Google+

» دعای روز چهارشنبه حضرت زهرا سلام الله علیها کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

دعای روز چهارشنبه حضرت زهرا سلام الله علیها

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۱، ساعت ۱:۱۶ ؛ بازدید: ۶۷۵ بار
دسته: هدیه روز

«دعاى روز چهارشنبه حضرت زهرا سلام الله علیها»

 

«اَللّهُمَّ احْرُسْنا بِعَيْنِكَ الّتى  لاتَنامُ وَ رُكْنِكَ الَّذى لايُرامُ وَ بِاَسْمائِكَ الْعِظامِ، وَ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ احْفَظْ عَلَيْنا ما لَوْ حَفِظَهُ غَيْرُكَ ضاعَ

وَ اسْتُرْ عَلَيْنا ما لَوْ سَتَرَهُ غَيْرُكَ شاعَ. وَ اجْعَلْ كُلَّ ذلِكَ لَنا مِطْواعاً اِنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ قَريبٌ مُجيبٌ»

 

خدايا! تو ما را در حراست و حفظ خودت قرار بده، با آن چشمى كه نمى‏‌خوابد و با آن نيرويى كه مغلوب نمى‌‏شود و با آن اسماء و نام‏‌هاى بزرگى كه تو دارى ما را حفظ و حراست كن. خدايا! بر محمّد وآلش درود فرست.

خدايا! تو براى ما حفظ و نگه‌دارى كن. آن‏‌چه را كه اگر غير تو بخواهد حفاظتش كند، ضايع شود. و بپوشان بر ما، آن‏‌چه را كه اگر غير تو بخواهد بپوشاند، آشكار شود. خدايا از اين حفظ و ستر خود براى ما وسيله ‏اى در راه اطاعت خودت قرار بده. كه تو خواسته‏‌ها را مى‌‏شنوى و نزديك هستى و جواب‌گو.

حفاظت و ستر

 در بيان حضرت زهرا(س) دو نكته مطرح است. يكى حفاظت و نگه‌دارى و حراست و ديگرى ستر و پوشش.

 سؤال اساسى كه در مورد اين دو نكته مطرح است اين است كه چرا حضرت حفاظت و ستر را مى‏‌خواهد و اصولاً آدمى چه وقتى حفظ و ستر ديگران را مى‏‌خواهد و به آنان روى مى‏‌آورد؟

 وقتى تو امكاناتى دارى كه ارزشمند و زياد است و از طرفى دشمنان زيادند و آماده‏ بردن. و به ضعف و ناتوانى خودت هم در حفظ آن‏‌ها واقف هستى، در اين هنگام به ديگرى واگذار مى‌‏كنى، به بيمه روى مى‏‌آورى، به لوطى محل‏و …  اين‏‌ها، همه مراتب اين مقدار از درك ارزش و درك تنهايى و ضعف و ذلّت خودمان است.

 در مورد حفاظت و حراست چند سؤال مطرح است. اينكه خداوند چه وقت مى‏‌پوشاند و شرط حفاظت و نگه‌دارى چيست؟ از چه چيزهايى انسان را حفظ مى‏‌كند؟ وسيله‏ حراست و حفاظت چيست؟ مورد حفاظت چيست و چه چيزهايى را مى‏‌خواهيم حفظ كند؟ حفاظت حق چگونه و به چه نحو است؟

 شرط حفاظت

 اما در مورد شرط حفاظت اگر بناست او عهده‌‏دار من باشد و از من محافظت كند، بايد خودم در مقام حفاظت و نگه‌دارى باشم و هتك حرمت و پرده درى نكنم، بايد از او باشم و براى او. منسوب به او باشم. به او واگذار كنم.

 كسى كه تمرّد مى ‏كند، رهايش مى‌‏كنى. كسى كه زير بار نمى‏‌رود و در خيمه‏ تو نمى‏‌نشيند، مدام سر بيرون مى‏ آورد و دست بيرون مى‏‌كند و قدم بيرون مى‏ گذارد، رهايش مى‌‏كنى و به او توجّهى نخواهى داشت.

 پس شرط حفاظت، تفويض و واگذارى به اوست. وقتى تو خودت را براى او گذاشتى، او تو را حفاظت مى‏ كند. نكته‏ لطيف و دقيق اين است كه تو در فرض تفويض و واگذارى به او هر چه ببينى خير توست و باعث زيادتى تو. كشته شوى، زنده بمانى، زخم خورى، عزيز شوى و به مصر برسى و صاحب قدرت و يا ذليل شوى و در چاه بيفتى.

 حفاظت منوط به اين است كه تو وابسته شوى و از آن‏‌ها باشى. اين جاست كه رنج تو، رنج آن‏‌ها و شادى تو شادى آن‏‌ها است.

از آن‏‌ها بودن و با آن‌‏ها بودن مهم است. لازم نيست كه معصوم باشيم؛ لااقل سركش نباشيم.

 از چه چيزهايى حفظ مى‏‌كند؟

 با اين تفويض به جايى مى‏‌رسى كه مى‏‌خواهى تو را حتّى از خودت هم حفظ كند. مى‏‌خواهى از شرّ نفس و شيطان و سلطان و عمل خودت محفوظ بمانى.

  وسيله‏ حفاظت

 وسيله‏ حفظ و حراست او چيست؟ در خود بيان حضرت به سه چيز اشاره شده است. عين و ركن و اسماء.

 با عين و چشمى كه نمى‏‌خوابد. با ركن و نيرو و قدرتى كه محدود و مغلوب نمى‏‌شود. با اسماء و تجليّاتى كه مدام تحقّق داردند و كارها و افعال او را در بر مى‏‌گيرند. رحمانيّتش، جباريّتش، قهاريّتش، اخذش، وجدش، بطشش و…

 نظام‏‌هاى او، مخلوقات او و مؤمنينى كه حامل امر و نهى او هستند، اين‌‏ها همه وسيله‏ حفاظت و نصرت او هستند.

خدا آدمى را با جبرئيل و ميكائيل و ملائكه و مؤمنينى كه وجود دارند، يارى مى‌كند و حفظ مى‌‏نمايد.

مورد حفاظت

 مورد حفاظت چيست و چه چيزهايى را مى‏‌خواهيم، خداوند حفظ كند؟

 آن‏‌چه كه مى‏‌خواهيم حفظ شود، جان است، مال است، ناموس است، امكانات و اموال هستند و از طرفى دين است، ايمان است، اعمال صالحة و حسنات هستند.

 كيفيّت حفاظت

 خداوند چگونه حفاظت مى‌‏كند؟ در حفظ بايد اين نكته در نظر گرفته شود كه آن‏چه تو مى‏‌خواهى محفوظ بماند، هرچه كه باشد، كتاب است و يا… از بين نرود و وضعش به هم نريزد و ضايع نگردد، اگر لازم است در حرارت معيّن و يا رطوبت معيّنى نگه‌دارى كنى تا محفوظ بماند و از بين نرود، بلكه باعث بهتر شدن و زيادتر شدنش گردد. پس در حفاظت هم مصونيّت و سلامت مطرح است و هم رشد و زيادتى.

 شرط ستر

 اما در مورد ستر و پوشش نيز چند نكته مطرح است:

 يكى شرط ستر است و اين‌كه در مقام عفّت و ستر و پوشش باشم و اينكه حرمتى را نگه دارم و هتكى نداشته باشم.

شرط ستر و پوشش و اينكه مرا حتّى از خودم هم بپوشاند، تعفّف است و خوددارى. و در مقام پوشاندن و پنهان كردن باشم. مستورى حقّ در گرو اين نيست كه گناه نكنم؛ چرا كه معصوم از گناه و خطا نيستم. در گرو اين است كه تعفّفى داشته باشم، حرمتى نگه دارم، نه اين‌كه آشكار سازم. بعد هم بخواهم كه بپوشاند، نه، چيزى كه تو آشكارش كردى ديگر پوششى برنمى‏‌دارد.

مورد ستر

 نكته‏ دوم، مورد ستر است. يعنى چه چيزهايى را مى‏‌خواهيم بپوشانيم؟ گاهى مى‌‏خواهيم ضعف و عيوبمان را مستور بداريم، گاهى گناهانمان را و گاهى هم اسرارمان را.

 آن‏چه در ذهن سيّال و تفكّرات و دل آدمى مى‏‌گذرد، و به عنوان سِرّ و راز اوست اگر بنا شود كه آشكار گردد برايش چيزى باقى نمى‏‌گذارد؛ كه: «لَو تَكاشَفْتُمْ لَما تَدافَنْتُمْ». اگر بر همديگر آشكار مى‏‌شديد، همديگر را دفن نمى‌‏كرديد.

  وسيله‏ ستر

 نكته‏ سوّم: وسيله‏ ستر اوست و اين‌كه چگونه مى‏‌پوشاند؟

 گاهى چشم‏ ها را بر مي‌دارد و توجّه‏‌ها را منصرف مى‏‌سازد؛ كه: «بِيَدِه الْقُلُوبُ وَ الْاَبْصارُ». گاهى حجابى مى‌‏آورد، غفلتى مى‏‌اندازد و گاهى هم نسيانى مى‏‌آورد.

 پس صرف چشم‏ها و توجّه‏ها، غفلت و نسيان و حجاب و حائل‏هايى كه او مى‏گذارد، وسيله‏ى ستر و پوشش او هستند.

  از چه كسى مى‏‌پوشاند

 نكته‏ چهارم و آخر اين‌كه مرا از چه كسى مى‏‌پوشاند؟

 از خودم. ما را از خودمان نيز مى‏ پوشاند. اگر به بدى‏‌هايمان آگاه شويم و به اندازه‏‌اى كه او از ما مى‏‌داند، بدانيم هرگز بر خودمان نمى‏‌بخشيم.

در روايت است، اگر صبح اقدام كردى، تا غروب مى‌‏پوشاند و در اين فرصت اگر توبه كردى، نمى‏‌نويسد و ملائكه هم مطلّع نمى‏‌شوند. اگر شب گناه كردى، تا صبح فرصت مى‏‌دهند و نمى‏‌نويسند.

 او ستّار است و خير الساترين و اين ستر و پوشش او و آن حفظ و حراست او تا جايى ادامه مى‏‌يابد كه باعث جسارت بيشتر ما نشود و ما را به او نزديك‏‌تر كند و وسيله‌‏اى باشد براى اطاعت و بندگى ما نه سركشى و طغيان ما.

خدايا تو حفظ كن و تو بپوشان، نه غير تو.

«اَللّهُمَّ  صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ و عجل فرجهم»

منبع

شرحی بر دعاهای روزانه حضرت زهرا سلام الله علیها،

علی صفایی حائری (عین- صاد)
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها