Google+

» در روز، در هفته، در ماه چقدر با کودکانتان بازی می کنید؟ کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
همدلی
Daniel:

جالب بود زهرا خانم تجربه خوبی داشتی


بخش آموزش تکنیکهای یک دقیقه ای
1283449196:

باسلام واآرزوی قبولی طاعات وعبادات برای شما عزیزان . راستش من کتاب دانش اموز یک دقیقه ای روتهیه کردم ومطالعه کردم و کتاب خیلی خیلی خوبی بود...من دوهفته دیگه کنکوردارم ومیخاستم اگه میشه درمورد تکنیک تست زنی یک دقیقه ای برام...


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
sibsorkh60:

سلام. خیلی خوشحالم. دنبال آموزش روش تفکر بودم برای یادگیری و یاددادن به نوجوانان. متشکرم از استاد. یا علی.


دانلود نرم‌افزار مایندمپر (MindMapper)
مهدیان حسن:

دوستان نسخه جدیدتر نرم افزار مایندمپر ورژن 2012 همراه با کرک آن آمده است. ان‌شاءالله بزودی در همین صفحه قرار می گیرد.


نمونه تمرینهای دورۀ نقشه های ذهنی دانش آموزان
zahra.k.h:

طرح شماره ٥ بسیار عالیه


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
jafari.f:

سلام درمورد طرح قدر چرا هیچ توضیحی تو سایت نیست ؟


کارگاه چشم انداز نویسی , مدیریت زمان و هدف گذاری
Aftab8:

خیر


کارگاه مقدماتی مهارتهای مطالعه و تند خوانی
Fatemesiyadati:

سلام استاد انصاری زاده فرموده بودند نتایج آزمونvakرا در سایت خواهید گذاشت اینجانب مطلبی در این باره پیدا نمی کنم لطفا راهنمایی کنید سپاس ??


همایش چگونه به فرزندان خود فکر کردن بیاموزیم؟
r...j:

سلام من توفیق نداشتم در این همایش شرکت کنم. میشه فایل صوتیشو بدست آورد؟


ترویج جهادی طب ایرانی اسلامی
r...j:

?بسم الله الرّحمن الرّحیم ?تدریس حجامت ?از:استاد طالقانی ?جلسه : اول سلام علیکم. خداوند را شاکریم که بما فرصتی دست داد تا درخصوص روش درمانی وپیشگیری حجامت در خدمت شما عزیزان باشیم. ?علم طب سنتی ایرانی اسلامی علمی مبتنی بر...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

در روز، در هفته، در ماه چقدر با کودکانتان بازی می کنید؟

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۳، ساعت ۹:۰۰ ؛ بازدید: ۶۳۴ بار
دسته: کودکانه » کودک‌وبازی

در روز ، در هفته ، در ماه ، چقدر با کودکانتان بازی می کنید ؟بازی با کودک

 

زمانی که سخن از بازی به میان می آید ،آنچه در ذهن بیشتر ما نقش می بندد، بازی کودک با همسالان خود است ، اما آنچه در مسائل تربیتی کودک مطرح می شود ، بازی کودک با والدین اوست.

امروزه با توجه به نوع زندگی ها ، والدین وقت کمتری را با کودکان خود می گذرانند و عموما برای جبران این مساله به خریدن اسباب بازی اکتفا می کنند.

البته خرید اسباب بازی اصلا بد نیست ولی جای بازی با کودک را نمی گیرد. بازی با کودک از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است، زیرا کودکان قدرت تخیل بالایی دارند و می توانند با آنچه در اختیار دارند بازی کنند و از آن لذت ببرند.اهمیت بازی کودک با والدین از این نظر مطرح است که والد وقتی زمان خاصی را به کودکش اختصاص می دهد ، این وقت که عموما از پیش تعیین می شود، باید دقیقا همان زمان بازی باشد. پیشنهاد می شود تنها یکی از والدین با کودک یا کودکان خود شروع به بازی کند ، زیرا تجربه نشان داده است بازی دو والد با کودک نتیجه مطلوب نمی دهد.در این زمان که مد نظر ماست عملا یکی از والدین مانند یک کودک با فرزند خود بازی می کند. این نکته مهم است که اگرچه ما در زندگی روزمره عموما اجازه رهبری و مخالفت به کودکان خود نمی دهیم ، اما در بازی می توان رهبری را به کودک سپرد و از کودک در مورد موقعیت های مختلف سوال کرد.در حالی که واقعیت این است که ما کنترل بازی را در دست داریم. پرسش از کودک و اجازه رهبری به او دادن به رشد اجتماعی و توان حل مساله و افزایش قدرت و تفکر خلاق کودک کمک می کند. همچنین از طریق بازی می توانیم ارزش های خود را به صورت ظریفی در قالب بازی به کودکانمان انتقال دهیم.مثلا صحنه ای ترتیب بدهیم که یک نفر مجروح است و از کودک بپرسیم که چه باید کرد ، چگونه باید به فرد مجروح کمک کرد ، آیا باید او را به بیمارستان برد ، و از این قبیل.

فراموش نشود که اصل بازی برای ایجاد یک رابطه عاطفی مناسب است و در این رابطه باید هر دو طرف لذت ببرند. بنابراین پیشنهاد می شود بازی هایی را با کودک انجام دهیم که خودمان تا حدودی به آن تمایل و از آن آگاهی داریم.

بهتر است از مدل های مشخص در بازی بپرهیزیم،به این معنا که در زندگی واقعی،پدر نقش مادری ندارد، اما در بازی می تواند این نقش را داشته باشد.

به خاطر بسپاریم که در بازی هر چیزی ممکن است زیرا می خواهیم به گسترش خلاقیت کودک کمک کنیم.مطلبی که بسیار مهم است حفظ خط احترام و عدم خشونت است. یعنی علیرغم این که ما هر دو کودک هستیم و با یکدیگر بازی می کنیم ، خط احترام و عدم خشونت نباید شکسته شود و کودک اجازه توهین کردن یا پرتاب چیزی به والد خود را ندارد، اما بحث مخالفت،با این مقوله متفاوت است .

جای بازی نیز بسیار اهمیت دارد.

در آپارتمان های کوچک می توان از سفره برای آموزش حد و حدود مکان بازی کودک استفاده شود.

تعیین زمان برای بازی از این جهت مهم است که فرزندان ما با این که در خردسالی درک مشخصی از زمان ندارند ، باید بدانند که ما مرتب با آنها بازی می کنیم.

مساله ای که بیشتر اولیا با آن مواجه هستند مقاومت کودکان در پایان بازی است. به این دلیل ما از ترس به وجود آمدن چنین مساله ای ، اصلا با آن ها بازی نمی کنیم ،

در صورتی که راه حل آن ساده است .

1.اول اینکه : کودکی که بداند به طور نسبتا مرتب با وی بازی می شود و نیز این زمان از کیفیت و اهمیت زیادی برخوردار است، زودتر قانع می شود زیرا احساس نمی کند این موقعیت به طور اتفاقی نصیب وی شده است.

2.نکته دیگر اینکه : می توان از قبل به کودک گفت بعد از یک حرکت، بازی تمام است.

بعد از پایان بازی نیز مهم است که به صورتی از نقش بازیکن درآییم و دوباره به نقش واقعی خود به عنوان پدر یا مادر برگردیم. بنابراین باید به کودک آموخت زمانی که بازی تمام می شود من دوباره والد تو هستم .

در نگاهی به بازی های سنتی می توانیم بازی های بسیار مناسبی که با روحیات خود و فرزندانمان سازگار باشد پیدا کنیم. از جمله بازی های مناسب این است که با استفاده از لباس های گوناگون در نقش های مختلف ظاهر شویم و به قصه گفتن بپردازیم . قصه گفتن در عین حال که به قوه تخیل کودک کمک می کند ، به وی هنر گوش کردن را نیز می آموزد.بسیاری از هنرمندان و نویسندگان مشهور ، که آثار بزرگی را از خود بجا گذاشته اند ، کسانی هستند که کودکی خود را فراموش نکرده اند . بازی دنیای کودک است و ما می توانیم دنیای او را به صورت ظریفی سمت و سو بدهیم.

                                                            میترا میر فخرآرایی

                                                            روانشناس بالینی

                                     برگرفته از ماهنامه پرستوی آفاق شماره 3 و 4


4 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها