Google+

» زندگی تکراری نیست اگرحرکت کنی.جلسه دوم تربیت مربی،استادمعماریانی کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

زندگی تکراری نیست اگرحرکت کنی.جلسه دوم تربیت مربی،استادمعماریانی

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۱، ساعت ۲۲:۱۹ ؛ بازدید: ۱,۶۸۷ بار
دسته: تربیت مربی » دورۀ تربیت مربی

جلسه دوم دوره تربیت مربی، استاد معماریانی

بسم الله الرحمن الرحیم

قسمت اول :زندگی تکراری نیست اگر حرکت کنی….

• یادمان باشد مربی خداست، یک وقت به شما حس مربی گری دست ندهد.پس نگاهتان این نباشدکه مربی هستید.ما فقط زمینه را آماده می کنیم.پس بحث تربیت مربی با علم به این نگاه انجام می شود.

• هر فرد بایدسعی کند در درون خودش حادثه های زندگی اش را تنظیم کند، منظم کند و به نظم در بیاورد که لازمه آن تفکر نظام مند است. دل و قلب و جسم می تواند این نظام مندی را در حادثه ها داشته باشد.یعنی ازصبح که از خواب بیدار می شوم این نظام را در درونم ایجاد کرده باشم.

• باید حرکتی انجام دهیم که منجر به رشد شود و در درونمان اتفاقاتی شکل بگیرد تا زندگی ما در درون و بیرون تنظیم شود.منظم کردن یعنی قفسه بندی کردن که بتوانی هر حادثه ای را درجای خودش قرار دهی، رابطه ها را درست بچینی و سازمان بدهی و هر موضوعی را با ابزار خودش بررسی کنی .این کار ایجاد شکر، تصمیم، نیروی تازه و حرکت در انسان می کند.

• ما درگیر حادثه هایی هستیم که باید آنها را به نظم دربیاوریم.بعد در فایل هایی دسته بندی کنیم.مثلا در دسته های شکر، اراده، تصمیم ، توجه و ….

• به نظم در آوردن حادثه ها به شما قدرت روانی، روحی و قدرت فکر می دهد.ورودی ها می توانند یکسان باشند مثلا همه کسانی که در یک دانشگاه بودند .اما نتیجه متفاوت است راز این تفاوت ها را می توان پیدا کرد.بخشی از این تفاوت ها رازش در نظام فکری ماست.اگر کسی این نظام مندی را مدل سازی کندمی تواند کارش را پیش ببرد.

• وقتی حادثه ها انسان را درگیر، متوقف، اسیر، متشنج و منزوی می کند یک پیام دارد که این حادثه ها از انسان بزرگترند.پس انسان باید کوچک شود تا درگیر حادثه ها شود.این روش در برخورد با مخاطب کمک می کند .از جایی شروع کنید که او آزاد شود و خودش باشد.البته این خیلی سخت است چون اگر انها خودشان باشند اول به شماسخت می گیرند.وقتی پدر ومادر با شما مهربانند اول سر آنها داد می کشید.مثلا وقتی رسول رحمت (ص)باشد روی سرش خاکستر می ریزند…

• اگر حادثه ها تحلیل شوند و حضور در لحظه مرام ما شود ما می توانیم سرمایه گذاری کنیم و خودمان را به حادثه ها نفروشیم و در هیچ شرایطی استقامتمان را از دست ندهیم. چند نور افکن از زندگی ائمه (ع) وپیامبر(ص) برداریم و تنظیم کنیم. نورافکن صبر، قوام در درون، حلم، شرح صدر،رافت و رحمت…

• امروز تصمیم بگیریم سیره نبوی و سیره شیعه رابه شکل تحقیقاتی بررسی کنیم ولی بسنده کردن به آن کافی نیست و هیچ توجیهی ندارد.باید در ارتباط با آدم ها و در زندگی به آن عمل کنیم و ببینیم در آن لحظه در درون ما چه اتفاقی می افتد. اگر این کار را بکنیم سرمایه پیدا می کنیم و اشراف بر حادثه ها داریم.این رویکرد نظم است.

• توقف زندگی ما را تکراری می کند.رکود دلیل بر احساس تکراری بودن در زندگی ست.زندگی تکراری نیست اگر حرکت کنی.

• تفکر سیستمی یعنی پردازش خواسته های شخص.یک حادثه می تواندعلل مختلف داشته باشد.مثلا یک حادثه میتواند برای شکستن بت های من، گرفتن تعلقات و وابستگی های من، پیام درک رسالت سنگینی که بر عهده من است ، ایجاد دغدغه و انتقال آن ویا اقدامات برای جلوگیری و پیش گیری باشد.درتفکر سیستمی سهم تو پیدا می شود.

• کدام کارهای من باعث شد تا این گونه آدم ها در جامعه ایجاد شود.چه کار کنم که بعدها از این آدم ها دراین مملکت پیدا نشود.پس بااین بررسی ها نتیجه می گیرم که یادم باشد امروز سر کلاس حوصله ام بیشتر شود یا در درس خواندنم این نظام فکری را داشته باشم.

• استاد صفائی به این توجه ها و یادآوری ها رفعت ذکر می گوید.یعنی یاد ارتقا پیدا کند و یک جا نماند.نگاه وسیع در رفعت ذکر، زمینه ساز شرح صدر است.انسان استمرار پیدا می کند و دلش بزرگ می شود.این کار ریزه کاری هایی دارد مثلا ممکن است به اسم برنامه ریزی قساوت قلب پیدا کند.

• پس اگر طرح نداشته باشیم بازیچه حادثه ها می شویم. پوست این حرف ها را به بچه ها ندهیداول باید در درون خودتان شکل بگیرد.آفتاب آمد دلیل آفتاب.این اساس کار تربیتی ست.مشکل ما این است که از بغل دستی مان شروع می کنیم.باید همه جا را ببینیم و از خودمان شروع کنیم.پس من الان باید…

• یادمان باشد حرف های ما باید حاصلی داشته باشد.به دنبال این حرف، در حداقل ترین شرایط به وجدان خودم بگویم که تو این را فهمیدی و برای فهم خودت ارزش قائل شدی، خسته شدی ورازتنهایی رسول(ص) را حس کردی و حس کردی هیچ کس غیر از امام نیست که با او حرف بزنی.یواش یواش در تو تحولی شکل بگیرد و با توجه به وسعتت در شهر و دانشگاه خودت حرکت کنی.این امروز باید شروع شود.تصمیم بگیریم یک قدم قوی تر از دیروز برداریم.

• لازم است روند کارمان را چک کنم با کسی که می شناسم.خودم فکر نکنم این کار درست است ،البته نه اینکه زیر دوربین های دیگران بروم،اما چک کنم.مراقب باشم گاهی توهم کار پیدا می کنم در حالی که کار نمی کنم.این جاده در دنیا جاده دشواریست همه می دانند.

• برای این چک کردن به چه کسی مراجعه کنم؟ به اساتید احتیاج دارم و دوستان امینی که درک می کنند.به این منظور دقت کنید محفل های بچه ها را شکل دهیم که تیم های چند نفری خلاق نظام مند هدفمند رو به جلو داشته باشند.اوایل انقلاب حتی بزرگترها هم گروه داشتند.باید جمع هایمان سازنده باشد.این بهترین کانال چک کردن است.چندنفر که با هم پیمان بسته اند.می توانید در جمع های مختلف عضو باشید.مهم این است که مراقب هم باشیم ونه اینکه حالت تجسس داشته باشد.مانند تیم کوه نوردی که اگر دستم خسته است دستم را می گیرد.جایی لازم است پایش را روی شانه های من بگذارد.

• باید به حادثه ها معنا بدهیم.نظام دادن این کار را می کند و ما به این دوستی احتیاج داریم.جمع زنده را به بچه ها یاد بدهیم.در احیای امر امام صادق(ع) می فرمایند که تذاکروا:تذکر دهید، تجالسوا:مجالست داشته باشید، تلاقوا:تلاقی و ملاقات کنید، تزاورو:به زیارت هم بروید، توازرو:بار هم را بردارید و وزیر هم باشید.

• درادامه سخن امام صادق(ع) از احیای امر سخن می گوید.احیای امر ولی در کنار احیای قلب قرار گرفته است.اگر می خواهید قلبتان زنده باشد باید امر مارا احیا کنید.یعنی ما جریان پمپاژ خون شما هستیم.

• از داخل همین ها هزاران سوال و راه نرفته درمی آید.امروز معاشرت های خانوادگی ما بی روح شده است و بچه های ما درگیرند.بچه های ما را گرفته اند و دارند می برند…

مباحث این جلسه ادامه دارد….

جلسه دوم دوره تربیت مربی، کتاب پردازان


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


15 دیدگاه

 1. مهدیان احسان گفت:

  با سلام و تشکر
  تا جایی که من می دانم استاد صفایی بحثی به نام رفعت فکر ندارند و در بند هشتم احتمالا منظورتان رفعت ذکر بوده که اشتباها رفعت فکر نوشته اید.

  1. محمدزاده گفت:

   از تذکر به جاتون متشکرم. اصلاح شد

 2. دشتی جوان گفت:

  این جلسه کِیِ برگزار شد؟؟؟

  1. محمدزاده گفت:

   این کلاسها مخصوص مربیان و پشتیبانها مرتبط با موسسه است و بهمن و اسفند سال گذشته برگزار شد. برای آشنایی بیشتر فکر میکنم خوندن این مطلب مفید باشه
   http://ketabpardazan.com/new/?p=5896

 3. حامد زارعی گفت:

  سلام.فایل صوتی این جلسه موجود است؟

  1. محمدزاده گفت:

   بله.فایل صوتی جلسات روی سایت هست و کاربران عضو می تونن دانلود کنند.

 4. سعیده شیرزاده گفت:

  به نام خدا,با تشکر از مطلب ارزشمندی که گذاشتید,براستی به دلیل اهمیت نقش معلم و مربی است که گفته می شود: معلمی شغل انبیاست.انشاالله قدردان تمامی معلمان زندگی خودمان باشیم.

 5. سامی محسن گفت:

  بسیار عالی بود.جمع بندی های کلاس استاد مفید بود.منتظر دیگر مطالب استاد هستیم

 6. جلیل معماریانی گفت:

  با سلام
  در پیاده سازی فایل صوتی اشتباه شده است
  رفعت ذکر منظورم بوده است و تقویت فکر

  1. مهدیان احسان گفت:

   بله استاد متوجه شده بودم و مخاطبم شما نبود و شخص پیاده کننده بود
   با تشکر از تمام عواملی که زحمت می کشند انشالله دقت ها بیشتر شود

 7. عودی ثریا گفت:

  ان شائالله ادامه اش را هر چه سریعتر بگذارید بهره مند شویم

 8. dustkam گفت:

  به نام خدا
  با تشکر از استاد . من که واقعا استفاده کردم . اگه میشد یک طرح کاربردی برای تشکل های دانشجویی ریخته بشه (البته نه به این صورتی که الان تو دانشگاههای ما هست چون هیچ کاربردی که نداره هیچ نتیجه بر عکس هم داره ) که واقعا باعث جذب بشه فکر کنم تاثیر زیادی داشته باشه . این جلسات کی برگذار میشه و شرایط شرکت در اون چیه؟
  با تشکر

 9. Gharaeian گفت:

  سلام
  یادم نرود که مربی خداست.
  باید حرکتی انجام دهم که منجر به رشد شود و در درونم اتفاقاتی شکل بگیرد تا زندگیم در درون و بیرون تنظیم شود.
  واقعا ممنون از لطفتون

 10. s-rostami گفت:

  سلام و خدا قوت به همه….
  خیلی عالی بود.
  یادمان باشد مربی خداست…مافقط زمینه را آماده میکنیم
  مراقب باشم گاهی توهم کار پیدا می کنم
  درجمع های مختلف عضو باشید,مانند تیم کوه نوردی اگر…
  باید به حادثه ها معنا دهیم
  انسان باید کوچک شود تا درگیر حادثه ها شود(حرف استاد همش تو گوشم هست که ما به همان اندازه که رنج می بریم به همان اندازه کافریم)
  خیلی خوب بود
  من که استفاده کردم

 11. hamsafar گفت:

  هوالمعلم
  مطالب بسیار مفید و کاربردی بود.بخصوص اینکه اخیرا درگیر مسائلی بودم که بسیار حساس بود و حضور در لحظه و صبوری و حلم را می طلبید.

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها