Google+

» مقالۀ 66: وسعت فکر، قدرت عمل کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 66: وسعت فکر، قدرت عمل

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۸:۵۷ ؛ بازدید: ۶۹۳ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

درادامۀ مباحث تفکر، در این قسمت به یکی از موضوع‌های بسیار مهم دربارۀ فکرکردن می‌پردازیم. این موضوع تأثیر فوق‌العاده‌ای بر برنامه‌ریزی‌ها و توانمندی‌های ما در حل مسئله‌های زندگی و همچنین تصمیم‌گیری و افزایش قدرت روحی ما دارد. سؤال اصلی این است: وسعت فکر ما چقدر است؟

لطفاً به یکی از مسئله‌هایی زندگی خود چند لحظه فکر کنید. برای نمونه: چگونه برای آیندۀ خود برنامه‌ریزی کنم؟ چه اهدافی را تعیین کنم؟ با فرزند خود چگونه برخورد کنم؟ چه رفتاری با همسر خود بکنم؟ برای حل این‌گونه مسائل، معمولاً به سطحی‌ترین و نزدیک‌ترین عوامل فکر می‌کنیم و اغلب به رایج‌ترین موانع برخورد می‌کنیم. به‌همین‌دلیل، اغلب آدم‌ها تغییر نمی‌کنند؛ چون نیروی لازم برای تغییرشان را فراهم نمی‌سازند.

برای حل هر مسئله، باید درست فکر کرد. بخشی از درست فکرکردن، وسعت فکر است. در برنامه‌ریزی‌ها باید تمام احتمالات را درنظر گرفت. فقط کافی نیست که به احساسات مثبت حاصل از تصمیم، توجه کنیم؛ چون این احساسات، اولاً دائمی نیستند و ثانیاً ممکن است تحت‌تأثیر موقعیت‌های مختلف رنگ عوض کنند و عوض شوند. باید به خطرها هم فکر کنیم. ممکن است همیشه دوستان ما در این حدی که امروز هستند، باقی نمانند و درجۀ دوستی آن‌ها تغییر کند. این موقعیتی که من دارم، همیشه پایدار نیست و ممکن است از من گرفته شود. همیشه سلامتی را ندارم. پدر و مادر و سایر موهبت‌های الهی، هیچ‌کدام دائمی نیستند و رو به زوال و فنا هستند.

برای بهره‌وری مناسب باید با تدبیر بیشتری عمل کنید. تجربیات دیگران را در این مسیر جدی بگیرید. احتمالاتی را که دیگران گوشزد می‌کنند، در وسعت تصمیم خود ببینید. روی واقعیت‌ها سرپوش نگذارید. وسعت نگاه خود را افزایش دهید. مشورت و استفاده از عقل دیگران برای سنجش‌ها و اندازه‌گیری‌ها، بسیار مهم است. دراین‌صورت، حتماً به مطالعه و تفکر وسیع‌تر نیاز خواهیم داشت.

طرح و برنامه‌های ما در زندگی باید جامع‌تر باشد و برای این کار لازم است همت خود را افزایش دهیم و ناچاریم پوست بیندازیم و از اسارت غریزه‌ها و عادت‌ها و هوس‌ها آزاد شویم. این ایام بابرکت، ماه‌های آزادی انسان است. کسی‌که به خودش فکر می‌کند، در طرح کسی می‌گنجد که به او و سایر فرزندانش فکر می‌کند و کسی‌که به خانه فکر می‌کند، در طرح کسی قرار می‌گیرد که برای محله و برای شهر و برای استان و برای کشور و برای منطقه و برای تمام جهان برنامه دارد. تو برنامه را آنچنان وسیع درنظر بگیر که تمام احتمالات و تمام موانع و تمام شیاطین در طرح تو قرار بگیرند.

یکشنبه، ۱۲تیر۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۸۷۳
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال