدمه­ای بر نظریه­های یادگیری. ترجمه علی اکبر سیف. تهران: نشر دوران
 12. کدیور، پروین (1381). روانشناسی تربیتی. تهران: انتشارات سمت
 13. شریعتمداری، علی (1381). روانشناسی تربیتی. تهران: انتشارات امیرکبیر
 14. سیف، علی اکبر (1386). روانشناسی پرورشی نوین:روانشناسی یادگیری و آموزش. تهران: انتشارات دوران
 15. شاپوریان، رضا (1386). اصول کلی روانشناسی گشتالت. تهران: انتشارات رشد
 16. جویس، بروس. ویل، مارشا. کالهون، امیلی (1384). الگوهای تدریس 2004. ترجمه محمدرضا بهرنگی. تهران: انتشارات کمال تربیت
 17. سیف، علی اکبر (1382). روانشناسی تربیتی. تهران: انتشارات پیام نور
 18. پین، الین. وایتاکر،لسلی (1381). مهارت­های ضروری مطالعه موفق. ترجمه فاطمه محمدی. اتشارات نیم نگاه
 19. جویس، بروس. کالهون، امیلی. هاپکینز، دیوید (1385). الگوهای یادگیری ابزارهایی برای تدریس. ترجمه محمود مهر محمدی، لطفعلی عابدی. تهران: انتشارات سمت
 20. سیف، علی اکبر (1386). روشهای یادگیری و مطالعه. تهران: انتشارات آگاه
 21. احدیان، محمد (1386). مقدمات تکنولوژی آموزشی. انتشارات نشر و تبلیغ بشری
 22. دقیقی، یاسین (1387). نقشه ذهنی تونی بوزان روشی جهت شبیه سازی ساختار نورون­های عصبی مغز بر روی کاغذ.  

http://www.aftabir.com/articles/view/science_education/biology/c3c1265635634_simulation_p1.php

 

 


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


2 دیدگاه

 1. F.A گفت:

  :-X ممنون از پیگیری و زحماتتون

 2. mohajer.Farda گفت:

  از پاراگراف آخر خیلی خوشم اومد
  کاشکی همه معلم ها این مطلب رو می دونستن

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها