Google+

» مقالۀ 79: افکار خود را مدیریت کنید کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مقالۀ 79: افکار خود را مدیریت کنید

نگارش در تاریخ یکشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۰، ساعت ۹:۰۰ ؛ بازدید: ۷۵۲ بار
دسته: مدیریت تفکر » تفکر برتر (سلسله‌مقالات هفتگی استاد معماریانی در روزنامۀ خراسان)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

امام‌رضا† می‌فرمایند: «اندیشیدن در وظایف از مهم‌ترین عبادات است.» با عرض تبریک میلاد باسعادت ولی‌نعمت و امام شفیق و رئوف، حضرت ثامن‌الحجج†، درادامۀ مباحث هفته گذشته، همان‌طورکه بیان شد، به‌منظور مدیریت بهتر اندیشه‌ها و سازمان‌دهی تفکر، ادوارد دوبونو ایدۀ بسیار جالبی را مطرح کرده است که شهرت جهانی هم پیدا کرده است.

این روش که به شش کلاه تفکر معروف شده است، از شش کلاه با رنگ‌های سفید، قرمز، سیاه، زرد، سبز و آبی تشکیل شده است. هر رنگ، نشان‌دهندۀ شاخص‌های حاکم در هر کلاه است. منظور از کلاه در این روش، برگزیدن زاویه‌ای خاص از حالت روحی و عاطفی و ذهنی یا نقش اجتماعی و نوع تفکر مرتبط با آن است. در این ایده، از شخص متفکر خواسته می‌شود تا به‌جای اینکه هم‌زمان به مسائل مربوط به احساسات و منطق و اطلاعات و امید و خلاقیت بیندیشد، در آنِ واحد، تنها به یک بعد از موضوع فکر کند. به‌عبارت دیگر، اگر شخص بخواهد احساسات خود را دربارۀ موضوعی بیان کند، مجبور نمی‌شود بخشی از احساسات خود را پنهان کند و به شکل منطقی آن را توجیه کند.

این ایده به او می‌گوید که در مرحلۀ مربوط به بیان احساس (کلاه قرمز)، به‌راحتی احساس خود را بیان کند و به‌همین‌ترتیب، در مرحلۀ بیان منطقی موضوع (کلاه سفید) به‌طور مستقل، ابعاد منطقی موضوع را بیان کند و احساس خود را دخالت ندهد و در هر مرحله از تفکر، با توجه به مختصات و ویژگی‌های آن مرحله، فکر کند و نظر خود را بیان کند.

حتماً شما هم با این مسئله برخورد کرده‌اید که بعضی‌وقت‌ها انسان در مرحلۀ بیان مشخصات مسئله، احساس خود را هم درگیر می‌کند و این باعث می‌شود نتواند موضوع را درست بیان کند. برای نمونه، ممکن است حرف کسی را قبول نکند، به‌این‌دلیل که احساس مثبتی دربارۀ آن شخص ندارد، بااینکه مطمئن است که سخن او درست و منطقی است. به‌عکس، حرفی غیرمنطقی را از کسی قبول کند، فقط به‌این‌دلیل که از او خوشش می‌آید و او را دوست دارد.

در زندگی ما نمونه‌هایی ازاین‌قبیل وجود دارد که تصمیم‌های ما را منحرف می‌کند و در نتیجه‌گیری‌ها و تحلیل‌های ما اختلال ایجاد می‌کند. ممکن است کسی فقط به جنبه‌های منفی مسئله نگاه کند (کلاه سیاه) و برداشت مناسبی از مسئله پیدا نکند یا به‌عکس، فقط به جنبه‌های مثبت نگاه کند (کلاه زرد) و دچار خوش‌بینی ساده‌لوحانه شود. در هر صورت، تصمیم‌گیری و نتیجه‌گیری در این وضعیتِ تک‌بعدی، غلط است. این ایده به ما کمک می‌کند که در هر مرحله، فقط از یک زاویه موضوع را بررسی کنیم تا اشتباه ما در تفکر کمتر شود و نتیجه‌گیری‌ها و جمع‌بندی‌های ما عاقلانه‌تر شود. ان‌شاءلله هفته‌های آینده به جزئیات این روش خواهیم پرداخت.

یکشنبه، ۱۷مهر۱۳۹۰، شمارۀ انتشار: ۱۷۹۵۲


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال