Google+

» مقالۀ 59: گفتمانی طلایی در فرهنگ تفکر کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 59: گفتمانی طلایی در فرهنگ تفکر

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۸:۴۹ ؛ بازدید: ۴۴۸ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

در آخرین مطالبی که تقدیم شما خوانندگان گرامی شد، بحث موضوعات تفکر را بیان کردیم: اینکه به چه‌چیزهایی باید فکر کنیم؟ همان‌طورکه اشاره شد، بخشی از وجاهت و ارزش‌های وجودی انسان به موضوعات و دغدغه‌های فکری او بستگی دارد. همچنین یادآوری می‌کنیم که اندیشیدن در وظایف، از بزرگ‌ترین عبادات محسوب می‌شود.

دربرابر چه‌کسانی و چه‌چیزهایی وظیفه داریم؟ لطفاً یکی‌دو دقیقه فکر کنید. حتماً شما هم قبول دارید که فرق انسان و سایر موجودات زنده در این است که انسان براساس وظیفه و تکلیف و انتخاب زندگی می‌کند، ولی بقیه این‌طور نیستند. به‌عبارت دیگر، انسان موجودی است که از حد غریزه‌ها و عادت‌ها بالاتر آمده باشد و در حد وظیفه و انتخاب زندگی کند.

میزان انسانی‌بودن عمل نیز همین است. ممکن است ما کاری خوب انجام دهیم، ولی انتخاب ما نباشد و ما را به آن کار عادت داده باشند. البته کار خوبی است؛ ولی بهرۀ انسانی ما از آن کار زیاد نیست. شناخت عمل و بینشی که به آن داریم، ارزش واقعی عمل را مشخص می‌کند. پس جایگاه شناخت وظیفه و انجام آن تااندازه‌ای معلوم شد.

گفتمان تفکر در وظایف، گفتمانی مقدس است که اگر در خانواده و اجتماع، نهادینه شود، تا حد زیادی مانع دوباره‌کاری‌ها و خسارت‌ها خواهد شد. تمرینی ساده اما دقیق: در برخورد با هر جریان و حادثه یا فرد یا هر موقعیت دیگر، از خودتان سؤال کنید: وظیفۀ من چیست؟ چگونه به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهم؟

وقتی آدمی به وظیفه‌هایش فکر می‌کند، آن‌قدر زندگی برایش متنوع و معنادار می‌شود که دیگر نیازی ندارد برای تسکین بی‌قراری دلش، به تنوع‌های عجیب و غریب رو بیاورد. اگر به وظیفه‌هایمان فکر کنیم، با سؤالات زیادی روبه‌رو می‌شویم. دراین‌صورت به مطالعه هم رو می‌آوریم. همفکری و مشورت را نیز به رسمیت خواهیم شناخت. هر شخص یا هر چیزی که بر ما حقی دارد، معنایش این است که ما دربرابر او وظیفه داریم. در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم، این حقوق، خیلی زیاد است. البته روش هایی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به‌خوبی شناخت و به‌درستی انجام داد.

حال سؤال این است که این حدود و حقوق را از کجا بشناسیم؟ کدام منبع این‌ها را به‌طور دقیق مشخص کرده است؟ شما چه فکر می‌کنید؟ پیشنهاد مشخص ما این است: به رسالۀ حقوق امام‌سجاد† مراجعه کنید.

یکشنبه، ۱۸اردیبهشت۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۸۲۹
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال