Google+

» مقالۀ 63: چراغانی فکر و دل کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 63: چراغانی فکر و دل

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۸:۵۴ ؛ بازدید: ۵۳۵ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در شماره‌های قبل، به این نکتۀ مهم اشاره کردیم که موضوع تفکر، در مدیریت تفکر نقش اساسی دارد و ارزش فکر را مشخص می‌کند. بخشی از ارزشمندی تفکر به موضوع آن مربوط است. اندیشیدن به استعدادها به‌عنوان ضرورتی در برنامه‌ریزی و مدیریت زندگی، زمینه‌ساز تغییر نگرش و بینش و توانمندی انسان است.

سبک زندگی ما تا حد زیادی به شیوۀ استفاده از استعدادهایمان بستگی دارد. برای حل بسیاری از معادلات زندگی، کافی است این معادله را حل کنیم که چه استعدادهایی داریم و چگونه از آن‌ها باید استفاده کنیم. لطفاً چند دقیقه فکر کنید. چه استعدادهایی دارید؟ تابه‌حال برای استفادۀ درست از آن‌ها چه کرده‌اید؟ آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان آن‌ها را رشد داد و به بلوغ رساند؟ برای به‌کارگیری آن‌ها چه کار کرده‌اید؟

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که ناله‌های شبانۀ امام‌علی† برای رشد و آزادی انسان از اسارت زنجیرهای رکود و جهل و غفلت بوده است؟ او می‌خواست آدم‌ها رشد کنند یعنی استعدادهای خود را بشناسند و در راه خدا به جریان بیندازند. او می‌خواست آدم‌ها از حد غریزه‌ها و عادت‌ها بالاتر بیایند و استعدادهایشان پرورش یابد. او می‌فرمود: «از من سؤال کنید قبل از اینکه مرا از دست بدهید.» و مردم از چیزهایی سؤال می‌کردند که معلوم می‌شد خودشان را و اهدافشان و استعدادهایشان را نشناخته‌اند.

به یاد داشته باشیم برای کسی می‌خواهیم جشن بگیریم که می‌فرمود: «ای انسان، فکر نکن موجود کوچکی هستی. تو عصارۀ عالم هستی. دنیای بزرگی در تو پیچیده شده است.» ماه رجب فرصت مناسبی است برای فکرکردن به این چیزها. بیاییم خلوتی کنیم با خودمان و به این نکته فکر کنیم که واقعاً برای چه آمده‌ایم و از ما چه می‌خواهند؟ آیا این ارزش‌ها و ملاک‌ها و معیارهایی که برای خودمان تعریف کرده‌ایم، با استعدادهایمان هماهنگ است؟

دقیقاً مثل مهندس رایانه یا هر شخص دیگری که با اندک اطلاعاتی متوجه می‌شود اگر از این رایانه فقط به‌عنوان ماشین‌حساب استفاده شود، در حق آن ظلم شده است و نشان از جهل و غفلت و اسراف و ضعف ما دارد. چند جمع و تفریق ساده، به تهیۀ رایانه نیاز نداشت. واقعاً فکر کنید. چند صباحی، خوردن و خوابیدن و خوش‌بودن و… به این‌همه استعداد نیاز نداشت.

تمرینی ساده: تابه‌حال کدام‌یک از استعدادهایمان را احتکار کرده‌ایم؟ کدام را اسراف کرده‌ایم؟ کدام را نابود کرده‌ایم؟ کدام را تقویت کرده‌ایم؟ کدام‌یک از آن‌ها را به‌درستی شناخته‌ایم و به جریان انداخته‌ایم و رشد داده‌ایم؟ چرا؟

ما با تفکر در عظمت استعدادهای انسان متوجه می‌شویم که کار انسان فقط خوش‌بودن نیست و با همین فکر، ملاک‌هایمان عوض می‌شود. دراین‌صورت، دوستی‌ها و دشمنی‌ها و قطع و وصل‌ها و حب و بغض‌ها و شغل‌ها و هدف‌ها و انتخاب‌ها و تصمیم‌ها و رنج‌ها و لذت‌ها و ظرفیت روانی و… تمام زندگی ما، جهت دیگری پیدا می‌کند. در آستانۀ گرامیداشت سالروز ولادت امام‌علی† چقدر خوب است دل‌هایمان را با نور معرفت ایشان چراغانی کنیم و با قلب زنده و نشاط حاصل از نسیم هدایت آن امام همام، چند صباح زندگی‌مان را در روشنی بیشتری حرکت کنیم.

یکشنبه، ۲۲خرداد۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۸۵۷
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال