Google+

» اولین قدم چیست؟ کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


بخش آموزش تکنیکهای یک دقیقه ای
1283449196:

باسلام واآرزوی قبولی طاعات وعبادات برای شما عزیزان . راستش من کتاب دانش اموز یک دقیقه ای روتهیه کردم ومطالعه کردم و کتاب خیلی خیلی خوبی بود...من دوهفته دیگه کنکوردارم ومیخاستم اگه میشه درمورد تکنیک تست زنی یک دقیقه ای برام...


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
sibsorkh60:

سلام. خیلی خوشحالم. دنبال آموزش روش تفکر بودم برای یادگیری و یاددادن به نوجوانان. متشکرم از استاد. یا علی.


دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

اولین قدم چیست؟

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴، ساعت ۱۳:۴۹ ؛ بازدید: ۵۸۴ بار
دسته: تربیت مربی

در ادامه مطلب تجربه های تلخ در کار فرهنگی و تربیتی و چرایی شکست کار فرهنگی به این جا رسیدیم

 که وقتی می خواهیم کار ارشادی و تربیتی را شروع بکنیم، اولین قدم چیست؟

ما باید موضوع کارمان را باید بشناسیم. موضوع کار ما انسان است. چه چیزهای این انسان را باید بشناسیم؟ برای اینکه بتوانید برنامه ریزی بکنیم، برای اینکه بتوانید کار تربیتی انجام بدهیم، چند مطلب را باید بشناسید: اول اینکه این انسان، امکانات و توانمندی هایش چیست؟ دوم، فطرت و ساختنش چگونه است؟ سوم، وسعت وجودی او چقدر است؟ انسان را باید این گونه دید.نیست که اگر مطلبی به او دادید و در او جا افتاد، تا آخر در این مسیر برود، پس ما باید این امکانات و توانایی های او را دریابیم.

مسئله بعد که باید به آن تو جه کرد، فطرت و ساخت آدمی است؛ یعنی این مجموعه ای که جزء امکانات شما هست، چه رابطه ای با هم دارند؟ چه دادوستدی با هم دارند؟ چه تاثیری بر یکدیگر دارند؟ اگر شما رابطه ابن مجموعه را ندانید، این ساخت انسان را نشناسید، نمی توانید مسیر انسان و کاری را که باید انجام بدهد، تشخیص بدهید. در وجود همه آدم ها، چه آن هایی که با خدا و دین آشنا شده اند، چه کسانی که با دین آشنا نشده اند و خدایی را نپذیرفته اند، نوعی بی قراری هست.

این بی قراری از کجا برخواسته است؟

از همان ساخت انسان؛ یعنی امکانات شما طوری به هم ربط پیدا کرده است که نمی توانید به ماندن، به دل بستن به چیزی، ثبات و رکود، قانع شوید. نمی توانید بایستید. باید طی مسیر کنید.

باید امروزت در مقایسه با فردایت تفاوتی داشته باشد و این تفاوت حاصل نمی شود مگر با حرکت روبه جلوی شما.

روش تربیتی بر اساس وسعت انسان

مسئله بعدی این است که انسان با این توجهی که از امکاناتش داشتیم، با این ساختی که دارد، به کجا متعلق است؟خانه؟ دنیا؟ یا عالمی دیگر؟ چقدر وسعت وجودی دارد؟ تا کجا باید برود؟این ها در تربیت خیلی مهم اند.

اگر ما این مطالب را باز نکنیم و بر روی آن کار نکنیم، اگر روش ها و اهداف تربیتی مان را بر اساس این ها تدوین نکنیم، گرفتار خواهیم بود.

باز اینجا اشاره ای بکنم. آن نوع کاری که اولیای خدا انجام می دادند، پیامبران خدا انجام می دادند، آن نوع کار که بر اساس مبانی قرآنی و الهی انجام می شد، کار دشواریست.

ما در کبشنیم با او صحبت کنیم، رفت و آمد کنیم، مشکلاتش را بشناسیم، مشکلاتش را حل کنیم تا به جایی برسیم. این موضوع وقت می خواهد، حوصله می خواهد و ما معمولا می گوییم:«برویم کلاس بگذاریم.»

رشد، یعنی حرکت به سمت بی نهایت

رشد 3

مسئله بعدی این است که هدف ها چه باشند؟ هر موجودی که می خواهی هدفش را تعیین کنی، بر اساس امکاناتی که دارد و بر اساس ساختی که دارد و بر اساس وجودی که دارد، می توانی هدف هایش را نقادی کنی.یعنی شما با این سه معیار شناختی از انسان، می توانید بگویید حالا این انسان باید دنبال چه چیز باشد. اگر ما این معرفت را در افراد ایجاد کنیم، حداقل در مرحله شناختی و معرفتی می توانند در برابر لذت، شهرت، ثروت، در برابر این جلوه های مختلف دنیا بایستند؛ یعنی با دلیل و معرفت می فهمند. همین، چیزی است که خیلی از جوانان ما ندارند. خیلی از افراد را می بینید که می گوید:« بابا ولش کن. یه روزی هم می میرم که می میرم! فعلا که هستم. این نقدو بگیر و لذت ببر.»

حال این سوال برایمان پیش می آيد که ما چطوری می توانیم نگاه این جوان را عوض کنیم؟…..

چرایی شکست کار فرهنگی 1

چرایی شکست کار فرهنگی 2

ادامه دارد….


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها