Google+

» پایه گذاری سنت زیارت و احیای یاد کربلا در اربعین کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


بخش آموزش تکنیکهای یک دقیقه ای
1283449196:

باسلام واآرزوی قبولی طاعات وعبادات برای شما عزیزان . راستش من کتاب دانش اموز یک دقیقه ای روتهیه کردم ومطالعه کردم و کتاب خیلی خیلی خوبی بود...من دوهفته دیگه کنکوردارم ومیخاستم اگه میشه درمورد تکنیک تست زنی یک دقیقه ای برام...


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
sibsorkh60:

سلام. خیلی خوشحالم. دنبال آموزش روش تفکر بودم برای یادگیری و یاددادن به نوجوانان. متشکرم از استاد. یا علی.


دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


همایش چگونه به فرزندان خود فکر کردن بیاموزیم؟
r...j:

سلام من توفیق نداشتم در این همایش شرکت کنم. میشه فایل صوتیشو بدست آورد؟


ترویج جهادی طب ایرانی اسلامی
r...j:

?بسم الله الرّحمن الرّحیم ?تدریس حجامت ?از:استاد طالقانی ?جلسه : اول سلام علیکم. خداوند را شاکریم که بما فرصتی دست داد تا درخصوص روش درمانی وپیشگیری حجامت در خدمت شما عزیزان باشیم. ?علم طب سنتی ایرانی اسلامی علمی مبتنی بر...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

پایه گذاری سنت زیارت و احیای یاد کربلا در اربعین

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۳، ساعت ۱۳:۰۰ ؛ بازدید: ۳۲۳ بار
دسته: فرهنگی » مناسبت ها

پایه گذاری سنت زیارت و احیای یاد کربلا در اربعین

اهمیت اربعین از کجاست؟ صرف اینکه چهل روز از شهادت شهید میگذرد، چه خصوصیتی دارد؟ خصوصیت اربعین به این است که در اربعین حسینی، یاد شهادت حسین علیه سلام زنده شد و این بسیار مهم است. شما فرض کنید اگر این شهادت عظیم در تاریخ اتفاق می افتاد، یعنی حسین بن علی علیه سلام و بقیه ی شهیدان در کربلا شهید میشدند، اما بنی امیه موفق میشدند همان طور که خود حسین علیه سلام و یاران عزیزش را از صفحه ی روزگار برافکندند و جسم پاکشان را در زیر خاک پنهان کردند، یاد آنها را هم از خاطره ی نسل بشر در آن روز و روزهای بعد محو کنند، آیا این شهادت فایده ای برای عالم اسلام داشت؟! یا اگر هم برای ان روز اثری میگذاشت، ایا این خاطره در تاریخ، برای نسل های بعد هم برای گرفتاریها و سیاهیها و تاریکیها و یزیدهای دوران آینده ی تریخ هم اثری روشنگر و افشاکننده داشت؟! اگر حسین علیه سلام شهید میشد، اما مردم آن روز و مردم نسلهای بعد نمیفهمیدند شهید شده، این خاطره چه اثری و چه نقشی میتوانست در رشد و سازندگی و هدایت و برانگیختگی ملت ها و اجتماعات و تاریخ بگذارد؟ میدانید هیچ اثری نداشت.

آری؛ حسین علیه سلام شهید میشد، خود او به اعلا علیین رضوان خدا میرسید، شهیدانی که کسی نفهمید و در غربت، سکوت و خاموشی شهید شدند، به اجر خودشان در آخرت رسیدند، روح آنها فتوح و گشایش را در درگاه رحمت الهی به دست آورد، اما چقدر درس و اسوه میشدند؟

شهیدان چقدر اسوه شدند؟ سیره ی آن شهیدی درس میشود که شهادت او و مظلومیت او را نسل های معاصر و آینده بدانند و بشنوند. آن شهیدی درس و اسوه میشود که خون او بجوشد و در تاریخ سرازیر بشود. مظلومیت یک ملت، آن وقتی میتواند زخم پیکر ستم کشیده و شلاق خورده ی ملت ها را شفا بدهد و مرهم بگذارد که این مظلومیت، فریاد بشود، این مظلومیت به گوش انسان های دیگر برسد؛ برای همین است که امروز ابر قدرتها صدا در صدا انداختند تا صدای ما بلند نشود؛ برای همین است که حاضرند پولهای گزاف خرج کنند تا دنیا نفهمد جنگ تحمیلی چرا و با چه انگیزه ای، با دست چه کسی، با تحریک چه کسی به وجود آمد.

آن روز هم دستگاه های استکباری، حاضر بودند هرچه دارند، خرج کنند، به قیمت اینکه نام و یاد حسین علیه سلام و خون حسین علیه سلام و شهادت عاشورا مثل درس در مردم آن زمان و ملت های بعد باقی نماند و شناخته نشود. البته در اوایل کار درست نمیفهمیدند چقدر مطلب، با عظمت است، هرچه بیشتر گذشت، بیشتر فهمیدند. در اواسط دوران بنی عباس حتی قبر حسین بن علی علیه سلام را ویران کردند، آب انداختند، خواستند از او هیچ اثری باقی نماند.

نقش یاد و خاطره ی شهیدان و شهادت این است. شهادت بدون خاطره، بدون یاد، بدون جوشش خون شهید، اثر خودش را نمی بخشد و اربعین آن روزی است که برافراشته شدن پرچم پیام شهادت کربلا در آن اغاز شد و روز بازماندگان شهداست. حالا چه در اربعین اول، خانواده ی امام حسین علیه سلام به کربلا امده باشند و چه نیامده باشند.

اما اربعین اول، ان روزی است که برای اولین بار زائران شناخته شده ی حسین بن علی علیه سلام به کربلا آمدند؛ جابر بن عبدالله انصاری و عطیه از اصحاب پیغمبر صلوات الله علیه و از یاران امیرالمؤمنین علیه سلام به آنجا آمدند. انطور که در نوشته ها و اخبار هست، جابر بن عبدالله نابینا بود، عطیه دستش را گرفت و برد روی قبر حسین بن علی علیه سلام گذاشت. او قبر را لمس کرد و گریه کرد و با حسین بن علی علیه سلام حرف زد.

او با آمدن خود و با سخن گفتن خود، خاطره ی حسین بن علی علیه سلام را زنده کرد و سنت زیارت قبر شهدا را پایه گذاری کرد. روز اربعین، چنین روز مهمی است. (مقام معظم رهبری در دیدار جمع کثیری از خانواده های شهدای تهران و حومه، 22/8/1364 )

حرکت خاندان امام حسین علیه سلام از هرجا که بودند- از شام یا از مدینه- به کربلا، برای زنده کردن حادثه ی عاشورا، حادثه ی مقاومت و حادثه ی شهادت بود. ( مقام معظم رهبری در دیدار اتحادیه های انجمن اسلامی دانش آموزان مناطق مختلف کشور، 12/8/1364 )


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها