Google+

» مقالۀ 38: راه‌حل‌هایی برای بهبود تفکر راهبردی کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 38: راه‌حل‌هایی برای بهبود تفکر راهبردی

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۴۱ ؛ بازدید: ۸۲۱ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

همان‌طورکه در شماره‌های قبل مطرح کردیم، تفکر راهبردی از مدل‌های قویِ تفکر است که نقش بسیار کلیدی در زندگی فردی و اجتماعی ما ایفا می‌کند. امروز می‌خواهیم بعضی از مهارت‌های ساده‌ای را که به تقویت این نوع تفکر کمک می‌کند، یادآوری کنیم:

۱. استفاده از نیمکره‌های چپ و راست مغز که زمینه‌ساز تفکر خلاق است و می‌تواند به بهبود تفکر ما کمک کند. فعالیت‌هایی ازقبیل استدلال، منطق، تحلیل منطقی، فلسفه، حل مسائل ریاضی، مربوط به نیمکرۀ چپ مغز ماست و فعالیت‌هایی ازقبیل تقویت قوۀ تجسم، تخیل، هنر، کار با رنگ، احساس، نقاشی، مربوط به نیمکرۀ راست مغز است.

اگر هنگام مطالعه، تفکر، صحبت‌کردن و مجموعه فعالیت‌های فکری، به‌گونه‌ای عمل کنیم که از دو نیمکرۀ مغز استفاده کنیم، دراین‌صورت، خلاقیت بروز می‌کند. استفاده از تمثیل و نقاشی و رنگ در نوشته‌ها و همچنین تحریک قوۀ تجسم و تخیل درهنگام ارائۀ موضوع، می‌تواند در این راستا به‌عنوان مهارت درنظر گرفته شود. در آیات قرآن، این مدل داستان‌ها و شباهت‌سازی‌ها و تمثیل‌ها به‌وفور یافت می‌شود. مهارت استفاده از نیمکره‌های مغز، زمینه‌ساز تحولی شگرف در مسیر تفکر و خلاقیت انسان است.

۲. تدوین چشم‌انداز و هدف‌های بلندمدت. یکی دیگر از مهارت‌های ضروری در تفکر راهبردی، تعیین چشم‌اندازهاست. تعیین دورنمای کاملاً شفاف از آیندۀ فردی و اجتماعی و شغلی و خانوادگی و علمی و اقتصادی، باعث می‌شود تا هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی انسان، قوی‌تر و مؤثرتر شود و درنتیجه، در کارایی او تأثیر مثبتی خواهد داشت.

۳. تعریف شفاف هدف‌های کوتاه‌مدت و تدوین برنامه‌‌ای عملیاتی که بتواند ایستگاه‌های رسیدن به هدف را مشخص کند و همچنین تعیین تمامی اقدامات ریز و درشت که برای تحقق اهداف، باید انجام شود. برای نمونه، اگر می‌خواهیم در ده سال آینده به مجموعه‌ای از اهداف منطقی و باارزش دست یابیم، باید مجموعۀ قوای ذهنی، روحی، روانی، فکری و جسمی خود را فعال کنیم و سهم هریک را در مسیر تحقق اهداف مشخص کنیم.

تفکر راهبردی مثل چشمه‌ای زلال و جوشان، زمینه‌ساز جریان مستمر فکری است. کسی‌که تفکر راهبردی دارد، همیشه درحال فکرکردن است؛ به‌این‌معنا که هرلحظه مشغول تولید بینش و احساس و رفتاری است. به‌راستی شما بیست سال آیندۀ خودتان را چگونه مجسم می‌کنید؟ امام‌علی‌† فرمودند: «برای دنیایت طوری باش که گویی همیشه باید زندگی کنی و برای آخرت خود به گونه‌ای باش که گویی فردا خواهی مرد.»

یکشنبه، ۷آذر۱۳۸۹، شمارۀ انتشار: ۱۷۷۰۹
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال