Google+

» مقالۀ 52: تفکر کاربردی برای برنامه‌ریزی راهبردی کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 52: تفکر کاربردی برای برنامه‌ریزی راهبردی

نگارش در تاریخ شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۸:۴۰ ؛ بازدید: ۸۲۲ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

درادامۀ مباحث گذشته، در این شماره به یکی از کاربردهای تفکر برای ایجاد تغییر در شیوۀ عمل و رفتار فردی و سازمانی اشاره می‌کنیم. معمولاً خیلی وقت‌ها تصمیم می‌گیریم در زندگی خودمان تغییری ایجاد کنیم؛ ‌اما شاید روش مناسبی را برای این تصمیم انتخاب نکنیم. یعنی وقت و انرژی و نیرو و فکر خود را به‌درستی توزیع نمی‌کنیم.

برای اینکه در این برنامه‌ریزی موفق‌تر عمل کنیم، هفت سؤال مهم را مطرح می‌کنیم که در این هفته و دو شمارۀ آینده به آن می‌پردازیم.

۱. در مسیر انجام کارهایم، برنامه‌های درست و کارهای درست کدام است؟ چگونه تشخیص دهم کارهای درست کدام است؟ مثلاً وقتی می‌خواهم رفتارم را در ارتباط با پدر و مادر یا خانواده یا اجتماع یا محیط کار تغییر دهم، چه‌چیزی را باید تغییر دهم؟ نگاهم را؟ فکرم را؟ توقعم را؟ برداشت‌ها و ذهنیت‌هایم را؟ ژست و قیافه‌ام را؟ یا وقتی تصمیم دارم وضعیت مالی خودم را تغییر دهم، کارها و رفتارها و تصمیم‌های جزئی که منجر به نتیجۀ مطلوب می‌شود، کدام است؟

همیشه سعی کنید برای هر تصمیم‌گیری و هر تغییر، فهرستی از نکاتی که منجر به تحقق آن تصمیم می‌شود، تهیه کنید. به‌عبارت دیگر، کافی نیست که تصمیم بگیریم غذای خوشمزه درست کنیم. باید بدانیم چه کارهایی و استفاده از چه ادویه‌ها و لوازمی باعث خوشمزه‌‌شدن غذا می‌شود. تازمانی‌که فهرستی از تصمیمات جزئی مربوط به تصمیم خود تهیه نکنیم، نمی‌توانیم به مقصد خود برسیم. اگر تصمیم دارید تغییری ایجاد کنید، اجزای تصمیم را خوب بشناسید.

حالا خوب فکر کنید: اگر با این بینش حرکت کنیم، نیاز به مطالعه و آموختن را بیشتر حس می‌کنیم. همین تکنیک می‌تواند برای افزایش علاقه به مطالعه نیز مفید باشد. اگر می‌خواهیم به مطالعه علاقه‌مند شویم، باید نیازها و هدف‌هایمان را به‌خوبی بشناسیم. به انجام‌دادن کارهای درست، «اثربخشی» می‌گویند. وقتی کارهای درست را انجام دهیم، برنامه‌ریزی و اقدام ما اثربخش‌تر خواهد بود. تا هفتۀ آینده، حداقل سه تصمیم ساده اما مهم بگیرید و تصمیمات اثربخش دربارۀ آن را مشخص کنید. برای این کار حتماً مشورت و مطالعه لازم است.

۲. چگونه این تصمیمات را به‌درستی اجرا کنیم؟ پس از مشخص‌کردن کارهای درست، باید سعی کنیم که آن‌ها را درست انجام دهیم. بعضی‌وقت‌ها کار درست را تشخیص می‌دهیم، اما ممکن است آن را درست انجام ندهیم. به انجام‌دادن درست کارهای درست، «کارایی» می‌گویند. ممکن است تصمیمات اثربخش بگیریم، اما کارایی ما خوب نباشد. متوجه می‌شویم که فلان ادویه برای خوشمزه‌کردن غذا خوب است، اما شیوۀ استفاده از آن را شاید ندانیم. بازهم به جواب مدنظر نمی‌رسیم. اثربخشی و کارایی دو عامل مهم در برنامه‌ریزی و نظارت بر کارهاست.

یکشنبه، ۱۵اسفند۱۳۸۹، شمارۀ انتشار: ۱۷۷۸۸
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال