Google+

» مقالۀ 44: واقع‌بینانه فکر کنیم کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 44: واقع‌بینانه فکر کنیم

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۵۸ ؛ بازدید: ۵۳۹ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

درادامۀ بحث‌های هفته‌های گذشته، در این شماره به بخش دیگری از انواع تفکر می‌پردازیم.

معمولاً بعضی از افراد، فکر می‌کنند تفکر واقع‌بینانه همان تفکر منفی است و اگر بخواهند مثبت فکر کنند، این‌طور احساس می‌کنند که ممکن است این فکر مثبت، واقع‌بینانه نباشد. به‌همین‌دلیل، ممکن است نتوانند هم مثبت فکر کنند، هم واقع‌بینانه.

تفکر واقع‌بینانه، نه ایمان انسان را به هدف‌ها و دیگران کاهش می‌دهد و نه توانایی‌های انسان را برای دیدن فرصت‌ها و امکانات کم می‌کند؛ درعوض ارزش‌های شناختی انسان را به‌دلایل زیر افزایش می‌دهد و تثبیت می‌کند:

۱. احتمال ضرر و زیان را به حداقل می‌رساند. چون این تفکر کمک می‌کند که بتوانید نتایج را به‌طور مستند و مبتنی‌بر استدلال‌ها و شواهد منطقی پیش‌بینی کنید، تنها با درنظرگرفتن عواقب هر کار می‌توان به‌درستی برنامه‌ریزی کرد. در تفکر واقع‌بینانه، احتمال حدس‌زدن نتایج به طریق علمی و مستند، افزایش می‌یابد.

۲. هدف‌ها و برنامه‌ها را به‌خوبی تنظیم می‌کند. بعضی‌وقت‌ها به‌دلیل دوری از این تفکر، هدف‌ها به‌طور واقع‌بینانه انتخاب نمی‌شوند و درنتیجه، در برنامه‌ها و اجرای آن نیز اختلال ایجاد می‌شود. اگر هدف‌ها واقع‌بینانه انتخاب شوند، انسان ملزم می‌شود که آن را اجرا کند؛ چون با واقعیت‌ها روبه‌رو می‌شود. هنگامی‌که افراد، واقع‌بینانه فکر می‌کنند، کم‌کم کارها و فرایندها نیز ساده‌تر می‌شود و این امر به کارایی بهتر منجر می‌شود. به‌قول یکی از دانشمندان: «تازمانی‌که فکر ما با هدف پیوند نخورد، هیچ دستاورد هوشمندانه‌ای حاصل نمی‌شود.»

۳. تغییر را تسریع می‌کند. کسانی‌که برای موفقیت خود به امیدهایشان تکیه می‌کنند، تغییر را اولویت مهم خود نمی‌دانند. تفکر واقع‌بینانه باعث می‌شود که انسان‌ها با واقعیت‌ها روبه‌رو شوند، نه فقط با امیدها و آرزوهایشان. هیچ‌چیز مانند روبه‌روشدن افراد با واقعیت‌ها نمی‌تواند باعث شود که آن‌ها نیاز به تغییر را به‌خوبی حس کنند. البته تغییرکردن به‌تنهایی به رشد و پیشرفت منجر نمی‌شود؛ اما بدون تغییر هم نمی‌توان رشد کرد.

۴. روحیۀ انسان را قوی می‌کند. یکی از دلایلی که بعضی از افراد در مواجهه با مسئله‌ای غیرمترقبه، روحیۀ خود را از دست می‌دهند، این است که در ابتدای تصمیم‌گیری و روند اجرایی آن، کمتر به احتمالات خاص فکر کرده‌اند و به‌محض مواجه‌شدن با یک مانع، روحیۀ خود را از دست می‌دهند.

ان‌شاءالله هفتۀ آینده به آثار دیگر این تفکر اشاره خواهیم کرد.

یکشنبه، ۱۹دی۱۳۸۹، شمارۀ انتشار: ۱۷۷۴۳
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال