Google+

» ادامه از فصل 5 کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

ادامه از فصل 5

نگارش در تاریخ چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲، ساعت ۱۰:۵۱ ؛ بازدید: ۱,۱۶۹ بار
دسته: مهارت‌های مطالعه » مقالات مهارت‌های مطالعه

(ادامه از فصل 5) 

آیا شما همان طور که مطالعه می کنید، کلمات را در ذهن خود آواسازی می کنید؟

 

هنگامی که در حال خواندن کتابی هستید، آیا می توانید صدای خود را بشنوید، گویی که شما راوی یک داستان هستید؟ در واقع شما مجبور به حذف جریان صدایی که  با سکوت آنچه را می خوانید، تلفظ می کند نیستید.

و اما در مورد افرادی که عادت به تلفظ یا به زبان آوردن کلمات در هنگام مطالعه دارند، عدم آواسازی به چه صورت است؟

سعی شما این نباشد که آواسازی را فقط در راستای تقویت مهارت‌های مطالعه، حذف کنید. از آنجا که خیلی از افراد با سرعت  بیشتراز آن که بتوانند مطالعه کنند صحبت می کنند، زیرآواسازی در بهبود بخشیدن به سرعت‌های مطالعه هنوز هم  ضروری به نظر می رسد. آیا شده که هنگام خواندن مطلبی که از قبل آمادگی دارید، یا مدت زمان طولانی را مشغول مطالعه بودید، به طوریکه فقط با مطالب تحت مطالعه آشنایی پیدا کردید، فقط با نگاه کردن به کلمات، بدون اجبار به گوش دادن به آنها فورأ قادر به تشخیص دادن آنها باشید؟ آیا چنین چیزی برای شما پیش آمده است؟

حذف عادت تلفظ لغات در هنگام خواندن مطالب

یک کلید به سوی مطالعه درمیزان سرعت هر چه بالاتر، این است که یاد بگیرید از دهان خود در هنگام خواندن مطلبی استفاده نکنید. عادت مشاهده‌ی کلمات و نه خواندن آنها با خود را پیشرفت دهید؛ میزان سرعت صحبت کردن بسیار کندتر از میزان سرعتی است که با آن قادر به مطالعه هستید.

مغز شما در هنگام مشاهده‌ی کتاب به جای دیدن متن، صدایی که لغات را تلفظ می کند می شنود. به زبان ساده شما کتاب را نمی بینید آن را می شنوید. این مسأله ای است که در هنگام مطالعه برای اکثر ما اتفاق می افتد؛ اما جای نگرانی نیست. قوه‌ی بینایی از شنوایی قدرتمندتر است.

برای حذف عادت تلفظ کردن لغات در هنگام مطالعه باید بگوییم که اگر شما کلمات را با صدا از گلوی خود خارج می کنید یا آنها را زمزمه می کنید، می توانید به آرامی و فقط به همان سرعت با صدای بلند، متن را بخوانید. شما باید این توانایی را داشته باشید که بیشترین هسته‌های محتوایی را با سکوت، دو یا سه بار سریع‌تر از خواندن‌ شفاهی، دریافت کنید. اگر نسبت به تولید صدا یا شنیدن کلمات در هنگام مطالعه آگاهی دارید، با این نگرش که شما مجبور به سریع‌تر خواندن هستید، سعی کنید حواس خود را روی لغات کلیدی و مؤلفه‌های منظوررسان متمرکز کنید.

 حرکت چشم‌ها در طول صفحه‌ی مکتوب در قالب مجموعه‌ای از پرش های سریع است، این همان چیزی است که ما پیش از این تحت عنوان تثبیت کردن، تعرف کردیم. با افزودن سرعت حرکات چشم، چشم ها کمتر روی کلمات ثابت مانده و در لحظه‌ی ثابت ماندن هر حرکت چشم، کلمات بیشتری را دریافت می کند. این موضوع به شما کمک می کند تا هر زمان که حرکت چشم ها سریع‌تر از آواسازی احتمالی است ، عادت آواسازی را بشکنید.

هنگام تندخوانی، صحبت کردن با خود را متوقف کنید

با صدای بلند مطالعه نکنید. به طور کلی خواندن مطالب با صدای بلند، در مطالعه‌ای مؤثر به شما کمک نخواهد کرد. اگر در هنگام مطالعه، صدا را بلند کرده و یا لب‌های خود را حرکت دهید، دچار کندخوانی می شوید بنابراین حرکت لب‌ها را متوقف کنید. می توانید یک انگشت خود را برای جلوگیری از حرکت لب‌ها روی آنها بگذارید. سعی شما این باشد که سریع‌تر خوانده و بیشتر دریافت کنید. پس از مدتی از اینکه چگونه تلاشی اندکی که نتیجه می دهد، غافلگیر خواهید شد.

با رجوع به گذشته در مورد خواندن متون و چگونگی یادگیری در می یابیم که یکی از بزرگترین دلایلی که ما در همان مراحل ابتدایی که کودک مدرسه ای بودیم، به طرز باورنکردنی کندخواندن را یاد گرفتیم این بود  که ما می آموختیم کلمات را با صدای بلند ادا کنیم؛ در این حالت ما ناگزیر به استفاده از زبان می شویم. زبان ما فقط می تواند حدود 200 تا 400 کلمه در هر دقیقه تلفظ کند. بر «طبق جدیدترین پژوش‌ها» حافظه یا همان آموخته‌های ما در زبان ما ذخیره سازی نمی شود.

افراد به دو شیوه با خود صحبت می کنند:

 · آواسازی که در عمل، همانند حرکت لب‌ها درهنگام مطالعه است.

  • · زیرآواسازی که همان صحبت کردن با خود است در سر و در هنگام مطالعه‌ی همراه با سکوت.

هر دو شیوه شما را در لحظه کند کرده و پی خواهید برد که نمی توانید با سرعت بیشتر از هنگام صحبت کردن،

مطالعه کنید. گفتار‌، یک عملکرد نسبتأ آرام می باشد؛ سرعت میانگین هم برای اغلب افراد در حدود 250 کلمه در هر دقیقه است.

گرد کردن چهار کلمه به صورت یک عبارت

بشر در هر زمان معین، فقط یک کلمه را به زبان می آورد بدین معنی که همزمان چهار کلمه نمی گوید. با گرد کردن عبارت «تندخوانی ضروری است» این جمله را داریم:  تندخوانی‌‌ضرور‌‌‌‌ی‌است. با این کار، زیرآواسازی کاهش می یابد، از این رو که ما مشروط می شویم که یک عبارت چهار کلمه‌ای را در قالب یک کلمه‌ی واحد و مجزا تلفظ کنیم.

گرد کردن چند کلمه، فرآیند نگاه کردن به گروهی از کلمات با استفاده از بینایی محیطی است. ما به صورت هم‌زمان تعداد کلمات بیشتری را می گیریم ، در یک زمان 4 یا 5 کلمه را و بیشتر تلفظ نمودن کلمات را تا زمانی که زیرآواسازی به کلی از بین برود، از میان برمی داریم.

استفاده از قلم یا انگشت

استفاده نمودن از قلم یا انگشت به عنوان یک ابزار مطالعه، بیشتر از اینکه ضروری باشد اختیاری است. در واقع برخی کارشناسان امر، این شیوه‌ی مصنوعی سرعت‌یابی شخصی را مردود می دانند. بر طبق نظر آنها دنبال نمودن قلم یا انگشت یا هر ابزار دیگری که با حرکت چشم‌ها در امتداد صفحه حرکت می کند، می تواند سبب ناممکن‌شدن دریافت آنی همۀ آن چیزهایی شود که شما باید مطالعه کنید زیرا همه آنها، از دیدرس ما رد می‌شوند!  آیا این طور نیست که جذب کردن عبارت‌های گرد شده بیشتر در هر خط و در یک زمان، همان مؤلفه‌ای است که درعمل، پشتوانه‌ی پیشرفت تندخوانی شما است؟

Do You Vocalize Words in your Mind as You Read?

 

When you’re reading a book, can you hear your voice as if you’re the narrator of the story? If

you don’t, then good for you. You don’t have to undergo a process of eliminating the voice within the inner you that silently pronounces the words you’re reading.

But for those who habitually talk or pronounce words as they read, how is it not to vocalize?

Don’t attempt to eliminate subvocalization just to enhance your reading skills. Because many

individuals talk faster than they can read, subvocalization is still necessary in improving reading speeds. The key to using subvocalization to its advantage is to subvocalize only the essential words.

Isn’t it that when you are reading something that you’ve already read before, or have been reading many times, so that you are already familiar with what it’s saying, you can just look at the words and immediately recognize what it says without having to hear them?

Eliminate the Habit of Pronouncing Words as You Speed Read

 

One key to reading at a much faster rate is learning not to mouth the words while trying to read. It is important to develop the habit of seeing the words, but not reading them to yourself. The rate in which you speak is a lot slower than the rate in which you are capable of reading. Try to see the words instead of mouthing each individual word.

Instead of seeing a book during reading, your brain hears a voice that pronounces the word

sounds printed on the page. Quite simply, you don’t see a book – you hear it. This is what happens to most of us when reading; but it shouldn’t be the case. Vision is faster and more powerful than hearing.

By becoming a visual reader, you will instantly increase your reading speed. Let’s begin this process together.

Eliminate the habit of pronouncing words as you read. If you sound out words in your throat or whisper them, you can read slightly only as fast as you can read aloud. You should be able to read most materials at least two or three times faster silently than orally. If you are aware of sounding or “hearing” words as you read, try to concentrate on key words and meaningful ideas as you force yourself to read faster.

44

The eyes move across the written page in a series of quick jumps, or what we have defined

earlier as fixation. By speeding up the eye movements, the eyes make fewer fixations and take in more words per fixation. This helps break the habit of subvocalization, since your eyes will be moving faster than you can possibly subvocalize.

Stop Talking to Yourself When You Speed Read

 

Don’t read aloud to yourself. Generally, reading aloud to yourself does not help you study more effectively. If you move your lips while you read, you’re not reading efficiently. If you read aloud or move your lips while you’re reading, you are reading slowly, so stop moving your lips. Try putting a finger over your lips. Your finger will remind you not to move your lips. Make an effort to read faster and retain more. After a while, you’ll be surprised how little effort it will take.

Getting back to reading and how we learn, one of the biggest reasons why we learned to read

incredibly slow in the first place is that as a child in school, we learned to read by sounding out the words. When we pronounce the words, we have to read with the tongue. Our tongue can only pronounce about 200 to 400 words a minute. According to the ‘latest’ research, our memory is not stored in our tongue.

People talk to themselves in 2 ways, by:

  • · Vocalizing, which is the actual moving of your lips as you read
  • · Subvocalizing, which is talking to yourself in your head as you silently read

Both of these will slow you down to the point in which you find that you can’t read any faster

than you can speak. Speech is a relatively slow activity; for most, the average speed is about 250 wpm.

Chunk Four Words

 

Humans speak one word at a time, and not four words at the same time. Chunking the phrase

“speed reading is necessary,” we get: speedreadingisnecessary. With this, sub-vocalization is reduced, thus requiring us to pronounce a four-word phrase to a single word.

Chunking is the process of looking at groups of words using our peripheral vision. The more

we take in words simultaneously, say 4 to 5 words at a time, the more we ruin the pronunciation of words…until, eventually, sub-vocalization is totally distorted.

Use of a Pen or Finger

 

Using a pen or a finger as a reading tool is actually optional rather than necessary. In fact, some experts discourage this artificial way of pacing oneself. According to them, following a pen, finger, or any other tool moving across a page with your eyes while reading could make it impossible to grasp everything you ought to read because everything becomes a blur! Isn’t it that absorbing larger chunks of words per line at a time is actually the idea behind developing your reading speed?

 

 
پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها