Google+

» مدیریت زمان در مطالعه کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مدیریت زمان در مطالعه

نگارش در تاریخ شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴، ساعت ۱۰:۱۴ ؛ بازدید: ۷۹۵ بار
دسته: مهارت‌های مطالعه

اگر به ارزش و قیمت زمان پی ببریم می دانیم که هر سال، هر ماه، هر هفته، هر روز، هر ساعت، هر دقیقه و هر ثانیه که می گذرد به انتهای این سرمایه محدود ، نامعلوم و با ارزش نزدیک و نزدیک تر می شویم. حضرت علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند:« چه شتاب می کند  ساعت ها  در روزها و شتاب می کند روزها در ماه ها و شتاب می کند ماه ها در سال ها و سال ها در عمر ها و همین ساعت ها،عمرها را غارت می کنند و فانی می شوند.»

اگر روزگاری قحطی شود و قوت و غذا کم شود با سهمیه بندی و جیره بندی، مدت بهره برداری از آن را طولانی می کنیم. با برنامه ریزی هم می توان وقت و زمان را توسعه داد چناچنچه امام علی (علیه السلام) می فرمایند :« توزیع الوقت توسیع الوقت». یعنی با توزیع کردن زمان آن را توسعه دهید.

مدیریت زمان در مطالعه امری مهم و ضروری است. به دلیل وقت کم و نیازهای ضروری و فراوان آدمی به دانستن اطلاعات گسترده، برنامه ریزی در مطالعه پیش از پیش مورد تاکید و توجه است. در این نوشته به بعضی از اصول و نکات مهم در این خصوص اشاره می شود.

مدیریت زمان 3

نکته 1: در هنگام مطالعه برای وقت هایی که داریم برنامه ریزی کنیم نه برای وقت هایی که باید داشته باشیم.( اصل واقع بینی و منطقی بودن در برنامه ریزی به اجرای هر چه بهتر برنامه کمک می کند.)

نکته 2: یک دقیقه وقت صرف  برنامه ریزی کردن موجب می شود که به اندازه 10 دقیقه از اتلاف زمان و بقیه سرمایه ها جلوگیری شود پس یه جای کار کردن با یک اره کند به بهانه کمبود وقت، یک دقیقه دست نگه دارید و اره خود را تیز کنید. توجه به اصل تخمین قیل از مطالعه که(همان طور گفته شده)

نکته 3: از زمان های کوتاه، مرده و ظاهر بی ارزش بهره برداری کنید و از آن ها با سیاست های خاصی برای مطالعه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

نکته 4: کتاب های حجیم و قطور را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید تا خواندن آن ها آسان تر انجام شود.

نکته 5: از کل به جزء برنامه ریزی و از جزء به کل عمل کنیم.

نکته 6: در ساعت های ثابت و ویژه، مطالعه کنید چون ذهنتان نسبت به آن زمان ها شرطی شده و بازدهی ذهن، افزایش می یابد.

2مدیریت زمان

نکته 7: بهترین بهره زمانی برای مطالعه همان 45 تا 60 دقیقه است. بعد از آن کمی اسراحت کرده( حدود 3 الی 5 دقیقه) سپس مطالعه را ادامه دهید.

نکته 8: تحقیقات نشان داده است که چنانچه مطلبی را امروز مطالعه کنیم و تا 24 ساعت بعد مرور نکنیم 70 درصد آن مطالب فراموش می شود، پس سعی کنیم با مرور های مرتب و منظم، به تثبیت مطلب در  حافظه خود کمک کنید.

نکته 9: در انتهای هر شب و هر هفته، مطالعات خود ار سازماندهی و جمع بندی کنید.

نکته 10: زمانی که تصمیم به مطالعه می گیرید بلافاصله مطالعه خود را آغاز کنید؛ با به تاخیر انداختن مطالعه کیفیت و کمیت فرآیند مطالعه را کاهش می دهید.

نکته 11: زمان شروع و خاتمه مطالعه، مدت زمان مطالعه و تعداد صفحات خوانده شده در آن مدت را در جدولی ثبت کنید.

نکته 12: به خاطر داشته باشید یادگیری تدریجی بسیار بهتر از یادگیری یکباره است؛ پس به جای اینکه 3 ساعت پشت سر هم مطالعه کنید، 3 تا تک ساعت مطالعه داشته باشید.


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها