Google+

» مدیریت زمان در مطالعه کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مدیریت زمان در مطالعه

نگارش در تاریخ شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴، ساعت ۱۰:۱۴ ؛ بازدید: ۶۲۱ بار
دسته: مهارت‌های مطالعه

اگر به ارزش و قیمت زمان پی ببریم می دانیم که هر سال، هر ماه، هر هفته، هر روز، هر ساعت، هر دقیقه و هر ثانیه که می گذرد به انتهای این سرمایه محدود ، نامعلوم و با ارزش نزدیک و نزدیک تر می شویم. حضرت علی (علیه السلام) در این باره می فرمایند:« چه شتاب می کند  ساعت ها  در روزها و شتاب می کند روزها در ماه ها و شتاب می کند ماه ها در سال ها و سال ها در عمر ها و همین ساعت ها،عمرها را غارت می کنند و فانی می شوند.»

اگر روزگاری قحطی شود و قوت و غذا کم شود با سهمیه بندی و جیره بندی، مدت بهره برداری از آن را طولانی می کنیم. با برنامه ریزی هم می توان وقت و زمان را توسعه داد چناچنچه امام علی (علیه السلام) می فرمایند :« توزیع الوقت توسیع الوقت». یعنی با توزیع کردن زمان آن را توسعه دهید.

مدیریت زمان در مطالعه امری مهم و ضروری است. به دلیل وقت کم و نیازهای ضروری و فراوان آدمی به دانستن اطلاعات گسترده، برنامه ریزی در مطالعه پیش از پیش مورد تاکید و توجه است. در این نوشته به بعضی از اصول و نکات مهم در این خصوص اشاره می شود.

مدیریت زمان 3

نکته 1: در هنگام مطالعه برای وقت هایی که داریم برنامه ریزی کنیم نه برای وقت هایی که باید داشته باشیم.( اصل واقع بینی و منطقی بودن در برنامه ریزی به اجرای هر چه بهتر برنامه کمک می کند.)

نکته 2: یک دقیقه وقت صرف  برنامه ریزی کردن موجب می شود که به اندازه 10 دقیقه از اتلاف زمان و بقیه سرمایه ها جلوگیری شود پس یه جای کار کردن با یک اره کند به بهانه کمبود وقت، یک دقیقه دست نگه دارید و اره خود را تیز کنید. توجه به اصل تخمین قیل از مطالعه که(همان طور گفته شده)

نکته 3: از زمان های کوتاه، مرده و ظاهر بی ارزش بهره برداری کنید و از آن ها با سیاست های خاصی برای مطالعه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

نکته 4: کتاب های حجیم و قطور را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید تا خواندن آن ها آسان تر انجام شود.

نکته 5: از کل به جزء برنامه ریزی و از جزء به کل عمل کنیم.

نکته 6: در ساعت های ثابت و ویژه، مطالعه کنید چون ذهنتان نسبت به آن زمان ها شرطی شده و بازدهی ذهن، افزایش می یابد.

2مدیریت زمان

نکته 7: بهترین بهره زمانی برای مطالعه همان 45 تا 60 دقیقه است. بعد از آن کمی اسراحت کرده( حدود 3 الی 5 دقیقه) سپس مطالعه را ادامه دهید.

نکته 8: تحقیقات نشان داده است که چنانچه مطلبی را امروز مطالعه کنیم و تا 24 ساعت بعد مرور نکنیم 70 درصد آن مطالب فراموش می شود، پس سعی کنیم با مرور های مرتب و منظم، به تثبیت مطلب در  حافظه خود کمک کنید.

نکته 9: در انتهای هر شب و هر هفته، مطالعات خود ار سازماندهی و جمع بندی کنید.

نکته 10: زمانی که تصمیم به مطالعه می گیرید بلافاصله مطالعه خود را آغاز کنید؛ با به تاخیر انداختن مطالعه کیفیت و کمیت فرآیند مطالعه را کاهش می دهید.

نکته 11: زمان شروع و خاتمه مطالعه، مدت زمان مطالعه و تعداد صفحات خوانده شده در آن مدت را در جدولی ثبت کنید.

نکته 12: به خاطر داشته باشید یادگیری تدریجی بسیار بهتر از یادگیری یکباره است؛ پس به جای اینکه 3 ساعت پشت سر هم مطالعه کنید، 3 تا تک ساعت مطالعه داشته باشید.


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها