Google+

» مقالۀ 70: روشی علمی پیشگیری از خطا در تصمیم‌گیری‌ها کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 70: روشی علمی پیشگیری از خطا در تصمیم‌گیری‌ها

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۹:۰۱ ؛ بازدید: ۶۷۷ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

درادامۀ مباحث تفکر، به معرفی روشی ساده برای فکرکردن می‌پردازیم. یکی از خطاهایی که درهنگام فکرکردن وجود دارد، این است که اگر ما دربارۀ موضوعی، نظری داشته باشیم و به‌اصطلاح پیش‌فرضی داشته باشیم، همین مسئله باعث می‌شود تا نتوانیم با شفافیت و صحت کامل به تحقیق و کندوکاو درآن‌باره بپردازیم.

در زندگی روزمرۀ ما، بارها و بارها اتفاق افتاده است که متوجه می‌شویم نظرمان دربارۀ چیزی اشتباه است؛ ولی بازهم بعد از پی‌بردن به اشتباهمان دوباره ناخودآگاه، با همان پیش‌فرض قبلی تصمیم می‌گیریم. همین مسئله باعث می‌شود که در مشاوره‌ها و مشورت‌ها نتیجۀ مطلوبی به دست نیاوریم یا اگر مشاور باشیم، ممکن است به‌دلیل همین درگیری فکر، موفق نشویم مشورت درستی بدهیم.

یکی از روش‌های بسیار ساده که به ما کمک می‌کند تا این خطای مهم را رفع کنیم، روشی است به نام «پی.ام.آی». این روش در بسیاری از مؤسسات آموزشی دنیا تدریس می‌شود. در این روش، به مخاطبان آموزش داده می‌شود دربارۀ موضوع، دید وسیع‌تر و آزادتری پیدا کنند. به همین منظور، به سه محور مهم توجه ویژه‌ای می‌شود. «پی.ام.آی» ابزاری برای هدایت توجه است. شما در «پی.ام.آی» عمدتا توجهتان را ابتدا به نکات مثبت، سپس به نکات منفی و سرانجام به نکات جالب معطوف می‌کنید. این کار به روشی بسیار سنجیده و باانضباط، حداکثر در دو تا سه دقیقه انجام می‌گیرد.

P=plus پی: نکات مثبت

M=minus ام: نکات منفی

I=interesting آی: نکات جالب توجه

فرض کنید قرار است دربارۀ پیشنهاد یا تصمیم یا موضوعی فکر کنید و نظر بدهید. ابتدا سؤال کنید نکات مثبت آن کدام است. سپس، نکات منفی آن کدام است و بالاخره، نکات جالب آن کدام است. درواقع، شما با انجام این تمرین و طرح این سؤالات می‌آموزید که چگونه باید از کمند پیش‌فرض‌ها رهایی یابید. یعنی دقیقاً همان چیزی که خیلی‌ها در آن به خطا می‌روند.

حالا شما به چند تصمیم این هفتۀ خود فکر کنید و این سؤالات را دربارۀ آن بپرسید. با تعجب خواهید دید که فکرتان روان‌تر می‌شود. برای افزایش دیدتان به موضوع، این کار را امتحان کنید. انعطاف فکری و سیال‌سازی ذهن، ابزاری بسیار قدرتمند است که ان‌شاءالله در آینده دراین‌زمینه بحث‌ها و تمرین‌هایی تقدیم خواهم کرد. تا هفتۀ آینده دربارۀ هر تصمیم خود، این‌گونه فکر کنید.

یکشنبه، ۱۶مرداد۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۹۰۲
مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال