Google+

» مقاله ۱۰۲: نقش تفکر در هدف‌گذاري زندگي کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقاله ۱۰۲: نقش تفکر در هدف‌گذاري زندگي

نگارش در تاریخ یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۱، ساعت ۰:۰۰ ؛ بازدید: ۱,۳۳۵ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

Memariani Master

 

همان‌طور که در قسمت‌هاي قبل اشاره کرديم، در تفکر ارزش‌محور، قسمت تعريف مسئله و هدف‌گذاري را بخش کيفي مي‌گويند و مدل‌سازي اجرايي را بخش کمي مي‌نامند. براي پياده‌سازي بخش کيفي در تفکر ارزش‌محور، بايد اين چند گام را برداشت:

گام اول – تعيين چارچوب موقعيت تصميم: چارچوب هر موقعيت تصميم را گزينه‌ها و ارزش‌هاي آن تعيين مي‌کند.

گام دوم – شناسايي مجموعهٔ اهداف: يکي از نيازهاي اساسي در تفکر مبتني بر ارزش‌ها اين است که قبل از انتخاب يک هدف، مجموعه هدف‌هاي موجود شناسايي شود. شايد يکي از دلايل رها کردن هدف‌ها و دل‌سردي در هنگام طي مسير همين باشد که دائم هدفهاي تازه با جذابيت‌هاي متنوع رخ مي‌نمايد و باعث مي‌شود که فرد از اين شاخه به آن شاخه بپرد. شما در زندگي خود نمونه‌هاي زيادي سراغ داريد که وقتي يک هدفي را انتخاب کرده‌ايد، بعدا متوجه شده‌ايد که اي کاش هدف ديگري را گزينش ميکرديد. البته اين مسئله دلايل ديگري هم دارد مثل آشنا نبودن با استعدادها و توانمندي‌ها؛ و يا مثلا تغيير انديشه ها و ارزش ها در مسير و مواردي از اين قبيل.

ولي يکي از مهم‌ترين علت‌ها نشناختن هدف‌ها و نوع رابطه آن‌ها با هم است. مثلا اگر کسي تصميم مي‌گيرد در بخش دولتي شاغل شود، بايد مجموعه هدف‌ها و نيازهايي را که کارکردن در اين بخش لازم دارد شناسايي کند. مثل رعايت بخش‌نامه‌ها و قوانين بالادستي، رعايت رفتار سازماني ، توجه به نقش خود در سازمان ، احترام به حقوق مردم و تبعيت از مدير و مواردي از اين قبيل. او بايد مجموعه‌اي از اين هدف‌ها را در وراي انتخاب خود ببيند و خود را براي آن آماده سازد و سيستم رواني و فکري و عاطفي خود را براي اين منظور آماده کند؛ به عبارت ديگر فکر خود را به گونه‌اي تنظيم کند که رفتار بيروني او و تلاش‌هاي او زمينه‌ساز تحقق اين هدف‌ها باشد. يا کسي که مي‌خواهد معلم شود بايد مجموعه اهدافي را که به نوعي به معلمي ارتباط دارد، شناسايي کند. شايد اين جمله را شما بارها خود به زبان آورده باشيد يا از زبان ديگران شنيده‌باشيد که «نمي‌دانستم اين کار اين همه مسئله و سختي دارد» و يا «فکر نمي‌کردم آخرش اين باشد»، يا «اين قدر کار کرديم کسي نگفت دستت درد نکند» و يا «چرا هيچ‌کس نيست که مرا درک کند» و يا «مگر من چه فرقي با فلاني دارم که او بايد اين قدر وضع مالي‌اش بهتر از من باشد و من با اين همه کار سخت‌تر وضعم اين باشد و….». عمده اين فکرها نشأت گرفته از يک عامل مهم است؛ نشناختن مجموعه اهداف مرتبط با يک هدف. در تفکر ارزش‌محور به اين نکته توجه خاص مي‌شود.

فرآيند شناسايي اهداف، نيازمند خلاقيت و تفکر ژرف درباره موقعيت تصميم است. بديهي‌ترين شيوه شناسايي اهداف، بحث درباره موقعيت تصميم است. در ابتداي اين بحث بايد طرحي مقدماتي از زمينه تصميم يا برخي اهداف ترسيم شود. پس از توصيف تقريبي موقعيت تصميم، يک فرآيند تکراري آغاز مي‌شود. دراين فرآيند از تصميم  گيرنده پرسيده مي‌شود که در اين تصميم خاص «مي‌خواهد به چه اهدافي دست‌يابد؟» پاسخ به اين پرسش، فهرستي از اهداف بالقوه و مبنايي براي کندوکاوهاي بيشتر فراهم مي‌آورد. ابزارهاي متعددي در شناسايي اهداف نقش دارد.

ان‌شاءالله در قسمت هاي آينده در اين باره بيشتر بحث خواهيم‌کرد و تا هفته آينده شما را به فکرکردن در باره اين سؤالات دعوت مي‌کنيم:

براي تحقق اهدافم لازم است به چه هدف‌هاي ديگري برسم؟

رسيدن به اين هدف مستلزم ايجاد چه تغييراتي در رفتار، افکار و عادات من است؟

آيا هدف هاي مرحله اي مربوط به اين هدف را جزو برنامه ها و اهدافم قرار داده ام؟

و… .

 

سعادتمند باشيد – جليل معمارياني

یکشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۱،  شماره انتشار ۱۸۱۰۰


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال