Google+

» مقالۀ 68: الگوهای تفکر و تفکر در الگوها کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 68: الگوهای تفکر و تفکر در الگوها

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۸:۵۹ ؛ بازدید: ۷۶۸ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در مباحث هفته‌های قبل سعی کردیم به بعضی از موضوعات تفکر اشاره‌ای کنیم؛ یعنی اینکه به چه‌چیزهایی باید فکر کنیم؟ تفکر در وظیفه‌ها، تفکر در استعدادهای انسان، قدرت استعدادها و میزان استعدادها، تفکر در سرمایه‌های مختلف انسان و… . البته این بحث را بازهم ادامه می‌دهیم؛ ولی در این قسمت، نکته‌ای ساده اما بسیار مهم را یادآوری می‌کنیم:

آیا تابه‌حال در زندگی خود، الگوی عملی و فکری داشته‌اید؟ لطفاً چند لحظه فکر کنید و به تمام الگوهای زندگی‌تان که برای شما نقشی ایفا کرده‌اند، توجه کنید. سؤال اصلی این است: چگونه از اسوه‌ها و الگوها استفاده کنیم؟ چگونه الگوبرداری کنیم؟ از بهترین شیوه‌های الگوبرداری، این است که کشف کنیم او چگونه فکر می‌کند؟ و چگونه و با چه ابزار و روشی خودش را و جهان پیرامونش را نگاه می‌کند. مثلاً معلم یا شخص باتجربه‌ای مثل پدر یا مادر، وقتی راجع‌به مسئله‌ای نظر می‌دهند، باید از آن‌ها سؤال کنیم شما دراین‌باره چگونه فکر می‌کنید؟ و او این‌طور پاسخ می‌دهد: «من فکر می‌کنم… .» شما باید بگویید: «چرا این‌طور فکر می‌کنید؟» و او می‌گوید: «خوب دیگه، من مطمئن هستم؛ چون‌که… .» یا می‌گوید: «به من ثابت شده است؛ چون بارها و بارها امتحان کرده‌ام.» یا هر توضیح دیگری که لازم باشد. یا مثلاً به او بگویید: «تعریف شما از این موضوع چیست؟» یا «نگاهتان به این مسئله چگونه است؟ این مسئله را چگونه می‌بینید؟» یا «چه شد که این‌طور فکر می‌کنید؟ اولین باری که این فکر به ذهنتان خطور کرد، کی بود و چرا؟»

اگر می‌خواهید الگوی ذهنی کسی را کشف کنید، یکی از راه‌های ساده این است: به او بگویید راجع‌به مسئله‌ای مثل صداقت، موفقیت، ‌ایمان، تلاش، عفت و حیا، انسانیت، پول و… تعریف خودش را بگوید. بعدازآن، شما این‌گونه سؤال کنید: «صداقت را در چه‌چیزی می‌دانید؟ انسان باصداقت چه ویژگی‌هایی دارد؟ چند مثال از صداقت خودتان بیان کنید. به‌نظر شما ضدصداقت چیست؟ وقتی کسی صداقت ندارد، چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه در مسیر صداقت، همیشه ثابت‌قدم باشیم؟ چگونه آن را تقویت کنیم؟ به‌نظر شما، چرا این خصوصیت مهم در بعضی‌ها ضعیف می‌شود؟ مبنای صداقت چیست؟ مراحل رسیدن به آن چگونه است؟ الگوهای شما در صداقت، چه‌کسانی هستند؟ چگونه آن‌ها را انتخاب کرده‌اید؟» یا برای هر موضوع دیگر.

سعی کنید تا هفتۀ آینده، راجع‌به چند تا از این موضوعات با تعدادی از کسانی‌که تااندازه‌ای قبولشان دارید یا معلم و استادی که می‌شناسید، گفت‌وگویی کنید. با یاری خدا، به نتایج شگفت‌انگیزی می‌رسید. ان‌شاءالله هفتۀ آینده، نتیجۀ بسیار مهم از این الگوبرداری را مطرح می‌کنیم.

یکشنبه، ۲مرداد۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۸۹۰


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


Leave a Reply

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال