Google+

» مقالۀ 21: ملاک‌های لازم برای تعریف موفقیت کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 21: ملاک‌های لازم برای تعریف موفقیت

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۰۲ ؛ بازدید: ۶۱۶ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خدای منان را سپاسگزاریم که توفیقمان داد تا دربارۀ موضوع بسیار مهم تفکر، مباحثی را تقدیم کنیم. در شمارۀ قبل با کلیات نگاه شبکه‌ای و تفکر سیستمی و ضرورت آن آشنا شدیم. اینک ادامۀ مطلب.

هنگامی‌که دربارۀ مسئله‌ای فکر می‌کنیم و می‌خواهیم به‌درستی با همۀ ابعاد آن آشنا شویم، نیازمند تحلیل شبکه‌ای هستیم. این تحلیل باید بتواند موضوع مدنظر را از جوانب مختلف بررسی کند و ارتباطات آشکار و پنهان و عوامل مستقیم و غیرمستقیم مؤثر در آن را کشف کند. برای افزایش قدرت تحلیل شبکه‌ای، لازم است اصول و مراحلی را با ظرافت و دقت کافی رعایت کنیم:

۱. موضوع مدنظر را از دیدگاه‌های مختلف و زوایای گوناگون تعریف کنید. برای نمونه، وقتی می‌خواهید راجع‌به موضوعی مثل «روش‌های موفقیت» فکر کنید لازم است تا تعریف‌های موفقیت را ازنظر مکاتب و نظریات مختلف باهم تطبیق دهید و مقایسه کنید. بعضی‌وقت‌ها ممکن است در تعریف‌های خاص، شباهت‌هایی هم دیده شود؛ ولی این شباهت‌ها نمی‌تواند دلیل خوبی برای یکسان‌بودن دیدگاه‌ها باشد.

به‌عبارت دقیق‌تر ما باید زاویه‌های دید و نگرش‌های مختلف به موضوع موفقیت را باهم مقایسه کنیم و ببینیم چه تفاوت‌هایی دارند. آیا تفاوت در اصول و مبانی است یا تفاوت در شیوه‌ها و مراحل؟ آیا ازنظر جهت‌گیری و مقاصد و اهداف تفاوت دارند یا ازنظر ظاهری و شکلی؟ ملاک‌های موفقیت چیست؟ چگونه انسان موفق را از انسان ناموفق تشخیص می‌دهیم؟ آیا ملاک‌های ظاهری کافی است؟ نسبت مؤثربودن ملاک‌ها چقدر است؟ آیا موفقیت اکتسابی است یا ذاتی؟ چگونه؟ آیا ممکن است یک نفر ازنظر یک شخص یا یک مکتب موفق باشد و ازنظر مکتب یا شخص دیگر ناموفق باشد؟ چگونه موفق شویم؟ آیا برای رسیدن به موفقیت می‌توانیم دست به هر کاری بزنیم؟ آیا کسانی‌که به هدف‌هایشان نمی‌رسند، ناموفق هستند؟ آیا هدف‌ها همان خواسته‌ها هستند. آیا خواسته‌ها همان نیازها هستند؟

همان‌طورکه ملاحظه می‌فرمایید، باید از جوانب، مختلف این موضوع بررسی شود؛ وگرنه اگر فقط به‌صورت خطی و جزئی و از زاویۀ کاملاً بسته و محدود بخواهیم راجع‌به موضوعی فکر کنیم، حاصلی نخواهد داشت. ان‌شاءالله در هفته‌های آینده، گام‌های بعدی تحلیل شبکه‌ای و تفکر سیستمی را بیان خواهیم کرد.

یکشنبه، ۱۰مرداد۱۳۸۹، شمارۀ انتشار: ۱۷۶۱۲
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال