Google+

» ادامه از مدیریت یادگیری (مهارت های مطالعه) کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
آدم ها  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
30380_600_800  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


همایش چگونه به فرزندان خود فکر کردن بیاموزیم؟
r...j:

سلام من توفیق نداشتم در این همایش شرکت کنم. میشه فایل صوتیشو بدست آورد؟


ترویج جهادی طب ایرانی اسلامی
r...j:

?بسم الله الرّحمن الرّحیم ?تدریس حجامت ?از:استاد طالقانی ?جلسه : اول سلام علیکم. خداوند را شاکریم که بما فرصتی دست داد تا درخصوص روش درمانی وپیشگیری حجامت در خدمت شما عزیزان باشیم. ?علم طب سنتی ایرانی اسلامی علمی مبتنی بر...


مقالۀ 3: تدبر مادۀ خام تفکراست
alirezahoosh:

سلام با تشکر از مطالب خوبتان


"زمان مطالعۀ خود را مدیریت کنید"
farhadtafazzoli:

سلام این مقاله محتوای خوبی داشت و توجه به چند نکته لازم به نظر می رسد. 1- به روز آوری براساس فرهنگ و تقویم کاربر ایرانی 2- ارائه نمونه


شهادت امام رضا علیه السلام تسلیت باد.
candour:

سلام.چرا ولادت حضرت پیغمبر رو نزاشتین تو گروه


archive

ادامه از مدیریت یادگیری (مهارت های مطالعه)

نگارش در تاریخ شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳، ساعت ۱۰:۴۲ ؛ بازدید: 681 بار
دسته: مهارت‌های مطالعه » مقالات مهارت‌های مطالعه

ادامه از مدیریت یادگیری (مهارت های مطالعه)

فصل دوم:

مؤلفه های یادگیری: تعیین نمودن یک فضای اختصاصی مطالعه / یادگیری برای خودتان و ترقی دادن روال یک مطالعه‌ی مفید.

در راستای کمک به عادت مطالعه نمودن، کار کردن بر روی روال ها و راهکارهایی که سبب یک مطالعه‌ی قابل قبول می شوند، ضروری است. یکی از مهم ترین و اولین گام های این مرحله، تعیین یک مکان منظم مطالعه است، جاییکه شما همه چیز را در دسترس خود دارید طوری که آرام نشستن و درس خواندن کار راحتی بشود. هیچ کس دیگر نباید به این مکان دسترسی داشته باشد. موارد اضافه و مزاحم را از آنجا دور کنید.

اتاق مطالعه/ فضای کار: اتاقی را بیابید که برای انجام مطالعه و جریان کاری شما حمایتتان کند.

هم اکنون این کار را انجام دهید. اتاق همواره هوا داشته باشد البته هوای گرم و نور مناسب، طوری که از مضیقه‌ی چشمان جلوگیری شود. از یک فضای خانوادگی همچون میز آشپزخانه دوری کنید. جایی که مجبور شوید وقتی دیگران بدان احتیاج دارند، آنجا را ترک کنید؛ چرا که این کار بر روی توانمندی و انگیزه‌ی شما برای درس خواندن اثر می گذارد.

قفسه ها و انبار وسایل و کتاب: قفسه‌هایی داشته باشید که کتاب های شما را منظم و مشخصاً در معرض دید نگه دارند. جایی که بتوانید در هنگام نیاز به راحتی آنها را بردارید.

آشفتگی و بی نظمی میز: همواره میز و فضای فعالیت خود را عاری از آشفتگی نگه دارید، در غیر این صورت مجبور خواهید شد به جای یک درس خواندن واقعی، زمان زیادی را صرف مرتب کردن و گشتن اشیای خود کنید.

برنامه‌ی سالانه: برنامه‌ی سالانه را برروی دیواردر مقابل چشمان خود بگذارید. این برنامه یادآورکننده‌‌ی آنچه انجام داده اید و آنچه باید انجام بگیرد است.

دفترچه روزانه‌ی خود را بخوانید: همواره یادداشت روزانه ای از وقایع و مهلت‌های مقرر داشته باشد. این کار شما را همواره منسجم نگه داشته و شما می دانید که چه کاری را باید انجام دهید. از این کار برای نظارت داشتن و بررسی نمودن پیشرفت خود استفاده کنید.

نکته‌ی مبنایی: یک فضای مخصوص برای درس خواندن داشته باشید، فضایی که به شما در تمرکز حواس و نیز ترقی و تثبیت عادات خوب مطالعه کمک کند.

بازه های زمانی درس خواندن خود را به تکه ها یا واحدهای قابل مدیریت نمودن تقسیم کنید (۱ واحد = نیم ساعت). با زمان های کوتاه شروع کنید، به خصوص اگر شما در تمرکز حواس مشکل دارید. به محض اینکه امری را به عادت تبدیل کرده باشید، همواره می توانید زمانی را که صرف مطالعه کردن می کنید، ساخته و پرداخته کنید و این در حالی است که بنیه‌ی درسی شما هم افزایش می یابد.

۲۵- ۳۰ دقیقه درس بخوانید، و بعد یک زنگ تفریح بگیرید حتی اگر شده برای چند دقیقه و بعد ادامه دهید. این کار به مغزتان فرصت استراحت داده و درک و انسجامی در مورد یادگیری به وجود می‌آورد.

موضوع یا عنوانی را که قصد دارید در هر تکه‌ی زمانی وارد کنید به طور شفاف بر روی کاغذ پیاده کنید، به جای اینکه یک هدف مبهم از مطالعه بنویسید. پس از هر تدریسی که گرفتید، به محض اینکه ممکن بود به سراغ یادداشت های خود بروید. با این کار هر مطلب مهمی که بیان شد را به خاطر خواهید آورد. قانون ۸۰/۲۰ را یادتان باشد: شما تا ۸۰% آموخته های خود را از دست می دهید، اگر ظرف ۲۴ ساعت آنها را مرور نکنید.

درواقع “بهترین زمان” وجود ندارد، این امر کاملاً بستگی به خود فرد دارد. ممکن است شما فرد سحرخیزی باشید، یا ممکن است تا دیروقت شب سرحال و بیدار باشید. پی بگیرید که چه چیزی خوشایند شماست و چه چیزی عملی است. صبح ها یک ساعت زودتر بیدار شوید، در صورتی که این کار برای شما بهترین کار باشد.

اگر شما در صدد درس خواندن در عصر باشید،( یا باید طرف عصر درس بخوانید، چرا که تنها زمان ممکن است) بهترین حالت این است که صبح زود درس بخوانید تا اینکه دیروقت عصر بدین کار بپردازید. زیرا مغز در تلاش های رو به شب، خسته و فرسوده می شود. خستگی هم سبب می شود یادگیری سخت‎تر شده و شما به نسبت انرژی و زمان خود، اطلاعات کمتری را جذب می کنید- شما به دنبال “ارزش ها برای پول” نیستید، که اگر چنین بود چُرت عمیقی زده و دیروقت شب فعالیت می‎کردید- در واقع باید با معیارهای خودتان فعالیت نمایید.

تعداد ساعت های درس خواندن شما به سبقه‌ی درسی و سطح درک و دانش جاری شما بستگی دارد. از این منظر هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. اینکه چه چیزی برای شما صحیح است بیابید.

خلاصه برداری. مختصراً و به زبان خود در ۲-۳ جمله بنویسید که در پایان هر جلسه‌ی درس خواندن چه چیزی یاد گرفته اید. اغلب اوقات یادداشت برداری را به کار برید. این کار یک تکنیک فوق العاده‎ برای کمک به حافظه و تثبیت طولانی مدت اطلاعات نیز می باشد، به خصوص در زمان آمادگی برای امتحانات.

مرتباً و اغلب به سراغ آنچه آموخته اید بروید. با این کار مطالب خیلی بیشتری را به خاطر خواهید آورد. و مجبور نخواهید شد وقتی که هنوز تعدادی متن باقی‌اند، تعداد بیشتری را بازبینی و مرور کنید. ظرف ۲۴ ساعت مرور کنید و پس از آن برای کسب اطمینان از اینکه داده ها به حافظه‌ی طولانی مدت انتقال یافته اند به طور منظم این کار را بکنید. دراین صورت بازخوانی اطلاعات در زمان امتحانات راحت می شوند.

پیشرفت خود را ارزیابی و کنترل کنید. این مرحله، بخش خیلی مهمی از هر یادگیری می باشد. در فواصل معین، باید به موجودی خود نگاهی انداخته و ببینید که چه چیزی را صحیح انجام می دهید، و شاید مهم تر از آن اینکه چه چیزی را بهتر می توانستید انجام دهید. به شیوه هایی که می آموزید توجه کنید. آیا شما برای موضوعات مختلف از هر منبع قابل دسترسی استفاده می کنید؟ آیا می توانید تکنیک های یادگیری خود را بهبود دهید؟ آیا می توانید تکنیک های مؤثری را روی موضوعات و مواردی که در آنها مشکل دارید، پیاده کنید؟

با اندیشه و ارزیابی نمودن می توانید همواره بدون تلاش خیلی زیادی، یادگیری خود را در سرعت خیلی بالایی نگه دارید.

سایر مسئولیت ها: در حول و حوش برنامه‌ی زمانی خود بر روی سایر مسئولیتها کار کنید، البته از کافی بودن زمان درس خواندن خود در هر بازه‌ اطمینان حاصل کنید. خانه، شغل، افرادی که دوستشان دارید و مواقع استراحت و فراغت از آن جمله اند. همانطور که شما روند جدید خود را به کار می‌اندازید، توانمندی شما با  تمامی مسئولیت هایتان متناسب شده و بیشتر و بیشتر تقویت می شود.

در طول هفته، باریکه های بازبینی را وارد برنامه‌ی خود کنید. این امر حافظه‌ی شما را در سطح بالایی نگه داشته و به شما احساس حقیقی کسب توفیق را می دهد و ضمناً در تمام سال در حال بازبینی و مرور و آمادگی برای امتحانات خواهید بود.

همواره بر پیشرفت خود نظارت داشته باشید و به جای اینکه خود را به سمت محدودیت ها و اضطرابی تحریک کننده سوق دهید، نگاهی به بهبود سبک زندگی خود داشته باشد…

STUDY SKILLS:

MANAGING YOUR LEARNING

CHAPTER 2

Organising Yourself for Effective Study:

Learning Objectives:

To set up a dedicated study/learning space for yourself and to develop good study routines

To help you get into the habit of studying, it is vital to work out routines and strategies that make studying the norm. One of the most important first steps is to set up a regular place to study, where you have everything “to hand” so that settling down to study is easier. No-one else should touch it, move your stuff or interfere in any way.

Study room/ Workspace: Find a workspace/room that you can always associate with study and coursework. Do it right now. Keep the room airy but warm, and have good light to avoid eyestrain.

Avoid using a family space (like the kitchen table) where you have to set up and clear away when others need it, as this will affect your ability and motivation to study.

Shelves & Storage: Have shelves to keep your books in order and clearly visible, where you can easily get them if needed.

Clutter-free Desk: Keep your desk/workspace free of clutter, or you will spend your time tidying up and searching for things instead of actually studying.

Year Planner: Put your year planner up on the wall in front of you so that you can see it at all times.

It is a reminder of what you have done, and what still has to be done.

Timetable: Keep your weekly timetable on the wall of your study space also, as well as placing another one in your study notebook or diary to keep you on track and focused.

Study notebook or diary. Keep a written diary of events and deadlines. This keeps you organized and you know what you have to do. Use it to monitor and check on your progress.

Primal Spot: Having a special space for study helps you to concentrate

and helps you to develop and maintain good study habits.

Divide your study periods into manageable blocks or units (1 unit = half hour). Start small,

especially if you have difficulty concentrating. You can always build up the time you spend studying once you have established the habit, and as your stamina increases.

Study for 25 -30 minutes, then take a break, even for a few minutes, and then continue.

This gives the brain a chance to rest and to make sense of or consolidate the learning.

Write in exactly which topic or subject you intend to cover in each time slot, rather than just

writing in a vague intention to “study”. After a lecture or tutorial, go over your notes as soon as possible, so that you will remember everything important that was said. Remember the 80/20 rules: you can lose up to 80% of your learning if you don’t review it within 24 hours.

There is really no “best time” to study it depends entirely on the individual. You might be a

morning person, or you might come alive later on at night. Work round what you like, and what is practical. Get up an hour earlier in the morning if it works best for you.

If you opt for evening study (or have to study in the evening because it is the only time available) the best approach is to study early in the evening rather than late, because the brain gets sluggish and tired as the night progresses. Tiredness makes learning more difficult, and you retain less information for your time and energy – you are not getting “value for money”. If this is not possible, have a power nap and work later at night – you have to work within your parameters.

How many hours of study depends on your background and current level knowledge and

understanding. Never compare yourself to others in this regard. Find what is right for you.

Develop routines to kickstart your studying

Summarise. Write briefly in your own words in 2 -3 sentences what you have learned at the end of every study session. If the chapter or section is very difficult, summarise more often. This also is an excellent technique for helping memory and for later retrieval of information, especially when preparing for examinations.

Go over what you have learned often and regularly. This way, you will remember much more,

and you won’t have to revise as much when tests are due. Review within 24 hours, and thereafter regularly, to ensure learning is transferred into your long-term memory (LTM). This will make it easier to retrieve at examination times.

Monitor & evaluate your progress. This is a very important part of any learning. At intervals, you have to take stock and see what you are doing right, and perhaps more importantly, what you could do better. Look at the ways you learn. Are you using every available resource for your different subjects? Can you improve on your learning techniques? Can you adapt effective techniques for subjects or areas you have difficulties in?

With reflection and evaluation, you can keep your learning at high speed without too much effort.Other commitments: Work your timetable round your other commitments, but make sure you give yourself enough study time for your course. Home, work, loved ones, commitments and leisure pursuits. As you settle into your new routine, your ability to fit all commitments in becomes much more developed.

Include some revision slots during the week. This will keep retention high and give you a real

sense of achievement, and you’ll be doing revision and exam preparation all year.

Keep monitoring your progress, and look to improving your lifestyle

rather than pushing yourself to the limits and inviting stress on yourself.

 

 

 


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها