Google+

» تقویت یادگیری: منابع کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


بخش آموزش تکنیکهای یک دقیقه ای
1283449196:

باسلام واآرزوی قبولی طاعات وعبادات برای شما عزیزان . راستش من کتاب دانش اموز یک دقیقه ای روتهیه کردم ومطالعه کردم و کتاب خیلی خیلی خوبی بود...من دوهفته دیگه کنکوردارم ومیخاستم اگه میشه درمورد تکنیک تست زنی یک دقیقه ای برام...


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
sibsorkh60:

سلام. خیلی خوشحالم. دنبال آموزش روش تفکر بودم برای یادگیری و یاددادن به نوجوانان. متشکرم از استاد. یا علی.


دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


همایش چگونه به فرزندان خود فکر کردن بیاموزیم؟
r...j:

سلام من توفیق نداشتم در این همایش شرکت کنم. میشه فایل صوتیشو بدست آورد؟


ترویج جهادی طب ایرانی اسلامی
r...j:

?بسم الله الرّحمن الرّحیم ?تدریس حجامت ?از:استاد طالقانی ?جلسه : اول سلام علیکم. خداوند را شاکریم که بما فرصتی دست داد تا درخصوص روش درمانی وپیشگیری حجامت در خدمت شما عزیزان باشیم. ?علم طب سنتی ایرانی اسلامی علمی مبتنی بر...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

تقویت یادگیری: منابع

نگارش در تاریخ پنج شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۳، ساعت ۱۰:۰۳ ؛ بازدید: ۹۹۷ بار
دسته: مهارت‌های مطالعه » مقالات مهارت‌های مطالعه

تقویت یادگیری: منابع

مولفههای یادگیری:

دستیابی به اطلاعات و منابعی که توانایی یادگیری شما را تقویت خواهند کرد.

شما باید تمامی منابعی که در دسترس دارید را در راستای کمک به دستیابی به اهداف خود، در نظر بگیرید، سپس برای تاثیرگذاری کامل آنها را به دقت به کار برید. برخی از آن منابعِ آشکار و یا نه چندان آشکار عبارتندز:

 1.  مغز شما:

این منبع مهمی است که در اختیار دارید.آن را پیشرفت دهید: آن را به خوبی تمرین دهید، به خوبی با آن کار کنید، به خوبی با آن رفتار کنید (استراحت و غذای کافی)، به زودی مغزی خواهید داشت که کارآمدتر از آنچه تصور می کردید است. استفاده‎ی بیشتر از آن و تمرین دادن آن، مساوی است با قدرت بیشتری که کسب خواهد کرد و کارِ بهتری که ارائه خواهد داد.

2. یادداشتهای تدریس:

این یادداشت ها که در کلاس درس یا حتی کلاس خصوصی تهیه می شوند، به طور خاص به یادگیری شما مساعدت می کنند. آنها به طور ویژه ای برای نکته پردازی در مرور امتحانات حائزاهمیت هستند، درست همانند مفید بودن در پرداختن به مقالات مکتوب. به خاطر داشته باشید که خودتان یادداشت برداری کرده و از توجه‌ی خویش سر کلاس درس هم اطمینان حاصل کنید، و ضمناً یادداشت های دیگران را (فکر دست دوم) قرض نگیرید.

3. کتابها / اینترنت/ سی دی  های مخصوص/ روزنامه و…

تمام اینها منابع اطلاعات هستند. از آنها برای افزایش آگاهی و معلومات خود استفاده کنید.

 4. تمارین و تکالیف نمونه (این تمارین در قالب کتاب ها و جزوه های حل مساله و نمونه سوال که مجزای از کتب درسی هستند ارایه می شوند.)

این تمارین و تکالیف، میزانی از سطح کیفی مطالب در رابطه با  فعالیت درسی شخصی خودتان را به دست می دهند. اگر شانس بیاورید که یکی از این جزوه ها را داشته باشید، بهره برده و از آن بیاموزید.

5. نمونه سوالات آزمون های گذشته:

این نمونه ها حیاتی هستند. آنها انواعی از نمونه سوال ها و موضوعاتی که شما در آزمون های پیش رو از سر خواهید گرفت را برجسته سازی و مشخص می کنند. هرچند باید مراقب تغییرات درسی باشید، از این رو با اشاره ها و نکات  معلم و آموزگاران خود همراه شوید. اما سعی در تغییر دهی زیاد از حد و البته یادگیری اندک هم نکنید، بعداً هم می توانید این چنین خود را درگیر کنید!

6. نمونهی سنجشی یا ملاک نمره گذاری

داشتن شاخصی از شیوه ها و راهکارها (معیار) مفید می باشد و می توان در ارزیابی کارتان از آنها بهره برد. به این ترتیب  پی می برید چه توقعی از شما می رود. در این مسیر هیچ مانع یا پیچی برای پریدن و دور‌زدن  وجود ندارد و این کار مقدار زیادی از اضطراب و نگرانی را از شما دور می کند. معمولاً آموزگان و اساتید شما اشاره‌ی خیلی روشنی از میزان توقع خویش از شما می کنند. به آنها گوش بسپارید!

مشخصه ها و راهکارهای یادگیری

مولفه های یادگیری: استفاده از شیوه ها و سبک های متنوع یادگیری برای بهبود توانمندی های یادگیری.

اینکه الویت ها و ترجیح های یادگیری خود را تخمین بزنید، کار مفیدی است؛ البته که متوجه می شوید چگونه می توانید در سبک ها و شیوه های یادگیری خود در راستای بهبود آن، تغییر ایجاد کنید.

دیگران را مشاهده کنید، چگونه یاد می گیرند؛ و مهمتر اینکه چگونه موفق می شوند و چه شیوه هایی را به کار میگیرند. آیا شما می توانید با هر تکنیکی که سبب موفقیت آنها می شوند تمرین کرده و بیاموزید؟ دانش آموزان موفق از انواعی از شیوه ها و گزاره‎ها در زمان های مختلف بهره می گیرند تا به اهداف خود نائل شوند. از هر تکنیکی که در راستای درک و به خاطرسپاری، یادگیری شما را آسان می کند، استفاده کنید.

ضمن اینکه ما هم نکاتی را داریم که شاید متمایل باشید آنها را امتحان کنید:

از تکنیک های یادگیری که یک رویکرد چند حسی را در بر دارد، بهره ببرید. این کار در آسان تر نمودن درک و حفظ نمودن داده ها به شما کمک می کند. هر جا که ممکن بود از ترکیبی از سبک ها و شیوه های یادگیری که شامل گفتاری (کلامی)، شنیداری (گوش سپاری)، دیداری (مشاهده کردن) و جنبشی- حرکتی (انجام دادن) می باشد استفاده کنید. این کار سبب می شود یادگیری شما با دوام شده و توانمندی شما را در جذب اطلاعات بهبود خواهد داد.

 شیوه های مختلف یادگیری را برای موضوعات مختلف امتحان کنید. تمامی موضوعات و مبانی را نمی توان یا نباید به یک شیوه مورد مطالعه قرار داد. یک بررسی اجمالی یا تندخوانی داشته باشید تا نظرات کلی را همان ابتدا دریافت دارید؛ پی خواهید برد که به خاطرسپاری و درک مبانی که از این محتواها حمایت  خواهند کرد، کار آسانی است. هرجا که توانستید از نمودارها، جداول، نقشه های ذهنی، ترتیب یا جدول زمانی بهره ببرید: و نیز از هر آنچه به شما در درک و ابقای آسانتر آموخته ها کمک کند.

موضوعاتی که دوست ندارید یا نمی توانید به مطالعه‌ی آنها بپردازید، ترکیب و هم‌آمیخته کنید. چنین مباحثی را دوست دارید/ دوست ندارید و یا برایتان خنثی است را باهم ترکیب نمایید. تمرین خوب در گروی شروع کردن با موضوعی است که آن را دوست دارید، بعد موضوع خنثی را پی بگیرید و بعد موضوعی که دوست ندارید؛ و سپس باز موضوع مورد علاقه تان را. می توانید در بازه های کوتاه شروع کرده و زمانی را که صرف موضوعی میکنید که دوست ندارید، افزایش بدهید؛ این امر مطالعه‌ی آن را راحت تر می کند.

از کلمات ساخته شده (اختصار) که از حروف اول کلمات کلیدی ساخته می شوند، برای به خاطرسپاری بهتر بهره ببرید. همانند باد= به خاطرسپاری (حفظ کردن)+ انجام دادن (فعالیت)+ درک مطلب

نمودارها برای به خاطرسپاری کمک حال هستند. نمودارهایی از روال شخصی خود طراحی و ترسیم کنید که در خاطرنشان کردن چگونگی و روند کارها کمکتان کنند.

درهنگام نوشتن مقاله یا پروژه‌ی خود، آن را به بخش هایی خُرد (بخش – بخش) کنید تا بهتر قابل مدیریت کردن شود. با این کار شما بر یک جنبه مدیریت می کنید، به جای اینکه کلّ تکلیف روی دوشتان سنگینی کند.  به ادامه مطلب در نوبت بعد توجه فرمایید…

Resources: Enhance Your Learning

Learning Objectives:

To access information and resources that will enhance your learning ability.

You should take stock of all the resources you have available to help you achieve your goals, and then use them carefully for full effect. Here are some of the more obvious, and maybe not so obvious:

1. Your brain:

This is the best resource you have. Develop it: train it well, work it well, treat it well (rest and good food) and you will soon have a brain that is more efficient than you imagined. The more you use it and exercise it, the more powerful it will get, and the better it will work.

2. Lecture Notes:

These may be specially prepared for you by lecturers and course tutors to aid your learning.

They are particularly useful as pointers for examination revision as well as for writing essays. Ifyou make your own notes from lectures then ensure you attend the lectures, not borrowsomeone else’s (second-hand thinking) notes.

3. Books /Internet/ CD-ROMs/audiotapes/newspapers:

These are all sources of information. Use them to increase your knowledge and understanding.

4. Sample assignments:

These are very useful. They give you an idea of the level of quality to aim for in your own

work. If you are lucky enough to be given one, use it and learn from it.

5. Past examination papers:

These are crucial. They highlight the kinds of topics and questions that are usually asked in

exam questions. The past papers will be very similar to the types of questions you will be set in the exam proper. Be careful if the syllabus changes however, so use them in conjunction with lecturer/ tutor hints and advice, but don’t take too many chances or learn too little – you can get caught out like this!

6. Marking schemes or marking criteria:

It is useful to have an outline of the methods and strategies (criteria) used when your work is being assessed. This way, you know what is expected of you. There are no hidden obstacles or hoops to jump through, and this takes a lot of the anxiety and worry away. Usually your college lecturers and tutors give you a very clear indication of what they expect. Listen.

Learning Personalities and Learning Strategies:

Learning Objectives:

To use a variety of learning methods and styles to

improve your learning capabilities

It is useful to examine your learning preferences, and to see how you can change your learning methods and styles to improve your learning capabilities.

Watch too, how others learn, and as importantly, how they succeed, and what methods they use.

Can you train yourself in any of the techniques that make them successful? Efficient learners use a variety of methods at different times to achieve their goals. Use every technique that makes your learning easier for you to understand and remember.

Meantime, here are some examples you might like to try:

• Use learning techniques that involve a multi-sensory approach to help make the

information easier to understand and remember. Where possible, use a mixture of learning

styles and methods that include oral (speech), aural (listening), visual (seeing), and

kinaesthetic (doing), techniques to help you take in, understand, and remember information. This will make your learning stand out and will improve your ability to take in information.

Try different ways of learning for different subjects. Not all subjects can be or should be

studied the same way. Skim or speed-read to get the general ideas first; you will find it easier to learn and remember the facts that support these ideas. When you can, use diagrams, charts, mind maps, time-lines: anything that helps you understand and retain information more easily.

• Mix n’ match subjects you don’t like or can’t get down to studying. Mix those you like

/ dislike / are neutral about with each other. Good practice is to start with a subject you like, follow with a neutral or a subject you dislike, and then one you like. You can start this in small doses and increase the time you spend on a subject you dislike- it will get easier.

Use “made up words” composed from the first letter in key words to help you remember:

MUD = Memorise + Understand + Do

Use diagrams to help you remember. Create your own flow charts to help you recall how a

process works.

When writing your essay or project, break it down into stages to make it more

manageable. This way, you can concentrate on one aspect rather than be overwhelmed by the whole task.

When you are learning formulae, theorems or indeed any information, try applying it

rather than just trying to memorise it. So work out the solutions, don’t just read over them.

Doing something makes it easier to remember and to retain it. It is also excellent exam preparation.

With subjects like Mathematics, this involves working out examples or working through

problems. This is excellent practice, because it involves you applying the theory to an actual

situation. Even if you don’t fully understand the problem, look up an example, check with a

friend, or ask your tutor for help.

• History and similar topics/ subjects. When presented with facts, dates, events and

incidents in History, you might use a time line across the middle of the page, and fit all the

information on either side of this line, to show connections, influences, causes and

consequences. This visual map of events and dates can make more sense than blocks of

writing.

• Studying a play or novel. Watching a performance is an excellent way of getting to grips

with the plot, themes and events as they unfold (allow for director bias). A follow-up activity

(or an alternative) could be to listen to the play (or important parts) at the same time as you follow the text when you are studying the play, especially when the language is unfamiliar, as in a Shakespeare play.

• Language learning. Listening to tapes/ CDs is a very effective way of learning any language

if you cannot use it in everyday speech. You listen, take in, grow used to, and copy, the

sounds, vocabulary, intonations and speech patterns of the language.

• Practise active learning. You might feel that although you seem to spend hours listening or

reading, yet you still remember little if anything of what you’ve heard or read. Become

actively involved in your learning, rather than waiting for it to somehow “happen.” The key is to read/listen carefully and actively while trying to follow a line of reasoning and/ or

explanations. You will learn more about active listening in the Applied Writing and

Communication module.

Continue…
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها