Google+

» صحیفه سجادیه کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


بخش آموزش تکنیکهای یک دقیقه ای
1283449196:

باسلام واآرزوی قبولی طاعات وعبادات برای شما عزیزان . راستش من کتاب دانش اموز یک دقیقه ای روتهیه کردم ومطالعه کردم و کتاب خیلی خیلی خوبی بود...من دوهفته دیگه کنکوردارم ومیخاستم اگه میشه درمورد تکنیک تست زنی یک دقیقه ای برام...


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
sibsorkh60:

سلام. خیلی خوشحالم. دنبال آموزش روش تفکر بودم برای یادگیری و یاددادن به نوجوانان. متشکرم از استاد. یا علی.


دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

صحیفه سجادیه

نگارش در تاریخ سه شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۰، ساعت ۱۲:۴۱ ؛ بازدید: ۱,۱۲۸ بار
دسته: معرفی کتاب

صحیفه سجادیه؛ زبور آل محمد صلی الله علیه و آله

1. دعا، منبعى براى معارف

شناخت «صحیفه سجادیه» را مى‏‌توان گامى در جهت آشنایى با «معارف اسلام» دانست و در زمینه «عقاید» و «اخلاق» و «شناخت‏‌هاى دینى» به آن مراجعه كرد. جهت شناخت دین، منابعى وجود دارد كه از اطمینان، اتقان و صحت خاصى برخوردار است، چرا كه ریشه در كلام الهى و علم لدنّى دارد. برخى از این منابع عبارتند از:

– قرآن كریم؛

– احادیث پیامبر و ائمه ‏علیهم السلام؛

– دعاهاى معصومین‏ علیهم السلام؛

– زیارتنامه‏‌هاى مأثوره.

بحث ما بر محور یكى از این منابع است، یعنى دعاهایى كه از زبان امام سجاد علیه السلام بیان ‏شده و به ما رسیده و حاوى ظریف‏‌ترین و عمیق‏‌ترین معارف است و باید قدر این مجموعه را دانست و با آن مأنوس بود و لحظات شب و روز خویش را با این دعاها، پر معنویت ساخت. اهل‏ بیت ‏علیهم السلام اهل دعا، تهجد و ذكر بودند. قرآن كریم هم سفارش اكید به دعا دارد. پیروان ائمه نیز باید اهل دعا، تضرع و نیایش باشند.

شاید فهم ما قاصر از آن باشد كه از خداى متعال چه بخواهیم و خواسته‏‌هاى ما چه باشد؛ ولى در این زمینه هم اولیاى دین، پیشواى ما هستند و با طرح خواسته‏‌هاى اساسى‏‌تر و متعالى‏‌تر كه به سعادت دنیوى و اخروى ما مربوط مى‏‌شود، سطح فهم و خواسته ما را بالا مى‏ برند و ما با خواندن این دعاها، همنوا با معصومین پاك و بندگان وارسته خدا و مقربان درگاه او مى‏‌شویم و خداوند را از زبان حجت خدا مى‏‌خوانیم و در «دعا» نیز شاگرد مكتب اهل‏ بیت ‏علیهم السلام مى‏‌شویم.

در مبحث دعا، سر فصل‏‌هاى فراوانى وجود دارد كه توجه به آن‌ها مناسب است:

– معنى دعا و اهمیت آن؛

– ضرورت آن و نیاز بشر به نیایش؛

– آثار روحى، فردى و اجتماعى دعا؛

– ادب و آداب دعا، شیوه صحیح نیایش؛

– شرایط اجابت و موانع اجابت دعا؛

– بحث دعا و اجابت و علل عدم استجابت برخى دعاها؛

– دعاهاى ائمه و اولیاء الهى (ادعیه مأثوره)؛

– محتواى دعاها و خواسته‏‌ها؛

– سیره معصومین و حالات علما و عرفا در دعا و تهجد؛

– جایگاه خاص امام سجاد علیه السلام كه زین العابدین است؛

– دعا و عمل (همراهى دعا و اقدام)؛

– دعا و سرنوشت و مقدّرات، فایده دعا؛

– آنان كه دعایشان قبول نمى‏‌شود؛

– مستجاب الدّعوه‏ها؛

– دعا و نفرین (دعاى به سود و دعاى به زیان)؛

– دعا براى خود و دعا براى دیگران؛

– دعاهاى قرآنى .

2. اهمیت صحیفه سجادیه‏

اهمیت صحیفه سجادیه از آنجاست كه امام معصومى همچون حضرت سجاد علیه السلام با خداى خویش با این دعاها راز و نیاز و نیایش مى‏كرده است. صحیفه، كه از آن به «زبور آل محمد» نیز یاد مى‏كنند، هم از نظر گوینده و هم از نظر مخاطب (كه پروردگار است) از ویژگى خاصى برخوردار است. صحیفه سجادیه علاوه بر محتواى عمیق و مضامین متعالى كه در این دعاها نهفته است، از نظر سند نیز از استحكام خاصى برخوردار است.

كتب دعا بسیار است و دعاهاى رایج و منقول هم فراوان؛ ولى دعاهایى كه داراى سند محكم باشد و یقیناً از زبان معصوم تراویده باشد، سندیت بیشترى دارد و مضامین آن هم دلنشین‏تر خواهد بود. علماى شیعه در طول قرون، كتب متعددى تألیف كرده‏اند كه حاوى ادعیه گوناگون براى ساعات و ایام و مواقع مختلف است؛ از قبیل «اقبال» سید بن طاووس، «البلد الامین» كفعمى، «جمال الاسبوع» سیدبن طاووس، «الدّعوات» قطب راوندى، «عُدّة الداعى» ابن فهد حلى، «المصباح» كفعمى، «مفتاح الفلاح» شیخ بهایى و «مفاتیح الجنان» محدّث قمى.

اما «صحیفه سجادیه» در این میان جایگاه خاصى دارد. فصاحت و بلاغت و عمق معانى آن درخور دقت است. سند آن بسیار معتبر مى‏باشد و اهل‌بیت عصمت، پیوسته مواظبت و مراقبت از این كتاب را – كه میراث ارزشمند امام زین العابدین ‏علیه السلام است – به دیگران توصیه مى‏كردند. در كتاب‌‏هاى مبسوط، درباره سلسله سند این دعاها، بحث‏‌هاى كارشناسى و علمى دقیقى انجام گرفته كه در این مختصر نمى‏‌گنجد.

 3. نگاهى به محتواى صحیفه‏

دوره حیات امام سجاد علیه السلام، یكى از سخت‏ترین و خفقان بارترین دوره‏‌ها براى اهل ‏بیت و ائمه‏ علیهم‌السلام بود و محدودیت‏‌هاى بسیارى از سوى امویان براى امامان شیعه اعمال مى‏ شد. از این رو براى امام سجاد علیه‌السلام زمینه دایر كردن جلسات بحث و تفسیر و فقه و علوم دیگر میسر نبود.

آن حضرت، بسیارى از معارف ناب اسلامى را در قالب دعاهاى صحیفه بیان داشته است. از این رو مى‏‌بینیم كه در دعاهاى این كتاب، ظریف‏‌ترین مباحث خداشناسى، هستى‏‌شناسى، عالم غیب و فرشتگان، رسالت انبیا، جایگاه پیامبر و اهل‏بیت ‏علیهم السلام، فضایل و رذایل اخلاقى، حالات خاص انسان، شیوه‏‌هاى شیطان در گمراه ساختن مردم، گرامی‌داشت اعیاد و یوم الله‏‌هاى مختلف، مسائل اجتماعى و اقتصادى، اشارات تاریخى و سیره، توجه دادن به مظاهر قدرت پروردگار، یادآورى نعمت‏‌هاى مختلف خداوند و وظیفه شكر و سپاس، آیات آفاقى و انفسى پروردگار، ادب و آداب دعا، تلاوت، ذكر، نماز و عبادت و … ده‌ها موضوع مهم دیگر مطرح است. قالب، قالب دعا و نیایش است ولى مضمون، تبیین دین و ارزش‌‏هاى اخلاقى و معارف قرآنى و وظایف عبادى و آداب بندگى است.

صحیفه سجادیه، حاوى 54 دعاست. برخى از دعاها بلند و مفصل است و برخى دیگر نسبتاً كوتاه‏‌تر.

مناسبت‏‌ها و جایگاه‏‌ها و مواقع خواندن این دعاها، در فهرست صحیفه سجادیه آمده است و مى‏‌توان به آن مراجعه نمود. برخى از عناوین این دعاها از این قرار است:

دعا در ستایش خداوند، حاملان عرش و فرشتگان، دعا براى خود و خویشاوندان، دعا در سختى‏‌ها و رنج‏‌ها، براى پناه بردن به خدا، آمرزش خواهى، اقرار به گناهان، طلب حاجت، هنگام بیمارى، پناه بردن به خدا از شیطان، مكارم اخلاق، براى تندرستى، براى پدر و مادر و فرزندان، براى همسایگان و دوستان، دعا براى مرزداران، براى توبه، هنگام تنگى رزق، هنگام شنیدن صداى رعد، هنگام دیدن ماه نو، هنگام فرا رسیدن یا سپرى شدن ماه رمضان، روز عید فطر و عرفه، دعاى ختم قرآن و …

این‌گونه بهره‌‏گیرى از مناسبت‏‌ها، سراسر زمان و فرصت‏‌هاى یك مسلمان نیایش‌گر و اهل انس با خدا را مى‏‌پوشاند؛ زیرا براى هر لحظه و موقعیتى، دستورالعملى براى نیایش به درگاه خداوند وجود دارد.

برگرفته از سایت تبیان
5 دیدگاه

 1. تفقدی محمدرضا گفت:

  بسم الله
  دعاهای امام سجاد را اگر با توجه بخوانیم واقعا مارا به خدا نزدیکتر می کند.

 2. جلیل معماریانی گفت:

  دعای بیستم را حتما بخوانید

  1. عیوضی گفت:

   چشم…

  2. ناظم صفاری گفت:

   بسم الله الرحمن الرحیم
   سلام علیکم
   خدا قوت
   از تذکر شما بسیار سپاسگذارم
   حقیقتاً یادآوری به موقعی بود خیلی نیاز داشتم
   مراجعه مجدد به این دعا باعث شد در برخی مسائل
   توجه و دقتم را بیشتر کنم و یک نگاه مجموعه ای به جنبه های
   مختلف خود داشته باشم.

 3. سعیده شیرزاده گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم ، دعای بیستم صحیفه سجادیه ،دعای مکارم الاخلاق هست.در این دعا از خدای متعال ،حضرت طلب اخلاق ستوده و اوصاف پسندیده کرده،دوری از اخلاق ذمیمه و صفات رذیله که سعادت انسان بحقیقت از آن حاصل آید تقاضا مینماید.

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها