Google+

» در روز، در هفته، در ماه چقدر با کودکانتان بازی می کنید؟ کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

در روز، در هفته، در ماه چقدر با کودکانتان بازی می کنید؟

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۳، ساعت ۹:۰۰ ؛ بازدید: ۸۸۳ بار
دسته: کودکانه » کودک‌وبازی

در روز ، در هفته ، در ماه ، چقدر با کودکانتان بازی می کنید ؟بازی با کودک

 

زمانی که سخن از بازی به میان می آید ،آنچه در ذهن بیشتر ما نقش می بندد، بازی کودک با همسالان خود است ، اما آنچه در مسائل تربیتی کودک مطرح می شود ، بازی کودک با والدین اوست.

امروزه با توجه به نوع زندگی ها ، والدین وقت کمتری را با کودکان خود می گذرانند و عموما برای جبران این مساله به خریدن اسباب بازی اکتفا می کنند.

البته خرید اسباب بازی اصلا بد نیست ولی جای بازی با کودک را نمی گیرد. بازی با کودک از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است، زیرا کودکان قدرت تخیل بالایی دارند و می توانند با آنچه در اختیار دارند بازی کنند و از آن لذت ببرند.اهمیت بازی کودک با والدین از این نظر مطرح است که والد وقتی زمان خاصی را به کودکش اختصاص می دهد ، این وقت که عموما از پیش تعیین می شود، باید دقیقا همان زمان بازی باشد. پیشنهاد می شود تنها یکی از والدین با کودک یا کودکان خود شروع به بازی کند ، زیرا تجربه نشان داده است بازی دو والد با کودک نتیجه مطلوب نمی دهد.در این زمان که مد نظر ماست عملا یکی از والدین مانند یک کودک با فرزند خود بازی می کند. این نکته مهم است که اگرچه ما در زندگی روزمره عموما اجازه رهبری و مخالفت به کودکان خود نمی دهیم ، اما در بازی می توان رهبری را به کودک سپرد و از کودک در مورد موقعیت های مختلف سوال کرد.در حالی که واقعیت این است که ما کنترل بازی را در دست داریم. پرسش از کودک و اجازه رهبری به او دادن به رشد اجتماعی و توان حل مساله و افزایش قدرت و تفکر خلاق کودک کمک می کند. همچنین از طریق بازی می توانیم ارزش های خود را به صورت ظریفی در قالب بازی به کودکانمان انتقال دهیم.مثلا صحنه ای ترتیب بدهیم که یک نفر مجروح است و از کودک بپرسیم که چه باید کرد ، چگونه باید به فرد مجروح کمک کرد ، آیا باید او را به بیمارستان برد ، و از این قبیل.

فراموش نشود که اصل بازی برای ایجاد یک رابطه عاطفی مناسب است و در این رابطه باید هر دو طرف لذت ببرند. بنابراین پیشنهاد می شود بازی هایی را با کودک انجام دهیم که خودمان تا حدودی به آن تمایل و از آن آگاهی داریم.

بهتر است از مدل های مشخص در بازی بپرهیزیم،به این معنا که در زندگی واقعی،پدر نقش مادری ندارد، اما در بازی می تواند این نقش را داشته باشد.

به خاطر بسپاریم که در بازی هر چیزی ممکن است زیرا می خواهیم به گسترش خلاقیت کودک کمک کنیم.مطلبی که بسیار مهم است حفظ خط احترام و عدم خشونت است. یعنی علیرغم این که ما هر دو کودک هستیم و با یکدیگر بازی می کنیم ، خط احترام و عدم خشونت نباید شکسته شود و کودک اجازه توهین کردن یا پرتاب چیزی به والد خود را ندارد، اما بحث مخالفت،با این مقوله متفاوت است .

جای بازی نیز بسیار اهمیت دارد.

در آپارتمان های کوچک می توان از سفره برای آموزش حد و حدود مکان بازی کودک استفاده شود.

تعیین زمان برای بازی از این جهت مهم است که فرزندان ما با این که در خردسالی درک مشخصی از زمان ندارند ، باید بدانند که ما مرتب با آنها بازی می کنیم.

مساله ای که بیشتر اولیا با آن مواجه هستند مقاومت کودکان در پایان بازی است. به این دلیل ما از ترس به وجود آمدن چنین مساله ای ، اصلا با آن ها بازی نمی کنیم ،

در صورتی که راه حل آن ساده است .

1.اول اینکه : کودکی که بداند به طور نسبتا مرتب با وی بازی می شود و نیز این زمان از کیفیت و اهمیت زیادی برخوردار است، زودتر قانع می شود زیرا احساس نمی کند این موقعیت به طور اتفاقی نصیب وی شده است.

2.نکته دیگر اینکه : می توان از قبل به کودک گفت بعد از یک حرکت، بازی تمام است.

بعد از پایان بازی نیز مهم است که به صورتی از نقش بازیکن درآییم و دوباره به نقش واقعی خود به عنوان پدر یا مادر برگردیم. بنابراین باید به کودک آموخت زمانی که بازی تمام می شود من دوباره والد تو هستم .

در نگاهی به بازی های سنتی می توانیم بازی های بسیار مناسبی که با روحیات خود و فرزندانمان سازگار باشد پیدا کنیم. از جمله بازی های مناسب این است که با استفاده از لباس های گوناگون در نقش های مختلف ظاهر شویم و به قصه گفتن بپردازیم . قصه گفتن در عین حال که به قوه تخیل کودک کمک می کند ، به وی هنر گوش کردن را نیز می آموزد.بسیاری از هنرمندان و نویسندگان مشهور ، که آثار بزرگی را از خود بجا گذاشته اند ، کسانی هستند که کودکی خود را فراموش نکرده اند . بازی دنیای کودک است و ما می توانیم دنیای او را به صورت ظریفی سمت و سو بدهیم.

                                                            میترا میر فخرآرایی

                                                            روانشناس بالینی

                                     برگرفته از ماهنامه پرستوی آفاق شماره 3 و 4


4 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها