Google+

» مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر

نگارش در تاریخ یکشنبه ۸ آبان ۱۳۹۰، ساعت ۵:۰۰ ؛ بازدید: ۱,۴۸۳ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

همان‌طورکه در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، برای سازمان‌دهی افکار و تفکیک رویکردهای تصمیم‌گیری در یک لحظه، لازم است تفکیک‌هایی داشته باشیم. در هفتۀ قبل، کلاه سفید به‌معنای رویکرد اطلاعات‌محور، کلاه قرمز به‌معنای رویکرد هیجان‌محور و احساسات‌محور، کلاه سیاه به‌عنوان رویکرد منفی‌محور و متمرکز بر ضعف‌های احتمالی تصمیم، مطرح شد. اینک بقیۀ رویکردها را بررسی می‌کنیم:

۴. کلاه زرد: زرد، رنگ مثبت و آفتابی است. در این رویکرد، بر موقعیت‌ها و شاخص‌ها و تحلیل‌هایی که مثبت است، تمرکز می‌کنیم. به‌دنبال محاسن و فواید و جنبه‌های علمی‌بودن طرح و ایده و… هستیم. می‌توانیم از کلاه زرد در فرایند حل خلاق مسئله به‌منظور بهبود طرح و کشف فواید و مزایای اقتصادی طرح و توسعه و ارتقای طرح استفاده کنیم.

۵. کلاه سبز: سبز یعنی گیاه و فراوانی نعمت و زمین حاصلخیز. کلاه سبز نشانگر ایده‌های نو و خلاق است. تفکر با کلاه سبز، به‌طور خاص متوجه دیدگاه‌های نو و راهکارهای جدید برای مسائل و مشکلات است. کلاه سبز به گریز از دیدگاه‌های کهنه برای یافتن دیدگاه‌های نو می‌اندیشد. تفکر با کلاه سبز به خلاقیت مربوط می‌شود و کسی‌که از آن استفاده می‌کند، درواقع قصد دارد از روش‌های مربوط به تفکر خلاق استفاده کند. براین‌اساس، جست‌وجوی راه‌ها و راه‌حل‌های متنوع دیگر در جریان حل مسئله، یکی از پایه‌های تفکر با کلاه سبز است. متفکر با کلاه سبز حتی زمانی‌که مشکل خاصی نیز وجود ندارد، با روحیۀ خلاق خود و بادقت، به هرچیز توجه می‌کند تا دریابد آیا می‌توان باز هم راه بهتری پیدا کرد.

۶. کلاه آبی: آبی، رنگی سرد و مطبوع است. هنگامی‌که کلاه آبی را بر سر می‌گذاریم، دربارۀ موضوع فکر نمی‌کنیم؛ بلکه دربارۀ شیوۀ تفکر دربارۀ موضوع فکر می‌کنیم. رنگ آبی نماد نظارت کلی است؛ مانند آسمان که همه‌چیز را می‌پوشاند و دربرمی‌گیرد. کلاه آبی مسئول خلاصه‌برداری و جمع‌بندی و نتیجه‌گیری‌هاست. این کلاه با هدایت و قاطعیت، به منازعات و مجادلات سایر کلاه‌ها پایان می‌دهد و بر تفکر به شیوۀ نقشه‌پردازی ذهنی یا تفکر با اهداف ازپیش‌تعیین‌شده اصرار می‌ورزد. کلاه آبی نقش ناظر را برعهده دارد.

تمرین: چند ایده یا تصمیم را مشخص کنید. با استفاده از این شش رنگ، رویکردهای مربوط به هرکدام را جداگانه بنویسید. اطلاعات دقیق (کلاه سفید)، احساسات و هیجانات (کلاه قرمز)، منفی‌ها و ضعف‌ها و خطرها (سیاه)، خوش‌بینی‌ها و مثبت ها (زرد)، زمینه‌های خلاقیت و نوآوری (سبز) و سازماندهی کلی (آبی).

ان‌شاءالله هفتۀ آینده مدیریت کلی تفکر را درادامۀ بحث، تقدیم خواهیم کرد.

یکشنبه، ۱آبان۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۹۶۴


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


1 دیدگاه

  1. مهدیان حسن گفت:

    تفکر دینی برتر:
    از سالها پیش با خود می اندیشیدم که آیا همیشه حتی باید شیوه اندیشیدنمان را از غرب بگیریم؟!! و از این که جای خالی مفاهیم غنی دینی مان را در گفتمان علمی و روانشناسی روز دنیا و حتی مجامع علمی داخلی خودمان خالی می دیدم ناراحت بودم.
    تا اینکه استاد از دو سال پیش شروع کردند به نگارش سلسله مقالاتی با عنوان تفکر برتر.
    به نطر من تفکر برتر استاد معماریانی همان تفکر دینی برتر ماست که توسط ایشان مطرح و تبیین شده است.

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال