Google+

» مهارت‌هاي صحبت در جمع کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
آدم ها  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
30380_600_800  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
سمینار نقشه های ذهنی و کاربرد آن در حل مسأله های زندگی
تحلیلگر:

ممنون میشوم در زمینه نقشه های ذهنی، آموزشهایی را روی سایت قرار دهید.


کارگاه هنرقصه گویی خلاق
تحلیلگر:

بسیار عالی، تشکر از اطلاع رسانی شما


استراحت
حميد رضا فرامرزي:

نوشته بود روزي همسر شهيد چمران ،‌به شهيد ميگه شما انقدر كار مي كنيد و در رفت و آمد هستيد ،‌ خسته ميشين ،‌كمي هم استراحت كنيد ... دكتر در جواب ميگه آرامش يك شمع در سوختنش و نور دادنش است ، تو...


فایل صوتی دوره بهره وری فردی، NLP (تابستان 90) – جلسه 3
1287109292:

سلام. خیر. اگر منظور به جهت وقت اذان است باید عرض کنم که اینجا قم است و افق شرعی آن با مشهد متفاوت است. ممنون


تمرینات سرعت و تندخوانی
m.ghasemi:

باسلام در تمرینات تتند خوانی هنگامی که میگن درک معمولی من از هر خط چند کلمه بیشتر را نمیتونم بخونم اما چشمم کل متن رو میبینه وحدودا یک درک کلی با یکم از فرعیات پیدا میکنم این درسته یاباید طوری دیگه...


بخش آموزش مهارتهای مطالعه
m.ghasemi:

باسلام در تمرین تند خوانی شماره ی ۱ وقتی که استاد میگن با درک معمولی بخوانید با خط بردن طوری میخونم که از هر خط فقط چند کلمه رو درک میکنم و چشمم باسرعت دستم حرکت میکنه نه با درک اما موضوع...


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
m.ghasemi:

سلام باعرض سلام و خسته نباشید استاد معماریانی در صوت های nlpتاکید زیادی به حل تمارین میکنه که به صورت جزوه به شرکت کنندگان داده شد اگه امکانش است تمارین رو به صورت pdfیا به هر شکل دیگری در اختیارمون...


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
m.ghasemi:

باسلام و خسته نباشید خدمت شما خدمتگذاران عزیز من میخواستیم که اگر امکانش هست جزوه تمارینی را که استاد معماریانی در جلسات بهروه وری تاکید به حل انها میکند در سایت به صورت pdfیا هروشکل دیگری قرار دهید


استراحت
درانی در پاسخ به mohammadmoradiph7:

بله همینطوره تشکر از نظرتان


استراحت
mohammadmoradiph7:

آدم باید نسبت به کاری که انجام میده عشق داشته باشه... اون موقع است که از هر استراحتی براش لذت بخش تر میشه اون کار...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

مهارت‌هاي صحبت در جمع

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۳، ساعت ۱۴:۴۲ ؛ بازدید: 1,067 بار
دسته: مهارت‌های زندگی » مهارتهای فردی

چگونه مهارت‌های لازم برای صحبت کردن در جمع را کسب کنیم؟

در زندگی همۀ ما مواقعی وجود دارد که باید در حضور چند نفر راجع به مسئله‌ای صحبت کنیم. ممکن است این صحبت در جلسه یا کنفرانسی باشد که رسمیت دارد و ممکن است در یک جمع خانوادگی یا در محیط کار بخواهیم برای دوستان یا همکارانمان صحبت کنیم. اگر مهارت‌های لازم را در این زمینه داشته باشیم قطعاً روند کار با موفقیت بیشتری انجام می‌شود و به نتایج بهتری می‌رسیم.

  1. ۱.    مقدمه:

یکی از مباحث مهمی که بیشتر صاحب نظران دربارۀ آن اتفاق نظر دارند مقدمه‌ای است که ما برای گفتار خود انتخاب می‌کنیم. برخی می‌گویند اصل مطلب مهم است و مقدمه تأثیر چندانی در روابط ندارد، درصورتی‌که اگر مقدمه جالب و دل‌نشین نباشد، دنبال‌کردن بقیه صحبت از جانب شنوندگان چندان قطعی نیست.

پس سعی کنید صحبت خود را همیشه با یک مقدمه آغاز کنید و سپس به اصل بحث بپردازید.

بسیاری از افراد حتی در دوران تحصیل و برای نوشتن انشا نیز برای پرداختن به مقدمه دچار مشکل می‌شوند، اما با توحه به نکات زیر حداقل از اصول کلی مقدمه آگاه خواهند شد:

مقدمه باید مختصر باشد، اما درعین حال هدف از بیان آن مشخص شود تا شنونده بداند که قرار است به چه موضوعی پرداخته شود.

مقدمه نباید تنها اطلاعات خاصی را به شنونده منتقل کند، بلکه باید شنونده را جذب کند و برای پی‌گیری کلام انگیزۀ لازم را در او به وجود آورد.

مطالب بیان‌شده باید مرتبط با یکدیگر باشند نه اینکه در مقدمه به نکاتی پرداخته شود که در آخر بحث هیچ نتیجه‌ای از آن‌ها گرفته نشود.

درنهایت با نوع کلام خود سعی کنید ارتباطی میان خود و شنونده ایجاد کنید که موج مثبتی ایحاد شود و فضای دل‌نشین و مطلوبی به بحث شما بدهد.

  1. ۲.    مطالب اصلی

و اما در پرداختن به مطالب اصلی کلام پس از مقدمه نکات زیر را در نظر بگیرید:

از کلمات قابل درک و بامعنی استفاده کنید.

القاب، عناوین و اصطلاحات فوق تخصصی کمکی به درک بهتر موضوع نمی‌کند. البته هنگام نیاز باید به‌ آن‌ها اشاره کرد. اما موضوع اصلی نباید تحت‌‌تأثیر این مسئله قرار گیرد، زیرا شنونده خسته می‌شود. برای پرداختن به موضوع درصورت امکان می‌توانید از داستان‌های کوتاه، ضرب‌المثل‌ها و اطلاعات جالب دیگر برای حمایت از موضوع اصلی استفاده کنید و بر جذابیت کلام و درک بهتر آن بیفزایید. سعی کنید حتماً از موضوع موردنظر به اندازۀ کافی اطلاع داشته باشید تا با تسلط کامل دربارۀ آن صحبت کنید.

به یاد داشته باشید هرچه بیشتر مطالعه کنید بیشتر خواهید دانست و هرچه بیشتر بدانید و بیاموزید به جاهای بهتری می‌رسید.

وقتی از جنبه‌های گوناگون یک مسئله آگاه باشید با اعتمادبه‌نفس بیشتری راجع‌ به آن صحبت می‌کنید و این حس مثبت خود را به شنونده نیز منتقل خواهید کرد.

با اشاره به ارزش و اهمیت موضوع، علت انتخاب خود را در پرداختن به آن بیان کنید و درصورت لزوم جزئیاتی را که مرتبط با مسئله باشد نیز تشریح کنید.

دیگران را در بحث خود وارد کنید و از نظرات آن‌ها نیز مطلع شوید. چراکه اگر تا انتهای بحث پیش بروید امکان دارد نقاط کور و مبهمی برای شنوندگان ایجاد شده باشد و آن‌ها فرصت ابراز عقیده یا سؤال در آن موارد را نداشته باشند.

هرگز فکر نکنید سکوت حضار دقیقاً به معنای تأیید و همراهی با گفته‌های شماست. حتی اگر سکوتی نیز حکم‌فرما شد سعی کنید با طرح برخی سؤالات در ارتباط با موضوع کلام اَن‌ها را به شرکت در بحث تشویق کنید.

از مکث‌های طولانی و تپق‌زدن جداً بپرهیزید؛‌ زیرا این‌گونه موارد نه‌تنها حاکی از عدم تسلط و آگاهی کافی شما به موضوع است، بلکه هماهنگی و ارتباط میان موارد را از میان برمی‌دارد و درضمن موجب حواس‌پرتی شنوندگان و خارج‌شدن رشتۀ گفتار از دست شما می‌شود. البته این کار نیاز به تمرین دارد، اما ضروری و ممکن است.

توجه داشته باشید حتی عامی‌ترین مردم نیز قادر به درک میزان توانایی شما در بیان و کلام و شیوۀ گفتار هستند. مردم همیشه به خود افراد توجه دارند، نه مدرک و درجۀ تحصیلی‌شان. پس اگر عالی‌ترین مدارک تحصیلی را نیز داشته باشید، اما در انتقال مفاهیم و مقاصد مورد نظر خود ناتوان باشید موفقیتی کسب نخواهید کرد.

موارد فوق نکاتی ساده اما مهم را به شما یادآوری می‌کند که باوجود ساده‌بودن نیاز به تمرین و صرف وقت دارد که ما امیدواریم شما نیز با رعایت آن‌ها در زندگی اجتماعی و کارهای خود به موفقیت‌های روزافزون دست یابید.

منبع: پرستوی آفاق،‌ شماره ۳۰


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال