Google+

» مقالۀ 72: تفکر و تقدیر در این شب‌ها کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 72: تفکر و تقدیر در این شب‌ها

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۹:۰۶ ؛ بازدید: ۷۰۶ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در قسمت قبل، به یکی از توانایی‌های فکری مهم اشاره کردیم:

۱. جذب: توانایی مشاهده و توجه که در طی آن، اطلاعات به دست می‌آید. اینک ادامۀ مطلب:

۲. ضبط: توانایی حفظ‌کردن و به‌خاطرآوردن است که باعث نگهداری اطلاعات و بازیابی آن‌ها می‌شود. قدرت حافظه تقویت‌شدنی است. با استفاده از آموزش‌ها و تمرین‌هایی می‌توان این توانایی را تقویت کرد. البته در سنین پایین‌تر، بهتر است.

۳. استدلال: توانایی تجزیه‌وتحلیل و ارزیابی و قضاوت است. می‌توان اطلاعات را بسط داد و در وسعت دیگری آن‌ها را مطرح کرد. این شب‌ها و روزها، شب و روز تفکر است. ایامی است که باید فکر کرد و دستاوردهای حاصل از گذراندن عمر و سرمایه‌های ارزشمند زندگی را تجزیه‌وتحلیل کرد. با آنچه خداوند به ما عنایت کرده است، چه کرده‌ایم؟ چگونه و در چه راهی آن‌ها را به مصرف رسانده‌ایم. به خلوتکدۀ خودمان مراجعه کنیم و ببینیم چه خبر است. به نهانخانۀ دل خود مراجعه کنیم و ورودی‌ها و خروجی‌ها را بررسی کنیم. با استفاده از توانایی ارزیابی و تجزیه‌وتحلیل، خودمان قضاوت کنیم و ببینیم آیا از وضع موجود رضایت داریم؟ اگر نداریم، چه باید بکنیم؟

با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و خروجی‌ها می‌توانیم به کوتاهی‌ها و ضعف‌ها‌ ایمان بیاوریم و باور کنیم که باید برگردیم. توبه یعنی همین. ابتدا باید سوختن‌ها و سوزاندن‌هایمان را باور کنیم. ابتدا باید قبول کنیم که به خیلی‌ها خسارت زده‌ایم و متوجه نشده‌ایم. در مقام پدر، مادر، فرزند، معلم، کارمند، رئیس، مسئول، مربی و همسر و… چه وظیفه‌هایی را انجام نداده‌ایم و تبعات حاصل از آن چیست؟ باید به این باور برسیم که اگر لطف و کرامت و فضل خدا نباشد، نابود می‌شویم.

در ارزیابی‌های خودمان، باید به وظیفه‌هایی که در قبال امام داریم، فکر کنیم. دراین‌صورت، گریۀ ما برای ضربت‌خوردن امام‌علی† عذر تقصیری است به پیشگاه ایشان. در تفکر و بینش و احساس و رفتار ما چه شباهت‌هایی با قاتلان امام وجود دارد؟ آن‌ها به چه نکته‌هایی توجه نمی‌کردند؟ احساس آن‌ها دربارۀ امام چگونه بود که دنیا را بر امام ترجیح دادند؟ آن‌ها چه شناختی از امام داشتند؟ امام در زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی آن‌ها چه نقشی ایفا می‌کرد؟ در انتخاب‌های مختلف زندگی آن‌ها، امام چقدر دخالت داشت؟ اصلاً برای امام‌شناسی، ضرورت دارد این‌گونه فکر کنیم؟

این شب‌ها که شب‌های قدر است، فرصت شناخت قدر خود و قدر امام است. با این شناخت، فاصله‌ها و گسسست‌ها و دوری‌ها و دوستی‌ها و دشمنی‌ها شناخته می‌شود. پیوندی دوباره با امام‌زمانS در سایۀ توبه و تصمیم و توکل به خدا، در این فرصت‌های طلایی و استثنایی قدر، موهبتی است که برای همه آرزو می‌کنیم. خدایا، خودت شاهد باش که با تمام وجود اقرار می‌کنیم قدر امام‌علی† را نشناختیم؛ چون قدر و اندازه‌ای بیشتر از دنیا برای خودمان نیافتیم. کمکمان کن تا به‌بهانۀ این شب‌ها و روزها، تکانی بخوریم و دلمان بلرزد و دیوارهای خودخواهی و غفلت و جهل و غرور و تعصب و لج‌بازی و تنبلی و کسالت و قساوت و… و هرآنچه اشتباهی در منزلگاه زندگی‌مان بالا رفته است، فرو ریزد تا بتوانیم طرحی نو دراندازیم و در شب‌های قدر، برنامه‌ریزی متفاوتی برای زندگی خود بکنیم تا تقدیر تازه‌ای برایمان رقم بخورد؛ ان‌شاءالله.

یکشنبه، ۳۰مرداد۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۹۱۴
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال