Failed to connect to the database: Access denied for user 'ketabpar'@'localhost' to database 'ketabpar_gurd' کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور : چه نوع از انواع مطالعه، انعطاف‌پذیری به دنبال دارد؟ Google+

» چه نوع از انواع مطالعه، انعطاف‌پذیری به دنبال دارد؟ کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
مقاله ۱۲۳: توجيه حماقت، تضعيف خيانت و تکميل کردن رسالت است
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم باسلام خدا قوت خدا رحمت کند استادصفایی را. ایده ها به فکر همه میرسد مهم این است که چه کسی ان هارا عملی کند


مقاله ۱۱۸: تفکر خلاق با تغییر رفتار
hanyhashemi:

بسم اله الرحمن الرحیم سلام خدا قوت به همگی برای بدست آوردن چیزی که تا حالانداشتی باید کسی باشی که تا حالا نبودی


مقاله ۱۱۰: عادت شتاب‌زدگی در تفکر
hanyhashemi در پاسخ به دشتی جوان:

سلام امیدوارم جواب سئوالتون رو پیدا کرده باشین


مقاله ۹۴: چند تمرين ساده براي کسب مهارت تفکر واگرا
hanyhashemi:

سلام علیکم تمام دست اندرکاران سایت عالی هستین مطالب خیلی مفیدو کاربردی هستن خدا خیرتون بده والسلام علیکم


مقالۀ 81: نگاه جامع و تفکر کل‌نگر
hanyhashemi در پاسخ به مهدیان حسن:

سلام علیکم احسنت سخن به جایی بود.


مقالۀ 4: به‌دنبال بیست پیام مهم
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم از زحماتتان سپاس گذارم


افسوس‌های تکراری...
hanyhashemi در پاسخ به dastkhat:

یعنی شما برای بهشت کاری انجام میدین؟


جلیل معماریانی: چمران اسطورهٔ آزادی از اسارت‌های دنیا بود
hanyhashemi:

بسم الله الرحمن الرحیم سلام وقتتون بخیرو نیکی من منظورتان را ازمتل شهدا بودن جایگاهی ندارد متوجه نمیشم لطفا بیشتر توضیح بدین ممنون سعادت مند باشید


مقالۀ 1: چرا و چگونه فکر کنیم؟
paeiz:

سلام استاد امروز 97/9/5 من تازه اولین مقاله تفکر رو که نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۹:۴۳ شده رو خوندم. هفت سالی عقبم ولی ان شاءالله خودمو میرسونم...به لطف و کمک حضرت صاحب الزمان (عج)


فنون امتحان دادن و روش های مقابله با استرس
Zahranc:

روزه فکری ۱۰ روزه ؛ یعنی اینکه تو این ۱۰روز هیچ فکر منفی نباید بکنیم یا در ساعات مشخصی (از اذان صبح تا شب) فکر منفی نکنیم؟؟؟


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

چه نوع از انواع مطالعه، انعطاف‌پذیری به دنبال دارد؟

نگارش در تاریخ یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۳، ساعت ۹:۲۷ ؛ بازدید: ۵۷۴ بار
دسته: مهارت‌های مطالعه » مقالات مهارت‌های مطالعه

چه نوع از انواع مطالعه، انعطاف‌پذیری به دنبال دارد؟

 

کسب آمادگی برای یک دوره‌ی خیلی سخت و ناآشنا، یا یک نظریه‎ی علمی پیچیده و جدید می طلبد که شما همه چیز را به خاطر بسپارید. اینجاست که شما احتمالأ 200 تا 250 کلمه در هر دقیقه را می خوانید. شاید هم دسته‌های کوچکی از لغات را خوانده و مکررأ برای شفاف شدن مطلب، آنها را دوباره‌خوانی می کنید. اینجاست که شما خود را در حال قورت دادن کلمات می یابید.

کار کردن بر روی یک پروژه‌ی تحقیقاتی، می طلبد که شما دامنه‌ی گسترده‌ای از ادبیات موجود در پژوهش راه‌حل های ممکن که مربوط به داده‌های جدید هستند را بخوانید تا بتوانید از موضوعی جانبداری و یا آن را رد کنید. خیلی از مؤلفه‌های موجود در این هسته‎های محتوایی به نظر شما آشنا خواهند بود. در واقع آن مؤلفه‌هایی که در یک منبع، پدیدار می شوند، در منبع دیگرهم موجودند. و اما از آن زمانی که شما در جستجوی موارد جدید و متفاوت باشید در حقیقت بر روی داده‌های شناخته شده، مسابقه‌ی سرعت می گذارید و از آن طرف سرعت خود را برای تحلیل داده‌های جدید پایین می آورید. نتیجه اینکه شما به راهکاری احتیاج دارید که به شما اجازه‌ی دست و پنجه نرم کردن مؤثر با هر سند محتوایی را بدهد.

اوقات فراغت به شما اجازه‌ی دریافت آرامش با یک داستان خوب یا مجله‌ی مورد علاقه‌تان را می دهد. به نظر می آید که مطالعه ای رضایت بخش چیزی است که به تعداد خیلی کمی روی خوش نشان می دهد؛ البته که شما اغلب اوقات، بر توضیحات ارایه شده بررسی اجمالی دارید تا بتوانید بر روی کارکرد شاخص های عمده تمرکز کنید. افرادی که از روزنامه‌ی صبح های تعطیل لذت می برند، اغلب مقالات را با توجه به عناوین برجسته و انتقال آنها به عناوین مورد علاقه‎ی خود، بررسی اجمالی می کنند.

 

چه عواملی خارج از کنترل شما بر سرعت خواندن تأثیر می گذارند؟

زمینه‌ی دانش و آگاهی که شما در مورد موضوعات معین دارید، اثر فوق العاده ای داشته و به شما در سرعت خواندن کمک می کند. در صورتی‌که شما هم اکنون درمورد موضوع اصلی محتوا اطلاعاتی داشته باشید، با حتی نگاه انداختن به آن هم از اتلاف وقت، جلوگیری به عمل می آورید.

راه دیگر اینکه، شما در طول فرآیند خواندن مسابقه می دهید (بر شتاب خواندن می افزایید) و به طور ذهنی آنچه را در ادامه می‎آید، پیش بینی می کنید. شما هیچ چیز را دوباره خوانی نمی کنید، زیرا که در درک آن موضوع به خودتان اطمینان دارید.

از طرف دیگر اگر در مورد موضوع اطلاعات زیادی نداشته باشید، اینجاست که در راستای تلاش برای جذب داده ها، مجبور به کند خواندن می شوید؛ و در نهایت هم آنها را با یکدیگر و با اطلاعاتی که از قبل دارید، در هم قبضه می کنید. حرزگاهی، کلمه خود مشکل دیگری می شود. شما برای شفاف شدن آن باید به فرهنگ لغات دست یابید؛ و یک جمله یا بند را دوباره‎خوانی کنید تا از منظور نویسنده سر در بیاورید .

یک مشکل برای افرادی که انگلیسی، زبان دوم آنهاست این می باشد که آنها دانش کافی دارند اما ترجمه‎ی کلمه‌ی معادل انگلیسی را در ازای آن آگاهی (دانش موجود) در اختیار ندارند. یک دلیل آن است که انگلیسی گفتار با انگلیسی نوشتار متفاوت است. در این حالت است که افراد برای تنظیم ساختار جمله با انگلیسی مکتوب، به کندخوانی روی می آورند. در اینجا اگرچه که خواندن مفاهیم حرفه‎ای یا مفاهیم مورد علاقه، خسته کننده و بدون جذابیت است اما درک مطلب ساختار جمله‎ی مکتوب زبان معیار را تقویت می کند.

 

محاسبه‌ی تندخوانی

برای مراقبت و بازنگری اینکه آیا شما در افزایش سرعت تندخوانی خود توفیقی حاصل می‎کنید، باید چگونگی محاسبه‌ی سرعت تندخوانی را بدانید. نگران نباشید! یک راه آسان برای این کار وجود دارد. در خواندن یک صفحه از کتاب با سرعتی راحت و متناسب، تعداد کلمات موجود در چند خط اول را بشمارید – هر چند تعداد خطوطی که به آن فکر کردید، می توانند نماینده‌ی تمامی صفحه باشند؛ درست به همین شکل، تمام تعداد خطوط در صفحه را بشمارید. فرمول زیر می تواند در محاسبه‌ی تندخوانی به شما کمک کند:

با استفاده از تعداد خطوط به کا ررفته در شمارش کلمه، تعداد خطوط موجود در صفحه را تقسیم کنید.

تعداد کلمات موجود در شمارش کلمه (همان کلمات موجود در چند خط اول) را ‌در رقم به دست آمده ضرب کنید.

در نهایت تعداد دقایقی که زمان صرف شد تا یک صفحه را بخوانید، بر رقم به دست آمده تقسیم کنید.

همین سه فرآیند ساده‌ی ریاضی شما را به سمت اطلاع ازسرعت خواندن می برند! اگر شما تعداد خطوطی که در آن شمارش کلمه‌ انجام می دهید یا تعداد صفحاتی را که می خوانید افزایش دهید، به همان میزان صحت شمارش شما نیز افزاش خواهد یافت. در هر صورت به طور معمول یک صفحه کافیست.

میانگین سرعت خواندن در حدود 265 کلمه در هر دقیقه است، اگرچه که این دامنه معمولأ از 250 تا بیشتر از 300 کلمه به آرامی زیاد می شود.

برای اندازه‌گیری سرعت خواندن، هسته‌ی محتوایی مشخص متن را در نظر داشته باشید و بخشی از آن متن را برای سنجش انتخاب نمایید. قسمت آغاز بخشی را که تصمیم به خواندن آن دارید علامت بزنید. وقتی هدف شما خواندن در بازه‌ی بخصوصی از زمان باشد- و یا مطالعه‌ی مقدار مشخصی از متن(حدود سه یا چهار بند یا یک صفحه) – از یک زمان‌سنج یا ساعت برای کمک به این هدف استفاده کنید. پایان بخش را نیز علامت زده و کل زمانی که صرف خواندن کردید را یادداشت کنید.

(به ادامه‌ی این بخش در مطلب بعدی توجه فرمایید.)

 

?What Types of Reading Reflect Flexibility

 

Preparation for a very difficult and unfamiliar course or for a new and complex scientific theory may demand that you read to remember everything. Here you are probably reading about 200 to 250 words per minute. You read small groups of words and frequently reread for clarification. You may find yourself mouthing the words. In these situations, you read to remember everything.

Working on a research project may demand that you read a wide range of related literature in search of possible solutions to problems or of new information to support or deny an issue. Many of the ideas in these materials will be familiar to you. In fact, ideas that appeared on one source may also appear on the other. But since you are looking for the new and different, this allows you to race rapidly over the known information and to slow down to analyze the new. Consequently, you need a strategy that allows you to efficiently tackle each document.

Spare time may allow you to relax with a good novel or a favorite magazine. Pleasure reading appears to demand very little of you. But you often carefully skim over the descriptions of the scenery to focus on the action of the main characters. Those who delight in a leisurely perusal of the Sunday morning newspaper often skip articles by noting the headlines and moving on to topics of interest.

 

What Factors Outside Your Control Influence Your Speed of Reading?

Background knowledge about certain subjects has a powerful influence and helps on your reading speed. If you already know a lot about the topic of the material, you may glance at it and discard it as a waste of time. Alternatively, you may race through the reading, mentally predicting what comes next. You do not reread anything because you feel confident that you understand it. No vaguely recognized words can slow you down.

On the other hand, if you do not know much about the subject, you must read slowly in an attempt to absorb the new ideas and eventually lock them down together with the old information you already know. Occasionally, vocabulary becomes the greater problem. You may have to reach for the dictionary for clarification. You may reread a sentence or a paragraph to figure out what the author is suggesting.

A problem for people who use English as a second language is that they have the knowledge, but they don’t have the equivalent English word translation for what they know. Children who have not been read to before entering school are at a disadvantage when they enter first grade and try to learn to read. They know English, but they don’t know “book talk.” Written English is different from spoken English. Similarly, people who grew up speaking a different dialect or a different language often must slow down as they read to adjust to the sentence structure of standard written English. Here, frequent reading of popular or of professional materials, though boring and uninteresting, strengthens your comprehension of standard written sentence structure.

 

Speed Reading Calculating

 

To monitor if you’re making progress in increasing your reading speed, you should know how to calculate it. Don’t worry! There is a simple way in doing this. In reading a page of a book at a comfortable tempo, count the number of words in the first few lines – whatever number of lines you feel is representative of the page as a whole. Count the total number of lines in the page, as well. The following formula can help you calculate your reading speed:

Divide the number of lines in the page by the number of lines used for the word count.

Multiply it by the number of words in the word count.

Finally, divide the answer by the number of minutes it took you to read the page.

Easy, isn’t it? Only 3 simple mathematical processes are what it takes to know your reading speed! Then again, if you increase the number of lines in which you do the word count, or the number of pages you read, the accuracy of your calculation will increase as well. However, one page is usually enough.

The average reading speed is about 265 wpm, though it usually ranges from 250 to slightly over To measure reading speed rate, consider a certain reading material and select a section of text from it. Mark the beginning of the selection you decided to read. Read for a particular length of time – use a timer or watch to help you time your activity – or for a certain amount of text (about three to five paragraphs or one page). Also, mark the end of the selection and note the total time you spent reading. To measure the level of comprehension, recall main ideas from the selection. The rule is if you have read a particular text in a reading material for three minutes, you should remember three main points. If you have reads for five minutes, you should be able to know five main ideas.

Count the number of words from the beginning to the ending mark. Divide this total number of words by the number of minutes you spent reading. This is now your rate of reading expressed in words per minute. There are actually two simple steps involved in performing your speed test: a selection to read and the time it takes for you to read it.

The best way to calculate the number of words without counting it one by one is using estimation. Turn to a “full” page in your book, somewhere which is not the beginning or end of a chapter. Pick a full line at random and count the number of words. Usually, this line will consist of 10 to 12 words. Then, count the number of lines in the page so that if you multiply the first number you have to it, you will have an estimate of the number of words per page in that particular book. However, this will vary from book to book, so you should make a new calculation when you use a different book.

To illustrate the above procedures, let’s say you are going to do a five-minute speed reading test. Be sure to have your clock ready or have a friend time you. Mark the part in your book you will start reading with a pencil or take note of the page number. Signal your timekeeper to begin reading for understanding. When the 5 minutes is up, stop and mark your position on the final page. Go back then to your starting page and count the total number of pages you have read.

Multiply this number by the number of words per page calculated earlier. If you haven’t finished reading all the words on the final page, just add the number of words you have read on it on

the product you got by multiplying the number of pages by the total number of words in each page. The over-all answer is actually the number of words you have read in 5 minutes. Finally, divide this number by 5 to get your words per minute.

Note that it is advisable to start reading at the beginning of a chapter so that the effect of half pages is minimized. Do not worry too much about the “exact” number of words read as the estimates are reasonably accurate, and it is the increases in your reading speed that you will find most interesting.

 

 

 


1 نفر این مطلب را می پسندد.
(مشاهده همه)


پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها