Google+

» كوچولوهاي خلاق کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

كوچولوهاي خلاق

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۰، ساعت ۱۰:۰۴ ؛ بازدید: ۱,۱۳۴ بار
دسته: پرورش خلاقیت » مقالات خلاقیت

بازی و رشد خلاقیت در کودکان

بازي‌ مخصوص كودكان است. كودكان در بازي، خود را پيدا مي‌كنند و نقش‌هاي آينده زندگي خود را بازي مي‌كنند. آيا تاكنون به شيوه بازي كودكان و نقش آن در رشد و تكامل آنها فكر كرده‌ايد يا از آن دسته پدر و مادراني هستيد كه زمان بازي كودكشان را به حداقل مي‌رسانند و اوقات كودكشان را با آموزش‌هاي گوناگون پر مي‌كنند؟
دكتر مهدي تهراني دوست، دبير انجمن روانپزشكي كودكان و نوجوانان معتقد است: «گاهي اوقات فشار زياد والدين به كودكان براي انتقال معلومات به آنها، جلوي رشد خلاقيت‌شان را مي‌گيرد.» بازي جزئي از رشد كودكان و وسيله ارتباط برقرار كردن كودك با محيط خارج و محيط انساني است خلاقيت فكري كودكان، توانايي حركتي، بينايي و شنيداري آنها با بازي رشد مي‌كند. اگر زمان بازي را از كودكان بگيريم، اين قسمت از رشد آنها را با مشكل روبه‌رو كرده‌ايم. اين روانشناس معتقد است: «كودكان بايد ساعاتي از روز را به بازي‌هاي مختلف و با اشكال مختلف بپردازند.»

جست‌وخيز، بهترين بازي
آنچه كودكان براي رشد سالم به آن نياز دارند، بازي بهتر و بيشتر به سبك قديم است. بازي‌هاي خود انگيخته فعال و آزاد مانند دويدن به دنبال پروانه، بازي با اسباب‌بازي‌هاي حقيقي مانند ماشين و عروسك و يا حتي جست‌وخيز كردن معمولي همراه والدين اغلب در اين روزها قرباني تلاش بزرگ‌ترها براي تقويت توانايي‌ فرزندانشان مي‌شود. مطالعات گوناگون نشان مي‌دهند كودكان را اگر به حال خود رها كنيد، خودشان با كوچك‌ترين وسايل پيرامون خود يك بازي ترتيب خواهند داد. اين بازي‌ها در رشد خلاقيت كودكان، كشف علايق آنها، رشد مهارت‌ها براي حل مشكلات، ارتباط با ديگران و سازگاري آنها با محيط مدرسه كمك كننده‌اند.

الفباي خلاقيت
دكتر تهراني دوست، بازي كردن را راهي براي رشد خلاقيت كودكان مي‌داند و در اين‌باره مي‌گويد: «رشد خلاقيت با آموزش‌هاي كلاسيك حاصل نمي‌شود. خلاقيت يافتن راه حل‌هاي جديد است و كودك در مي‌يابد كه در مواجهه با مشكلات چگونه راه‌حل‌هاي تازه‌اي پيدا كند. اين در حالي است كه آموزش‌هاي كلاسيك فقط به انتقال يك سري محفوظات مي‌پردازد.»
برخلاف آنچه والدين انتظار دارند، هر قدر اسباب‌بازي داراي شكل اختصاصي‌تر و بنيادي‌تر باشد، قوه تخيل كودك را بيشتر تحريك مي‌كند، مثلا شايد يك تكه چوب كه مي‌توان از آن به عنوان شمشير يا عصا استفاده كرد بيشتر از يك عروسك گرانقيمت كه فقط مي‌تواند يك شخصيت داشته باشد به خلاقيت كمك كند. براي رشد خلاقيت كودك تلاش كنيد اسباب‌بازي مناسب سن او را تهيه كنيد. كودكان خردسال به اسباب‌بازي‌هايي نياز دارند كه حواس پنجگانه آنها را تحريك كند. اسباب‌بازي‌هايي كه رنگ‌ها، حالات مختلف سطح (نرمي و زبري) مواد و شكل‌هاي جالب و متنوع براي كودك ايجاد مي‌كنند، مناسب‌ترين اسباب‌بازي‌ براي كودكان زير يك سال هستند. كودكان پيش دبستاني از بازي با مكعب‌ها، وسايل نقاشي و رنگ‌آميزي و هر چيزي كه محر‌ك‌ بازي‌هاي تخيلي باشد، لذت مي‌برند.

انگيزه و خلاقيت كودك درمحيط خانواده زماني از بين مي‌رود كه:
1ـ تاكيد بيش از حد والدين برهوش و حافظه كودك
2ـ ايجاد رقابت ميان كودكان
3ـ تاكيد افراطي برجنسيت كودك
4ـ قرار دادن قوانين خشك و دست و پاگير در منزل
5ـ عدم آشنايي والدين با مفهوم واقعي خلاقيت
6ـ انتقاد مكرر از رفتارهاي كودك
7ـ بيهوده شمردن تخيلات كودك
8ـ عدم شناسايي علائق دروني كودك
9ـ عدم وجود حس شوخ طبعي درمحيط منزل
10ـ تحميل نقش بزرگسال به كودك

براي افزايش خلاقيت كودكان:
1ـ هرگزكودك را تحقيرنكنيد. كودكي كه احساس حقارت كند هرگزدست به خلاقيت نمي‌زند.
2ـ امكانات و وسايلي در اختيار آنها قرار دهيد تا به كمك آنها خلاقيت‌هاي خود را ابراز نمايند. به عنوان مثال وسايل موسيقي، نقاشي و طراحي و…
3ـ كارهاي خلاق كودكان را تشويق كنيد و آنها را در معرض نمايش قرار داده و از ارزيابي بيش از حد آنان خودداري كنيد.
4ـ ازتاكيد برتصورات قالبي درخصوص جنسيت كودكان شديدا خودداري نماييد. ( به عنوان مثال دختر ماشين‌بازي نمي‌كند، پسر عروسك‌بازي نمي‌كند يا پسرگريه نمي‌كند(.
5ـ امكان شركت در فعاليت‌ها و كلاس‌هاي ويژه را براي آنان فراهم نماييد.
6ـ اگر مشكلات يا گرفتاري‌هايي درخانواده وجود دارد ازآن مشكلات به شيوه مثبتي استفاده كنيد و با تشويق به كودك خود اجازه ابرازاحساسات و اظهار نظر بدهيد.
7- اجازه بدهيد كودك خودش باشد حتي اگر رفتارهاي عجيب از او سر بزند وسعي كنيد در حضور جمع، كودك خود را خلاق معرفي نكنيد؛ در غير اين صورت اطرافيان انتظارات بيش ازحدي از كودك شما خواهند داشت.

توصيه‌ها
به عقايد جديد و تازه كودكتان احترام بگذاريد، كودكاني كه به نوعي خلاقيت آنها برانگيخته شده، روابط و مفاهيم را درك مي‌كنند. تشويق كودكان به ابراز عقايد جديد، در رشد خلاقيت آنها موثر واقع مي‌شود.
از كودكتان بخواهيد بازي‌ها و كارهاي ناتمام را تكميل كند. بخواهيد در قالب‌بازي، جملات ناتمام، داستان‌هاي ناكامل‌، تصاوير و نقاشي‌هاي نيمه تمام و حتي اشيای ناقص را كامل كنند.
به فرزندتان اجازه دهيد اشيا را لمس كند. مشاهده‌ همراه با لمس اشيا، آنها را در بازي‌هاي خيالي، اختراعات و پاسخ‌گويي به آزمون‌هاي خلاقيت ياري مي‌دهد.
حدود يك متر از اتاق كودكتان را از سطح زمين به طرف بالا به‌طور سراسري و افقي كاغذ سفيد بچسبانيد و به او بگوييد هر طور كه دوست دارد، روي آنها نقاشي و طراحي كند.

ويژگي‌هاي كودكان خلاق
كودكان خلاق اغلب با آب وتاب حرف مي‌زنند. ذكرجزئيات يك ماجرا وبه تفضيل سخن گفتن مي‌تواند نشانه قدرت خيال و تصورزياد باشد. دقت وتوجه شديد درگوش دادن، مشاهده كردن يا انجام دادن كاري دارند. شور و نشاط و مشغوليت‌هاي شديد جسماني دارند. در صحبت‌هاي خود از قياس استفاده مي‌كنند.
عادت به وارسي منابع مختلف دارند. با دقت به اشيا و پيرامون خود مي‌نگرند. اشتياق به صحبت كردن درباره كشفيات با ديگران دارند.
توانايي ابداع بازي‌هاي جديد و تغيير در بازي‌ها دارند.كنجكاوي زيادي براي سردرآوردن از امور دارند درگفتارخود جسارت زيادي دارند. سوالات عجيبي طرح مي‌نمايند.

نویسنده:دکتر ثریا گلرخ


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها