Google+

» مقالۀ 57: فکرکردن به چه‌چیزهایی، برتر از عبادت است؟ کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 57: فکرکردن به چه‌چیزهایی، برتر از عبادت است؟

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۸:۴۶ ؛ بازدید: ۷۴۹ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

فصل بهار فرصت بسیار خوبی است برای فکرکردن. لطفاً یکی‌دو دقیقه فکر کنید. حتماً می‌پرسید به چه‌چیز فکر کنم؟ یکی از چیزهایی که ارزش فکرکردن را مشخص می‌کند، همین است؛ یعنی موضوعی که ما به آن فکر می‌کنیم. اینکه در روایت‌های مختلفی هم آمده است ارزش یک ساعت فکرکردن به‌اندازۀ هفتاد سال عبادت است و در روایت‌های دیگر، بهتر از هفت سال عبادت، این تفاوت مربوط به سؤالاتی بوده است که اصحاب می‌پرسیدند و ائمه‰، از موضوع تفکر آن‌ها سؤال می‌فرمودند و سپس ارزش‌گذاری می‌کردند. بنابراین، موضوع فکر مهم است.

حالاً واقعا ما به چه‌چیزهایی فکر می‌کنیم؟ چگونه افکار خود را دسته‌بندی می‌کنیم؟ مثلاً اگر قرار باشد به امکانات و ویژگی‌های اتومبیل فکر کنیم، به راه‌های کاهش مصرف بنزین فکر می‌کنیم یا به تزئینات مربوط به سقف آن؟ آیا بر موضوعات فکری خودمان تسلطی داریم؟

یکی‌دو ماه قبل برای خرید شلوار برای فرزندانم به فروشگاه لباس رفتیم. شلوارهایی روی میز بود و مشتری‌ها درحال انتخاب بودند. شلواری را برداشتم. دیدم روی شلوار، چند زدگی وجود دارد. کم‌کم متوجه شدم که این زدگی مربوط به همۀ شلوارهاست. با تعجب پرسیدم: «قضیه چیست؟!» گفتند: «این‌جور شلوارها مد شده است!» گفتم: «شلوار پاره مد شده؟!» گفتند: «سر جیب‌های شلوار هم باید یک حالت خاص ریش‌ریش باشد؛ وگرنه مد ناقص است.» گفتم: «چه‌کسی مد کرده است؟!» گفتند: «نمی‌دانیم!» «چرا مد شده؟» «نمی‌دانیم!»

به‌راستی ما کجا می‌رویم؟ موضوعات فکری ما چیست؟ چقدر از وجود گسترده و پُر رمز و راز خودمان را شناخته‌ایم؟ علت اصلی تن‌دادن به هر مد جدید چیست؟ مگر ما خودمان فکر نداریم؟ چرا همیشه باید عده‌ای برای تمام کارهای ما فکر کنند و مجموعۀ مقررات و قواعد و دستورالعمل‌های زندگی ما را به ما دیکته کنند؛ آن‌هم بدون هیچ دلیل و استنادی؟!

آیا این‌ها به مجموعۀ نیازهای گستردۀ ما آگاهی و اشراف دارند؟ آیا کسانی‌که هر مدل جدیدی را برای ما نسخه می‌کنند، از تعلقات مادی آزادند؟ آیا آن‌ها به مجموعۀ روابط و تأثیرات، رفتارها و آثار تغییرها و تبعات مربوط به مدتراشی‌های خودشان تسلط دارند؟ اصلاً به نظر شما، فکرکردن به این‌طور مسائل ضرورت دارد، یا اینکه چون علم و فناوری پیشرفت کرده است، سؤالات بنیادی انسان هم عوض شده است؟!

تا هفتۀ آینده سعی کنید بخشی از افکار خودتان را یادداشت کرده، آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. سؤالات انسان و دغدغه‌هایش، افکار انسان و موضوعات درگیرکنندۀ او و همچنین دسته‌بندی افکارش تا حد زیادی، ارزش‌های انسان را مشخص می‌کند.

ان‌شاءالله از هفتۀ آینده به طرح مباحثی ازاین‌قبیل می‌پردازیم.

یکشنبه، ۴اردیبهشت۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۸۱۸
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال