Google+

» مدیریت زمان در مطالعه کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
آدم ها  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
30380_600_800  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
همایش چگونه به فرزندان خود فکر کردن بیاموزیم؟
r...j:

سلام من توفیق نداشتم در این همایش شرکت کنم. میشه فایل صوتیشو بدست آورد؟


مقالۀ 3: تدبر مادۀ خام تفکراست
alirezahoosh:

سلام با تشکر از مطالب خوبتان


"زمان مطالعۀ خود را مدیریت کنید"
farhadtafazzoli:

سلام این مقاله محتوای خوبی داشت و توجه به چند نکته لازم به نظر می رسد. 1- به روز آوری براساس فرهنگ و تقویم کاربر ایرانی 2- ارائه نمونه


شهادت امام رضا علیه السلام تسلیت باد.
candour:

سلام.چرا ولادت حضرت پیغمبر رو نزاشتین تو گروه


آدم ها...
candour در پاسخ به mohammadmoradiph7:

اشتباه همینجاس.خوشبختانه هم کتاب هم انسان از این جهت که اصلا هیچ نوعش دور ریختنی نیس،باه هم مشترک اند پس باید به نیاز خودما از اونها استفاده کنیم حالا چه انسان چه کتاب


آدم ها...
candour:

بعضی از کتابها هم فقط یکبار نوشته میشن و یکبار هم یه دونه چاپ میشن ولی اصلا خونده نمیشن بعدا میفهمیم که ...


پشت در تاخیر!
candour:

خیلی عالی بود.ولی نسبت به وقت از دست داده تجربه کمی کسب کردین.ولی بازم عالی بود


سمینار نقشه های ذهنی و کاربرد آن در حل مسأله های زندگی
تحلیلگر:

ممنون میشوم در زمینه نقشه های ذهنی، آموزشهایی را روی سایت قرار دهید.


کارگاه هنرقصه گویی خلاق
تحلیلگر:

بسیار عالی، تشکر از اطلاع رسانی شما


استراحت
حميد رضا فرامرزي:

نوشته بود روزي همسر شهيد چمران ،‌به شهيد ميگه شما انقدر كار مي كنيد و در رفت و آمد هستيد ،‌ خسته ميشين ،‌كمي هم استراحت كنيد ... دكتر در جواب ميگه آرامش يك شمع در سوختنش و نور دادنش است ، تو...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مدیریت زمان در مطالعه

نگارش در تاریخ شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴، ساعت ۱۰:۱۴ ؛ بازدید: 374 بار
دسته: مهارت‌های مطالعه

اگر به ارزش و قیمت زمان پی ببریم می دانیم که هر سال، هر ماه، هر هفته، هر روز، هر ساعت، هر دقیقه و هر ثانیه که می گذرد به انتهای این سرمایه محدود ، نامعلوم و با ارزش نزدیک و نزدیک تر می شویم. حضرت علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند:« چه شتاب می کند  ساعت ها  در روزها و شتاب می کند روزها در ماه ها و شتاب می کند ماه ها در سال ها و سال ها در عمر ها و همین ساعت ها،عمرها را غارت می کنند و فانی می شوند.»

اگر روزگاری قحطی شود و قوت و غذا کم شود با سهمیه بندی و جیره بندی، مدت بهره برداری از آن را طولانی می کنیم. با برنامه ریزی هم می توان وقت و زمان را توسعه داد چناچنچه امام علی (علیه السلام) می فرمایند :« توزیع الوقت توسیع الوقت». یعنی با توزیع کردن زمان آن را توسعه دهید.

مدیریت زمان در مطالعه امری مهم و ضروری است. به دلیل وقت کم و نیازهای ضروری و فراوان آدمی به دانستن اطلاعات گسترده، برنامه ریزی در مطالعه پیش از پیش مورد تاکید و توجه است. در این نوشته به بعضی از اصول و نکات مهم در این خصوص اشاره می شود.

مدیریت زمان 3

نکته ۱: در هنگام مطالعه برای وقت هایی که داریم برنامه ریزی کنیم نه برای وقت هایی که باید داشته باشیم.( اصل واقع بینی و منطقی بودن در برنامه ریزی به اجرای هر چه بهتر برنامه کمک می کند.)

نکته ۲: یک دقیقه وقت صرف  برنامه ریزی کردن موجب می شود که به اندازه ۱۰ دقیقه از اتلاف زمان و بقیه سرمایه ها جلوگیری شود پس یه جای کار کردن با یک اره کند به بهانه کمبود وقت، یک دقیقه دست نگه دارید و اره خود را تیز کنید. توجه به اصل تخمین قیل از مطالعه که(همان طور گفته شده)

نکته ۳: از زمان های کوتاه، مرده و ظاهر بی ارزش بهره برداری کنید و از آن ها با سیاست های خاصی برای مطالعه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

نکته ۴: کتاب های حجیم و قطور را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید تا خواندن آن ها آسان تر انجام شود.

نکته ۵: از کل به جزء برنامه ریزی و از جزء به کل عمل کنیم.

نکته ۶: در ساعت های ثابت و ویژه، مطالعه کنید چون ذهنتان نسبت به آن زمان ها شرطی شده و بازدهی ذهن، افزایش می یابد.

2مدیریت زمان

نکته ۷: بهترین بهره زمانی برای مطالعه همان ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است. بعد از آن کمی اسراحت کرده( حدود ۳ الی ۵ دقیقه) سپس مطالعه را ادامه دهید.

نکته ۸: تحقیقات نشان داده است که چنانچه مطلبی را امروز مطالعه کنیم و تا ۲۴ ساعت بعد مرور نکنیم ۷۰ درصد آن مطالب فراموش می شود، پس سعی کنیم با مرور های مرتب و منظم، به تثبیت مطلب در  حافظه خود کمک کنید.

نکته ۹: در انتهای هر شب و هر هفته، مطالعات خود ار سازماندهی و جمع بندی کنید.

نکته ۱۰: زمانی که تصمیم به مطالعه می گیرید بلافاصله مطالعه خود را آغاز کنید؛ با به تاخیر انداختن مطالعه کیفیت و کمیت فرآیند مطالعه را کاهش می دهید.

نکته ۱۱: زمان شروع و خاتمه مطالعه، مدت زمان مطالعه و تعداد صفحات خوانده شده در آن مدت را در جدولی ثبت کنید.

نکته ۱۲: به خاطر داشته باشید یادگیری تدریجی بسیار بهتر از یادگیری یکباره است؛ پس به جای اینکه ۳ ساعت پشت سر هم مطالعه کنید، ۳ تا تک ساعت مطالعه داشته باشید.


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها