Google+

» مهارت‌های زندگی از نگاه امام حسن عسکری علیه السلام کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مهارت‌های زندگی از نگاه امام حسن عسکری علیه السلام

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۰، ساعت ۱:۲۱ ؛ بازدید: ۵۱۲ بار
دسته: مناسبت‌ها

بهترین درس‌ها همان است كه انسان از آن‌ها در زندگانى خویش بهره برمى‌‏دارد. ائمه هدى‏ علیهم السلام آموزش‌هاى زندگى بخش فراوانى ارائه داده‏اند كه‏ اگر ما به فهم آن‌ها نایل شویم نیكبخت ترین مردم در دنیا و نزدیك ترین‏ آن‌ها به خشنودى خداوند در آخرت خواهیم بود. در آنچه كه ذیلاً نقل‏ مى‌‏شود به تأمل در باره پاره‌‏اى از سخنان امام در این عرصه مهم خواهیم ‏پرداخت:

تا آن‌جا كه تحمّل دارى، در خواست و سؤال مكن، زیرا براى هر روزى، رزق جدید است و بدان كه پا فشارى و اصرار در سؤال و كمك‏ خواستن هیبت‏ انسان را از بین مى‏‌برد و باعث رنج و سختى مى‏‌گردد. صبر پیشه كن تا خداوند درى بروى تو باز كند كه گذشتن از آن براى تو سهل و آسان باشد. چه نزدیك‏ است خداوند كار ساز به انسان درمانده، و امنیت و آسایش به شخص فرارى‏ ترسان، پس شاید غیرت‌ها نوعى از تأدیب الهى باشد. و بهره‌‏ها و نصیب‏‌ها مراتبى است، پس بر چیدن میوه‏اى كه نرسیده است عجله مكن، چرا كه در وقت مناسب آن را به‌دست خواهى آورد. و بدان، تدبیر كننده كارت به‌وقتى كه‏ كارت را اصلاح كند آگاه‏‌تر است، به اختیار او در همه امور خود كه به‌نفع توست ‏اطمینان كن، و در بر آوردن حاجات خود قبل از رسیدن وقت آن، عجله منما كه قلب و سینه‏‌ات، تنگ مى‏‌شود، و یأس بر تو چیره مى‏‌شود. و بدان كه از براى بخشش، اندازه و مقدارى است كه اگر از آن فزونى یابد، اسراف خواهد بود و از براى مدارا و احتیاط اندازه‏‌اى است كه هر گاه از آن بیشتر شود، جبن‏ و ترس است و از براى اقتصاد و میانه روى مقدار است كه زیادتر از آن بخل ‏است و شجاعت را مقدارى است كه افزون آن تهوّر و بى‏باكى است و از تیزهوش آرام بر حذر باش”.1

بهترین برادران تو كسى ‏است كه گناهت را فراموش كرد و نیكى‏ تو را به‏ خویش یاد آورد. سست ‏حیله ‏ترین ‏دشمنان كسى‏است كه دشمنى خویش‏ را آشكار ساخت.
زیبائى چهره، جمال برون است و زیبایى عقل جمال درون است” “سزاوارترین مردم به محبّت كردن، كسى است كه از او امید محبّت كردن‏ دارند.
پلیدی‌ها در خانه‌‏اى قرار داده شده‌اند و دروغ، كلید آن خانه است”.
نادانى دشمن است، و حلم حكومت، و راحتى دل‌ها را نشناخت آن كه‏ حلم، پاره‏‌هاى اندوه صبر و دشمنى را به وى جرعه جرعه نچشاند.
هر كه بر پشت باطل سوار شد، در سراى پشیمانى فرود آمد.
تقدیرهاى غالب با كشمكش دفع نگردند، و ارزاق نوشته شده را به آز نتوانند بدست آرند، و با امساك نتوان آن‌ها را دفع گرداند”.
عطایاى (شخص) كریم تو را پیش او خوب جلوه مى‏‌دهد و بدو نزدیكت مى‏‌سازد، و عطایاى (شخص) فرو مایه تو را از او دور مى‏‌كند و به‏ نزدش منفورت مى‏‌سازد”.
هر كه پارسایى خوى او باشد و كرم سرشت او و بردبارى عادت او دوستانش زیاد گردد و تمجید بر او فراوان، و با ستایش‌هاى نیكویى كه از او مى‏‌كنند بر دشمنانش پیروز مى‏‌شود.
در تشویق به روزه گرفتن و نماز شب خواندن فرمود: “شب زنده‌‏دارى گواراتر از خواب است و گرسنگى در خوبى خوراك‏ فزاینده ‏تر.2 ” مؤمن براى مؤمن بركت است و بر كافر حجّت.
دل احمق در دهان اوست و دهان حكیم در دل او.
توجّه به رزقى كه برایت تضمین شده، تو را از كار واجبت باز ندارد”.
هیچ عزیزى از حق جدا نشد جز آن‌كه خوار شد، و خوارى حق رانگرفت مگر آن‌كه سر فراز شد.
دوست نادان، مایه رنج است.
دو خصلت است كه والاتر از آن‌ها چیزى نیست: ایمان به خداوند و سود رساندن به برادران”.
گستاخى ‏فرزند بر پدر، در كوچكى، منجر به‏ عاق شدن‏در بزرگى‌‏اش شود.
اظهار شادمانى در برابر شخص غمزده، بى ادبى است.
بهتر از زندگى چیزى است كه اگر از دستش بدهى، زندگى را منفور دارى‏ و بدتر از مرگ چیزى است كه چون بر تو فرود آید مرگ را محبوب شمارى”.
ریاضت دادن نادان و ترك دادن معتاد از چیزى كه بدان عادت كرده، خود معجزه است.
تواضع نعمتى است كه بر آن حسد نبرند.
آدمى را طورى گرامى ندار كه بر او سخت بگذرد.
هر كه برادرش را نهانى اندرز داد او را آراسته و آن كه در برابر دیگرانش ‏پند گفت، زشتش ساخته”.
هیچ بلایى نیست مگر اینكه براى خدا در پیرامون آن نعمتى است.
چه زشت است براى مؤمن گرایشى كه او را خوار مى‏‌كند.3

آن حضرت فرمود:
پارساترین مردم كسى است كه به هنگام بر خورد با امور شبهه ناك‏ باز ایستد، عابدترین مردم كسى است كه فرایض را بر پاى دارد، زاهدترین‏ مردم كسى است كه از حرام دست شوید، سخت كوش ترین مردم كسى است‏ كه گناهان را ترك گوید.
شما در عمرهاى كاسته شده و روزهاى شمرده شده (اندك) هستید، و مرگ ناگهان سر مى‏‌رسد.
هر كه تخم نیكى بكارد خوشى بدرود، و آن كه تخم‏بدى بكارد پشیمانى بدرود.
هر زارعى را همان چیزى است كه مى‏‌كارد، كندكار را بهره از دست نرود، و آزمند آن‌چه را كه برایش مقدّر نیست به دست‏ نیاورد.
هر كه به خیرى رسد خدایش داده و هر كه از شرّى در امان نگاه داشته‏ شود، خدایش نگاه داشته.

در نامه مباركش به ابن بابویه فقیه مشهور، فرموده است: “امّا بعد، تو را اى پیر و معتمد و فقیهم، ابو الحسن على بن حسین قمى، كه خدایت‏ براى كسب خشنودی‌هایش تو را موفّق بدارد و به رحمت خویش از صلب‏ت و فرزندانى صالح عطایت فرماید، سفارش مى‏‌كنم به تقواى خدا و بر پاى‏ داشتن نماز و پرداخت زكات كه نماز از مانعان زكات پذیرفته نشود. و تو را سفارش مى‏‌كنم به آمرزش گناه، و فرو خوردن خشم، و صله ‏رحم و همدلى با برادران، و كوشش در (جهت رفع) نیازهاى ایشان درسختى و آسانى، و بردبارى در برابر نادانان، و نفقه در دین، و تربیت دركارها و رعایت قرآن، و خوش خویى، و امر به معروف و نهى از منكر كه‏ خداوند عزّ و جلّ فرمود: (لَا خَیرَ فِی كَثِیرٍ مِن نَجْوَاهُمْ إِلَّا مَنْ أَمَرَ بِصَدَقَةٍ أَوْ مَعْرُوفٍ أَوْ إِصْلاَحٍ بَینَ‏النَّاسِ وَمَن یفْعَلْ ذلِكَ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ فَسَوْفَ نُؤْتِیهِ أَجْراً عَظِیماً4 یعنی: در بسیارى از راز گویى اینان هیچ چیزى نهفته نیست مگر آن‌كه به صدقه ‏امر كند یا نیكى یا اصلاح میان مردم، و آن كسى كه از پى خشنودى خدا این كار را بكند بزودى پاداشى بزرگ عطایش فرماییم. و دورى از تمام زشتی‌ها و بر تو باد گزاردن نماز شب (سه بار این‏ دستور را تكرار فرموده) و هر كه نماز شب را كوچك انگارد از ما نیست. پس به وصیت من عمل كن و شیعیانم را بگو تا بدان وادار شوند. و برتو باد انتظار فرج كه پیامبرصلى الله علیه وآله فرمود: “برترین اعمال امّت من، انتظار فرج است”، شیعیان ما همواره در اندوه خواهند بود تا آن‌كه فرزندم ظهور كند همان كه پیامبرصلى الله علیه وآله بدو مژده داد كه زمین را از عدل و داد پر مى‏‌كند پس از آن‌كه از ستم و بیداد پر شده باشد. پس اى پیرو و شیعه من شكیبا باش و همه شیعیانم را به شكیبایى‏ فرمان ده كه: (إِنَّ الْأَرْضَ للَّهِ‏ِ یورِثُهَا مَنْ یشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ5 یعنی:
“زمین از آن خداست، آن را به هر كه از بندگانش خواهد به میراث دهد، و فرجام از آنِ پرهیزكاران است و درود بر تو و بر تمام شیعیانم و رحمت و بركات خدا بر ایشان باد. خدا ما را بس است چه خوب وكیل و چه خوب سر پرست و چه‏ خوب یاورى است.6

منابع

1.بحارالانوار، ج‏75، ص ‏389 – 378.
2. همان مأخذ، ص‏378.
3. بحارالانوار، ج‏75، ص‏378 – 377.
4. سوره نساء، آیه 114.
5. سوره اعراف، آیه 128.
6. حیاة الامام الحسن العسكرى، ص‏81 – 80.

برگرفته از سایت آوینی
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها