Google+

» اسلام و تفكر سيستمي1 کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

اسلام و تفكر سيستمي1

نگارش در تاریخ دوشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۰، ساعت ۱۱:۰۳ ؛ بازدید: ۱,۲۲۳ بار
دسته: شبکه‌مسائل

Islam and system thinking…
نياز و احتياج انسان، علم و کل جهان به تفکر سيستمي

دكتر فريدون وردي نژاد

مقدمه
متاسفانه از سنين کودکي به ما آموخته اند که براي رسيدن به پاسخ، مسائل را بايد خرد کرد! اين عمل بظاهر ممکن است، موجب شود با مسائل پيچيده، آسانتر برخورد کنيم. اما در واقع بهاي پنهان بسيار سنگيني پرداخته ايم; زيرا ما ديگر قادر به ديدن «توالي اعمال» خود نخواهيم بود. آن حس دروني ارتباط با يک کل جامع را از دست مي‌دهيم. زماني که تلاش مي‌کنيم، تصوير بزرگ را دريابيم، در ذهن خود اجزاي خرد شده آن را کنار هم مي‌گذاريم و سعي مي‌کنيم که بدانها سامان ببخشيم; اما همانطور که ديويد بوهم فيزيکدان بيان مي‌کند: «اين عمل بيهوده اي بيش نيست. درست نظير اين است که بخواهيم از کنار هم قراردادن تکه هاي يک آيينه شکسته، تصويري کامل به دست آوريم!». اينک براي آشنايي با رويکرد سيستمي ابتدا کلياتي را در اين ارتباط مطرح مي‌کنيم.

واژه «سيستم» که در زبان فارسي به «نظام» ترجمه شده، امروزه کاربرد فراواني پيدا نموده و در علوم، فنون و حتي استعمالات روزمره رايج گشته است.اين امر در سالهاي اخير به پيدايش مشاغل جديدي مثل طراحي سيستمها و مهندسي سيستمها نيز انجاميده است.
نگرش سيستمي و نظريه سيستمها که اولين بار توسط برتالانفي مطرح گرديد، امروزه جاي خود را در اکثر علوم: از جمله فيزيک، شيمي، زيست شناسي، پزشکي، روان شناسي، مديريت، اقتصاد، علوم سياسي و… باز کرده است. پيش قراولهاي اين نظريه را در غرب مي‌توان نظريه قسمتها، نظريه مجموعه ها، نظريه نمودارها، نظريه شبکه ها و بالاخره علم اطلاعات و کنترل (سايبرنتيک) دانست.

تفکر سيستمي و فوائد آن

1- تفکر سيستمي در مقايسه با تفکر در عصر ماشين

نوع تفکر از عصر ماشين تا عصر سيستم ها به طور اصولي و پايه اي تغيير کرده است به طوري که در بنيانهاي اين دو نوع تفکر تفاوت هايي وجود دارد که متعاقباً در نوع نگرش و نتيجه گيري اين دو اثر مي‌گذارد.از آن هنگام است که انديشيه سيستمي در مسير تجزيه عوامل ساماندهي شد. راسل اکاف (1981) اين دوره را «عصر ماشين» نامگذاري کرده بود. اکنون او معتقد است ما در «عصر سيستمها» قرار داريم و اين عصر نيازمند ديدگاه متفاوتي است.

2- روش سيستمي به چه کار مي‌آيد؟

به يقين بايد روش سيستمي را همانند انقلابي در شيوه هاي تفکر به شمار آورد. اما بايد ببينيم که موارد به کار بستن آن کدام اند؟ زيرا روش سيستمي به جز روشن ساختن سيستمهاي طبيعي، روش و قواعدي را نيز براي درست تر تصميم گرفتن و برگزيدن درست ترين راه هاي فعاليت، به دست مي‌دهد.
تجزيه و ترکيب:
«روش تحليلي» و« روش سيستمي»، نه تنها متناقض با يکديگر نيستند، بلکه مکمل يکديگرند، منتها نمي‌توان يکي را به جاي ديگري به کار برد و اين دو روش را در هم ادغام کرد. با بکار بردن روش تحليلي ما مي‌کوشيم که تا ساده ترين عوامل سازنده ي هر سيستم را بيابيم، جزئيات آنها را بررسي کنيم و انواع روابطي را که بين اين عوامل متقابلاً وجود دارند دريابيم، و سپس با تغيير دادن يک متغير، به خصايص سيستم و قوانين تحول آن را در شرايط گوناگون، پيش بيني کنيم. براي اينکه چنين پيش بيني اي امکان پذير گردد بايد نخست خصايص ابتدايي سيستم را روشن ساخت و از اين راه، سيستمهاي همگن- يعني سيستمهايي را که داراي عناصر و عوامل مشابه و روابط متقابل ساده هستند- شناخت. در اين قبيل موارد مي‌توان قوانين مربوط به «استاتيک» را به کار برد و طرز کار مجموعه هاي پيجيده نيافته را دريافت. البته اين قوانين را در مورد سيستمهاي پيچيده به عبارت ديگر در مورد سيستمهايي که داراي عوامل بسيار هستند و روابط متقابل عوامل و اجزاي آنها نيز پيچيده مي‌باشند، نمي توان به کار بست. در اين مورد بايد روشهاي جديدي را به کار بريم که روش سيستمي، همه آنها را در بر مي‌گيرد. هدف از به کار بستن اين روش اين است که: هر سيستمي را با کليت و جامعيت، با پيچيدگي و با ديناميک و پويايي خاص خودش بشناسيم. ما مي‌توانيم با استفاده از روش «شبيه سازي» طرز کار هر سيستمي را، به صورت فرضي مشخص کنيم، و آثار و انواع روابط متقابل اجزا و عوامل آنرا بيابيم. با بررسي طرز کار و رفتار يک سيستم، مي‌توان به قوانين و قواعدي که براي اثر گذاردن روي آن سيستم و تغيير آن، ضروري مي‌باشند، پي برد و به کمک اين برسيها، سيستمهاي ديگري به وجود آورد.
اکنون- و در اين مرحله از بررسي- بهتر است که به جاي بيان جزء به جزء خصايص هر يک از دو روش تحليلي و سيستمي، اين دو را با هم مقايسه کنيم و موقتاً از برشمردن امتيازها و نقايص هرکدام بگذريم.»

مقايسه روش سيستمي با روش تحليلي
روش تحليلي
– با به کار بردن اين روش، ما سيستم را از پيرامونش جدا مي‌کنيم، و فقط به بررسي اجزا و عوامل آن مي‌پردازيم.
– در اين روش، ماهيت روابط متقابل اجزا و عوامل را بررسي مي‌کنيم.
– در اين روش، هدف اساسي روشن ساختن جزئيات است.
– در اين روش، در آن واحد فقط يک متغير را تغيير مي‌دهيم
– در اين روش، سيستم را مجزا و مستقل از زمان بررسي مي‌کنيم، و بنابراين فرض بر اين است که پديدارها به حال اول بازخواهند گشت.
– با به کار بردن اين روش، درستي داده ها، با استفاده از روش تجربي، و در چارچوب يک نظريه روشن مي‌گردد.
– در اين روش، مدلها جزئيات را در بر مي‌گيرند، اما به دشواري مي‌توان اين مدلها را عملاً به کار بست.
– کارآيي اين روش، هنگامي که روابط متقابل اجزا و عوامل، ساده و خطي هستند، بسيار است.
– نتيجه به کار بستن اين روش، بهتر شناختن و بهتر آموختن رشته هاي تخصصي و مجزاي از يکديگر است.
– نتيجه به کار بستن اين روش، برنامه ريزي جزء به جزء فعاليتهاست.
– با به کار بستن اين روش، مي‌توان جزئيات را شناخت اما نمي توان هدفها را کاملاً روشن کرد.
روش سيستمي
– با به کار بردن اين روش، ما سيستم را با توجه به پيرامونش بررسي مي‌کنيم و به بررسي روابط متقابل اجزا و عوامل آن مي‌پردازيم.
– در اين روش، آثار ناشي از روابط متقابل اجزا و عوامل را بررسي مي‌کنيم.
– در اين روش، هدف اساسي درک کلي سيستم است.
– در اين روش، گروه هاي مختلف متغيرها را، با هم تغيير مي‌دهيم.
– در اين روش، سيستم را در زمان واقعي بررسي مي‌کنيم، و بنابراين غيرممکن است که پديدارها به حال اول بازگردند.
– با به کار بردن اين روش، درستي داده ها، از راه مقايسه طرز کار مدل يا سيستم با واقعيت، روشن مي‌گردد.
– در اين روش، مدلها تا به آن اندازه کامل و جامع نيستند که بتوان آنها را مبناي شناخت قرارداد، اما مي‌توان آنها را در عمل به کار برد (مانند مدلهاي کلوپ رم)
کارآيي اين روش، هنگامي که ميتو‌ان اجزا و عوامل، روابط متقابل فراوان و غير خطي وجود دارد، بسيار است.
– نتيجه به کار بردن اين روش، بهتر شناختن و بهتر آموختن رشته هاي گوناگون با هم است.
– نتيجه به کاربردن اين روش، برنامه ريزي با توجه به هدفهاست نه با توجه به جزء جزء فعاليتها.
– با به کار بردن اين روش، هدفها را مي‌توان کاملاً روشن کرد، اما شناخت جزئيات، دقيق و کامل نيست.
اما نه تنها روش تحليلي و روش سيستمي با يکديگر تباين دارند، بلکه «نگرش ايستا و استاتيک» نيز با «نگرش پويا و ديناميک»متباين است.
شناختي که معمولاً ما از طبيعت و مهمترين قوانين سيستمهاي آن داريم، برپايه انديشه کلاسيک استوارست. و اين انديشه سه خصيصه اساسي دارد:
– نخست اينکه مفاهيم اين شيوه تفکر، مفاهيمي است، تغيير ناپذير و ايستا مانند: مفاهيم تغيير ناپذيري و بقاي ماهيت و صورت، تغيير ناپذيري حجم، سختي و ثبات و تغيير ناپذيري و دوام پديدارها.
– دوم اينکه در اين شيوه تفکر، زمان امري است بازنگشتني و غيرقابل تکرار- يعني زمان رفته و گذشته، زمان نامعلوم، زمان اتفاقي- که هيچ گاه به حساب گرفته نمي شود، و فقط «زمان فيزيکي» و پديدارهاي بازگشتني مورد توجه است، بنابراين، بدون کمترين تغيير پديدار مورد بررسي، مي‌توان (T) را به آساني به (T-) تبديل کرد.
– سوم اينکه تنها به وسيله «قانون عليت خطي» است که مي‌توان روابط و طرز کار پديدارها را روشن ساخت، به عبارت ديگر شيوه تبيين، بر خط زنجيري منطقي مرکب از علتها و معلولها استوار است و اين سلسله زنجير، در طول و مسير زمان ادامه مي‌يابد. اما در شيوه تفکر نو، در شيوه تفکر سيستمي، حرکت، جاي سکون، و «متحرک» ، جاي «پايدار» و «ثابت» را مي‌گيرد و مفاهيم «نرمي» و «قابليت انعطاف» جانشين مفاهيم «سختي» و «ثبات و تغيير ناپذيري و دوام» مي‌شود. همچنين مفاهيم «جريان» و «تعادل جريانها» به «نيروها» و «تعادل نيروها» افزوده مي‌گردد، و مفهوم «مدت» و «بازنگشتن و تکرار نشدن»، به مثابه ابعادي اساسي جزء ماهيت پديدارها درمي آيد. قانون عليت، جنبه خطي خود را از دست مي‌دهد و شکل مداري به خود مي‌گيرد و به «هدف و غايت» پايان مي‌پذيرد.

ان شالله ادامه دارد..


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


3 دیدگاه

 1. عیوضی گفت:

  بهترین مثالش به نظرم حل مسائل ریاضی هستش
  اول تیکه تیکه ش(تجزیه) میکنیم.بعد به تحلیلش میپردازیم که از هر قسمت کجا و چطوری استفاده کنیم و بعد در فرمول یا سیستم حل میکنیم.

  درسته؟

  1. وکیلی اعظم گفت:

   بله تقریبا.فکر کنم منظورتون از تجزیه همون نوشتن اطلاعات مساله ست.همون طور که در متن مقاله ذکر شده تفکر سیستمی و تحلیلی مکمل هم هستند.برای این مثال میشه گفت مساله رو به صورت ساده و بدون جزئیات اضافه حل میکنیم(مثل پرتابه که ابتدا نیروی باد رو در نظر نمیگیریم)و بعد به صورت جامع تر با در نظر گرفتن جزئیات و مسائل مشابه.این باعث میشه که ذهن انعطاف داشته باشه و به یک راه حل خاص و تکراری بسنده نکنیم.

 2. تفقدی محمدرضا گفت:

  بسم الله
  هیچوقت نمی توانید کارها را به خرد نشکنیم و انجام دهیم. هر کاری جزئیاتی دارد و به زیر بخشهایی تقسیم می شود. به نظر من اصل همان تفکر کل به جزء است یعنی موضوع با همه جوانبش کلی دیده شود حال باید شکسته شود و به قطعات کوچک تقسیم شود و اجرا شود.

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال