Google+

» شیوه‌نامۀ نگارش سایت کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
آدم ها  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
30380_600_800  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


همایش چگونه به فرزندان خود فکر کردن بیاموزیم؟
r...j:

سلام من توفیق نداشتم در این همایش شرکت کنم. میشه فایل صوتیشو بدست آورد؟


ترویج جهادی طب ایرانی اسلامی
r...j:

?بسم الله الرّحمن الرّحیم ?تدریس حجامت ?از:استاد طالقانی ?جلسه : اول سلام علیکم. خداوند را شاکریم که بما فرصتی دست داد تا درخصوص روش درمانی وپیشگیری حجامت در خدمت شما عزیزان باشیم. ?علم طب سنتی ایرانی اسلامی علمی مبتنی بر...


مقالۀ 3: تدبر مادۀ خام تفکراست
alirezahoosh:

سلام با تشکر از مطالب خوبتان


"زمان مطالعۀ خود را مدیریت کنید"
farhadtafazzoli:

سلام این مقاله محتوای خوبی داشت و توجه به چند نکته لازم به نظر می رسد. 1- به روز آوری براساس فرهنگ و تقویم کاربر ایرانی 2- ارائه نمونه


شهادت امام رضا علیه السلام تسلیت باد.
candour:

سلام.چرا ولادت حضرت پیغمبر رو نزاشتین تو گروه


archive

شیوه‌نامۀ نگارش سایت

نگارش در تاریخ شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰، ساعت ۱۴:۲۹ ؛ بازدید: 4,027 بار
دسته: ویرایش

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و درود خدمت همۀ فارسی‌زبانان و مخصوصاً بچه‌های سایت زیبای کتاب‌پردازان.

ضروری است برای حفظ زیبایی و یکدستی سایت و مهم‌تر از آن، حفظ زبان فارسی که پایۀ فرهنگ اسلامی‌ایرانی‌مان است، نکاتی را رعایت کنیم. این نکات «شیوه‌نامۀ نگارش سایت» نام دارد و اینجا می‌بینیدشان. لطفاً غش‌وضعف نکنید؛ چون خیلی ساده و باحال نوشته‌ام. همه‌اش را هم خودتان بهتر از من بلدید.

 


۱. غلط املایی

غلط املایی کلاً ممنوع است و گناه کبیره. اصلاً فکرش را هم نکنید. توی سایت نباید باشد. می‌خواستم چند تا مثال هم بزنم؛ اما خب نمی‌شود دیگه.

 


۲. فاصله‌گذاری

بین کلمات، یک فاصله باید وجود داشته باشد. دو فاصله یا چسباندن دو کلمه، ممنوع است. در داخل کلمات هم فاصله‌گذاشتن ممنوع است. اگر خواستیم حرفی را داخل کلمه، بزرگ درج کنیم، باید از نیم‌فاصله استفاده کنیم.

حالا فاصله و نیم‌فاصله را چطور تایپ کنیم؟ (با خودکارشو که زشته بگم دیگه!) فاصله را با بزرگ‌ترین دکمۀ صفحه‌کلید تایپ کنید. نیم‌فاصله را فقط از یک راه می‌توانید درج کنید: Ctrl+Shift+2. این دکمه‌ها را از سمت چپ صفحه‌کلید بگیرید تا انگشت کم نیاورید!

الان می‌گویید که ما راه‌های دیگری را هم بلدیم. خیالتان را راحت می‌کنم: همه‌اش غلط است و نیم‌فاصلۀ اشتباه و کاذب درج می‌کند که توی سایت به‌شکل دیگری نمایش داده می‌شود؛ مثل Ctrl + – که می‌شود: ¬

البته در نرم‌افزار تری‌لایوت (Tray Layout) می‌توانید با Shift+Space نیم‌فاصله درج کنید. این نرم‌افزار را توضیح خواهم داد.

راستی، «ها»ی جمع، «می‌» و «نمی» در ابتدای فعل و «تر» و «ترین» همیشه نیم‌جداست؛ یعنی با کلمۀ اصلی نیم‌فاصله دارد. تر و ترین سه استثنا دارد و در این سه تا فقط، باید بچسبد: بیشتر، کمتر، بهتر.

 


۳. ـۀ

روش ما استفاده از «ۀ» است، نه «ه‌ی»؛ چون روش فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و قانون جمهوری اسلامی ایران و روش خطاط‌ها و فارسی‌زبان‌ها در چندصد سال گذشته و هزار دلیل دیگر.

ۀ با ة متفاوت است. متأسفانه به‌دلیل اِشکالی که تمام فونت‌های فارسی دارند، این دو کارکتر غالباً یک شکل نمایش داده می‌شوند و ما هم ممکن است آن‌ها را اشتباه درج کنیم؛ اما وقتی متنمان می‌آید روی سایت، شکل واقعی آن کاراکتر نمایش داده می‌شود.

برای درج ة از Shift+Z استفاده می‌کنیم. برای ۀ هم از Shift+G. اگر از نرم‌افزار تری‌لایوت استفاده می‌کنید، برای درج ة از Shift+I استفاده کنید. برای درج ۀ هم به تنظیماتی ساده نیاز دارید. اینجا را بخوانید.

دوباره یادآور می‌شوم هیچ‌وقت ة و ۀ را جابه‌جا تایپ نکنید. فکر نکنید چون در سیستم شما ۀ است، همه‌جا ۀ خواهد بود. باید کاراکتر درست را درج کنید، به همین روشی که گفتم.

 


۴. گیومۀ فارسی

گیومۀ فارسی این است: «» از انواع گیومه‌های انگلیسی استفاده نمی‌کنیم؛ ممنوع است: ” ”   ‘ ‘   ” “   ‘ ’   دو پرانتز هم به‌جای گیومه ممنوع است: (( ))

برای درج گیومۀ فارسی از Shift+L و Shift+K استفاده می‌کنیم. در تری‌لایوت هم از Shift+G و Shift+F استفاده می‌کنیم.

 


۵. درج تاریخ

این‌طوری تاریخ می‌نویسیم: ۲۲بهمن۱۳۵۸، ۱محرم۱۴۳۲، ۱۱سپتامبر۲۰۰۱. بین روز و ماه و سال فاصله نگذارید. دیگر این‌طوری ننویسید: ۱۲/۱۱/۹۰ (راسته نوشتم، توی سایت چپه شد.) اگر فقط ماه و سال داشتیم هم این‌طور می‌نویسیم: اسفند۱۳۹۰. سال را همیشه کامل می‌نویسیم: ۱۳۹۱. در ماه‌ها هم کلمۀ «ماه» را نمی‌آوریم و نمی‌نویسیم: ۱۲اردیبهشت‌ماه۱۳۹۱.

این‌هایی که گفتم، مال تاریخ‌نویسی بود. در اسم‌های ثبت‌شده و غیر از تاریخ‌نویسی، برندارید عوض کنید! «نوروز ۹۱ با طعم مطالعه» درست است. «بهمن‌ماه، بهاری در زمستان» هم درست است.

 


۶. عبارت‌های دعایی

عبارت‌های دعایی را کامل می‌نویسیم:

(علیه‌السلام)

(علیهماالسلام)

(علیهم‌السلام)

(سلام‌الله‌علیها)

(رحمه‌الله)

(قدس‌سره)

(صلی‌الله‌علیه‌وآله)

(عجل‌الله‌فرجه)

مانند نمونه‌های بالا، عبارت‌های دعایی را داخل پرانتز می‌گذاریم و نیم‌جدا می‌نویسیمشان (یعنی با نیم‌فاصله). اگر تایپ‌کردنشان خیلی برایتان سخت است، از همین‌جا کپی کنید.

 


۷. الله

این یعنی چه: «ا…»؟ بابا، کاغذ که نیست که دست بی‌وضو بخورد. کلمۀ شریفۀ «الله» را کامل تایپ می‌کنیم. برایش تشدید و اعراب هم نمی‌گذاریم.

توصیۀ من برای کاغذ هم کامل‌نوشتن «الله» است.

 


۸. اعداد فارسی، ک ی فارسی

در فونت‌ها دو نوع کاف داریم: فارسی و عربی. سه نوع یاء داریم: یک نوع فارسی و دو نوع عربی. سه نوع عدد داریم: فارسی و عربی و لاتین. این‌ها باهم متفاوت‌اند و در فونت‌ها هرکدام کد مخصوص به خود را دارند و براساس استاندار Unicode در همه‌جا از هم متمایزند. در تصویر زیر و این فایل انواع این کاراکترها را می‌بینید.

 

تفاوت این نویسه‌ها باعث می‌شود اگر ما «کتاب» را با کاف فارسی تایپ کردیم و بعد در جست‌وجو «کتاب» با کاف  عربی را نوشتیم، این کلمه پیدا نشود. همچنین اگر عددی را انگلیسی تایپ کردیم، هم در نتیجۀ جست‌وجو با عدد فارسی پیدا نشود و هم در سایت، انگلیسی نمایش داده شود.

همیشه باید از نویسه‌های فارسی استفاده کنیم.

الف. برای تایپ اعداد فارسی:

برای تایپ اعداد در متن فارسی، از نویسه‌های (کاراکترهای) فارسی عدد استفاده می‌کنیم. صفحه‌کلید ویندوز، اعداد را انگلیسی تایپ می‌کند. برای اینکه بتوانیم عدد فارسی تایپ کنیم، ناچاریم از تری‌لایوت استفاده کنیم.

بلافاصله بعد از نصب تری‌لایوت و فقط برای یک بار، باید قسمت اعدادش را تنظیم کنیم. بعد از این تنظیم، از قسمت بالای صفحه‌کلید می‌توانیم عدد واقعاً فارسی تایپ کنیم و اگر خواستیم عدد لاتین تایپ کنیم، دو راه داریم:

۱. از قسمت NumPad صفحه‌کلید؛

۲. قسمت بالای صفحه‌کلید در حالت انگلیسی‌بودن زبان صفحه‌کلید.

ب. برای تایپ ک ی فارسی:

صفحه‌کلید ویندوز در حالت پیش‌فرض، ک ی عربی درج می‌کند. تری‌لایوت باعث می‌شود ک ی فارسی تایپ کنیم.

 


 ۹. فاصله‌گذاری نشانه‌ها

الف. در نشانه‌های درنگ     . ، ؛ : … ! ؟  ؟!

قبل: بی‌فاصله؛ بعد: فاصلۀ کامل.

ب. در نشانه‌های دربَرگیر    «» ﴿﴾ [] {} < >

با ‌درون: بی‌فاصله؛ با ‌بیرون: فاصلۀ کامل.

 

استثنا: در نشانه‌های احترام، پرانتز اول را بدون‌فاصله با نامِ آن بزرگوار می‌‌آوریم:

حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، امام‌زمان(عجل‌الله‌فرجه).

نکته: در تعارض دو نشانۀ درنگ و دربرگیر، دومی حاکم است:   .»     ).    )!      ؟»

نکته: نقطۀ پایان، داخل گیومه یا پرانتز می‌آید.

 

وای، چه سخت بود! اگر مغزتان فسفر کم آورده است، این‌هم مثال:

استاد، آقای موسوی، به من فرمود: «به‌زودی [سخن مرا] می‌فهمی.» درک سخن او به زمان نیاز داشت: سه سال بعد، سخنش به‌تجربه برایم اثبات شد؛ البته هنوز دیر نبود… .

 


این شیوه‌نامه را به‌تدریج باهم کامل می‌کنیم. هرجا سؤالی داشتید، حتماً تا زنده‌ام، از من بپرسید. اگر ابهام یا نظری دارید، لطفاً نه از خودتان ناامید شوید، نه از من، نه از زبان فارسی؛ بیاید تا حضوری یا تلفنی باهم صحبت کنیم. اگر سؤالتان کوتاه است، می‌توانید همین‌جا کامنت بگذارید.

سربلند باشید و بانشاط

دوستدارتان

سیدحمید حیدری‌ثانی

سرویراستار مجتمع فرهنگی‌انتشاراتی کتاب‌پردازان
74 دیدگاه

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها