Google+

» مقالۀ 19: تمریناتی برای افزایش خلاقیت کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 19: تمریناتی برای افزایش خلاقیت

نگارش در تاریخ یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۱۸:۲۶ ؛ بازدید: ۹۸۴ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در شمارۀ قبل، اشاره‌ای گذرا به مبنا و تعریف خلاقیت و تفکر خلاق کردیم. همان‌طورکه بیان شد، خلاقیت اکتسابی است و امکان پرورش دارد.

امروزه بیش از ۲۵۰ تکنیک کاربردی برای پرورش خلاقیت معرفی شده است. شبکۀ جهانی روش‌های آموزشی که دربارۀ خلاقیت فعالیت می‌کند، پیشنهاد کرده است قبل از اجرای روش‌های پرورش خلاقیت، تمرین‌هایی انجام شود تا ذهن به‌اصطلاح گرم شود. مثلاً چگونه و از چند راه می‌توان مربعی را به چهار بخش مساوی تقسیم کرد؟ شما خودتان این تمرین را انجام دهید. تمریناتی از‌این‌قبیل یا حل معما و جدول می‌تواند زمینه‌های خوبی برای فکرکردن فراهم کند.

یکی از معروف‌ترین و مؤثرترین تکنیک‌های خلاقیت، «بارش مغزی» است که از آن به‌عنوان طوفان مغزی و تحریک مغزی نیز تعبیر می‌شود و توسط اسبورن بیان شده است. اساس این روش، تولید اندیشه‌ها و ایده‌های فراوان دربارۀ یک موضوع است. در این روش، تفکر واگرا تقویت می‌شود و سیال‌سازی ذهن به‌خوبی اتفاق می‌افتد.

در شیوه‌نامۀ اجرایی این روش آمده است: گروهی هدفمند دور هم جمع می‌شوند (۸ تا ۱۲ نفر) و اگر تعداد بیشتر باشد، به چند گروه تقسیم شود. بر روی تابلو یا یک صفحه، موضوع یا مسئله‌ای که قرار است دربارۀ آن بارش مغزی انجام شود، به‌طور دقیق و واضح نوشته شود. باید مطمئن شوید که همۀ اعضای گروه موضوع را متوجه شده‌اند. هرکس دربارۀ موضوع هرچه به ذهنش می‌رسد، بیان می‌کند. اجازه دهید ذهنتان پرواز کند و از تخیل خود استفاده کنید. هرچه به ذهنتان می‌آید، بیان کنید. چیزی نباید مانع بیان ایده شود. نسبت به ایده‌های مطرح‌شدۀ اعضا، کسی نباید قضاوت کند؛ نباید مسخره کند. همه باید در فضایی امن، ایده‌هایشان را ارائه کنند.

اعضای گروه می‌توانند از ترکیب ایده‌های دیگر اعضا، ایدۀ جدیدی را بیان کنند. همۀ باید گوش دهند و فعالانه در گروه شرکت کنند. در زمان بیان ایده‌ها، از بحث‌کردن یا سؤال‌کردن یا نظردادن دربارۀ ایده‌های دیگران جداً خودداری کنید. یک نفر از اعضا، به‌عنوان منشی جلسه، ایده‌ها را بنویسد. با این روش، تعداد زیادی ایده جمع آوری می‌شود و در جلسات بعدی، ایده‌ها براساس شاخص‌ها و شروط مدنظر، سازمان‌دهی می‌شوند و آن‌هایی که قابل عمل و اجرا باشد و شروط مدنظر را داشته باشد، گزینش می‌شود.

یکشنبه، ۲۷تیر۱۳۸۹، شمارۀ انتشار: ۱۷۶۰۱
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال