Google+

» اگر روحت را بزرگ نکنی ، مأیوس و بدبین می شوی !(جلسه دوم ، استاد معماریانی) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

اگر روحت را بزرگ نکنی ، مأیوس و بدبین می شوی !(جلسه دوم ، استاد معماریانی)

نگارش در تاریخ شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱، ساعت ۲۳:۱۰ ؛ بازدید: ۲,۸۳۰ بار
دسته: تربیت مربی » دورۀ تربیت مربی

جلسه دوم دوره تربیت مربی، استاد معماریانی

 

      بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه دوم دوره تربیت مربی، استاد معماریانی، قسمت سوم(آخر)

 •  اگر بچه هارا در روحیه خودشان سامان دهید بیشتر به نتیجه می رسید تا اینکه دائم بگویید ساکت باش .مشکل امروز این است که به انسان اصلا فکر نمی شود. یک نفر ارزش این را دارد که یک تیم سه نفره برای او کار کند.یک نفر ارزش دارد که ساعتها فکر کنی که یک جمله را به او بگویی یا نه و اگر گفتی با چه لحنی؟ بعد چه کنی؟ بازخورد بگیری. برای همین است که می گویم اگر نمی توانید دست از سر بچه ها بردارید.نقطه امن باشید برای آنها.

 

 • در رهبری گروه تدبیر لازم است و تدبیر یعنی همین که فکر کنی و بهترین برخورد ممکن را پیدا کنی.کسانی که مسئولیت گروه را بر عهده دارند باید تمرین کنند که تدبیر کنند. تدبیردر گروه یعنی فکر و مشورت که نقطه های شروع و سخت افزار(امکانات فیزیکی) و تقسیم کار را مشخص می کند.تدبیرهای ما، نیاز تقدیر های ماست.اندازه ها دستمان می آید.خیلی از اردوهای ما بیشتر بد آموزی دارد که باعث می شود بچه ها ضعیف و پر توقع بار بیایند.

 

 • کسانی که مدیریت گروه می کنند باید به سه نکته مجهز باشند: تقدیر و تدبیر و تنظیم . تقدیردر طراحی مثلا بدانیم شوخی حساب شده چیست؟ جایگاه امکانات چیست؟یا محبت در گروه چه شکلهایی دارد و چه زمان و مکان و قالب و اندازه و زمینه و آثار و سازماندهی و بهره برداری ای؟ حدود ارتباطات باید اندازه گیری شود. تا چه حد نزدیک شویم؟ چه حرفهایی را بگویم و چه حرفهایی را نگویم. اگر کسی در جلسه اول صحبت با شما همه چیز را می گوید باید بفهمید که شما نفر اول نیستید.معمولاً در این افراد شما مشاور یا امین او نیستید و بیشتر بازیچه قرار گرفته اید.یعنی او شما را به این طرف و آن طرف می برد.

 

 • اندازه منظورم همین چیزهاست.مثلا تشخیص دهی که ِکی ، چقدر به تو بگوید.باید اندازه ها دستت باشد.باید مواظب باشی همه کارهایی را که کرده است به تو نگوید.برای او حرمتی قائل باشی که او بفهمد نباید به تو هم بگوید او باید یاد بگیرد که با خدای خودش در نیمه شب خلوتی داشته باشد و تو در اندازه ای به او اجازه بده حرف بزند که به آن خلوت با خدا برسد.قرار نیست با تو خلوت داشته باشد قرار است تو به بهانه این صحبت او را به جای دیگری ببری. ماباید فقط راهنما باشیم .نقش ما این است که فقط بگوییم به آن طرف برو(خلوت با خدا) واین نقش مهم یک مربی است که انسانها را به خودش دعوت نکند. راهنمایی کند که از آن طرف برو خدا آنجاست من نیستم اشتباه نکن.

 

 • این مطالبی که من می گویم برای این است که حساسیت و دشواری کار مربی گری را حس کنید نه اینکه دست به این کار نزنید.بلکه این است که با خوف و رجا حرکت کنید.همین حالت خوف و رجای شما به مخاطب حالت امنیت می دهد. شما وقتی به او بگویید نمی دانم تحقیق می کنم این خیلی امنیت ایجاد می کند.تا اینکه محکم نظر بدهید.گاهی من جواب سوال را می دانم اما می گویم بگذار یک کتابی دارم در آن نگاه می کنم شاید قبل و بعدی هم دارد که من یادم نباشد و در واقع در دل این پاسخ به او آموزش می دهم که قبل و بعد مسائل را هم ببیند بعد به او می گویم خودت هم برو نگاه کن و به من بگو.کار ما همین است که در آدمها جریان ایجاد کنیم.

 

 • اندازه ها در حدود و میزان ارتباط ، حدود نزدیک شدن وحدود دخالت شما در زندگی مخاطب است. یکی از اشتباهات مربیان این است که به مخاطب می گویند هر چه در دلت است به من بگو، این کار به ضرر اوست. بعد اگر تو نباشی او به یک نفر دیگر که امین نیست و فهم هم ندارد همه چیز را می گوید. یکی از مشکلات بچه ها همین است که رازهایشان را می گویند و بعد مورد سوء استفاده قرار می گیرند.یکی از معضلات امروزما مشاوره است.

 

 • یک راهکار این است که در گفتگوهایتان گریز به موضوع بزنید و رها کنید.هر جا دیدید او مکث کرد یعنی این مساله برای او مهم است به این وسیله روحیه او را بشناسید.اگر مخاطب به شما اعتماد کند شما را دور نمی زند.مثلا در مساله درسی آنقدر اطلاعات داشته باشید تا مخاطب به شما اعتماد کند.شما می توانید به مخاطب بگویید “نمی دانم” یا اینکه بگویید “من تا یک سال پیش را می دانم اما چون ممکن است در این یک سال مسائل جدیدی آمده باشد به صلاح تو نیست که بگویم”، جواب دوم حالت امنیت و اعتماد در مخاطب ایجاد می کند در حالی که هر دو ندانستن است.

 

 • اول اندازه و جایگاه خودتان را مشخص کنید که تا کجا هستید .سریع موضع نگیرید تا مخاطب متوجه نشود که شما با کجای حرفش موافقید و با کجا مخالف. همه حرفهایش را تایید کنید.اینگونه می توانید روحیه او را بشناسید .به یک جلسه چیزهایی را می فهمید که به ده جلسه نمی توانستید بفهمید.

 

 • مربی باید در دل مخاطبش رسوخ کند.شما باید دست از قضاوت بردارید.ما می خواهیم در یکی دو جلسه حکم صادر کنیم و بر اساس صدور حکم کار کنیم.نه ، شما حق ندارید حکم صادر کنید و سریع قضاوت کنید.برخورد خلاقانه، برخوردهای غیر قابل پیش بینی است .مخاطب نباید بداند شما امروز چه چیزی به او خواهید گفت.اگر او دست شما را بخواند شما را به راحتی دور می زند.

 

 • این سه مورد را در مربی گری یادتان باشد:تدبیر در رهبری ، تقدیر در برنامه ریزی، تنظیم در عمل. امروز سعی کردم این سه مورد را توضیح دهیم.اینها مقدمه اشراف بر حادثه هاست.اینها زمینه ساز تسلط بر شرایط است.این تسلطها زمینه ساز شناخت روحیات است . تحولات درون خودت با نشانه های آدمها ترکیب می شود و در لحظه خدا به تو کمک می کند که درست تشخیص دهی.دسته بندی های روحیات را بعد خواهم گفت اما خیلی ها این دسته ها را می دانند و به دردشان نمی خورد.من نگران ضعیف بودن پایه ها هستم: حلم ، ظرفیت ، عجله نکردن ، فرصت دادن، تکریم و احترام، ایجاد امنیت در مخاطب، قضاوت سریع نکردن،حکم صادرنکردن و اینکه نگذاری مخاطب نظر تو را سریع بفهمد. 

 

 • ما وقتی آدمها را قضاوت می کنیم آنها را دروغگو بار می آوریم.خودمان باعث می شویم که آنها دروغ بگویند.ما دلمان می خواهد آدمها حرفهایی که ما دوست داریم بزنند بنابراین آنها هم مجبور می شوند دروغ بگویند.واکنشهای یک مربی در ابتدا نباید خیلی سریع باشد اما وقتی مخاطب در خط شما آمد باید واکنشهایتان سریع باشد.اینها ریزه کاری های ارتباطی است.

 

 • این نکته ها شاید بتواند کمک کند که شما بتوانید در مسیرتان زمینه سازی کنید.دست از مطلق گویی تان بردارید.اگرتفکرشما واگرا باشد اینگونه حرف نمی زنید.در شروع خیلی دقت کنید، محکم حرف نزنید بیشتر بگویید احتمالا ،شاید ، ممکن است، این در ارتباط خیلی موثر است.داستان بسازید.دروغ نه اما به یک حادثه حقیقی پر و بال بدهید.

 

 • این جمله که بگویید “به نظر من اکثر افراد اینگونه اند” خیلی دقیق تر و قوی تر از این است که بگویید ” قطعا 90 درصد افراد اینگونه اند” جمله دوم به راحتی نقض می شود.مطلق فقط حرف معصوم است آن هم به شرطی که درست بفهمیم وگرنه در همان هم اشتباه می کنیم. 

 

 • در مقام مربی گری خیلی باید با احتیاط حرکت کنیم.بچه ها را تنبل بار نیاورید. مثلا بگویید “این مشکل شما یکی از این چهار یا پنج مورد است” بگذارید خودش مورد خودش را پیدا کند.

 

 • اگر روحت رابزرگ نکنی در این کارها به مرور تبدیل به یک آدم شکاک،عاصی ، خسته ، فراری ، مأیوس و بدبین می شوی. پیشنهاد موکد من به شما این است که روی خودتان تا می توانید کار کنید.

جلسه دوم دوره تربیت مربی، استاد معماریانی


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


3 دیدگاه

 1. عودی ثریا گفت:

  تشکر از استاد معماریانی برای صحبت های سازنده شان و از خانم محمد زاده که برای در اختیار قرار دادن این مطالب ارزشمند وقت می گذارند

 2. دشتی جوان گفت:

  واقعا دست استاد و خانم محمدزاده درد نکنه …
  خیلی برام مفید بود

 3. محمدزاده گفت:

  من که کوچکترین وظیفه ام هست. اما واقعا هر کدوم از جملات استاد ارزش داره ساعتها بهش فکرکنیم. فکر نکنم هیچ جای دیگه بتونیم اینهمه معارف رو رایگان و راحت به دست بیاریم.

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها