Google+

» پایه گذاری سنت زیارت و احیای یاد کربلا در اربعین کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

پایه گذاری سنت زیارت و احیای یاد کربلا در اربعین

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۳، ساعت ۱۳:۰۰ ؛ بازدید: ۴۷۰ بار
دسته: فرهنگی » مناسبت ها

پایه گذاری سنت زیارت و احیای یاد کربلا در اربعین

اهمیت اربعین از کجاست؟ صرف اینکه چهل روز از شهادت شهید میگذرد، چه خصوصیتی دارد؟ خصوصیت اربعین به این است که در اربعین حسینی، یاد شهادت حسین علیه سلام زنده شد و این بسیار مهم است. شما فرض کنید اگر این شهادت عظیم در تاریخ اتفاق می افتاد، یعنی حسین بن علی علیه سلام و بقیه ی شهیدان در کربلا شهید میشدند، اما بنی امیه موفق میشدند همان طور که خود حسین علیه سلام و یاران عزیزش را از صفحه ی روزگار برافکندند و جسم پاکشان را در زیر خاک پنهان کردند، یاد آنها را هم از خاطره ی نسل بشر در آن روز و روزهای بعد محو کنند، آیا این شهادت فایده ای برای عالم اسلام داشت؟! یا اگر هم برای ان روز اثری میگذاشت، ایا این خاطره در تاریخ، برای نسل های بعد هم برای گرفتاریها و سیاهیها و تاریکیها و یزیدهای دوران آینده ی تریخ هم اثری روشنگر و افشاکننده داشت؟! اگر حسین علیه سلام شهید میشد، اما مردم آن روز و مردم نسلهای بعد نمیفهمیدند شهید شده، این خاطره چه اثری و چه نقشی میتوانست در رشد و سازندگی و هدایت و برانگیختگی ملت ها و اجتماعات و تاریخ بگذارد؟ میدانید هیچ اثری نداشت.

آری؛ حسین علیه سلام شهید میشد، خود او به اعلا علیین رضوان خدا میرسید، شهیدانی که کسی نفهمید و در غربت، سکوت و خاموشی شهید شدند، به اجر خودشان در آخرت رسیدند، روح آنها فتوح و گشایش را در درگاه رحمت الهی به دست آورد، اما چقدر درس و اسوه میشدند؟

شهیدان چقدر اسوه شدند؟ سیره ی آن شهیدی درس میشود که شهادت او و مظلومیت او را نسل های معاصر و آینده بدانند و بشنوند. آن شهیدی درس و اسوه میشود که خون او بجوشد و در تاریخ سرازیر بشود. مظلومیت یک ملت، آن وقتی میتواند زخم پیکر ستم کشیده و شلاق خورده ی ملت ها را شفا بدهد و مرهم بگذارد که این مظلومیت، فریاد بشود، این مظلومیت به گوش انسان های دیگر برسد؛ برای همین است که امروز ابر قدرتها صدا در صدا انداختند تا صدای ما بلند نشود؛ برای همین است که حاضرند پولهای گزاف خرج کنند تا دنیا نفهمد جنگ تحمیلی چرا و با چه انگیزه ای، با دست چه کسی، با تحریک چه کسی به وجود آمد.

آن روز هم دستگاه های استکباری، حاضر بودند هرچه دارند، خرج کنند، به قیمت اینکه نام و یاد حسین علیه سلام و خون حسین علیه سلام و شهادت عاشورا مثل درس در مردم آن زمان و ملت های بعد باقی نماند و شناخته نشود. البته در اوایل کار درست نمیفهمیدند چقدر مطلب، با عظمت است، هرچه بیشتر گذشت، بیشتر فهمیدند. در اواسط دوران بنی عباس حتی قبر حسین بن علی علیه سلام را ویران کردند، آب انداختند، خواستند از او هیچ اثری باقی نماند.

نقش یاد و خاطره ی شهیدان و شهادت این است. شهادت بدون خاطره، بدون یاد، بدون جوشش خون شهید، اثر خودش را نمی بخشد و اربعین آن روزی است که برافراشته شدن پرچم پیام شهادت کربلا در آن اغاز شد و روز بازماندگان شهداست. حالا چه در اربعین اول، خانواده ی امام حسین علیه سلام به کربلا امده باشند و چه نیامده باشند.

اما اربعین اول، ان روزی است که برای اولین بار زائران شناخته شده ی حسین بن علی علیه سلام به کربلا آمدند؛ جابر بن عبدالله انصاری و عطیه از اصحاب پیغمبر صلوات الله علیه و از یاران امیرالمؤمنین علیه سلام به آنجا آمدند. انطور که در نوشته ها و اخبار هست، جابر بن عبدالله نابینا بود، عطیه دستش را گرفت و برد روی قبر حسین بن علی علیه سلام گذاشت. او قبر را لمس کرد و گریه کرد و با حسین بن علی علیه سلام حرف زد.

او با آمدن خود و با سخن گفتن خود، خاطره ی حسین بن علی علیه سلام را زنده کرد و سنت زیارت قبر شهدا را پایه گذاری کرد. روز اربعین، چنین روز مهمی است. (مقام معظم رهبری در دیدار جمع کثیری از خانواده های شهدای تهران و حومه، 22/8/1364 )

حرکت خاندان امام حسین علیه سلام از هرجا که بودند- از شام یا از مدینه- به کربلا، برای زنده کردن حادثه ی عاشورا، حادثه ی مقاومت و حادثه ی شهادت بود. ( مقام معظم رهبری در دیدار اتحادیه های انجمن اسلامی دانش آموزان مناطق مختلف کشور، 12/8/1364 )


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها