Google+

» مقالۀ 58: به‌جای توقعات، به وظایفمان فکر کنیم کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 58: به‌جای توقعات، به وظایفمان فکر کنیم

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۸:۴۷ ؛ بازدید: ۵۲۷ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

همان‌طورکه در شمارۀ قبل بیان کردیم، یکی از مسائل بسیار مهم در تفکر، موضوعی است که برای فکرکردن انتخاب می‌شود. موضوعات فکری هر انسان، تااندازه‌ای دغدغه‌ها و بعضی باورها و ارزش‌های او را مشخص می‌کند.

برای نمونه، کسی‌که دائم در فکر تغییر دکوراسیون منزلش است، با آن کسی‌که در فکر کمک به دیگران است و با آن کسی‌که فکر می‌کند چگونه زندگی کند که باعث رشد خود و دیگران باشد، متفاوت است. این سه نفر باهم یکسان نیستند و در یک مرتبۀ ارزشی قرار نمی‌گیرند. (البته نیت‌ها و انگیزه‌ها هم نقش دارد.) مثلاً کسی‌که به فکر شناخت وظیفه‌هایش و انجام‌دادن آن به بهترین شکل ممکن است، با کسی‌که دائم فهرستی از توقعاتش را تهیه و فکر خود را متمرکز آن می‌کند، یکسان نیست.

از بهترین موضوعات فکری این است که به وظایفمان فکر کنیم. امروز در بین دانش‌های نوین ارتباطات و علوم مختلف موفقیت، جای خالی این گفتمان به‌وضوح حس می‌شود. ابتدا باید از خودمان و وظیفه‌هایمان شروع کنیم. در ازدواج، همسران باید به فکر شناخت وظیفه‌هایشان باشند؛ ولی در بسیاری وقت‌ها، به فکر وظیفه‌های طرف مقابل و حقوق خودشان هستند.

در این هفته، به پاس مقام والای معلم، جلسه‌ها و نشست‌هایی برگزار می‌شود. چقدر خوب است که امروزه نسلمان را در مقاطع مختلف دانش‌آموزی و دانشجویی و بالاتر، به وظایف خود دربرابر معلم آگاه کنیم. به‌راستی وظیفۀ شاگرد دربرابر معلم چیست؟ چگونه می‌توانیم زحمات آن‌ها را جبران کنیم؟ چگونه از آن‌ها قدردانی کنیم؟ دربرابر معلم اصلی بشر، وجود مقدس نبی اکرم… و معصومان‰ چه وظایفی داریم؟ کم‌کم، این گفتمان در بخش‌های مختلف زندگی باید جاری شود. وظیفۀ ما دربرابر پدر و مادرمان چیست؟ چه کارهایی باید انجام دهیم؟ چگونه باید با آن‌ها صحبت کنیم؟ چگونه از سرمایۀ عظیم دعای پدر و مادر در زندگی خود بهره‌مند شویم؟

بیاییم به‌عنوان تصمیمی سازنده و حرکتی پویا و فرهنگی، به‌جای فهرست‌کردن توقع‌ها، اندیشیدن در وظایف را جانشین کنیم. ما بر این باوریم که اگر دانش‌آموز و دانشجو و معلم به وظیفه‌هایشان فکر کنند و برای آن‌ها اقدام جدی کنند، حتی بحران بیکاری هم نخواهیم داشت.

یکشنبه، ۱۱اردیبهشت۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۸۲۴
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال