Google+

» دانش آموزت را هم رها كن ، هم رها نكن ! کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

دانش آموزت را هم رها كن ، هم رها نكن !

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۱، ساعت ۲۲:۱۱ ؛ بازدید: ۱,۲۲۶ بار
دسته: تربیت مربی » دورۀ تربیت مربی

 

جلسه دوم دوره تربیت مربی، استاد معماریانی

بسم الله الرحمن الرحیم

(جلسه دوم دوره تربیت مربی، استاد معماریانی ، قسمت دوم)

• حادثه ها را چگونه تحلیل کنیم؟ ما دو نوع تحلیل برای حادثه ها داریم: یکی تحلیل درونی حادثه ها؟چه عواملی دارد؟چه آثاری دارد؟ دوم اینکه این حادثه برای من چه پیام هایی دارد؟و چه رابطه ای دارد؟ انسان با حادثه ها بزرگ می شود.ما فکر می کنیم با حادثه ها بدبخت می شویم.با هر حادثه هم می توانیم بشکنیم و یا بزرگ شویم.انتخاب با ماست.هر حادثه یک دانه ازدانه های تسبیح زندگی است برای کسانی که منظم شدند. این فرد یک تسبیح دارد از حادثه ها و این تسبیح را به هیچ قیمتی نمی فروشد. پس برای یک نفر تسبیح حادثه ها می شود و برای دیگری سنگ راهش می شود.کسانی که با معیار ضرورت ها به نظم رسیده اند بازیچه حادثه ها نمی شوند.درگیر نمی شوند.

• چگونه رفتار هایم را درست تحلیل کنم؟ یک نگاه به دیروز داشته باشم و یک نگاه به فردا.برای جلوگیری از غرور نگاه به قله های نرفته .برای جلوگیری از یاس نگاه به پیشرفت دیروز.حالت خوف و رجا باید در ما باشد.روش مشاهده و نظم را یاد بگیریم و به بچه ها یاد بدهیم که در الگو گرفتن روش مشاهده ونظام الگو گیری را فرا بگیرند.

• عادت کنیم در دل حادثه ها باشیم نه به معنای اسیر شدن، به معنای نظام دادن.به بچه ها زودتر از موعد آموزش ندهیم. اینکه در مهد کودک بچه ها را از جهنم بترسانیم ، غلط است.مفهوم کلمه بهشت و جهنم را تا پایان دوران دبستان نباید اینقدر بزرگ کنیم.ما هنوز نمی فهمیم! چه برسد به کودکانمان. بچه ها را درگیر پوست واژه ها نکنیم.تبلیغات کنیم.روایت را ریز کنیم و در دل او بریزیم.اگر قرار است یک روایت برای او بخوانیم قبلش دل او را آماده کنم بعد بگویم ، نه اینکه ما به دانش آموزان می گوییم چهل حدیث را حفظ کنید و جایزه بگیرید! این می شود که تا می آیی در مورد حجاب حرف بزنی دانش آموز می گوید : لطفا در مورد درّ و صدف و مصونیت و اینها حرف نزنید ما همه را حفظ هستیم!

• این می شود که ملیونها پژوهش داریم، این پژوهش ها را در کنار هم می گذاریم ولی به نتیجه ای نمی رسیم.چون مهندسی فکر نداریم.ما بچه هایمان را ضعیف بار می آوریم با انبوهی از واژه ها. اینهمه کتاب داریم چرا بچه های ما اینقدر نا آگاهند؟ این حلقه مفقوده کجاست؟به نظر من بایدعطش آموختن و نیاز به آموختن را در دانش آموز ایجاد کنید بعد خودش دنبالش می رود، کتاب پیدا می کند و خودش به نتیجه می رسد.وقتی مربی حساس سازی کند و عطش ایجاد کند دانش آموز خودش جواب را پیدا می کند. سیستم غرب عطش ایجاد می کند.دست روی جایی می گذارد که نیاز دانش آموز است و از نیازهای او سوءاستفاده می کند در جهت منافع خودش.

• انسان در بین قوانین، فراموش شده است.ما آدهای تربیت شده ای که به انسان بها بدهند کم داریم. خودمان هم باید از اینها باشیم.این است مکارم اخلاق.آنقدر کارها و پروژه ها سر ما می ریزد که آدمها یادمان می رود.همه چیز را خطی می بینیم، نمی فهمیم که یک آدم این وسط له شده است.خدا نکند که پول بیت المال را بگیری و آدم نسازی!

• ما باید حادثه ها را تبدیل کنیم و در این تبدیل به یک دیدن و اشراف برسیم. ما به دانش آموز مثلا می گوییم تکان نخور،به جای این از او بپرسیم چه مشکلی پیش آمده؟ کلاس گرم است؟ با این سوال شما، او احساس می کند که یک انسان دارد با یک انسان حرف می زند.او به احترام این کار شما نه تنها تکان نمی خورد بلکه بقیه را نیز آرام می کند. چون شما درکش کرده اید و به او فرصت داده اید.اصلا روش جذب فرصت دادن است.اینقدر سر به سر آدمها نگذارید. شمای مربی باید آنقدر قوی شوی که هم دانش آموزت را رها کنی هم رها نکنی! او پاسخها را از قبل می داند او هزاران ساعت حرف شنیده است. اگر شما فکر میکنی که با حرفهای تو قرار است کاری شود اشتباه میکنی. ما فکر می کنیم حرف ما کار می کند نه رفتار ما، قلب ما فکر ما وزلالی ماست که کار انجام می دهد و مربی باید در درونش اینها را تمرین کند.

• گاهی دانش آموز کلی با خودش تمرین می کند که بیاید و از شما یک سوال بپرسد، اینکه چه بپرسد برایش اصلا مهم نیست فقط دلش می خواهد از شما سوال کند و شما در جواب می گویید این دیگر چه سوالی است؟ این دانش آموز از دست رفت! چون تا دیروز فکر می کرد سوال کردن بلد نیست حالا فهمید فکر کردن هم بلد نیست. اگر شما مربی باشی و روحیه را بشناسی باید تشخیص بدهی. از دیده ها و حس کرده هایت.بازتاب کاری که رو ی خودت می کنی می شود زمینه شناخت دیگران .یادتان باشد ،روحیه شناسی به معنی دوربین گذاشتن در خانه های مردم نیست، باید تجربه کسب کنی، از نحوه موبایل دست گرفتن اومی فهمی ِکی موبایلش را خراب می کند، به اندازه معرفت و اشرافی که داری می فهمی، همین در مسائل تربیتی هم هست منتها آنجا کار نشده است.

• من خیلی نگران دسته بندی روحیات نیستم من نگران این فهم هستم. دسته ها را همه بلدیم.اشتباه بعضی مربی ها این است که می گویند پدر دانش آموزم خیلی بد اخلاق است من باید به او بیشتر محبت کنم تا خلاء او را پر کنم.این اشتباه است! به او یاد بدهید که به پدر بد اخلاق هم باید احترام بگذاری. اما ما به او یاد دادیم حالا که پدرت بد اخلاق است من می شوم پدرت! باید به بچه ای که پدر ندارد یاد بدهی بدون پدر زندگی کردن را .اگر تو پدرش شوی لوسش می کنی.گرفتار و اسیر و ضعیفش میکنی.به این نکات دقت کنید. نمی گویم بی عاطفه باشید اما به او یاد بدهید که این حادثه نمی تواند تو را از پا در بیاورد.این یکی از نکاتی است که اکثر مربی ها اشتباه می کنند.وقتی جایگزین می شوی تلویحاً به او می گویید که بله این حادثه می تواند تو را از پا در بیاورد.نقش را طوری ایفا کنید که ضمن اینکه خلاء خودش را حس می کند ،اما ضربه نخورد.

• اولویت کار شما با بچه ها این باشد که آنها به نظم و قوام و شخصیت و به آزادی و انتخاب برسند وسپس به سایه امن شما پناه بیاورند. ما باید پناهگاه باشیم تا او طرد نشود و در ارتباط با شما به امنیت برسد. من حدود سی و دو سه سال تجربه کار دارم ولی بعضی کارهایی که مربیان با 6 ماه سابقه انجام می دهند را جرات نمی کنم انجام بدهم! تمام حرف من این است به مربیان و پدر ومادران که دست از سر تربیت بچه ها بردارید.همین که ولش کنید خودش کار کردن است. نقش اضافی ایفا نکنید.ما با این راهکارهایمان تفکر نسلمان را نابود کرده ایم.الان مد شده که فرد اصلا گوش نمی کند فقط می پرسد راهکار بدهید لطفاً.حالا راهکار هم که می دهی اجرا نمی کند!

مباحث این جلسه ادامه دارد…


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


13 دیدگاه

 1. dustkam گفت:

  به نام خدا
  با سلام و خدا قوت خدمت استاد عزیز
  نکات بسیار کاربردی و جذابی بود . هر انسانی میتواند هم زمان هم شاگرد باشد هم مربی یعنی باید باشد چون رشد با همین دو شکل میگیرد . تشخیص اینکه کی شاگرد باشیم روشن است ولی اینکه کی مربی باشیم و چگونه کاملا مبهم . این جلسات کی برگزار میشه و چطور باید شرکت کنیم اگر لطف کنید راهنمایی کنید که ما هم استفاده کنیم ممنون میشم .

  1. محمدزاده گفت:

   این دوره مخصوص مربیان مرتبط با موسسه است.آخرین دوره زمستان سال گذشته برگزار شد و انشاالله قرار است که امسال هم برگزار شود که حتما از طریق همین سایت اطلاع رسانی خواهد شد.
   برای آشنایی بیشتر با دوره تربیت مربی اینجا را ببینید:

   http://ketabpardazan.com/new/?p=5896

 2. TAHOORA گفت:

  عنوانش زیاد جالب نبود…یه جوریه!

  1. محمدزاده گفت:

   من به خودم و امثال خودم تلنگر زدم. اما اگه شما بفرمائید چه جوریه اصلاح خواهد شد.

   1. TAHOORA گفت:

    فک میکنم جملش یه جورایی منفیه که یه جوریه!

 3. dustkam گفت:

  تشکر از راهنمایتون . انشالله که بتونیم استفاده کنیم.

 4. s-rostami گفت:

  پر از نکات اموزنده بود
  باتشکر از استاد و اقای محمد زاده و بقیه کسانی که زحمت می کشند
  به نظر بنده هم عنوانی که برای این مبحث انتخاب شده,حق مطلب رو بدرستی ادا نمی کنه,چون فکر می کنم دوستان باخواندن متن تلنگر را بخودی خود دریافت می کنند ولی من حس کردم شاید عنوان دانش اموزت را رها کن و هم رها نکن مناسبت تر باشه ,چون بنظر میومد مطلب حول این جمله شاخ و برگ می گرفت
  باز هم از زحمات اقای محمدزاده ممنونم

  1. محمدزاده گفت:

   من هم ممنونم. البته من خانم محمدزاده هستم.در مورد عنوان حق با شماست. اگر مطلب خوبه به خاطر اينه كه مطالب استاده و اگر عنوان ايراد داره بي تجربگي منه كه حتما اصلاح ميشه.

   1. s-rostami گفت:

    خانم محمدزاده عذرخواهی منو بخاطر این اشتباه بپذیرید.
    شماشکسته نفسی می کنید که البته این هم از بزرگواری شماست
    ایرادی در مطالب نیست ونظرات دوستان برای هرچه بهتر شدن بخش هاست
    بشخصه باز هم از زحماتتون ممنونم

 5. مهدیان احسان گفت:

  البته عنوان جدید عنوان خوبی هست و احترام به نظر مخاطبین هم کاری بسیار پسندیده.
  اما این دلیلی بر بی تجربگی شما نیست چون بنظر من عنوان قبلی خیلی هم با محتوا و مناسب با متن بود.

 6. TAHOORA گفت:

  ممنون از توجهتون خانوم محمد زاده.
  :)

  1. محمدزاده گفت:

   ممنون. همونطور كه خودتون گفتين فكر كردم بايد به نظر كاربران كه با اين دقت مطالب رو مي خونن و اينقدر خوب بررسي ميكنند ، احترام بگذارم.

   توضيح: اين مطالب بعد از اينكه صفحه تربيت مربي آماده بشه اونجا در لينك مخصوص دوره تربيت مربي جمع آوري ميشه.

 7. حامد زارعی گفت:

  با سلام
  مطلب رو پرینت گرفتم و مطالعه کردم.حاوی نکات ارزنده ای بود.متاسفانه با رسانه ای شدن زندگی امروز و برداشته شدن حصارهای اطلاعاتی دسترسی بچه ها به آنچه که هنوز برایشان مناسب نیست میسر شده است.تلویزیون ها تبدیل شده اند به مربی.
  به قول شهید آوینی(نقل به مضمون):در این دنیا کودکان زود بزرگ می شوند و فرصتی برای کودکی کردن ندارند :-*

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها