Google+

» مقالۀ 23: رفتار انسان، یک سیستم است کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 23: رفتار انسان، یک سیستم است

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۰۹ ؛ بازدید: ۶۴۸ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در هفته‌های گذشته، بعضی از قدم‌هایی را به‌طور خلاصه مطرح کردم که به شناخت تفکر سیستمی و نگاه شبکه‌ای کمک می‌کند. اگر می‌خواهیم راجع‌به مسئله‌ای فکر کنیم و تفکر ما هم تفکر سیستمی باشد، لازم است با مؤلفه‌های سیستم و تعریف آن هم تااندازه‌ای آشنا باشیم.

سیستم مجموعه‌ای از فرایندهاست که در این مجموعه، عناصر تشکیل‌دهنده و اجزای آن، روابطی دارند و این روابط، یک کل را می‌سازد. بنابراین سیستم یک کل است که از اجزای مختلف تشکیل شده است و این شروط در آن دیده می‌شود:

۱. یک هدف کاملاً مشخصی را دنبال می‌کند؛

۲. هریک از عناصر و اجزای سیستم می‌تواند رفتار و ویژگی‌های کل سیستم را تحت‌تأثیر قرار دهد؛ مثلاً وقتی می‌گوییم انسان یک سیستم است، یعنی تمام اعضا و جوارح او می‌تواند در کل شخصیت او و سرنوشت او تأثیر بگذارد.

نمی‌توان بدون توجه به اصلاح زبان به اصلاح رفتار پرداخت و اصلاح رفتار نیز مستلزم اصلاح فکر و شناخت است. اگر به دعاهای مختلف در ماه مبارک رمضان نگاه کنیم، این مسئله را به‌خوبی متوجه می‌شویم که روزه فقط روزۀ شکم نیست و تمام اعضا و جوارح ما باید روزه باشند. اگر نگرش ما به انسان، نگرشی سیستمی باشد، پذیرش بسیاری از تغییرات به‌مراتب راحت‌تر و ساده‌تر خواهد بود؛ چون دراین‌صورت، می‌فهمیم که کوچک‌ترین نگاه و حرکت و لبخند و سکون و سکوت ما، در سرنوشت ما و هستی تأثیر می‌گذارد.

چون رابطۀ بین انسان و جهان هستی هم در نوع خود، رابطه‌ای سیستمی است، توجه به این بخش از تعریف سیستم، به ما کمک می‌کند که در لحظه‌لحظۀ زندگی خود به‌عنوان یک جزء و یک عنصر که سیستم را می‌سازد، باور کنیم کوچک‌ترین تغییر در هر عنصر و جزء، در کل سیستم تأثیر می‌گذارد. در مجموعه‌دستورات دینی، این توجه به اجزا دیده می‌شود. همیشه این‌گونه است که ترکیب درست و هدفمند این اجزا باعث رشد و تحول آدمی می‌شود.

نماز یک سیستم است. نبود طهارت در آن موجب ابطال آن می‌شود و نبود بعضی از عناصر مثل خلوص نیت و عدم‌تقوا نیز باعث قبول‌نشدن آن می‌شود. تا هفتۀ آینده به بعضی از پیام‌های شبکه‌ای و سیستمی ماه مبارک توجه کنید و هنگام تلاوت قرآن و ذکر دعاها، به روابط مختلف فکر کنید. وقتی بیشتر دقت کنیم، باور خواهیم کرد که در جهانی هدفمند و نظام‌مند زندگی می‌کنیم که حکیمانه اداره می‌شود و نیاز داریم که براساس اصول و قواعد مشخصی زندگی کنیم.

یکشنبه، ۲۴مرداد۱۳۸۹، شمارۀ انتشار: ۱۷۶۲۴
2 دیدگاه

  1. زهرا ترابی زاده گفت:

    :) عالی بود

  2. Лена گفت:

    دست تون درد نکنه :)

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال