Google+

» مقالۀ 22: افزایش قدرت تحلیل شبکه‌ای کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 22: افزایش قدرت تحلیل شبکه‌ای

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۰۵ ؛ بازدید: ۷۵۲ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در هفته‌های گذشته، برای افزایش قدرت تحلیل شبکه‌ای و نگاه سیستمی به موضوعات، نکاتی را به‌عنوان توضیح در این گام تقدیم کردیم. ضمن یادآوری، ادامۀ مراحل را تقدیم می‌کنیم:

۱. موضوع مدنظر را از دیدگاه‌های مختلف تعریف کنید و سپس به مقایسۀ تفاوت‌ها بپردازید؛

۲. عناصر اصلی تأثیرگذار در آن موضوع را شناسایی کنید: عناصر درونی و عناصر بیرونی. برای نمونه، اگر می‌خواهید با نگاه سیستمی راجع‌به موضوعی مثل «جوان» فکر کنید، ابتدا او را از زاویه‌های مختلف ببینید. تعریف‌های مختلف را باهم مقایسه کنید. او را از منظر روان‌شناس، پدر یا مادر، هنرمند و… نگاه کنید و به مبنای تفاوت‌ها و تفاوت بناها دقت کنید.

بهتر است این تعریف‌ها را به‌صورت شبکه‌ای و شعاعی یادداشت کرده و هم‌زمان به آن‌ها نگاه کنید. همان‌طورکه قبلاً هم گفتیم، تفکر واگرا و خلاق، در این نوع فعالیت، تقویت می‌شود. پس از بررسی دیدگاه‌ها، عوامل تأثیرگذار در جوان را بررسی کنید. همچنین عناصری را شناسایی کنید که به‌عنوان اجزای تشکیل‌دهنده و مؤلفه‌های سازندۀ آن مطرح است. مثلاً نیازهای جوان، خواسته‌ها، ضعف‌ها، قوت‌ها، انگیزه‌ها و محرک‌ها، تعلق‌ها و توقع‌ها، اهداف و آرمان‌ها، موانع، آفات، امکانات و استعدادها، تهدیدها و فرصت‌ها، دغدغه‌ها، لذت‌ها و رنج‌ها، الگوها، ذهنیت‌ها و… . این عوامل و مشابه آن را نیز به‌صورت شعاعی و شبکه‌ای بنویسید.

حالا نوبت آن می‌رسد که عوامل تأثیرگذار بر هریک از این مؤلفه‌ها را شناسایی کنید. مثلاً راه‌های شناسایی نیازهای جوان درک سطح نیازها، تفاوت نیازها و خواسته‌ها، سطوح مختلف تأمین نیازها، اولویت تأمین نیازها، تبدیل نیازها یا مثلاً توقع‌های جوان، ریشه‌های توقعات او، تعلق‌های او، دلایل افزایش تعلق، راه‌های مدیریت توقع‌ها و تعلق‌ها. همان‌طورکه مشاهده می‌کنید، هریک از این اجزا دارای ویژگی‌ها و عوامل درونی مختلفی هستند که اگر در شبکه رسم شوند، در یک نگاه، به‌خوبی دیده می‌شوند و می‌توان در برنامه‌ریزی‌ها و تحلیل‌ها از آن استفاده کرد.

به خاطر داشته باشید در نگاه سیستمی، هریک از این اجزای داخلی ممکن است نقشی مهم ایفا کنند که در بسیاری از اوقات، به‌دلیل نبود این نگاه و حاکمیت نگاه خطی بر اندیشه‌ها، این عوامل نادیده گرفته شده، باعث اتلاف وقت و انرژی می‌شود. ان‌شاءالله در جلسه‌های آینده بحث را ادامه می‌دهیم.

دوشنبه، ۱۸مرداد۱۳۸۹، شمارۀ انتشار: ۱۷۶۱۹


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال