Google+

» نقش فضيلت های انسانی در احساس رضايتمندی کتاب پردازان | قطب مطالعه و تفکر کشور

هدیهٔ روز
آدم ها…
  آدم ها مثل کتابن: از روی بعضی ها باید مشق نوشت! از روی بعضی ها باید جریمه نوشت! بعضی ها رو باید چندبار خوند تا ...
archive
معرفی کتاب
معرفی کتاب ویژه دانش آموختگان (دانشجویان و دانش آموزان)
  جهت مشاهده ویدئو معرفی کتاب اینجا را کلیک کنید کتاب دانش آموز یک دقیقه ای تکنیک های جامع مهارت های مطالعه،مدیریت زمان،بحث های ...
archive
آخرین دیدگاه‌ها rss
شبکه تشکل ها(1)
فاطمه اسلامي:

سلام خداقوت، قسمتهای بعدیش رو نمیذارید؟


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
maghsoodi:

متن خوبی بود .من پسندیدم.خیلی خوبه حواسمون به اطرافیانمون باشه.


اقتدار، مظلوميت و پيروزى
scientist04 در پاسخ به jafari.f:

واقعا چرا؟ یا اگه هست کجاست؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani در پاسخ به رجایی:

فایل پی دی اف کتاب هم وجود نداره؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
رجایی در پاسخ به Amirhossein_keyvani:

سلام درخواست شما را از واحد انتشارت پیگیری کردم، متاسفانه کتاب گویا فقط چاپ اندکی داشته وبعدا دوباره تجدید چاپ نداشته و موجود نمی باشد موفق و سعادتمند باشید.


معجزه
maghsoodi:

سلام.آیا ثبت نام من کامل شده یا نه؟


بخش آموزش مدیریت و بهره وری فردی (NLP)
Amirhossein_keyvani:

سلام خسته نباشین من ۶سال پیش از اقای کریمی کتاب ریا(کلید) رو در کلاس های سریع خوانی هدیه گرفتم و متاسفانه گم کردم هرچه در انتشارات و کتاب های سایت گشتم پیدا نکردم که بتونم مجدد تهیه کنم میخواستم راهنمایی بگیرم چطوری میتونم پیدا...


مرجع جامع تندخوانی
Fpakmehr14:

عرض سلام ،امکانش نیست این کتاب رو اینترنتی بخریم؟


فرآیند 5 مرحله ای انتخاب رشته + همایش مهم انتخاب رشته
venus:

سلام خسته نباشید.من یک دانش اموز یازدهمی هستم که در انتخاب هدف و شغل اینده ام دچار شک و دودلی هستم .با اینکه در رشته ی تجربی مشغول به تحصیلم نه علاقه ای به زیست شناسی دارم ونه به پزشکی.بعد...


**چقدر خوب است که داریمشان ...*
zeinab Akhlaghi Modiri:

سلام . البته با نظر شما هم کاملا موافقم. چون اگه بخوایم وابسته به تعداد محدودی باشیم ممکنه همیشه غمگین بمونیم . واقعا آدم باید به خودش اهمیت بده و مدام دنبال فکرا و اتفاقای مثبت باشه و به چیزهای...


archiveپرامتیازترین کاربران: بیشتر...

نقش فضيلت های انسانی در احساس رضايتمندی

نگارش در تاریخ شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۰، ساعت ۱۲:۲۴ ؛ بازدید: ۷۵۴ بار
دسته: مصاحبه و گفت‌وگو

مصاحبۀ روزنامۀ خراسان با استاد معماریانی- مورخ چهارشنبه 1390/07/13 شماره انتشار 17949

عظيمي مروي-داشتن يک زندگي شاد و رضايتمندانه همواره يکي از خواسته ها و آرزوهاي بشر بوده است. با اين که سال هاست دانشمندان، محققان و پژوهشگران در حوزه هاي مختلف علمي به پيشرفت هاي چشمگيري دست يافته اند اما در حوزه علوم روان شناسي اصول همان اصول قديمي و راه هاي رسيدن به رضايتمندي و شادي همان مسيري است که قرن ها پيش توسط پيامبران و اولياي خدا به انسان نشان داده شده است. ما انسان ها طي چند قرن توانسته ايم جنبه هاي مختلف تعاليم اين بزرگواران را بررسي کنيم و به معجزات کلام آن ها پي ببريم. روان شناسان مي گويند زندگي خوب يعني امکان رشد توانمندي هاي ذاتي و استعدادهاي ژنتيک هر فرد به منظور دستيابي به رضايتمندي و شادي اصيل و کاربرد اين قابليت ها در حوزه کار، روابط و تربيت فرزندان. در تعاليم ديني نيز بر اين مسائل تاکيد و علاوه بر آن گفته شده است که تمامي انسان ها قابليت به کار گرفتن توانمندي هاي خود را دارند و فقط کافي است اين فضيلت ها را در خود پرورش دهند. اگر به اين بحث علاقه مند شده ايد ادامه آن را که گفت وگويي با جليل معمارياني مشاور فکري جوانان است، بخوانيد.

وي سخن خود را اين چنين آغاز مي کند: تاثير رضايتمندي، ايجاد سرور و انرژي مثبت است. معمولا رضايت انسان هاي عادي در زندگي در سطح باقي مي ماند و هرگز به عمق نمي رسد. اما فردي که به رضايتمندي مي رسد سعي مي کند آنچه را برايش پيش مي آيد، به گونه اي دريافت و تحليل کند که رضايتمندي و سرور را براي وي در پي داشته باشد. براي دست يابي به اين نوع رضايتمندي در درجه اول مخلوق بايد راضي به رضاي خالق خود باشد و اطمينان عميق به خالقي که او را آفريده و امکان زندگي را براي او فراهم کرده است، داشته باشد. سپس بايد از مردم، دنيا، زندگي، از اتفاقات پيرامون و تمام فراز و نشيب هاي آن راضي باشد. در مقابل رضا که حاصل آن خشنودي و انس است، خشم و غضب و نفرت و بددلي قراردارد. رسيدن به رضايت عميق بدون وجود تکيه گاهي که زمينه هاي رضا را فراهم مي کند، امکان پذير نيست. به عنوان مثال وقتي از کسي انتظاري داريم که اين انتظار به هر دليلي برآورده نمي شود، احساس نارضايتي عميقي مي کنيم زيرا توقعي که از وي داشته ايم زمين مانده است. حال اگر فرد موردنظر را آن طور که هست بشناسيم و توقع مان را با او هماهنگ کنيم کمتر احساس نارضايتي مي کنيم.

کسي که مي خواهد رضايتمندي اش را با تکيه بر امکانات به دست آورد، تصور مي کند که با به دست آوردن مدرک، امکانات زندگي، خودرو و … مي تواند به رضايتمندي برسد، غافل از اين که اين مولفه ها همگي بيروني است و رضايتمندي اصيل از درون و فطرت انسان نشأت مي گيرد و حاصل نگرش و نگاه درست به زندگي و دنياست نه کسب امکانات مادي.

معمارياني با اشاره به اين که ريشه نگرش و نگاه رضايتمندانه به زندگي به شناخت برمي گردد، تاکيد مي کند: کسي که خدا را حکيم مطلق مي داند و به چنين شناختي از خداوند رسيده است و يا مي داند که آفرينش خداوند در اوج حکمت است، خدايي که همه خوبي ها در او مطلق است، وقايع زندگي را حول محور چنين خدايي تنظيم مي کند و به برداشت هاي مثبتي از محيط پيرامون خود مي رسد. رضايت از زندگي در نزد فرد متدين و معتقد به خداوند، ارتباط مستقيمي با رضا به خواست خداوند و مشيت او دارد. اطمينان به «قدر» از همين جا ناشي مي شود زيرا فرد متدين مي داند که آن چه برايش رخ مي دهد از حکمت و معرفت خداوند ناشي مي شود بنابراين هرگز گلايه نمي کند و آن را به حساب بداقبالي يا بدشانسي خود نمي گذارد. چنان که يکي از نشانه هاي مومنان اطمينان به قدر است. بنابراين اين نگرش که خدايي که ما را آفريده است، تغييرات و فراز و نشيب هاي زندگي را به نفع ما رقم مي زند از جمله مواردي است که بايد براي کسب رضايتمندي به آن دست پيدا کنيم. انسان مومن حتي احساسات و دريافت هاي خود را از جانب خدا مي بيند و بر اين اساس است که خداوند حافظ اوست.

وي تصريح مي کند: بر اين اساس است که اگر کار خالصي را انجام داد، فقط خداوند را مدنظر قرار مي دهد و اگر از وي قدرداني نشود، احساس نااميدي و پوچي نمي کند و به احساس رضايتمندي اش لطمه نمي خورد.

نکته اين جاست که طرز نگرش به تعليمات ديني هم تاثير زيادي روي احساس رضايتمندي انسان دارد. تصور کنيد فردي فکر کند جهنم براي اين است که بابت کارهاي بدش سوزانده شود بنابراين احساس ناخشنودي به وي دست مي دهد چنين فردي نگرش اشتباه و دم دستي از معاد پيدا کرده است درحالي که نگرش صحيح اين است که اعمال نادرست انسان را مي سوزاند و او را نابود مي کند. توضيح اين نکته بديهي است و مثل اين است که بخواهيد توضيح دهيد خوردن سم کشنده است. طبيعي است که هر انسان عاقلي اين حرف را مي پذيرد و در آن شک نمي کند.

درست به همين دليل است که بسياري از سختي ها و دشواري ها در زندگي باعث احساس نارضايتي مي شود؛ زيرا فرد نه نگرش صحيحي به خالق و نه نگرش صحيحي به اتفاقات پيرامون زندگي خود دارد. حتما سوالات شبيه اين پرسش ها را زياد شنيده ايد. «چرا اين بلا بايد سر من بيايد»، «چرا بايد اين طور زندگي کنم»، «چرا فلاني اين همه نعمت دارد و من ندارم» و هزاران شکايت ديگر که حاصل نگرش نادرست به زندگي و خالق هستي است. وقتي نگرش صحيح باشد فرد با خود مي انديشد که در پيشگاه معلم هستي، وي متناسب با ظرفيت، آينده، توانايي ها و مصلحت ها تقديرهايي را در نظر گرفته است و هر اندازه که درک بالاتري داشته باشم تقديرش متفاوت تر و باارزش تر خواهد بود. بنابراين در اين نوع نگاه به هستي، دنيا، اتفاقات و مسائلي که در زندگي فرد به وجود مي آيد به طور مستقيم به درک و طرز نگرش فرد از حيات و زندگي برمي گردد. به گفته معمارياني در چنين شرايطي است که فرد مشکلات و بلاهاي احتمالي را لازمه سلوک و وزنه هاي زندگي مي داند که او را به تعادل مي رساند، او مطمئن است که اين گرفتاري ها باعث ورزيدگي وي مي شود و مي داند که همراه هر سختي و دشواري آساني است.


2 نفر این مطلب را می پسندند.
(مشاهده همه)


3 دیدگاه

 1. s-rostami گفت:

  وقتی نگرش صحیح باشد….
  خیلی خوب بود
  باتشکر

 2. کوچی سمیه گفت:

  بلا میاد تا ضعفامون رو برطرف کنه اگه قبلش خودمون بگردیم و ضعفایی که به نظرمون میاد رو برطرف کنیم دیگه لازم نیست که خدا بلایی بفرسته برای پاک کردن ضعفایی که خودمون میتونیم پیداش کنیم اون موقع هست که بلاهامون بزرگتر میشه و کم کم به بلاهایی که به قول استاد امام علی (ع) رو زیر و رو کرد نزدیک می شه.(اینجوری میشه تو وقت کم عمرمون صرفه جویی کنیم)

  1. s-rostami گفت:

   سلام خانم کوچی
   بله دقیقا همینطوره,بسیار عالی بود

پاسخ دهید

مشاهدۀ دیدگاه‌های این مطلب به‌ترتیب تاریخ ارسال

برچسب ها