Google+

» مقاله ۱۰۱: نکاتي براي پياده‌سازي يک تصميم کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقاله ۱۰۱: نکاتي براي پياده‌سازي يک تصميم

نگارش در تاریخ یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۱، ساعت ۰:۰۰ ؛ بازدید: ۱,۲۴۸ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

Memariani Master

 

همان‌طور که در يکي از شماره‌هاي قبلي بيان کرديم براي بهبود بخشيدن به شيوه تفکر و پربارتر ساختن آن، يکي از راه‌ها اين است که مسئله‌ها و هدف‌هاي بنيادي و ارزش‌هاي حاکم بر آن به‌درستي مشخص شود. همچنين يادآوري مي‌کنيم که توجه به ارزش‌ها در طرح و حل يک مسئله از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. در هدف‌گذاري و حل يک مسئله، شناسايي اهداف بنيادي و تعريف دقيق مسئله خيلي مهم است. پس از مشخص‌کردن هدف بايد يک مدل اجرايي و برنامه عملياتي طراحي شود تا زمينه‌هاي تحقق هدف‌ها بهتر فراهم شود. در تفکر ارزش‌محور، قسمت تعريف مسئله و هدف‌گذاري را بخش کيفي مي‌گويند و مدل‌سازي اجرايي را بخش کمي مي‌نامند.

براي پياده‌سازي بخش کيفي در تفکر ارزش‌محور، بايد گام‌هاي متوالي زير را برداشت:

گام اول- تعيين چارچوب موقعيت تصميم: چارچوب هر موقعيت تصميم را گزينه‌ها و ارزش‌هاي آن تعيين مي‌کند. آشنايي با مفاهيم مربوط به چارچوب تصميم درشناخت و درک تفکر ارزشي نقشي محوري ايفا مي‌کند. زمينه تصميم و اهداف بنيادي همراه با يکديگر چارچوب موقعيت تصميم را در قالب يک منشور شکل مي‌دهد. زمينه تصميم، مجموعه‌اي از گزينه‌هاي مناسب در يک موقعيت تصميم خاص است و اهداف بنيادي نيز ارزش‌هايي را که در زمينه تصميم موضوعيت دارد، شفاف مي‌سازد؛ به بيان ديگر اهداف بنيادي همان اهداف نهايي است که در يک زمينه تصميم خاص در برابر اهداف مقطعي قرار مي‌گيرد.

هدف همان چيزي است که فرد مي‌خواهد به آن برسد و سه مشخصه اساسي دارد که عبارت است از زمينه، موضوع و ترجيح. مثلا درباره بهبود روابط با اطرافيان، يکي از اهداف افزايش بهره‌وري و رشد است. در اين هدف، زمينه تصميم، بهبود روابط و موضوع بهره‌وري و رشد است و رشد بيشتر بر رشد کمتر ترجيح دارد، به عبارت ديگر در هر تصميم يک موضوعي وجود دارد که ارزش حاکم بر آن هدف و تصميم را مشخص مي‌کند که اگر در مسير تصميم گيري، آن را حذف کنيم آن هدف و آن تصميم اعتبار چنداني ندارد.

شما به مجموعه هدف‌هايي که در زندگي مشخص کرده‌ايد و گاه به آن‌ها دست يافته‌ايد نگاه کنيد. سوال کنيد و از خودتان بپرسيد چرا اين تصميم را گرفتم يا مي‌خواهم بگيرم. موضوع اصلي که براي من ضرورت اين تصميم و انتخاب اين هدف را مشخص مي‌کند، چيست؟ مثلا می‌خواهيد ازدواج کنيد. يا درس بخوانيد يا فلان وسيله را تهيه کنيد يا به فلان نقطه برسيد. يا فلان مقدار پول به دست بياوريد. به اين موقعيت برسيد و مفاهيم و مقاصدي از اين قبيل. واقعا چرا؟

آيا مي‌دانيد چند درصد از انسان ها مي‌دانند چه مي‌خواهند و چرا آن را مي‌خواهند؟

در يک تفکر ارزش‌محور بايد به اين سوالات به طور دقيق پاسخ داده شود. مثلا در ازدواج، اين زمينه تصميم راهبردي آرامش و رحمت و مودت است. (البته مشخص‌کردن زمينه‌هاي راهبردي يک تصميم بستگي به افکار و عقايد و باورهاي فرد دارد) و يا مثلا در هدف‌هاي اقتصادي، زمينه تصميم راهبردي بهره‌مندي عالمانه و حکيمانه از نعمت‌هاي خدا در مسير به جريان انداختن آن‌ها بر مبناي امر او است. ان شاءالله هفته‌هاي آينده اين بحث را ادامه مي‌دهيم.

خدايا براي تو حرکت مي‌کنيم، تمام سعي خود را به کار مي‌گيريم، هدفمند و پرشور گام برمي‌داريم و فردا را به تو مي سپاريم.

 

سعادتمند باشيد  –  جليل معمارياني

یکشنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۱،  شماره انتشار ۱۸۰۹۴


4 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


4 دیدگاه

 1. dustkam گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت استاد ، استفاده کردیم . فکر میکنم این تفکر و سوالات میتونه از کارهای کوچک و در ظاهر بی ارزش شروع بشه مثلا چرا به اینه نگاه میکنم ، چه دلیلی برای اراستن خودم دارم اصلا چرا نگاه میکنم حالا به هر چیزی ،درخت ، پیاده رو…. چراهای نگاهای ما میتونه در رشد و دقت تفکر و هدفهای ما تاثیر دو چندانی داشته باشه چون هر لحظه با ان سر و کار ذاریم . این میتونه همان وزنه های کوچک برای تمرین باشه. به امید اینکه بدون هدف و انگیزه رشد چشم باز نکنیم.

  1. سابحه ریاحی فر گفت:

   سلام علکم. موافقم.تمرین ساده و کاربردی ای است. این تمرین شاید معادل این باشد که موقع انجام کارها یک لحظه از خود بپرسیم با چه نیتی این کار را انجام می دم. این کار جهت هدف ما رو هم چک می کند.

 2. kakeo901 گفت:

  سلام برای من بحث و پژوهش خیلی جالب میباشدولی نمیدونم از کجا شروع کنم.لطفا راهنمایی کنید.

  1. جلیل معماریانی گفت:

   بسم الله الرحمن الرحیم
   با سلام
   اول مجموعه ی سؤالات خودتان را در زمینه های مختلف لیست کنید و در یک دفترچه بنویسید
   هر وقت این کار را انجام دادید خبر بدهید تا پیشنهاداتی تقدیم کنم
   سعادتمند باشید

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال