Google+

» ماندگاری عاشورا مقتضای سنت الهی کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

ماندگاری عاشورا مقتضای سنت الهی

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳، ساعت ۱۱:۵۳ ؛ بازدید: ۳۹۱ بار
دسته: فرهنگی » مناسبت ها

 

ماندگاری عاشورا؛ مقتضای سنت الهی

به نظر من بنیانگذار بنای حفظ حوادث با ادبیات و هنر، زینب کبری علیه سلام است. اگر حرکت و اقدام حضرت زینب علیه سلام نمی بود و بعد از آن بزرگوار هم بقیه ی اهل بیت:- حضرت سجاد و دیگران- نمی بودند، حادثه ی عاشورا در تاریخ نمیماند. بله، سنت الهی این است که این گونه حوادث در تاریخ ماندگار شود؛ اما همه ی سنت های الهی عملکردش از طریق ساز و کارهای معینی است. ساز و کار بقای این حقایق در تاریخ این است که اصحاب سرّ، اصحاب درد، رازدانان وکسانی که از این دقایق مطلع شدند، این را در اختیار دیگران بگذارند.

بیان هنری هم شرط اصلی است؛ کما اینکه خطبه ی حضرت زینب علیه سلام در شهر کوفه و شهر شام، از لحاظ زیبایی و جذابیت بیان، آیت بیان هنری است؛ طوری است که اصلا هیچ کس نمیتواند این را نادیده بگیرد. یک مخالف یا یک دشمن وقتی این بیان را میشنود، مثل تیر برنده و تیغ تیزی، خواهی نخواهی این بیان کار خودش را میکند. تاثیر هنر به خواست کسی که مخاطب هنر است، وابستگی ندارد. او بخواهد یا نخواهد، این اثر را خواهد گذاشت. حضرت زینب علیه سلام و امام سجاد علیه سلام در خطبه ی شام و در بیان رسا و بلیغ و شگفت آور مسجد شام این کارها را کردند. شما هم دارید این کار را میکنید.( در دیدار مقام معظم رهبری با جمعی از پیشکسوتان جهاد و شهادت و خاطره گویان دفتر ادبیات و هنر مقاومت، 31/6/1384 )

  • تلاش برای تقویت ایمان مومنین و ارشاد گمراهان

در منزلی از منازل، آن حضرت سخنرانی کوبنده و بسیار قوی بیان کرد. در این سخنرانی، همان مطلبی را که عرض کردم پیغمبر ”صلوات الله علیه” حکم قضیه را گفته، اما عملش را به عهده ی ما گذاشته، بیان میکند و میفرماید:

” ایها الناس ان رسول الله قال: من رای سلطانا جائرا مستحلا لحرم الله ناکثا لعهدالله مخالفا لسنه رسول الله یعمل فی عباد الله بالاثم و العدوان فلم یغیر علیه بفعل  ولا قول کان حقا علی الله ان یدخله مدخله”

ترجمه:” ای مردم! پیامبر خدا فرمود: هر کس سلطان ستمگری را ببیند که حرام خدا را حلال می شمارد، و پیمان خدا را میشکند( و به عدالت رفتار نمیکند)، و با سنت رسول خدا مخالفت می ورزد، و در میان بندگان خدا به گناه و تجاوز عمل میکند، آنگاه با عمل و گفتارش در صدد تغییر اوضاع بر نیاید، سزاوار است که خداوند او را به همان جایی از دوزخ ببرد که آن سلطان ستمگر را میبرد”

این آیه خطاب به مردم میگوید. حالا این مردم، هم مردم خودش هستند که منطق و نظریه ی حسین بن علی علیه سلام را به خوبی میشنود و در ذهنشان راسخ تر میشود، هم مردم حر بن یزید هستند؛ کسانیکه این چیزها به گوششان کمتر خورده است و درست نمیدانند حسین بن علی علیه سلام برای چه آمده است. ( بیانات مقام معظم رهبری 4/8/1361)

  • رساندن پیام به جامعه در قالب دعا

عنصر دعا در عاشورا

قرآن به پیغمبر ما دستور داد:

” اذا جاء نصر الله و الفتح “؛

وقتی یاری خدا رسید و پیروزی نصیب شد.

” و رایت الناس یدخلون فی دین الله افواجا “؛

و دیدی که مردم دسته دسته و فوج فوج به اسلام وارد میشوند؛ تازه ” فسبح بحمد ربک و استغفره ”

تازه اول انابه ی تو است، اول عرض نیاز تو به درگاه قادر متعال است. نمیشود این عنصر و رکن اساسی در عاشورا دیده نشود.

امام حسین علیه سلام از هنگامی که به این حرکت عظیم و تاریخ ساز دست زد، تا آن لحظه ای آخر که روی خاک های گرم کربلا افتاده بود و لبان خشکش به هم میخورد، دعا میکرد. حسین بن علی علیه سلام در تمام مقاطع، دعا کرد.
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها