Google+

» مقالۀ 33: ویژگی‌های تفکر نقادانه کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 33: ویژگی‌های تفکر نقادانه

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۲۸ ؛ بازدید: ۱,۰۳۷ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم اللله الرحمن الرحیم

 

همان‌طورکه در هفتۀ گذشته اشاره کردیم، تفکر نقادانه یکی از اساسی‌ترین نیازهای هر انسان است. انسان به‌دلیل داشتن قوۀ تفکر و استدلال، باید براساس شناخت درست تصمیم بگیرد، نظر بدهد و انتخاب کند. اگر تفکر نقاد به‌عنوان مهارتی اساسی در زندگی روزمره به کار گرفته شود، از بروز بسیاری از خسارت‌ها و نابسامانی‌ها و اتلاف انرژی‌ها جلوگیری خواهد شد.

تفکر نقادانه او را قادر می‌سازد تا واقعیت‌ها را به‌خوبی شناسایی کند و اسیر حدس‌ها و گمان‌ها نشود. افراد دارای تفکر نقاد خصوصیت‌هایی دارند که شما هم می‌توانید به‌عنوان تمرین، نسبت به ایجاد این ویژگی‌ها و اجرای آن‌ها اقدام کنید.

۱. مسئولیت تصمیم‌گیری‌های خودشان را می‌پذیرند؛ چون ابتدا فکر می‌کنند و بعد تصمیم می‌گیرند در برخورد با موقعیت‌های آسان و سخت زندگی خود و حادثه‌های تلخ و شیرین زندگی، به تجزیه و تحلیل و ارزیابی می‌پردازند. فرض کنید مسئله‌ای در زندگی شما پیش آمده است یا حرفی شنیده‌اید یا موضوعی خاصی را مطالعه کرده‌اید یا فیلم و سریالی را تماشا کرده‌اید و مسائلی ازاین‌قبیل. سؤالاتی را مطرح کنید که موضوع مدنظر را برای شما به‌خوبی نشان دهد. مثلاً چرا؟ چگونه؟ این مسئله با چه مسئله‌های دیگری در ارتباط است؟ مثبت و منفی آن کدام است؟ چه شباهت‌هایی دارد با…؟ چه تفاوت‌هایی دارد؟ اگر این کار را انجام دهم چه می‌شود؟ چرا؟ برای این تصمیم، از کجا شروع کنم؟ چه امکاناتی در اختیار دارم؟ موانع سر راه من کدام است؟ برای افزایش بازدهی چه باید بکنم؟ از چه منابعی استفاده کنم؟ با چه‌کسانی مشورت کنم؟ چرا؟ چگونه؟

۲. وقتی حرفی را می‌شنوید، آن را کورکورانه و بدون استدلال نپذیرید. شنیده‌های خود را منبع تصمیم‌گیری خود قرار ندهید. حتماً در زندگی شما هم پیش آمده است که براساس شنیده‌هایی تصمیم‌هایی گرفته‌اید و بعد متوجه شده‌اید که اصلاً واقعیت نداشته است یا درست نشنیده‌اید و… .

۳. در گفت‌وگو‌های معمولی و تصمیم‌گیری‌های سادۀ زندگی، همیشه هدف را سؤال کنید؟ هدف چیست؟ راه رسیدن به هدف چیست؟ موانع احتمالیِ سر راه من کدام است؟ چه امکاناتی در اختیار دارم؟ و سؤالاتی ازاین‌قبیل.

یکشنبه، ۲آبان۱۳۸۹، شمارۀ انتشار: ۱۷۶۸۱
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال