Google+

» گزارش یازدهمین نشست تخصصی ویراستاران کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

گزارش یازدهمین نشست تخصصی ویراستاران

نگارش در تاریخ یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۰، ساعت ۱۶:۰۱ ؛ بازدید: ۶۲۱ بار
دسته: ویرایش

بسم الله الرحمن الرحیم

viraiesh73

یازدهمین نشست تخصصی ویراستاران را پنجشنبه ۱۰آذر۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۳۰ برگزار کردیم. گزارش این نشست را خانم همراه تهیه کرده‌اند. از ایشان سپاسگزاریم. باهم گزارش نشست را می‌خوانیم:

در این نشست، مقاله‌ای از آقای جلیل معماریانی را با عنوان «نگاه جامع وتفکر کل‌نگر» بررسی کردیم. پیش از پرداختن به جزئیات مقاله، لازم دانستیم نگاهی کلی به آن بیندازیم تا با درنظرگرفتن سبک نویسنده و حفظ سبک او، اصلاحات را به‌درستی انجام دهیم. در نگاه کلی به پاراگراف نخست، تفاوت در شخص و زمان فعل‌ها درخور توجه بود. بعضی از فعل‌ها جمع و بعضی دیگر مجهول‌اند و برخی فعل‌ها فاعلی مفرد دارند که همان نویسندۀ مقاله است، درحالی‌که برخی دیگر به شکل جمع آمده‌اند. «اشاره کردیم» در سطر اول را به «اشاره کردم» تغییر دادیم. اگر در متنی نویسنده برای خود از فعل مجهول استفاده می‌کند، بهتر است (و نه واجب) که آن را به معلوم تبدیل کنیم. با این کار رابطه‌ای صادقانه و بی‌تکلف میان نویسنده و مخاطب برقرار می‌شود.

گاهی نویسنده قصد دارد انجام‌دادن کاری را از مخاطب بخواهد، مانند «تفکیک‌کردن» در سطر دوم. در این‌گونه فعل‌ها که به‌شکل امری هستند، بهتر است فعل را به‌شکل اول‌شخص جمع به کار ببریم تا بار منفی دستوری کم شود. نکتۀ دیگر دربارۀ فعل‌ها، استفاده از آن‌ها به صورت مجهول درجمله هایی که فاعل آن‌ها مشخص است. افعال پاراگراف اول را این‌گونه اصلاح کردیم: «تفکیک کنیم» ، «مطرح کنم» ، «بررسی کنم».

«همان طوری» در سطر نخست محاوره‌ای است و از زبان معیار به‌دور. «ی» را حذف کردیم. فاصله‌های بین این واژه‌ها را هم به نیم‌فاصله تبدیل کردیم: «قسمت های»، «تصمیم گیری»، «به معنای»، «اطلاعات محور»، «هیجان محور»، «ضعف ها»و… .

سازماندهی هم باید نیم جدا می‌شد. «ه‌ی» را در «هفته‌ی» به «ۀ» اصلاح کردیم. ما این شیوه را به‌تبعیت از فرهنگستان و ده‌ها دلیل دیگر، برگزیده‌ایم. البته در ویرایش هر متن تابع نظر ناشر یا نویسنده (کارفرما) هستیم؛ اما تلاش خود را می‌کنیم تا کارفرما را به استفاده از «ۀ» قانع کنیم. دو واژۀ «کلاه» و «قرمز» به هم چسبیده‌اند. آن دو را با فاصلۀ کامل از هم می‌نویسیم.

واژه «به عنوان» درجمله‌ای که فعل آن «مطرح شدن» است، حشو است .

نویسنده قصد برشمردن مسائلی را دارد که درمقاله‌های گذشته به آن‌ها پرداخته است و حال هدفش بیان خلاصه‌ای ازآن‌هاست. برای اینکه شکل بهتر و واضح‌تری داشته باشد، می‌توانیم آن‌ها را عددگذاری کنیم و به این شکل بنویسیم :

۱. کلاه سفید، یعنی رویکرد اطلاعات محور؛

۲. کلاه قرمز، یعنی رویکرد هیجان محوراحساسات محور؛

۳. کلاه سیاه، یعنی… .

 


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها