Google+

» خاطرات مسجدالجواد(5)، تعریف شهید کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archive



پرامتیازترین کاربران: بیشتر...

خاطرات مسجدالجواد(5)، تعریف شهید

نگارش در تاریخ سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳، ساعت ۱۴:۵۴ ؛ بازدید: ۵۷۹ بار
دسته: مهندسی‌تشکیلات

 

سخن پنجم: تعریف شهید

 

 

اون موقع تازه مد شده بود ویدئوهای آقای انصاری را پخش می کردند. مثلا درسنگر سخنرانی آقای قرائتی پخش می شد‌؛ ویدئوهایشان هم آمده بود. در جمع ما سه طلبه حضور داشتند که اخلاق می گفتند. صداقت در ابعاد مختلف وجود داشت؛ صراحت وجود داشت؛ تبادل و تباذل وجود داشت؛ معرفت و حرکت و شناخت وجود داشت و یواش یواش بچه ها می فهمیدند که باید بروند.

بعد که جبهه و جنگ شروع شد. حکایت جدی تر شد، یعنی چیزی به نام پرکشیدن و رفتن. می ترسم چون خیلی ظلم کردیم به شهدا، خیلی نمیتوان صحبت کنم چرا که الفاظ می آید ومفاهیم را در قفس خودش گرفتار می کند. من نگرانم ولی در این روز میلاد امام هشتم(ع) خدا را شاهد می گیرم که باورم این است که یک اتفاقی افتاد؛ عنایت خدا را آدم حس می کرد.

الآن هم هست، زرق و برق ها، هوس ها، جلوه ها، زنجیره ها، حرف هانمی گذارد. آنجا چون آزادی شکل گرفته بود، این درک و عنایت حس می شد؛ اینکه تفکر و آزادی گام ابتدایی حرکت انسان به سمت رشد است. تا انسان آزاد نشود، نمی تواند حرکتش را آغاز کند‌. دین هم آمده برای آزادی(یَضع عنهم اصرهم و الاغلال التی کان علیهم) آمده این زنجیره ها را باز کند.

تفاوت بنیادی فضای تربیتی جنگ با الآن در این آزادی بود. به نظر من آزادی از زنجیره های اسارت. و آن چیزی که امروز آدم ها را گرفتار کرده اسارت هاست، این قیدو بندهاست که اتفاقا برای بچه های ارزشی این قید و بندها ظاهر خوبی دارد. یعنی قالب قیدوبند برچسب دین دارد و این کار را باز دشوارتر می کند؛ با حرف های دینی به دام دشمن گرفتار می شویم با شعار انقلابی سکوت می رسیم  این خیلی کار را دشوار می کند و ضرورت دارد این‌بحث را ما جدی بهش می پردازیم.
برای خود من آدم هایی که آنجا بودند یک جنبه های عجیبی بود. بعضی ها بودند قرآن بلد نبودند بخوانند؛ حتی بعضی ها وقتی می‌خواستند قرآن بخوانند آدم احساس می کرد خجالت می کشد؛ بعد دست وپا می زد قرآن یاد بگیرد؛ یکهو می دیدی در عرض سه ماه جلو زده‌. نگاه می کردی می دیدی این آدم قوی هست روحیه دارد دقت دارد. در برخوردهای فردی و اجتماعی گفتمان حاکم بود. من خودم اعتقاد دارم که دقت در جزئیات هست که کارساز است والا کلیات را همه می دانند؛ همه می دانند باید انقلابی باشند، سرباز امام زمان باشند به کمال برسند. اینها کافی نیست‌.

ولی در این لحظه سهم تو دراین مسیر کجاست؟ در برخورد با این حادثه کدوم رفتار تو، کدوم منش تو، کدوم نگاه، به تو کمک میکند که این مسیر هموار شود. این کار را دشوار می کند. تعریفی که استاد صفایی از مجاهد وشهید می کردند؛ شهید کسی است که در حادثه ها حضور دارد ودر لحظه ها شهود دارد و می بیند. یعنی این که ما بتوانیم در زمان بروز حادثه در حادثه باشیم‌ پیام حادثه را بشنویم؛ حالا این تصادف که می گوئیم تصادف ماشین ها به هم نیست. یک صحنه ارتباطی، یک حادثه است یک برخورد با یک ناملایمات، نعمت ها، بلاها، کمبودها، هرچه اطراف ما وجود دارد اینها می تواند حامل پیام باشد و این دقت ها در این فضاهای ارتباطی کاملا قطره قطره می امد و این درخت را آبیاری می کرد و این در فضای مسجدالجواد حاکم بود.

*اگر علاقه مند هستید مجموعه مطالب خاطرات مسجد الجواد را مطالعه کنید اینجاکلیک کنید.

 


3 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


1 بازتاب

  1. بازتاب این مطلب در: کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور : خاطرات مسجد الجواد

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها