Google+

» گلبرگی از سیره امام حسن مجتبی علیه السلام کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

گلبرگی از سیره امام حسن مجتبی علیه السلام

نگارش در تاریخ شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۰، ساعت ۲۳:۰۰ ؛ بازدید: ۵۶۶ بار
دسته: مناسبت‌ها

سلام بر امام

پروردگارا درود فرست بر امام حسن فرزند سید رسولان و جانشین امیرمؤمنان. سلام بر تو ای پسر رسول خدا. سلام بر تو ای پسر سید اوصیا. گواهی می دهم که تو ـ ای پسر امیرالمؤمنان ـ امین خداوندی و پدرت نیز امین خداوند است. مظلوم زندگی کردی و شهید از دنیا رفتی؛ و شهادت می دهم که تو، پیشوای پاک و مطهّر، هدایت گر و هدایت یافته ای.

پروردگارا، در این ساعت از جانب من به روح مطهّر او برترین درودها را نثار فرست.

بخشی از کلمات قصار امام حسن مجتبی علیه السلام:

ـ هیچ گروهی در کارها مشورت نکردند مگر آن که راه سعادت باز یافتند.

ـ هرگاه کارهای مستحب به امور واجب زیان رساند، آن مستحبات را ترک کنید.

ـ تمام کردن هر کار، بهتر و مهم تر از شروع کردن آن است.

ـ اگر حاجت از دست برود، بهتر از آن است که برای انجام دادن آن به سراغ انسان نااهل بروند.

ـ در کیفر دادن دیگران شتاب مکن، و میان گناه و کیفر آن، راهی برای عذرخواهی باز بگذار.

ـ بدترین مصیبت، مصیبتِ بداخلاقی است.

ـ کسی که دوری از سفر را به یاد آورد، خود را آماده و مهیّا می سازد.

ـ کسی که طالب عبادت است، خود را برای عبادت پاکیزه گرداند.

ـ ای انسان، بدنت در دنیا باشد و دلت در آخرت.

ـ بُخل آن است که انسان آنچه انفاق می کند، تلف شده به حساب آرد و آنچه را نگاه می دارد شرف و بزرگی بداند.

ـ همانا مرگ، دنیا را رسوا کرده است.

ـ ای فرزند آدم، نسبت به محرّمات الهی چشم پوشی و خویشتنداری کن که در این صورت «عابد»ی، و به آنچه خداوند قسمت کرده راضی باش که «غنی» باشی، و مجاورت خود را با اطرافیان نیکو گردان که «مسلمان» باشی، و چنان با مردم رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند که در این صورت «عادل» خواهی بود.

ـ کسی که خدای را بشناسد او را دوست دارد، و کسی که دنیا را بشناسد در آن زهد می ورزد، و مؤمن کسی است که سرگرم دنیا نشود، مگر آن که غافل شود و چون هوشیار شود، غمگین شود.

حمایت از محرومان و مستمندان

امام حسن مجتبی علیه السلام ، نه تنها از نظر علم، تقوی، زهد و عبادت، مقامی برگزیده و ممتاز داشت، بلکه از لحاظ بخشش و دستگیری از بیچارگان و درماندگان نیز در عصر خود زبانزد خاص و عام بود. وجود گرامی آن حضرت آرام بخش دل های دردمند، پناهگاه مستمندان و تهیدستان و کانون امید درماندگان بود. هیچ فقیری از در خانه آن حضرت دست خالی برنمی گشت. هیچ آزرده دلی شرح پریشانی خود را نزد «کریم آل فاطمه» بازگو نمی کرد، جز آن که مرهمی بر دل آزرده او نهاده می شد. گاه پیش از آنکه مستمندی اظهار احتیاج کند و عرق شرم بریزد، احتیاج او را برطرف می ساخت و اجازه نمی داد رنج و مذلّت سئوال را برخود هموار سازد.

تربت غریب

وقتی قبر مطهّرت را آنگونه غریبانه در زیر آفتاب و باران و دستخوش ستم روزگار می نگریم، بر آن تربت غریب، آن خانه درهم شکسته تنها مانده در آفتابِ خاموش بقیع، ـ که فریادگر تمامی قرون و رسوا کننده همه ملحدان است ـ جگرهامان در شعله های حزن و خشم می لرزد و سینه هامان از آن همه غربت و خاموشی، غمگسار می شود. کیست که خاک مقدست را آنگونه بنگرد و تحمل آن همه درد و رنج را داشته باشد. آن کیست که گنجینه آرزوها و کانون محبتش را در غربت بقیع چنین به یغما رفته ببیند و دامن صبرش از دست نرود و شانه های تحملش درهم نشکند و دل دردمندش ننالد و چشم خون پالایش نگرید.

واقعه جانگداز

امروز به یاد سبط اکبر رسول خدا، امام حسن مجتبی علیه السلام و آن همه مصیبت و اندوه و درد و رنج و مظلومیت جانکاه، چشمان تمامی دوستدارانِ حتّی و عاشقان معنویّت و شیفتگان ولایت علوی می گرید. در آخرین روزهای ماه صفر واقعه جانگداز شهادتش، طراوت و شادابی همه بوستان های جهان را به خزان کشید. شقایق با داغ از زمین می روید و لاله، رنگِ خون مطهر او را بر چهره دارد. بنفشه از اندوه او سر به گریبان است و چشم نرگس به یاد او نگران است. اگر ابر می بارد غربت او را می گرید و اگر رعد می غرّد، حماسه های حیات جاودانه او را فریاد می زند. هر صخره استوار نشان از عزم راسخ او دارد و هر قلّه سترگِ کوهسار از همّت بلند او سخن می گوید.

الگوی ایثار

امام حسن مجتبی علیه السلام تمامی توانمندی و امکانات مادی و معنوی خویش را در راه ترویج دین و حمایت از محرومین به کار می گرفت و اموال فراوانی در راه خدا می بخشید. تاریخ نگاران در شرح زندگانی پرافتخار آن حضرت، از بخشش های بی سابقه و انفاق های شگفت انگیزی یاد کرده اند که نمونه های آن را در سایر مقاطع تاریخ به سختی می توان دید.

این امام همام در طول عمر خود دوبار تمام دارایی اش را به طور کامل بخشید و سه بار ثروت خود را به دو نیم تقسیم کرد؛ نیمی از آن را برای خود نگاه داشت و نیم دیگر را در راه خدا انفاق کرد.

رزمنده شجاع اسلام

به شهادت بسیاری از تاریخ پژوهان، امام حسن مجتبی علیه السلام انسانی شجاع و رزم جویی بسیار با شهامت بود و ترس و بیم هرگز در وجود او راه نداشت. در جنگ جمل، امام مجتبی علیه السلام در رکاب پدر خود، در خط مقدم جبهه می جنگید و از یاران دلاور امیرمؤمنان، پیشی می گرفت.

مقابله با دشمن

نقل شده که روزی مردی به نزد امام حسن علیه السلام آمد و عرض کرد: ای فرزند امیرمؤمنان، من دشمن بی رحم و ستمکاری دارم که نه حرمت پیران نگاه می دارد و نه بر خردسالان رحم می کند. حضرت فرمود: دشمن تو کیست تا از او انتقام بگیرم. عرض کرد: دشمن من تهی دستی و پریشانی است.

امام علیه السلام لحظه ای سر به زیر افکند و سپس خادم خویش را صدا کرد و فرمود: آنچه از اموال ما به جا مانده بیاور. او پنج هزار درهم آورد. حضرت درهم ها را به آن مرد داد و فرمود: سوگندت می دهم که هرگاه این دشمن بر تو ستم کند، شکایتش را به نزد ما آوری، تا از تو دفع ستم کنم.

جوانمردی در میان نامردان

پس از شهادت امیرالمؤمنین علی علیه السلام ، امام حسن مجتبی علیه السلام لشکری را که پدرش برای نبرد با معاویه تجهیز کرده بود، از نو ساماندهی کرد و به قصد مبارزه با لشکر شام از کوفه خارج شد.

آن حضرت در مداین، در مقابل سپاهیان خود به پا ایستاده، خطبه ای پر شور ایراد کرد و آنها را به نبردی سهمگین با دشمن غدّار فرا خواند و از جمله فرمود: معاویه به ما پیشنهادی کرده است که دور از انصاف، و بر خلاف هدف بلند و عزّت ماست. اینک اگر آماده کشته شدن در راه خدایید، بگویید تا با او به مبارزه برخیزیم و با شمشیر پاسخ او را بدهیم و اگر طالب زندگی و سلامتید، اعلام کنید تا پیشنهاد او را بپذیریم و رضایت شما را تأمین کنیم. در این حال یاران سست ایمان حضرت از هر طرف فریاد زدند که ما زندگی می خواهیم و دوست داریم که زنده بمانیم، و بدین ترتیب از همراهی با او دریغ ورزیدند.

تدبیر خردمندانه

از غمناک ترین صفحات زندگانی پردرد و رنج امام حسن علیه السلام ناچار شدن آن حضرت به دست کشیدن از جنگ و تن دادن به صلح با دشمن است. متأسفانه داستان صلح امام حسن با معاویه و وقایع اندوه باری که بر آن گرامی گذشته است و دلایل و شرایط پذیرش صلح و دنیایی منفعت و حکمت و مصلحت که در این تصمیم خیرخواهانه و اصلاح طلبانه نهفته است، تاکنون به خوبی بازگو نشده و رمز و رازهای این حرکت خردمندانه، آن چنان که باید تشریح نشده است.

امام باقر علیه السلام در این باره فرمودند: اگر امام مجتبی علیه السلام صلح را نمی پذیرفت، خطر بزرگی متوجه اسلام می شد.

سردار میدان

امام حسن مجتبی علیه السلام نه تنها در میدان های نبرد با شجاعت و شهامت به مصاف دشمن می رفت، بلکه آنگاه که مصلحت مسلمانان را در صلح و آتش بس دید نیز بدون هیچگونه بیم و واهمه ای به پذیرش صلح تن درداد و در مقابل شماتت ها و سرزنش های دوستان ناآگاه، که زبان به اعتراض گشوده بودند، قاطعانه ایستادگی کرد و در عین حال با برخوردی محبت آمیز و زبانی نرم و اخلاقی پیامبرگونه، به شرح و تبیین فلسفه صلح خویش پرداخت و از گمراه شدن یاران خود جلوگیری کرد. با این همه متاسفانه باز هم گروهی از کج اندیشان کم معرفت، آن پیام آور بزرگ صلح و آزادگی را آماج تیرهای بهتان و ستم قرار داده و از همراهی با آن امام هدایت خودداری کردند.

حکمت صلح

امام حسن علیه السلام در پاسخ به پرسش اعتراض آمیز یکی از یاران خود در مورد صلح با معاویه فرمود: ای اباسعید، آیا من پس از پدرم حجت خدای تعالی بر خلق و پیشوای ایشان نیستم؟ عرض کرد: آری. فرمود: آیا من کسی نیستم که پیامبرخدا صلی الله علیه و آله درباره من و برادرم فرمود: حسن و حسین هر دو امامند، چه قیام کنند و چه بنشینند؟ عرض کرد: آری.

فرمود: پس من امامم، چه قیام کنم و چه بنشینم. ای اباسعید، انگیزه صلح من با معاویه همان بود که رسول خدا را در هنگام بازگشت از حدیبیه به مصالحه با قریش واداشت. ای اباسعید، اگر من از جانب خدای تعالی امام و پیشوای مردم باشم، به هر کاری که اقدام کنم نباید به نابخردی متهم شوم، هر چند حکمت کاری که انجام داده ام بر آنان پوشیده باشد. اگر من این کار را نمی کردم حتی یک تن از شیعیان ما در روی زمین باقی نمی ماند و همه کشته می شدند.

بر قله های عرفان و عبودیت

مرحوم شیخ صدوق از امام صادق علیه السلام روایت می کند که فرمود: حسن بن علی علیه السلام عابدترین مردم زمان خود و زاهدترین و برترین آن‌ها بود، پیاده به حج می رفت و گاهی نیز با پای برهنه می رفت. چنان بود که وقتی یاد مرگ می کرد یا چون صحبت از قبر و قیامت و بعث و نشور و عبور از صراط می شد می گریست… و چون به نماز می ایستاد بندهای بدنش می لرزید و چون نام بهشت و جهنّم نزد او برده می شد مضطرب و نگران می شد و از خدای تعالی رسیدن به بهشت و دوری از جهنّم را درخواست می کرد. پیوسته به ذکر خدا مشغول بود و از همه مردم راستگوتر، و در نطق و بیان از همه فصیح تر بود.

پیشوای کریم و بخشنده

سخاوت و بخشندگی امام حسن علیه السلام به حدی بود که گاه موجب اعتراض اطرافیانش می شد. روزی یکی از اصحاب به آن حضرت عرض کرد: چگونه است که شما هیچگاه سائلی را رد نمی کنید؟ حضرت پاسخ داد: من خود سائل درگاه خداوند و دلداده پیشگاه اویم. لذا شرم دارم که خود درخواست کننده باشم و سائلی را رد کنم. خداوند مرا این چنین عادت داده که نعمت های خود را بر من فرو ریزد و من نیز اینگونه عادت کرده ام که نعمتش را به مردم بدهم و از آن بیم دارم که اگر عادتم را ترک کنم، خداوند اصل آن نعمت را از من دریغ دارد.

در مکتب موعظه حضرت

جُناده گوید در حالی که امام مجتبی علیه السلام در بستر بیماری بود، به آن حضرت عرض کردم: ای فرزند رسول خدا مرا موعظه کن.

امام علیه السلام فرمود: خود را برای سفری که در پیش داری آماده کن و توشه خود را فراهم ساز قبل از آنکه اجل تو فرا رسد، و بدانکه تو دنیا رامی طلبی و مرگ نیز تو را طلب می کند و بدان که تو مالی که بیش از روزی ات باشد به دست نمی آوری جز آنکه نسبت به آن خزینه دارِ دیگری هستی.

بدانکه در حلال مال دنیا حساب است و در حرام آن کیفر و عقاب، و در امور شبهه ناک آن نیز عتاب و سرزنش. پس دنیا را به منزله گوشت مرداری قرارده و از آن به مقداری که تو را بسنده است، بر گیر.

آخرین گریه

شیخ صدوق نقل می کند که چون وقت احتضار امام حسن مجتبی علیه السلام فرا رسید آن حضرت می گریست. به ایشان عرض کردند: ای فرزند رسول خدا، با این مقام و منزلت و نیز پیوندی که با رسول خدا دارید و پیغمبر درباره شما آن همه سخنان را فرموده آیا شما نیز گریه می کنید؟

حضرت فرمود: گریه کردن من برای دو چیز است: اول وحشت روز قیامت، دوم فراق دوستان و عزیزان.

بردبارتر از کوه

با انتشار خبر شهادت سبط اکبر رسول خدا، مردم شهر مدینه و اطراف آن برای شرکت در مراسم تشییع حاضر شدند. ثعلبة بن مالک می گوید: در آن روز من در تشییع پیکر مطّهر حسن بن علی علیه السلام شرکت کردم. هنگامی که آن حضرت را در بقیع دفن می کردند از کثرت جمعیت تشییع کننده جای سوزن انداختن نبود. مروان حکم، که از مخالفان امام حسن علیه السلام بود، نیز در تشییع پیکر آن حضرت حضور داشت. امام حسین علیه السلام با مشاهده مروان به او فرمود: تو در هنگام حیات برادرم او را آزار می کردی و اینک در تشییع او حاضر شده ای و می گریی؟ مروان پاسخ داد: هر چه کردم با کسی کردم که بردباریش از کوه بیشتر بود.

وصّیت برادر

چون امام حسن علیه السلام چشم از جهان فرو بست برادرش حسین علیه السلام او را غسل داده، کفن کرد و بر تابوتی نهاد و با گروهی از بنی هاشم به سوی قبر رسول خدا به راه افتاد. در این هنگام گروهی از بنی امیه به اتفاق مروان حاکم مدینه، در مقابل بنی هاشم آمده، راه را بر آنها بستند و تابوت را تیر باران کردند و نزدیک بود که هنگامه ای بزرگ برپا شود. لذا امام حسین علیه السلام پیش آمد و فرمود: ای بنی هاشم، خدا را در نظر بگیرید و مگذارید وصیت برادرم زیر پا نهاده شود. سپس رو به بنی امیه کرد و فرمود: به خدا سوگند اگر برادرم عهد نکرده بود که در تشییع پیکر او خونی به زمین ریخته نشود، هر آینه به شما می فهمانیدم که می توانید شمشیر بکشید و پیمان شکنی کنید و شروط صلح را زیر پا بگذارید یا خیر؟ آنگاه تابوت را بازگردانده، جسد مطهر را در بقیع به خاک سپردند.

اندوه بی پایان

اندوهمان را پایانی و دردهایمان را تسلّاگری نیست. در غربت آخرالزمان، رویاروی خیل بی پایان دشمنان و فتنه مغربیان، پایمال ستم هزار و چهارصد ساله روزگار ستم پرور حق سوز، بر کدامین دردمان بنالیم و بر مصیبت و شهادت کدامین پیشوایمان خون بگرییم؟ هان ای مدینه، کجا رفتند بزرگوارانی که در تو سکونت داشتند و مردم در سایه رأفت و مهربانی و شفاعتشان زندگی می کردند؟ کجاست ابامحمّد تا دوباره لبان مبارک به خطبه شوق آفرین و بهت انگیز گشاید و طنین گام های مطمئن او، نفس زندگی را در کوچه و بازار دوباره بدمد؟ کجاست آن چهره بی مانند مجتبوی، تا مهتاب شب های مدینه باشد و ستاره کهکشان آسمانی کویرش شود. اندوه غربت و ماتمش را در کدام چاه بگوییم و در کدام خرابه بگرییم و تربت او را در زیر آفتاب و باران، دستخوش طوفان ها و صدمات روزگار، آن گونه حزن انگیز و جگرخراش چگونه بنگریم.

پر شکوه ترین نرمش

تاکنون در زمینه تشریح علل و انگیزه های صلح امام حسن علیه السلام کتب مختلفی نوشته اند، امّا در این میان کتاب صلح امام حسن، پر شکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ نوشته «شیخ راضی آل یاسین» از جامعیت و اتقان دیگری برخوردار است. مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای، که سال ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی این کتاب را به فارسی ترجمه کرده اند، در مقدمه این کتاب می نویسد: اینک که با فراهم آمدن ترجمه این کتاب پرارزش و نامی، جامع ترین و مستدل ترین کتاب درباره صلح امام حسن در اختیار فارسی زبانان قرار می گیرد، این جانب یکی از آرزوهای دیرین خود را برآورده می بینم و جبهه سپاس و شکر بر آستان لطف و توفیق پروردگار می سایم.

کتب مربوط به پیشوای دوّم

در زمینه کتاب هایی که در معرفی مقام والای سبط اکبر رسول خدا و تبیین خصایص و فضایل ملکوتی آن پیشوای سرافراز، تألیف شده است، می توان از کتب ذیل نام برد:

1ـ آفتابی در هزاران آینه، جواد نعیمی، انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی

2ـ صلح سبز، سید مجید پورطباطبایی، انتشارات شهریار

3ـ تربت غریب، سید محمد صادق موسوی گرمارودی، انتشارات تاسوع

4ـ سیره عملی اهل بیت، امام حسن علیه السلام ، سیدکاظم ارفع، انتشارات فیض کاشانی.

5ـ حسن اولین گل زهرا، علی ثقفی.

6ـ زندگانی حضرت مجتبی علیه السلام ، عمادالدین اصفهانی(عمادزاده).

7ـ زندگانی امام حسن مجتبی علیه السلام ، سیدهاشم رسولی محلاتی و خلاصه آن، به کوشش محمدرضا جوادی

8ـ پیشوای دوّم حضرت امام حسن علیه السلام ، هیئت تحریریه مؤسسه در راه حق.

9ـ سیره معصومان (جلد پنجم)، سیدمحسن امین، ترجمه حسین وجدانی.

مزار شمع و چراغ

امام حسن مجتبی علیه السلام در هنگام شهادت چهل و هفت بهار را پشت سر گذاشته بود، مدت خلافت ظاهری آن حضرت شش ماه و دوران امامتش ده سال به طول کشید و قبر شریف آن حضرت در قبرستان بقیع در مدینه منوره است. لازم به یادآوری است که در سال 95 ه. ق، بارگاه با شکوهی بر روی قبر آن حضرت ساخته شد که دارای صندوق و ضریح، و روضه و قبّه و بارگاه و کفش کن و ایوان و رواق بود؛ اما متاسفانه در هشتم شوال سال 1344 بقعه و بارگاه آن حضرت توسط وهابیان تخریب شد و از آن تاریخ تاکنون، مزار شریف آن امام مظلوم، همچنان بی شمع و چراغ و بارگاه است.

یار وفادار

در میان یاران امام حسن مجتبی علیه السلام نقش مرد پایدار میدان ها، قیس بن سعد، از دیگران بیشتر و پررنگ تر است. قیس دارای ایمانی پولادین و اراده ای استوار بود و از دوران جوانی، عمر خویش را در میدان های جهاد گذرانده بود و از بقایای اصحاب خاص علی علیه السلام به شمار می آمد. قیس از سوی امام مجتبی علیه السلام به عنوان معاون عبیداللّه ، فرمانده طلایه داران لشکر کوفه تعیین شده بود و پس از آن که عبیداللّه ، به لشکر امام خیانت کرد و به سپاه معاویه پیوست، فرماندهی طلایه داران کوفه را بر عهده گرفت. قیس بن سعد تا آخرین مرحله به آرمان های امام مجتبی علیه السلام وفادار ماند و تلاش ها و نیرنگ های معاویه برای فریفتن وی هرگز مؤثر واقع نشد.

صلح امام حسن علیه السلام از زبان رهبری

آثار و برکات تدبیر خردمندانه امام حسن مجتبی علیه السلام برای امت اسلام، بسیار بیش از آن است که بتوان آن را بازگو کرد. مقام معظم رهبری، حضرت آیت اللّه خامنه ای، که در زمینه آشنایی با جریانات مختلف فکری و سیاسی تاریخ اسلام از بصیرت و بینایی قابل توجهی برخوردارند، در تبیین علل و انگیزه های صلح امام حسن مجتبی علیه السلام و دستاوردهای ارزشمند آن می فرمایند:

در باب صلح امام حسن علیه السلام این مسأله را بارها گفته ایم و در کتاب ها نوشته اند که هر کس، حتی خود امیرالمؤمنین علیه السلام ، هم اگر به جای امام حسن مجتبی علیه السلام بود و در آن وضع قرار می گرفت، ممکن نبود کاری بکند غیر از آن کاری که امام حسن کرد. هیچ کس نمی تواند بگوید که امام حسن، فلان گوشه کارش سئوال برانگیز است. نه، کار آن بزرگوار، صددرصد بر استدلالِ منطقیِ غیر قابل تخلف منطبق بود.

ارزش صلح از نگاه رهبری

مقام معظم رهبری درباره صلح امام حسن علیه السلام می فرمایند:

اگر امام حسن علیه السلام صلح نمی کرد، تمام ارکان خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله را از بین می بردند و کسی را باقی نمی گذاشتند که حافظ نظام ارزشی اصیل اسلام باشد. همه چیز به کلی از بین می رفت و ذکر اسلام بر می افتاد و نوبت به جریان عاشورا هم نمی رسید. این حق عظیمی است که امام مجتبی علیه السلام بر بقای اسلام دارد. امیدوارم خداوند به همه ی ما بصیرتی عنایت کند تا بتوانیم آن بزرگوار را بشناسیم و نگذاریم پرده جهالت و غبار بدشناختی یی که تا مدت ها بر چهره آن بزرگوار بوده، باقی بماند؛ یعنی حقیقت را باید همه بفهمند و بدانند که صلح امام مجتبی علیه السلام همان قدر ارزش داشت که شهادت برادر بزرگوارش، امام حسین علیه السلام ارزش داشت.

پدید آورنده: اسماعیل پرور

برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی حوزه


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


5 دیدگاه

 1. ساعد عاشوری گفت:

  اسلامی که مجوز تخریب حرم پسر پیامبر اسلام رو میده، قطعا همون اسلام آمریکاییه که امام گفت. و البته که توی ثمره نامشروع انگلیس و صهیونیزم، نباید هم کوچکترین اثری از اسلام ناب پیدا بشه.
  خدا ریشه این اسلام پوچ آل سعود رو خشک کنه و نامسلمون های وهابی رو هرچه سریعتر نیست و نابود کنه، انشاءالله…

 2. احسان مهدیان گفت:

  خیلی خوب بود خصوصا کلمات قصار که هرکدامشان نیاز به حداقل یک روز فکر کردن دارند و هرکدامشان کلیدی برای فتح هزاران باب هستند…

 3. عیوضی گفت:

  راست میگن شهری که توش هستی در اعتقاداتت و ظاهرکردنش تأثیر داره.
  احساس میکنم با این سفر بی موقع تمام ظاهرهای حرکت و عادت و اعتقاد و … کلاً زندگیم از کنارم سفر کردن و پر کشیدن(اون ظاهری که هرکس با دیدنم در حداقلی میفهمید: چند مرده تو این موقعیت حلاجم)

  خیلی بی بخارن

 4. عیوضی گفت:

  ممنون.بسیار بسیار … عالی
  هم جملات بیان شده از امام و هم دیگر قسمت ها

 5. khorramniya گفت:

  به نام خدا خیلی خیلی عالیه که برای هر مناسبت متن کامل و جامعی می گذارید اما بهتر است رعایت اختصار هم بشود تا افرادی مثل من با مشغله زیاد هم فرصت خوندن همه مطلب رو پیدا کنن با تشکر فراوان

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها