Google+

» دعای روز یک‌شنبه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

دعای روز یک‌شنبه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

نگارش در تاریخ یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۱، ساعت ۱:۲۴ ؛ بازدید: ۱,۷۱۷ بار
دسته: هدیه روز

«دعای روز یک‌شنبه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها»

«اَللّهُمَّ اجْعَلْ اَوَّلَ يَوْمِى هذا فَلاحاً وَ آخِرَهُ نَجاحاً وَ اَوْسَطُهُ صَلاحاً. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ»

 «وَ اجْعَلْنا مِمَّنْ اَنابَ اِلَيْكَ فَقَبِلْتَهُ وَ تَوَكَّلَ عَلَيْكَ فَكَفَيْتَهُ وَ تَضَرَّعَ اِلَيْكَ فَرَحِمْتَهُ»

پروردگارا! آغاز اين روزم را رستگارى، و پايانش را موفقيت، و وسط آن‌را سعادتمندى قرار ده، خداوندا بر محمد و خاندانش درود فرست، و ما را از كسانى قرار ده كه بسوى تو روى آورده، و تو آنان را پذيرفته‏‌اى، و بر تو توكّل كرده و آنان را كفايت نموده‏ اى، و بسوى تو زارى كرده و آنان را مشمول رحمتت قرار داده‌‏اى.

 

فلاح، نجاح و صلاح

حضرت سه چيز را از خداوند مسألت مى‏‌كنند:

1. فلاح و رستگارى

2. نجاح و دستيابى

3. صلاح و شايستگى.

  مفردات

 فلاح؛ يعنى رستگار شدن، روئيدن، سربر آوردن و از خاك برخاستن، به پا ايستادن.

 نجاح؛ يعنى دستيابى، موفقيت و پيروزى، ميوه آوردن، بارگرفتن.

 صلاح؛ يعنى شايستگى، درست حركت كردن، هماهنگ بودن.

 نكته‏‌اى كه مطرح است اين است كه رستگارى و فلاح را در اوّل روز خواستن و دستيابى و پيروزى را در آخر و صلاح و شايستگى را در تمام اين مدت و فيما بين اين دو، چگونه تحقّق پيدا مى‌‏كند؟

در فلاح و رستگارى، انابه و قبول و پذيرش حقّ مطرح است، در نجاح و دستيابى، توكّل بر حقّ و كفايت او و در صلاح و شايستگى هم دو عنوان ديگر؛ يعنى تضرّع و رحمت دخالت دارد.

 انابه از سوى عبد و قبول و پذيرش از حقّ. توكّل و واگذارى از عبد و كفايت از حقّ. تضرّع و زارى از عبد و رحمت و محبّت از حقّ. انابه و توكّل و تضرّع فعل عبد است و قبول و كفايت و رحمت، فعل حقّ.

  فلاح

 براى فلاح و رستگار شدن دو عنوان مطرح است:

1. انابه

2. قبول

 انابه‏ عبد؛ يعنى روى آوردن او به سمت حقّ، يعنى اين‌كه از همه بِبُرَّد و به سمت او آيد.

  انابه اين است كه تو از همه بريده‏‌اى و منيب به كسى مى‏‌گويند كه پيوندهايش را از غير بريده و به سمت حقّ روى آورده.

 لازمه‏ انابه قبولى است و سرّ اين قبولى، هم در غربت انسان است و هم در رحمت حقّ. خداوند مهربان است و نزديك. وقتى كه تو از همه بريده‌‏اى، رهايت نمى‏‌كند. اين خوبى اوست كه ما را با همه‏ بدى‏‌هامان، صدا مى‏‌زند و كنارمان نمى‏‌گذارد، واى به آن كه به او روى بياوريم. اگر قبول نكند و در را ببندد و يا نخرد، آن‌جا تو فلاح و رويشى ندارى. اگر شوق جوانه زدن در تو بوده و خواسته‏‌اى كه قدمى بردارى ولى قبولى و پذيرشى نبوده، از دست رفته‏‌اى.

تو به آن‏‌هايى كه بى دردند، نمى‏‌خواهند و حتى آن‏‌هايى كه معرضند و از تو چشم پوشيده‏‌اند، مى‏‌ريزى و مى‏‌پاشى، پس چگونه بر كسى كه از تو خواسته و يقين دارد كه همه‏ امور به دست توست، عنايت و محبّت نداشته باشى؟! آن هم كسى كه محروميّت ديده و ديگران و هزاران بن‏بست را تجربه كرده و ديده كه به دست آوردن‌‏هاشان از دست رفتن است و داده‏‌هاشان به خاطر گرفتن.

  نجاح

 براى نجاح و دستيابى نيز دو عنوان مطرح است:

1. توكّل

2. كفايت

 حضرت مى‏‌فرمايند: آخر روز را نجاح قرار بده. يعنى وقتى روز را به پايان مى‏‌رسانيم، سرمايه را مصرف نكرده باشيم و تمام نشده باشيم، به چيزى دست يافته باشيم، بارى آورده باشيم. چرا؟ چون دو مرحله شكل گرفته؛ هم به او تكيه كرده‌‏اى و هم كفايت او را دارى و در نتيجه اين دستيابى طبيعى است.

 آدمى مادام كه خودش را مى‏‌بيند، هدايت و تعليم حقّ اقتضاء مى‌كند كه او را بشكند و نشان دهد كه چيزى نمى‏‌تواند به دست بياورد. اما همين كه فارغ شد و به ضعف خود واقف گرديد، او را پُر مى‏‌كند و سرشار مى‌‏نمايد و كسرى‏‌ها و خلأهايش را نشان مى‏‌دهد. كفايت حقّ، همين پُر كردن و سرشار نمودن آدمى‏ست.

  صلاح

 با اين توجّه به دو عنوان ديگر می‌رسیم:

1. تضرّع

2. رحمت

كه این‌دو براى رسيدن به صلاح و شايستگى لازم است.

 مطلوب حضرت و خواسته‏ او بين فلاح و نجاح. بين كوشش و تلاش آدمى براى روييدن و رستن (فلاح) و براى رسيدن و دستيابى به نتيجه و بار آوردن (نجاح)، صلاح و شايستگى است. و اين هم در دو كلمه خلاصه مى‏‌شود، تضرّع و زارى از عبد و رحمت و مهربانى از حقّ.

 طىّ كردن اين مسير به شايستگى و حاصلى كه در تمامى ‏راه كارگشاست، در همين زارى توست. يعنى اين كه بدانى دست‌‏هايت خالى است.

آدمى به فقر و ضعف و ندارى خويش، واقف نيست، طلبكار است و مغرور، در حالى كه اولياى خدا، مى ‏گفتند: ما كسى نيستيم كه براى نجات خودمان در زورق شكسته‏ اعمالمان بنشينيم، نه، اين زورق در اين اقيانوس نمى‌‏رود، كه راه طولانى است.

 بدون استغاثه و تضرّع همه باخته‌‏ايم چرا كه راه طولانى است و قلّه‏‌ها بلند. تازه با تضرّع مطلب تامّ و تمام نمى‌‏شود كه رحمت و مهربانى حقّ و دستگيرى او لازم است.

 مراحل و گام‏‌هاى سلوك

گام اوّل: معرفت، علم، فكر و عقل.

گام دوّم: عشق و ايمان و محبّت.

خيال نكنيد كه اين گام به جايى مى‏‌رساند؛ كه: عشق آسان نمود اوّل ولى افتاد مشكل‏‌ها.

گام سوّم: تماميّت عشق؛ يعنى شيدايی.

 شيدايى مرحله‏ بالاترى است؛ كه لازمه‏ آن اخبات است. اخبات، مسكنت و ذلّت آدمى‏ و سرافكندگى و شكستگى اوست. با كبر و غرور و طلبكارى نمى‌‏خرند.

گام چهارم: بلا

در این مرحله خداوند دست به كار مى‏‌شود و در دلِ عاشقِ شيدا مى‌‏كارد و خوب هم مى‏‌كارد و آن علف‏‌هاى هرز و درخت‏‌هاى بى حاصل را از ريشه بيرون مى‏‌آورد.

گام پنجم: عبوديّت. كه با بلاء و عنايت او تو به عبوديّت و بندگى مى‏‌رسى.

گام ششم: رسالت. وقتى عبد او شدى بايد بار بردارى، «اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ».

 اين مسيرى است كه بايد طىّ كنى و تازه اخلاص را هم مى‏‌خواهند، مُخْلَص بايد باشى.

 اين راهى است كه بايد با تضرّع رفت، نه كبر و غرور و طلبكارى. ما خيال مى‏‌كنيم بدون اين تضرّع به ما مى‏‌دهند؟! مى‏‌دهند ولى چه حدى؟ هر كس سهمى دارد. تازه خيال نكنيم اگر اشكى ريختيم و گريه‌‏اى كرديم و آرام گرفتيم، همين كافى است. اگر گريه كرديم و اشكى ريختيم و واداديم، باخته‌‏ايم.

 گريه كن تا آتش بگيرى و بِرَوى تا سبز شوى و برويى.

 شيطان كه با خدا حرف زده و سال‏‌هاى سال، سجده و عبادت او را كرده، با يك كبر، و آدم كه بهشت برين را ديده، با يك حرص، و كسانى كه گرمى نفس اولياى خدا را احساس و دست رسول را لمس كردند و بيعت نمودند و در كنار او و صحابى او بودند و او را به هذيان نسبت دادند، با طمعِ در رياست و قدرت، به عقب بازگشتند و مهبوط گرديدند. خدا به ما رحم كند كه همه‏ اين‏‌ها را داريم.

 اين طور نيست كه با رؤيت و معرفت و حتى شهود و بصيرت، بتوان سالك بود، نه، كفايت نمى‏‌كند.

 در راهى كه خطاياى تو، لباس‏‌هاى ذلّت را بر تَنَت مى‏‌كنند. يك كبر تو را ذليل مى‏‌كند، و اين ذلّت لباس فراگيرى است بر تمامى اندام تو. ديگر خدا را نمى‏‌خواهى و زير بار نمى‌‏روى كه حضرت سجّاد ناله سرداده: «اِلهى اَلْبَسَتْنِى الْخَطايا ثَوْبَ مَذَلَّتى». آن هم راهى كه در آن وسوسه‏‌ها زياد است و شيطان و نفس و خلق و دنيا در كمين.

 من شاهد بوده‏‌ام كه خيلى‏‌ها در مسير دين با عشق و صفا و توجّه آمدند. اما آن قدر وسوسه و مشكلات زياد بود كه با هجوم آن‏‌ها برگشتند و مى‏‌گفتند كه ما ديروز خيلى بهتر بوديم، نگاه نمى‏‌كرديم، به زن روى نمى‌آورديم. چه بوديم و چه نبوديم. اما امروز كه مسلمان و مؤمن و متديّن شده‌‏ايم، صداى پاى زن ما را رنج مى‌‏دهد و گرفتارمان مى‏‌كند، پس آن موقع بهتر بوديم.

 اين‏‌ها غافلند از اين كه ديروز بهتر نبودند، چرا كه به ايشان طمعى نبود و شيطان وسوسه‌‏اى نداشت و آتشى نمى‌‏ريخت. اما امروز تو ريشه دارى و از شاخ و برگت هم نمى‏‌گذرند و نمى‏‌گذارند به ميوه برسى. ميوه هم پيدا كردى، سالم نمى‌‏گذارند، كرمو مى‏‌كنند. و اگر انبارش كنى لك مى‌زنند و رويش خاك مى‏‌ريزند و تو را رها نمى‏‌كنند. مبارزه هست و بازى هم نيست كه خداوند حساب داشته. اين راه، يك استاندارد قوىّ و محكمى را مى‌‏طلبد و به اندازه‏‌اى كه راه و كارى ارزش پيدا كرد، وسوسه‏‌ها و مشكلات، زيادتر مى‏‌شود.

 خدايا تو اوّل و آخر ما را ختم به خير كن.

 

 خدايا! ما را با مرگ محمد و آل محمّد و با زندگى محمد و آل محمّد زنده بدار و بميران.

ما را به خودمان واگذار نكن. خون ما روى خاك نريزد. نفس ما هدر نرود، تو بردار گرچه سزاوار نيست. به تضرع ما تو رحم كن.

 «اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ و عجل فرجهم».

 

منبع

شرحی بر دعاهای روزانه حضرت زهرا سلام الله علیها،

علی صفایی حائری (عین- صاد)


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها