Google+

» انشا دریچه‌ای به سوی خلاقیت (قسمت اول) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

انشا دریچه‌ای به سوی خلاقیت (قسمت اول)

نگارش در تاریخ سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴، ساعت ۵:۵۴ ؛ بازدید: ۱,۲۶۷ بار
دسته: پرورش خلاقیت » مقالات خلاقیت

سال‌های کودکی و نوجوانی ما با خاطرات دوران مدرسه به هم گره خورده است و هنوز انعکاس صدای هیاهوی کلاس‌ها در ذهن ما شنیده می‌شود. این خاطره تا آخرین لحظات عمر نیز با ما همراه خواهد بود و از همه آن‌ها مهم‌تر، معلمان سخت‌کوشی که تلاش می‌کردند که تعلیم خود را با از خود گذشتگی در قلب ما حک کنند. به هنگام نزدیکی فصل پاییز، آسمان میهمان «پاییز خبرکن‌ها» (قاصدک‌ها) می‌شود. یکی از سرگرمی‌های کودکان، بازی با این موجودات ظریف طبیعت است. کودکان یاد می‌گیرند که چگونه با ظرافت و دقت، با آن‌ها بازی کنند که صدمه نبینند. این درسی است که طبیعت در شروع سال تحصیلی به ما می‌آموزد که برخورد با دانش‌آموزان چه بسا ظریف‌تر از بازی با پاییزخبرکن‌ها است. از میان دروسی که در خاطرات ما به جای مانده، درس انشاست.

در کلاس درس، معلم موضوعی را ارائه می‌کرد و به دنبال آن، دانش‌آموزان می‌بایستی در مورد آن فکر می‌کردند و آن‌گاه شروع به نوشتن کرده و گاهی نیز آن را به منزل برده و با کمک والدین به اتمام می‌رساندند. از میان کل انشاهای نوشته شده، تعدادی در کلاس خوانده می‌شد و بقیه، تنها نمره‌ای را نصیب خود کرده و به فراموشی سپرده می‌شدند. در این فرایند آموزشی که انجام می‌شد توجه به چند نکته مهم ضروری است:

۱. ارائه موضوعات تکراری به دانش‌آموزان

۲. آشنا نشدن دانش‌آموزان با ضرورت و حیاتی بودن مهارت نوشتن

۳. بی‌انگیزگی دانش‌آموزان نسبت به مهارت نوشتن

حال این سؤال مطرح می‌شود که چگونه باید انگیزش درونی را در دانش‌آموزان زنده کرد؟

– بعضی از نظریه‌پردازان و پژوهشگران در خصوص انگیزش درونی بیان می‌کنند، نیرویی درونی است که انسان را برای رسیدن به یک هدف مشخص یه حرکت وا می‌دارد. این انرژی درونی تحت تأثیر دو عامل مهم زیر قرار دارد:

۱. احساس ادراک کفایت در فرد. با داشتن این احساس، فرد خود را توانمند دانسته و باور دارد که از عهده انجام وظایف برمی‌آید.

۲. توانایی فرد در کنترل بر یک موقعیت یا محیط. در این حالت، فرد قادر است در محیط اطراف خود، اثرگذار بوده و نقش داشته باشد و بتواند اثر ارزشمندی از خود به جا بگذارد و تنها یک فرد مطیع و حرف گوش‌کن نباشد. البته انگیزش‌های بیرونی نظیر تنبیه، تشویق، نمره و نظیر این‌ها وجود دارند که فرد را به تلاش وامی‌دارند و گاهی با حذف شدن این انگیزش، فرد نیز فعالیت خود را متوقف می‌کند. برای مثال می‌توانیم دانش‌آموزانی را ببینیم که با تلاش، درس می‌خوانند و امتحان می‌دهند و به محض گرفتن نمره قبولی و اتمام دروس در پایان سال تحصیلی، کتاب‌ها را به گوشه‌ای انداخته و برای همیشه آن‌ها را فراموش می‌کنند و اصولا از عشق و علاقه برای درس خواندن در آن‌ها خبری نیست. با دقت در محیط اطراف خویش می‌توانیم هزاران نفر از این انسان‌ها را ببینیم که اموری را به صورت تکراری و بدون انگیزه انجام می‌دهند و هیچ‌گاه خلاقیت و کار تازه‌ای در میان آن‌ها نمی‌بینیم، زیرا ایجاد کردن انگیزش درونی، کاری سخت و دشوار و نیازمند معلمان از خود گذشته، پژوهشگر، صبور و با مطالعه است و به خاطر همین ویژگی است که «امانوئل کانت» تعلیم و تربیت را جزء سخت‌ترین امور عالم می‌داند.

درس انشا نیز از این قاعده مستثنی نیست و نیازمند یک انگیزش درونی در دانش‌آموزان می‌باشد تا با علاقه به فراگیری آن همت بگذارند. در ابتدا لازم است دریابیم، اگر در جامعه‌ای انسان‌ها علاقه‌ای به نوشتن نداشته‌باشند، چه مشکلاتی در پی خواهد داشت؟

به فراموشی سپرده شدن تجربیات ارزشمند در جامعه‌ای که انسان‌ها نوشتن را به عنوان یک ضرورت مدنظر قرار نمی‌دهند و از این مهارت، روزانه در محل کار و امور زندگی استفاده نمی‌کنند، به مرور به کاری سخت تبدیل می‌شود؛ به گونه‌ای که وقتی فرد قلم به دست می‌گیرد تا مطلبی را بنویسد، گاهی چندین ورق کاغذ را خط‌خطی می‌کند تا این‌که بتواند منظور خود را بیان کند و به همین خاطر چون این مهارت نیازمند تمرین مکرر است، لذا افراد به جای بکارگیری آن سعی می‌کنند از دست ان فرار کنند. به این ترتیب تجربیاتی که گهگاه به‌سختی به دست آمده است، به آسانی به فراموشی سپرده می‌شوند. هنگامی که تجربیاتی در جامعه ثبت نمی‌شوند، باید شاهد دوباره‌کاری‌ها و موازی‌کاری‌ها باشیم. فرض کنید اگر آدمی هر آن چیزی را که فرا می‌گرفت در حافظه‌اش ثبت نمی‌شد، چه اتفاقی می‌افتد؟

اعمال آدمی بدون هدف و بدون پیش‌بینی می‌شد و در مقیاس اجتماعی نیز انسان‌ها تجربه خویش را ثبت نمی‌کنند باید شاهد دوباره‌کاری‌ها و امور موازی فراوان در سطح جامعه باشیم و از طرفی شاهد غیرقابل پیش‌بینی بودن امور باشیم. از طرفی چون نوشتن به عنوان یک نیاز اساسی در جایگاه خود در بین مردم یک جامعه قرار نمی‌گیرد برنامه‌ریزی‌های لازم جهت توسعه آن نیز صورت نمی‌گیرد. برای مثال اگر در جامعه همه کارکنان موظف بودند، خلاصه‌ای از بهترین تجربیات خود را به صورت مکتوب در آخر سال ارائه کنند  و پاداش دریافت کنند، چه حجم عظیمی از تجربیات ثبت می‌شد و می‌توانست مورد استفاده برنامه‌ریزان قرار بگیرد. متأسفانه به علت بی‌علاقگی به نوشتن، حتی اگر این اقدام در جامعه اجرا شود نیازمند مهیا کردن شرایط و علاقه‌مندسازی افراد است در غیر این صورت تنها به یک کار نمایشی تبدیل می‌شود.

۳. مهیا شدن منابع برای پژوهشگران ثبت تجربیات اگر در جامعه به فراوانی صورت گیرد، سبب می‌شود. پژوهشگران به مطالب فراوان و دقیقی دسترسی داشته‌باشند و بتوانند نتایج پژوهشی خود را به‌طور دقیق بیان کنند و لذا نتایج آن‌ها خطای کمتری داشته و برنامه‌های مناسب‌تری بر پایه این اطلاعات طراحی می‌شود که این خود اصلاحات فراوانی را در جامعه به دنبال خواهدداشت.

ادامه دارد …


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال