Google+

» گزارش یازدهمین نشست تخصصی ویراستاران کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


بخش آموزش تکنیکهای یک دقیقه ای
1283449196:

باسلام واآرزوی قبولی طاعات وعبادات برای شما عزیزان . راستش من کتاب دانش اموز یک دقیقه ای روتهیه کردم ومطالعه کردم و کتاب خیلی خیلی خوبی بود...من دوهفته دیگه کنکوردارم ومیخاستم اگه میشه درمورد تکنیک تست زنی یک دقیقه ای برام...


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
sibsorkh60:

سلام. خیلی خوشحالم. دنبال آموزش روش تفکر بودم برای یادگیری و یاددادن به نوجوانان. متشکرم از استاد. یا علی.


دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

گزارش یازدهمین نشست تخصصی ویراستاران

نگارش در تاریخ یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۰، ساعت ۱۶:۰۱ ؛ بازدید: ۴۴۳ بار
دسته: ویرایش

بسم الله الرحمن الرحیم

viraiesh73

یازدهمین نشست تخصصی ویراستاران را پنجشنبه ۱۰آذر۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۳۰ برگزار کردیم. گزارش این نشست را خانم همراه تهیه کرده‌اند. از ایشان سپاسگزاریم. باهم گزارش نشست را می‌خوانیم:

در این نشست، مقاله‌ای از آقای جلیل معماریانی را با عنوان «نگاه جامع وتفکر کل‌نگر» بررسی کردیم. پیش از پرداختن به جزئیات مقاله، لازم دانستیم نگاهی کلی به آن بیندازیم تا با درنظرگرفتن سبک نویسنده و حفظ سبک او، اصلاحات را به‌درستی انجام دهیم. در نگاه کلی به پاراگراف نخست، تفاوت در شخص و زمان فعل‌ها درخور توجه بود. بعضی از فعل‌ها جمع و بعضی دیگر مجهول‌اند و برخی فعل‌ها فاعلی مفرد دارند که همان نویسندۀ مقاله است، درحالی‌که برخی دیگر به شکل جمع آمده‌اند. «اشاره کردیم» در سطر اول را به «اشاره کردم» تغییر دادیم. اگر در متنی نویسنده برای خود از فعل مجهول استفاده می‌کند، بهتر است (و نه واجب) که آن را به معلوم تبدیل کنیم. با این کار رابطه‌ای صادقانه و بی‌تکلف میان نویسنده و مخاطب برقرار می‌شود.

گاهی نویسنده قصد دارد انجام‌دادن کاری را از مخاطب بخواهد، مانند «تفکیک‌کردن» در سطر دوم. در این‌گونه فعل‌ها که به‌شکل امری هستند، بهتر است فعل را به‌شکل اول‌شخص جمع به کار ببریم تا بار منفی دستوری کم شود. نکتۀ دیگر دربارۀ فعل‌ها، استفاده از آن‌ها به صورت مجهول درجمله هایی که فاعل آن‌ها مشخص است. افعال پاراگراف اول را این‌گونه اصلاح کردیم: «تفکیک کنیم» ، «مطرح کنم» ، «بررسی کنم».

«همان طوری» در سطر نخست محاوره‌ای است و از زبان معیار به‌دور. «ی» را حذف کردیم. فاصله‌های بین این واژه‌ها را هم به نیم‌فاصله تبدیل کردیم: «قسمت های»، «تصمیم گیری»، «به معنای»، «اطلاعات محور»، «هیجان محور»، «ضعف ها»و… .

سازماندهی هم باید نیم جدا می‌شد. «ه‌ی» را در «هفته‌ی» به «ۀ» اصلاح کردیم. ما این شیوه را به‌تبعیت از فرهنگستان و ده‌ها دلیل دیگر، برگزیده‌ایم. البته در ویرایش هر متن تابع نظر ناشر یا نویسنده (کارفرما) هستیم؛ اما تلاش خود را می‌کنیم تا کارفرما را به استفاده از «ۀ» قانع کنیم. دو واژۀ «کلاه» و «قرمز» به هم چسبیده‌اند. آن دو را با فاصلۀ کامل از هم می‌نویسیم.

واژه «به عنوان» درجمله‌ای که فعل آن «مطرح شدن» است، حشو است .

نویسنده قصد برشمردن مسائلی را دارد که درمقاله‌های گذشته به آن‌ها پرداخته است و حال هدفش بیان خلاصه‌ای ازآن‌هاست. برای اینکه شکل بهتر و واضح‌تری داشته باشد، می‌توانیم آن‌ها را عددگذاری کنیم و به این شکل بنویسیم :

۱. کلاه سفید، یعنی رویکرد اطلاعات محور؛

۲. کلاه قرمز، یعنی رویکرد هیجان محوراحساسات محور؛

۳. کلاه سیاه، یعنی… .

 


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها