Google+

» چگونه بر حسادت غلبه کنیم؟ کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

چگونه بر حسادت غلبه کنیم؟

نگارش در تاریخ سه شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۰، ساعت ۱۴:۴۷ ؛ بازدید: ۱,۰۰۷ بار
دسته: پرسش و پاسخ

 

در پیشخوان سوالی با عنوان: چگونه بر حسادت غلبه کنیم؟ آمده بود. آقای احسان مهدیان زحمت پاسخ آن را کشیده اند.

 

 

درمان حسادت:

رسول خدا(ص) فرمود: «إذا حسدتَ فلا تبغ؛ هنگامی که رشک بردی، در پی آن مرو».

اما این بی اعتنایی به حسد یا بر خلاف آن عمل کردن نباید تنها با تحمیل باشد زیرا دوامی ندارد و خستگی آور و تنفرزاست بلکه شما بایستی قبل از انجام هرکاری ریشه ی فکری و زمینه آن را آماده کنید یعنی این باید برایتان مشخص شود که چرا حسادت بد است و چرا باید با آن مبارزه کنید و اگر زمانی حسادت کردید بعد از آن درباره اش فکر کنید که این حسادت من چه نتیجه ای داشت و اگر حسادت نمی کردم چه می شد؟

تصور شما به زندگی این دنیا و دنیاهای بعدی خیلی مهم است اگر شما زندگی را مانند یک رقابت کنکور بدانید که فقط تعداد خاصی از افراد در آن موفق می شوند و به هیچ وجه بیشتر از سهمیه اختصاص داده شده کسی پذیرفته نمی شود، نتیجه طبیعی آن این می شود که حسادت کنید اما اگر نگاهتان به زندگی متفاوت باشد جایی برای حسد نمی ماند :

اولا در این راه بی نهایت هیچ سهمیه بندی ای در کار نیست! و هرکس بیشتر تلاش کند می تواند به موفقیت دست یابد و هیچ کس جای اورا تنگ نمی کند(تاکید می کنم که زندگی را محدود به این دنیا نکنید چرا که زندگی ما با مرگ تمام نمی شود و تنها وارد مرحله ای دیگر می شود و بسیاری از کارهای ما در این دنیا زمینه ساز جسم غیرمادی آن دنیاست. کارهای خوب ما پایی می شود برای دویدن و اعمالی که برخلاف نظام هستی از ما سر بزند خاری میشود بر سر راهمان)

ثانیا در این دنیا تفاوت ها زیادند اما ملاک افتخار نیستند! چراکه از هرکس به همان اندازه که داده اند بازخواست می کنند و به قول معروف هرکه بامش بیش برفش بیشتر! آن کس که هوش و استعداد بیشتری دارد مسئولیت بالاتری هم دارد و به همین ترتیب کسی که ثروت بیشتری دارد و…. و آنچه ملاک برتری است نه عمل فرد است و نه میزان سرمایه او بلکه نسبت این دو مهم است یعنی سعی او ! ( لیس للانسان الا ما سعی) پس هرکس تلاش بیشتری کند بالاتر است حتی اگر ظاهرا به نتیجه نرسد اما در نرم افزار این هستی نتیجه همان تلاش است نه چیز دیگر!

ثالثا  اگر مادر بارداری بداند که اشعه ایکس رادیولوژی باعث قطع شدن انگشتان پای کودکی که در شکم دارد می شود آیا حاضر می شود وارد اتاق رادیولوژی شود؟ جواب شما حتما منفی است زیرا این مساله را درک می کنید و با تجربیات شما سازگار است و حسرتِ نداشتن انگشت در این دنیا را حس می کنید. تاثیر گناهان ما بر جسم غیر مادی زندگی بعدی ما نیز اینگونه است هرچند تصورش سخت باشد چون آن را تجربه نکرده ایم.

البته دقت کنید نه اینکه خدا دست ما را قطع کند یا ما را بسوزاند بلکه نفس عمل ما این کار را پدید می آورد و نافرمانی از نظام هستی و  نافرمانی از دین به عنوان نشان دهنده روابط حاکم بر هستی ، پدید آورنده آتش است و بگذریم که بارها خدا این آتشی را که ما برافروختیم خاموش کرده است حال با این تصور شما حاضرید مانع رشد خودتان در ایستگاه بعدی زندگی شوید؟!!

تذکر: آنچه بد و مذموم است حسادت است یعنی فرد بخواهد چیزی را که دیگری دارد از دستش برود یا اگر جایگاهی دارد از دست بدهد اما مفهوم مشابهی داریم به نام غبطه که بد نیست بلکه خوب هم هست چون باعث ایجاد رقابت سالم می شود و غبطه یعنی من دوست داشته باشم مانند دیگری باشم و یا حتی بالاتر از آن باشم بدون اینکه حرکتی در راستای جلوگیری از رشد او انجام دهم و یا قلباً به آن متمایل باشم بلکه همانطور که رشد خودم را بخواهم رشد او را هم خواستار باشم.

(این نکات نیاز به تامل و تفکر دارند و اگر دقیقا تصور و درک شوند بسیاری از مشکلات حل می شوند آن هم به صورت ریشه ای هرچند شاید زمان ببرد اما راههای دیگری هم هست که زودبازده است اما اثرشان هم کوتاه مدت است! با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید برخی راه های مبتنی بر تحمیل یا تلقین را برای غلبه بر حسادت پیدا کنید)

 


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


4 دیدگاه

 1. جلیل معماریانی گفت:

  به نام خدا
  از عهده داری آقای احسان مهدیان سپاسگزارم

  1. احسان مهدیان گفت:

   اگر عهده دار باشیم درسی است که از شما آموخته ایم

   1. خانم -صفاری! گفت:

    عهده داری:

    پیامبر به ما آموخت:
    کلکم راع و کلکم مسئول….

 2. سعیده شیرزاده گفت:

  بسمالله الرحمن الرحیم:خویشتن داری یک نوع عبادت است. سعی کنیم بر احساساتمان مدیریت داشته باشیم انشاا..

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها